Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversitenin bulunduğu il: 
Kayseri
Üniversite statüsü: 
Devlet
KYK Yurt Olanakları: 

ERCİYES YURDU

TALAS BULVARI KÖŞK MAH. NO:79

0 352 437 48 97-98

GEVHER NESİBE YURDU

TALAS BULVARI ERENKÖY MAH. NO:74

0 352 437 73 36-37-38-40

MELİKGAZİ KIZ ÖĞRENCİ YURDU

TALAS BULVARI ERENKÖY MAHALLESİ/MELİKGAZİ NO:68

0 352 438 38 12

Ayrıntılı bilgi için www.kyk.gov.tr

Özel Yurt Olanakları: 

Erciyes Bayan Rezidans : http://www.ozelerciyesbayanrezidans.com   0 352 437 17 17

Safa Kız Öğrenci Yurdu:http://kizyurdu.ozelsafa.k12.tr  0 352 232 76 34 – 35

Özel erkek öğrenci yurtları

Kayseri Özel Bahçeşehir Yüksek Öğretim Erkek Öğrenci Yurdu:http://www.bahcesehiryurtlari.com 0 352 224 98 01 – kapasite 193

Özel Safa Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu:http://erkekyurdu.ozelsafa.k12.tr  0 352 225 44 14-

kapasite 220

Özel Kocasinan Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu

Özel Hacı Mustafa ve Hacı Sami Boydak Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu: boydakogrenciyurdu.com

Özel Kız öğrenci yurtları:                                                                             4500 tl ile 7000 tl arasıdır.
Özel Erkek Öğrenci Yurtları:                                                                          5000 tl ile 7000 tl arasıdır.
Öğrenci evlerinin Apartların Stüdyo dairelerin pansiyonların ücretleri:       3000 ile 6500 tl arasıdır

Evlerin kira durumları ve özellikleri: 

1+1 evler için : 300-500 tl

2+1 evler için :350-600 tl

3+1 evler için :400-700 tl arasında değişmektedir.

Şehrin öğrencilere tanıdığı burs imkanları (Özel, dernek vakıf) ve koşulları: 

Üniversitemizin girişimleriyle çeşitli kuruluş ve kişiler tarafından öğrencilerinize burs verilmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından burslar 12 ay süre ile verilmektedir. Üniversitemiz tarafından ihtiyaç sahibi  öğrencimize de aylık ücretsiz yemek bursu verilmektedir.
Burs vermek isteyen hayırseverlerle öğrencileri karşılıklı buluşturarak, burs almaları sağlanmaktadır. Hayırseverler direk olarak öğrencilerin hesap numaralarına yatırmaktadırlar.

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri: 
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu: 

Erciyes Üniversitesi Kampüsü, Kayseri Güney-Batısında şehir merkezi ile Talas İlçe merkezi arasında olup 18 Fakülte, 4 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu, 7 Enstitü ,1350 yataklı 6 Hastane, Halı Saha, Tenis Kortları, Açık-Kapalı Spor Salonları ve Kongre-Konferans-Sergi Salonları bulunmaktadır.Ayrıca Kafeterya,Market,4 Adet Banka Şubesi ve 11 Adet Bankamatik bulunmaktadır. Şehir merkezine yaklaşık 5 km uzaklıktadır.

Şehrin ulaşım imkanları: 

Tramvay ve belediye otobüsleriyle ulaşım sağlanmaktadır.Üniversitemiz zaten şehir dışında değildir. Merkeze yakın konumlanmıştır ve üniversitemize kadar gelen tramvay hattı sayesinde ulaşım oldukça rahattır.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri: 

Üniversite Tarihi

Erciyes Üniversitesi 1978 yılında Kayseri Üniversitesi adı altında kuruldu. 1969 yılında Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı olarak açılan Gevher Nesibe Tıp Fakültesi ve 1977 yılında kurulan Kayseri İşletme Fakültesi, Erciyes Üniversitesi’nin nüvesini oluşturmuştur. Kayseri’deki diğer iki yüksek öğretim kurumu olan ve 1967’de kurulan Kayseri Yüksek İslam Enstitüsü’nü İlahiyat Fakültesi olarak; 1977’de kurulan Kayseri Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi’ni Mühendislik Fakültesi olarak bünyesine alarak 1982 yılında Erciyes Üniversitesi adını almıştır. Üniversite, adını, şehrin 15 km. güneybatısında yer alan 3916 m. yükseklikteki Erciyes Dağı’ndan almaktadır. Erciyes Dağı, Türkiye’nin en önemli kışve kayak sporları merkezidir. Erciyes Üniversitesi bugün toplam 18 fakülte, 4 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu, 7 enstitü, 6 bölüm, 33 araştırma merkezi ve 1350 yataklı gelişmiş bir uygulama hastanesi ile hizmet vermektedir. Gevher Nesibe Hastanesi’ne ek olarak Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi, Organ Nakli ve Diyaliz Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Çocuk Hastanesi ve Kemikİliği Nakil ve Kök Hücre Tedavi Merkezi bölgenin en önemli sağlık kuruluşlarıdır

Üniversitemizin önde gelen amaçlarından birisi de, öğrenim gören öğrencilerin ders dışı zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamak, güzel sanatlara yönelik etkinlikler düzenleyerek onların bu etkinliklere katılmalarını temin etmektir. Aynı zamanda bu tür katılımların eğitimin bir parçası olduğuna inanılmaktadır. Öğrenciler için Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, pop ve rock konserleri, halk oyunları, tiyatro ve benzeri alanlarda yeteneklerine göre etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler genelde öğrenci kulüpleri aracılığı ile yapılmaktadır. Ayrıca çeşitli kulüplerin aktiviteleri arasında, Satranç Turnuvası, Kuş Gözlem Gezileri, Bilişim Haftası etkinlikleri de bulunmaktadır. Üniversitemizce belirli gün ve haftalarda sempozyum, panel, konferans, sergi gerçekleştirilmekte, piknik turizm ve eğitim amaçlı gezilerin yanı sıra her yıl Nevruz Bayramı Şenlikleri, Tiyatro Festivali, Kayseri Kültür ve Sanat Haftası ve Bahar Şenliği düzenlenmektedir.. Spor Şenliği ve Bahar Şenliği oldukça yoğun geçmekte, ünlü sanatçıların konserleri, konferanslar ve panellerle dolu bir hafta yaşanmaktadır. Ayrıca, üniversiteler arası tiyatro festivali düzenlenmekte, çeşitli üniversitelerin tiyatro grupları ile ünlü tiyatro sanatçılarının oyun ve söyleşilerinin yer aldığı zengin bir program sergilenmektedir. Avrupa Topluluğu Kulübü öğrencileri uluslar arası kış festivalini düzenli olarak organize etmektedir. Senfoni ve Oda Orkestraları, çeşitli üniversitelerin ve kuruluşların müzik ve tiyatro gruplarının yanı sıra öğrenci topluluklarının dinletileri, ünlü sanatçıların özel gösterileri yapılan etkinliklerden bazılarıdır. Üniversitemizin çeşitli fakülte, yüksekokul ve enstitülerinde kültürel ve bilimsel amaçlı dergiler yayınlanmaktadır. Düzenlenen konferanslar, sempozyumlar, paneller ve seminerler bir kitap hâlinde okuyucuların hizmetine sunulmaktadır.

Üniversitenin şehir içindeki konumu: 

Yukarıda aynı soru var.

Üniversitenin sosyal imkanları: (Şenlikler, festivaller, etkinlikler, kongreler vb.): 

Her yıl mayıs ayı içinde bahar şenlikleri gerçekleştirilmektedir.Spor Şenliği ve Bahar Şenliği oldukça yoğun geçmekte, ünlü sanatçıların konserleri, konferanslar ve panellerle dolu bir hafta yaşanmaktadır.

Fakültenin kuruluş yılı: 

Fakültemiz, Hacettepe Üniversitesinin 9.12.1968 tarih ve 361 Sayılı Senato kararıyla aynı üniversiteye bağlı olarak 897 sayılı kanunun 2. maddesine göre kurulmuş ve aynı tarihteki 362 sayılı senato kararıyla 1969-1970 ders yılında öğrenci alınmasına karar verilerek "Hacettepe Üniversitesi Kayseri Gevher Nesibe Tıp Fakültesi" ismiyle 25 öğrenci alınarak eğitime başlamıştır.

Fakültemiz Haziran 1975 yılında Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı ile yapılan Protokol gereğince Kayseri Devlet Hastanesi  Cerrahi Pavyonuna taşınmış, böylece Kayseri'de Erciyes Üniversitesinin ilk nüvesi 4 Doçent, 23 Öğretim Görevlisi 39 Asistan ve 3 uzmanla atılmıştır.

18.11.1978 tarih ve 2175 sayılı kanunla Kayseri Üniversitesinin kurulmasıyla kurucu Fakültesi olarak Hacettepe Üniversitesinden ayrılmıştır. 22.6.1982 tarih ve 41 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi adını almıştır.

Bugünkü öğretim elemanı sayımız  Mart 2013 ayı itibari ile; 162 Profesör, 57 Doçent, 46 Yardımcı Doçent, 22 Öğretim Görevlisi, 8 Uzman ve 463 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplam 758'dir.  2012-2013  Eğitim-Öğretim  yılında; 2 Hazırlık,  279 Dönem I, 294 Dönem II, 349 Dönem III, 258 Dönem IV, 195 Dönem V ve 149 Dönem VI'da olmak üzere toplam 1524 öğrencimiz mevcuttur.

Fakültemizde eğitim öğretimin yanında araştırma ve hastane hizmetleri yürütülmektedir

Fakültenin hastaneye göre konumu: 

Tüm anabilim dalları ve hastane birliktedir.

Fakültenin anabilim dallarının konumu: 

Birliktedir.

Fakültede uygulanan eğitim sistemi (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Entegre Eğitim Sistemi

Fakültenin akreditasyon belgesi bulundurma durumu: 

Evet. 04.06.2012 tarihinde fakültemize akreditasyon belgesi verilmiştir.

Fakülte dekanlığının akreditasyon süreciyle ilgili yaptığı çalışmalar: 

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu (UTEAK) tarafından akredite edildi. UTEAK Genel Kurulu’nun 04.06.2012 tarihli toplantısında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin verdiği eğitimin Ulusal Tıp Eğitimi Temel Standartları’nın hepsini karşıladığına karar verilerek, mezuniyet öncesi eğitimi 6 yıllığına akredite edildi. Böylece, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu tarafından akredite edilen 13 tıp fakültesinden biri oldu.

      

Fakültenin İngilizce hazırlık eğitimi bulundurma durumu: 

Evet bulunmaktadır.Fakülteye kayıt yaptırılırken öğrenciler hazırlık okuyup okumamak istediklerini belirtirler.Hazırlık eğitimi zorunlu değildir.Ayrıca İngilizce muafiyet sınavları yapılmaktadır.Sınavı geçemeyen öğrenciler haftada 2 saat İngilizce dersi görmektedir. 

Fakültenin eğitim dili (%100 Türkçe, %100 İngilizce veya %30 İngilizce): 

%100 Türkçe

Fakültenin laboratuvar (pratik) derslerini işleyiş şekilleri: 

Anatomi:Bulunduğumuz komitelerde her teorik ders sonrası laboratuar derslerimiz olmaktadır.Laboratuarda gruplara ayrılıp gruplarımıza ayrılan masalarda asistan eğitim görevlilerimiz eşliğinde teorikte gördüğümüz konuları maket ve kadavralar üzerinde görmekteyiz.

Histoloji:Teorik derslerde gördüğümüz konuları mikroskop aracılığıyla laboratuarlarda görmekteyiz.Hazırlanan preparatları mikroskopta inceleyip mikroskopta gördüğümüz görüntüleri laboratuar defterlerimize çizmekteyiz.

Fizyoloji:Sadece belirli teorik derslerden sonra pratik derslerimiz olur.Hocalarımız dersin içeriğini anlatır ve ardından deney yapma safhasına geçeriz.Fizyoloji laboratuarlarında deney hayvanlarından yararlanmaktayız.

 Patoloji: Teorik derslerle bağlantılı olarak mikroskobik incelemeler yapılmaktadır.Mikroskopta çeşitli örnek incelemeleri yapılmaktadır.

Mikrobiyoloji Teorik derslerde gördüğümüz konularla ilgili uygulamalar yapılmaktadır. Uygulama olarak besi yerlerine ekimler yapıp mikroskobik incelemeler yapılmaktadır.

 Biyokimya: Teorik derslerde gördüğümüz konularla ilgili deneylerimiz olmaktadır.Asistan eğitim görevlilerimiz  eşliğinde gruplara ayrılıp deneyler yapılmaktadır.

Biyoistatistik: Teorik ders sonrasında  hocalarımızın eşliğinde gördüğümüz konuları bilgisayarda SPSS gibi istatistiksel analiz programlarını kullanarak uygulamalar yapılmaktadır.

Biyofizik:Yok.

Anatomi dersleri için sayıca maket / kadavraya sahip olma durumu: 

Fakültemizde toplam 9 adet kadavra bulunmaktadır.Maket sayısı da yeterli düzeydedir.Laboratuar derslerinde gruplara ayrıldığımız için maket ve kadavra incelemelerinde sıkıntı yaşanmamaktadır.Maket ve kadavralarla hocalarımız konuları anlatmaktadır.Gönüllü arkadaşlarımız hocalarımızla birlikte kadavra diseksiyonuna da katılabilmektedir.

Laboratuvar derslerinde öğrenci başına düşen mikroskop sayısı: 

Her öğrenci başına 1 mikroskop düşmektedir.

Mesleki beceriler dersinin(varsa) işleyişi ve sınavlara katkısı: 

Mesleki beceriler derslerimiz sene içinde komiteden ayrı final-vize sınavları olmaktadır.100 üzerinden 60 geçme puanıdır.Her hafta gruplara ayrılıp maketlerle dersler işlenmektedir.Örnek olarak : kan alma, tansiyon ölçme, yara kapatılması, nazogastrik sonda uygulaması gibi konular işlenmektedir.Hocalarımızla birebir şekilde uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

Simüle hasta laboratuvarı bulundurma durumu, derslerin işleyişi ve sınavlara olan katkısı: 

Yoktur.

Fakültenin dönemlere göre öğrenci sayısı: 

1.Sınıf : 348

2.Sınıf :320

3.Sınıf :350

4.Sınıf :257

5.Sınıf : 195

6.Sınıf :166

Fakülteye özgü uygulamalar: 

Kariyer danışmanlığı

Kariyer söyleşileri

Fakültenin akademik eğitim-öğretim takvimi: 

DÖNEM 1-2 :

Eylül’ün 2.haftası dersler başlar. Uyum süreci uzun sürmemektedir.Ocak ayının ortalarında sömestr tatili olur ve Şubat başlarında bahar dönemi başlar. Mayısın son haftasında komiteler biter.

Dönem 3 :Eylülün ilk haftası başlar. Haziranın son haftası biter. Sömestr(3 hafta)

Dönem 4 :Eylülün ilk haftası başlayıp Mayısın son haftası biter.Sömestr.

Dönem 5 :Eylülün ilk haftası başlayıp mayıs sonlarına doğru biter.

Dönem 6 :Haziranın son haftası başlar ve 1 yıl sonra (haziranın son haftası ) biter.

Fakültede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı: 

Fakültemizde 2013-2014 öğretim yılında 167 Profesör 64 Doçent, 40 Yardımcı Doçent, 27 Öğretim Görevlisi, bulunmaktadır.

Fakültede Tıp eğitimi dışında verilen dersler: 

Seçmeli dersler : mesleki seçmeli dersler bulunmaktadır.

İnkılap Tarihi

Türk Dili

İngilizce

Fakültedeki devam zorunluluğu ve devamsız bilgilerinin öğrenilmesi: 

Her komite için teorik derslerden %25 pratik derslerden %20 devamsızlık hakkı vardır. Yoklama sistemimiz ise imza sistemiyle uygulanmaktadır.Devamsızlık bilgilerimizi öğrenci işlerine sorarak öğrenebiliyoruz.

Fakültenin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi: 

1.2.3. dönemlerde teorik sınavlarımız ile birlikte pratik(laboratuvar) sınavlarımız olmaktadır.Teorik sınavlarımız çoktan seçmeli sınavdır.Pratik sınavlarımız derslere göre değişmektedir.

Anatomi : Her komitede soru sayısı farklı olmakta buna bağlı olarak da masa sayısı değişmektedir. Masaların üzerinde kemik maket yada kadavra işaretlenmiş bir bölüm bulunmakta ve öğrenciler bu bölümlerin isimlerini cevap kağıdına yazmaktadır.Her masada yaklaşık 1,5 dk süre verilmektedir.Süre bitince zil çalmakta ve öğrenciler diğer masalara geçmektedir.pratik sınav puanı teorik sınav puanına ilave edilip komite sınav puanı oluşturulur.

Mesleki Beceriler : Mesleki Beceriler bölümünde odalar bulunur.Her odada bir uygulama bulunur. Uygulamalardaki basmakları gerçekleştirme oranımıza bağlı olarak puan alırız.

4.ve 5.Sınıflar : Öğrenciler staj süresince gruplara ayrılarak ilgili öğretim üyeleri ile polikliniklerde ve

Servislerde anamnez, fizik muayene eğitimi ve pratik uygulama yaparlar.Alınan eğitimlerle ilgili sözlü ve teorik sınavla değerlendirme yapılır.

Dönemi tamamlayabilmek için geçerli olan not sistemi: 

Fakültemizde 60 puan altındaki notlar FF olarak değerlendirilir.Her komite sonrasında sınavlara gireriz.Komite sınavlarından FF aldıysak bütünleme sınavlarına gireriz. Sene sonunda tek bir bütünlemeden kalmışsak tek ders sınavına girme hakkımız olur ve bu sınavda da diğer sınavlar gibi geçme notu 60tır. Eğer sene içinde birden fazla bütünlemeden kalırsak sınıf tekrarı olur.Komite sistemimizde final sınavı bulunmamaktadır.

Fakültenin web sitesi: 

tip.erciyes.edu.tr  

Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulundurma durumu: 

Vardır.

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar: 

Dekanlığımız tarafından komite başlarında ve komite sınavlarından sonra geri bildirim anketleri olmaktadır.Ayrıca her kurul başlangıcında koordinatörle görüşülen bir ders saati bulunmaktadır. Bunun haricinde koordinatörlerle birebir görüşme imkanı her zaman bulunmaktadır.

Dönemlere göre ders içerikleri: 

1.Sınıf :Anatomi, Fizyoloji,Biyokimya,Biyoistatistik,Histoloji,Mikrobiyoloji,Tıbbi Genetik, Tıbbi Biyoloji,Biyofizik.

2.Sınıf : Anatomi ,Fizyoloji ,Biyokimya,Parazitoloji,Histoloji ve Embriyoloji,Mikrobiyoloji, İmmünoloji

3.Sınıf : Adli Tıp, Anesteziyoloji, Dermatoloji, Deontoloji (Tıbbi Etik), Epidemiyoloji, Fiziksel Tıp ve Reh., Gastroenteroloji, Göğüs Cerrahisi, Göğüs Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Halk Sağlığı, İmmünoloji, İnfeksiyon Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kalp-Damar Cerrahisi, Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Nükleer Tıp, Nöroloji, Nöroşirürji, Ortopedi, Parazitoloji, Çocuk Endokrinoloji, Çocuk Gastroenteroloji, Çocuk Hematoloji, Çocuk İmmünoloji, Çocuk Kardiyoloji, Çocuk Nefroloji, Çocuk Nöroloji, Çocuk Psikiyatri, Psikiyatri, Radyodiyagnostik, Tıbbi Beceri , Tıbbi Genetik, Üroloji, Farmakoloji, Patoloji, Erişkin Hematoloji, Erişkin Endokrinoloji, Erişkin Kardiyoloji, Erişkin Nefroloji.

4.Sınıf : İç Hastalıkları, Kardiyoloji , Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Radyoloji, Genel Cerrahi, Plastik Cerrahi - Çocuk Cerrahisi Stajları

5.Sınıf : Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları , Göz Hastalıkları , Ortopedi ve Travmatoloj,i Üroloji , Dermatoloji,  Psikiyatri , Nöroloji , Beyin ve Sinir Cerrahisi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon , Göğüs Hastalıkları,  Göğüs-Kalp-Damar Cerrahisi , Adli Tıp , Çocuk Psikiyatri ve Sosyal Pediatri ,Akılcı İlaç Kullanımı, Tıbbi Genetik, Tıbbi Parazitoloji,Anestezi ve Reanimasyon, Tıbbi Mikrobiyoloji, Nükleer Tıp, Radyasyon Onkolojisi, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Enfeksiyon Hastalıkları,Patoloji,Klinik Biyokimya Stajları.

6.Sınıf : İç Hastalıkları , Çocuk Sağlığı ,Koruyucu Hekimlik, Acil Tıp, Cerrahi ,Kadın Doğum, Ruh Sağlığı, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları stajları.

Fakültede uygulanan öğrenci değişim programları: 

Erasmus,Farabi , TurkMSIC.

Yeni yorum ekle