Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversitenin bulunduğu il: 
İzmir
Üniversite statüsü: 
Devlet
KYK Yurt Olanakları: 

Fakültenin bulunduğu Bornova ilçesinde üniversite kampüsü dahilinde kız öğrenciler için bir adet KYK yurdu bulunmaktadır. Odalar 4’er kişilik olmak üzere yaklaşık 1752 öğrenci kapasitelidir.

Yurt

Özel Yurt Olanakları: 

Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü: http://ogrencikoyu.ege.edu.tr/?page=anasayfa adresinden bilgilere ulaşılabilir.

Kılıçoğlu Öğrenci Yurdu: http://www.kilicogluogrenciyurdu.com/ adresinden bilgilere ulaşılabilir.

Yükseliş Öğrenci Yurdu: http://www.yukselisresidence.com/ adresinden bilgilere ulaşılabilir.

Tomak Öğrenci Yurdu: http://tomakyurdu.com/ adresinden bilgilere ulaşılabilir.

EgeYurt Öğrenci Yurdu: http://www.egeyurt.net/ adresinden bilgi alınabilir.(Bu yurt konum olarak öğrenci köyümüzün yanındadır)

Evlerin kira durumları ve özellikleri: 

Ev fiyatları, bulunduğu mahallenin sosyoekonomik durumuna göre değişiklik göstermektedir. Örnek olarak Tıp Fakültesine yakın ancak şehir merkezine uzak kalan Mevlana Mh. Ortalama ev kirası 150 TL düşük; Tıp Fakültesi ve şehir merkezine yakın, kafelerin fazla ve sosyal hayatın hareketli olduğu Kazım Dirik Mh.de ortalama fiyattan 150-200 TL daha yüksektir.

1+1 Daireler: 750 TL

2+1 Daireler: 900 TL

3+1 Daireler: 1.100 TL

Bütün bunlarla birlikte metro, otobüs ve minibüsler ile ulaşımın kolay olduğu çevre semtlerde (EVKA-3, Bayraklı gibi) bu ortalama fiyat 100 TL kadar düşmektedir.

Şehrin öğrencilere tanıdığı burs imkanları (Özel, dernek vakıf) ve koşulları: 

Öğrencilere burs veren diğer vakıf, dernek ve şirketler, duyurularını Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne göndermektedirler. Özellikle Eylül-Ekim-Kasım aylarında yoğunluk kazanan burs duyuruları, hem ilgili müdürlüğün hem de okulların öğrenci işleri bürolarının ilan panolarında duyurulmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için; Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Sosyal Hizmetler ŞubeMüdürlüğü Tel : 0 (232) 311 36 38

E-Posta : sosyalhizmetler@mail.ege.edu.tr

Bunun dışında fakültemizde bulunan, öğretim üyelerimiz tarafından kurulmuş, Ege Tıbbiyeliler Derneği de öğrencilere burs vb. maddi destek sağlamaktadır. Bu dernek maddi desteğin yanında mentorlük gibi manevi destek de yapmaktadır. http://www.egetibbiyeliler.org/ Bu adresten detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri: 

İzmir sosyal ve kültürel olanaklar bakımından Türkiye’nin en önde gelen şehirlerinden biridir. Körfez kıyısında belediyenin ücretsiz bisiklet hizmetinden yararlanabilir; Konak, Alsancak, Bostanlı gibi ülkenin en güzel kordonlarında yürüyüş yapabilir, cafe-restoranlarda vakit geçirebilirsiniz. Şehir merkezindeki New York Central Parkı andıran İzmir Uluslararası Fuar alanında zaman geçirebilir, sık sık düzenlenen ulusal/uluslararası fuarlara katılım gösterebilirsiniz. Neredeyse her ay Duman, Athena, Teoman, Şebnem Ferah gibi ülkemizin önde gelen sanatçılarının konserlerine katılabilir; Haldun Dormen, Ferhan Şensoy gibi ünlü tiyatrocuları izleme şansına ulaşabilirsiniz.

Sahip olduğu güzelliklerin dışında İzmir özgür yapısı ve sıcakkanlı insanlarıyla ön plana çıkar. Şehrimiz, öğrencilik hayatınızı doruklarına kadar yaşamanız ve kendinizi özgürce ifade edip geliştirebilmeniz için en uygun şehirlerden biridir. 

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu: 

Üniversitemiz İzmir'in İstanbuldan giriş tarafında yani Bornova'da, yerleşim göstermektedir. Kampüs ve tıp fakültesi aynı yol üzerindedir ve yürümeyle 10 dakika mesafededir(arada da ağaçlı tatlı bir yolumuz var). Tıp Fakültesi Bornova Metro istasyonunun ve otobüsleri hemen yanındadır. Öğrencilerin çokça vakit geçirdiği cafe ve restorantlar içeren Küçük Park'ın karşısındadır. Fakültemiz, Hemşirelik fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi, Fakülte Hastanesi ve Sağlık meslek Yüksek Okuluyla aynı taraftadır, Forum Bornova Alışveriş Merkezine 5 dakika Yürüme mesafesindedir. Diğer fakültelerin olduğu tarafa kartla geçiş yapılır(Tıp fakültesi tarafında turnike yok).

Şehrin ulaşım imkanları: 

Belirttiğimiz gibi Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin hemen önünde Bornova Metro durağı ve otobüs durakları bulunmaktadır. İzmir Metro’su ile Basmane, Konak, Çankaya gibi önemli merkezlere ulaşım olup güzergah Göztepe’ye kadar uzanmaktadır. Ara duraklarda ise İZBAN ve otobüs aktarmaları ile şehrin her tarafına ulaşım sağlanabilmektedir. Aktarma süresi 90 dakikadır. Bu sayede 1.50-2.50 lira arası bir ücretle şehrin bir ucundan diğerine seyahat edebilirsiniz.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri: 

Ege Üniversitesi 1955 yılında İzmir’in en büyük ilçelerinden olan Bornova’da kurulmuştur. Kampüs 3700 dekar alanı ile eğitim, kültür, spor ve sosyal hizmetler amaçlarıyla kullanılan binalardan oluşmaktadir. Kampüs otoparklar, yollar, trafik işaret ve yönlendirme levhalari ile donatılmıştır. Üniversite kampüsünde, en son teknoloji ile donatılmış modern bir kütüphane ile kapalı yüzme havuzu, kapalı spor salonu, futbol, basketbol, mini-futbol, tenis kortları gibi spor tesisleri, sergi salonu ve 750 kişilik kapasiteyle Prof. Dr. Yusuf VARDAR – MÖTBE - Kültür Merkezi, kafeteryalar, öğrenci çarşısı, hipermarketi, akademik personel ve öğrenciler için lokalleri ve konukevi mevcuttur. Ayrıca kampüs içerisinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı Kız Yurdu da hizmet vermektedir.

 Türkiye’nin en büyük üniversite kütüphanelerinden biri olan Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesi; 196.247 basılı eser, 103.896 elektronik kitap ve 23.653 elektronik derginin, 99 kurumsal e-derginin yanında yaklaşık 40 veri tabanı ve 600 internet erişim noktası ve kablosuz erişimi ile aynı anda 1.800 kişiye hizmet verebilmektedir. Üniversitemizin öğretim elemanları ve öğrencileri, kütüphanemizin elektronik bilgi kaynaklarına evlerindende erişimsağlayabilmekte ve literatür tarayabilmektedirler.

Üniversitenin şehir içindeki konumu: 

Ege Üniversitesi, İzmir’in İstanbul çıkışında yer almaktadır.

Üniversitenin sosyal imkanları: (Şenlikler, festivaller, etkinlikler, kongreler vb.): 

Geleneksel olarak gerçekleştirilen etkinlikler arasında her yıl Mayıs ayında düzenlenen “Bahar Şenlikleri”, iki yılda bir düzenlenen, görsel sanatlar alanında ulusal ve uluslararası sanatçıları ve eserlerini sanatseverler ile buluşturan “Uluslararası EgeArt Sanat Günleri”; yaşamı ve eserleri ile topluma örnek olmuş, iş, sanat, akademik ve entellektüel çevreden önemli isimlerin kampüste ağırlandığı “Kampüste Konuk Var” söyleşileri; yayınevleri ve kitapevleri yanı sıra yazarların da çeşitli söyleşiler ile katılım gösterdiği “Ege Kitap Günleri” gibi etkinlikler yer almaktadır. Ayrıca Yabancı Diller YO Konferans Salonunda faaliyet gösteren “Sinema Kampüs”te de her gün iki seans olmak üzere film gösterimleri gerçekleştirilmektedir.

2  yıl önce ise kampüste yaşanılan talihsiz olaylar sebebiyle o sene mart ayından itibaren bütün etkinlikler iptal edilmiştir.

FAKÜLTEMİZE ÖZEL ETKİNLİKLER

Kampüste yapılan etkinlikler dışında fakültemizde de çokça etkinlik yapılmaktadır. Fakültemizin kendine ait bir öğrenci topluluğu komitesi vardır. Ege Tıp Öğrenci Topluluklar(ETÖT) 'nın kendine ait bir binası bulunmaktadır. ETÖT içindeki topluluklar sene içinde ayrı ayrı kurslar, etkinlikler, tiyatrolar, konserler ve şenlikler düzenlerler. Aslında Tıp Fakültesi Öğrencisi olarak zaten daha çok ETÖT ile ilgileniriz. Tıp öğrencileri tarafından , tıp öğrencileri için kurulmuş çok güzel bir oluşumdur ETÖT. Bünyesinde TurkMSIC, Ege Tıp Oyuncuları, Ege Tıp Fotoğrafçılık Topluluğu, Halk Dansları Topluluğu, Tıp Öğrenci Kolu, Modern Dans  Topluluğu(Hip Hop, Latin), Müzik Topluğu, Spor Topluluğu ve Türk Müziği topluluğu gibi toplulukları barındırır.

Fakültenin kuruluş yılı: 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 1955 yılında kurulmuştur

Fakültenin hastaneye göre konumu: 

Tıp Fakültesi dersliklerinin, kütüphanesinin, çalışma salonlarının, multidisipliner laboratuarlarının ve de mikroskobi salonunun bulunduğu Amfiler Binası hastane ile yanyana bulunmaktadır.

 

Fakültenin anabilim dallarının konumu: 

Temel bilimlerin anabilimdallarının büyük kısmı dekanlık binası içinde yerleşim gösteriken, klinik bölümlerin anabilim dalları hastane içinde yer almaktadır. Anatomi anabilim dalı ise kendi binasına sahiptir.

Fakültede uygulanan eğitim sistemi (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Fakültede Spiral Müfredat(Spiral Curriculum) uygulanmaktadır.

Eğitim hayatı evre ve bloklara ayrılır. Her evrenin içinde bloklar vardır. Bir bloğun sonunda sınavlar ve 1 haftalık tatil olur(veya yaz tatili). 

Sistem şu şekildedir. Evre 1 ile fakülteye başlarsınız ve içinde tek blok vardır yani Evre 1 Blok 1(E1B1). E1B1'de tıbbi bilimlere giriş yaparsınız ve 3 aydır. Bu bitince Evre 2'ye geçersiniz, bu Evrede her sistemin sağlıklı işleyişini öğrenirsiniz, içinde 4 blok vardır ve bu bloklar organ sistemlerine göre ayrılır. Mesela Evre 2 Blok 2'de Sindirim sisteminin sağlıklı isleyişini öğrenirsiniz. 

Bunu nasıl yaparsınız? Bu blok süresince o sistemle ilgili, anatomiyi, histolojiyi, fizyolojiyi be biyokimyayı öğrenerek. Buna yatay entegrasyon denir, aynı konuyu farklı disiplinlerle öğrenmek. Bir de dikey entegrasyon vardır, pre-klinik ve klinik arasında bağlantı kurmaya yarar, göreceğiniz halk sağlığı dersleri ve panellerle bu sağlanır.

Birkaç tanım daha:

a) Evre: Eğitim-öğretim yılından (sınıflardan) bağımsız olarak yapılandırılmış tıp eğitimi
dönemleridir.
b) Blok: Eğitim programının ilk üç yılında (Evre 1-4) ağırlıklı olarak temel tıp bilimleri konularının
işlendiği, konu bütünlüğüne (temaya) göre gruplanan eğitim ünitesidir.  
c) Staj Bloğu: Eğitim programının 4. ve 5. yıllarında (Evre 5) ağırlıklı olarak klinik tıp bilimleri
tarafından hekimlik mesleğinin uygulanmasına yönelik konuların işlendiği eğitim ünitesidir.
d) Özel Çalışma Modülü (ÖÇM): Eğitim programının 2. ve 3. yıllarında öğrencilerin ilgi duydukları mesleki, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlayacak tıp ve tıp dışı alanlarda,öğretim üyesi ile birebir çalışma olanağı sağlayan uygulama ağırlıklı eğitim ünitesidir.
e) Klinik Rotasyon: Eğitim programının 4. ve 5. yıllarındaki staj bloklarında, anabilim dalları tarafından gerçekleştirilen klinikte eğitim dönemidir. Staj bloklarında her bir klinik rotasyon bir birim olarak değerlendirilir.
f) Tamamlama Stajı: Eğitim programının 4. ve 5. yıllarındaki staj bloklarında yer alan klinik rotasyon(lar)dan başarısız olan öğrenciye yönelik olarak ilgili klinik rotasyonun staj bloğu içindeki süresinin yarısından az olmamak koşuluyla, yaz döneminde bütünleme sonuçlarının açıklanmasının ardından, bir sonraki eğitim-öğretim dönemi başlayıncaya kadar olan süre içinde uygulanması ve tamamlanması gereken eğitim dönemidir.
g) İntörn Hekimlik Dönemi: Eğitim programının 6. yılında (Evre 6), farklı anabilim dalları tarafından zorunlu veya seçmeli olarak yürütülen 12 aylık uygulamalı eğitim dönemidir.
h) Dikey Koridor: Mezuniyet hedefleri doğrultusunda yürütülen toplum sağlığı ve alan uygulamaları ile mesleksel beceriler gibi yetkinlik başlıklarını kapsayan kavramsal ve uygulamalı eğitim ünitesidir.

Fakültenin akreditasyon belgesi bulundurma durumu: 

Evet belgemiz 2017 yılında yenilenmiştir.

Fakülte dekanlığının akreditasyon süreciyle ilgili yaptığı çalışmalar: 

Fakültemiz akreditasyon sürecini çok ciddiye alır. Önemli bir noktada bu süreçte öğrenci katılımına çokça önem vermesidir. 

Fakültenin İngilizce hazırlık eğitimi bulundurma durumu: 

Fakültede isteğe bağlı olarak hazırlık okunabilmektedir. Bununla birlikte birinci sınıfın dönem başında yapılan İngilizce muafiyet sınavında başarılı olan öğrenciler haftalık 4 saat İngilizce dersinden muaf olmaktadır.

Fakültenin eğitim dili (%100 Türkçe, %100 İngilizce veya %30 İngilizce): 

Fakültede %100 Türkçe eğitim uygulanmaktadır.

Fakültenin laboratuvar (pratik) derslerini işleyiş şekilleri: 

Anatomi: Sınıf 4 gruba ayrılmaktadır( G1-G2-G3-G4:ortalama 95 kişi). ve 45 dk’lık dersler halinde işlenmektedir. Dersin başlangıcında o dersi anlatan öğretim görevlisinin kadavralar ve maketler üzerinde konu tekrarı yapıldığı bir video barkovizyonda gösterilir. Sonrasında öğrenciler salona dağılır ve masalardaki kadavra ve maketler üzerinde incelemeler yapar. Bu esnada öğretim görevlileri ve asistanlar masalar arasında dolaşır ve öğrencilerin sorularını cevaplar. Ayrıca ders sonunda öğrencilerin yoklamaları alınırken masa grubunun sorumlu asistanı tarafından sözlü sınav yapılır.

Histoloji: Sınıf 2 gruba ayrılır(G1-G2 // G3-G4) ve iki ders saati blok olarak işlenir. Mikroskobi salonunda her öğrenciye bir mikroskop düşmektedir ve her öğrenciye salona girişte derste işlenecek olan preparatlardan biri verilir. Dersin başında ilgili konuyu anlatan öğretim görevlisi, barkovizyona yansıtılmış olan mikroskopta o ders gözlenecek olan preparatları tanıtır ve dersin tekrarını yapar. Sonrasında öğrenciler ellerindeki preparatları kendi aralarında değiştirerek mikroskopta gözlemler yapar. Bu sırada öğretim görevlileri ve asistanlar soruları cevaplamak üzere masalar arasında dolaşır.

Fizyoloji: Pratikten önce derslikte ilgili pratiğin önceden hazırlanmış videosu barkovizyonda seyredilir. Sonrasında gruplar multidisipliner laboratuarlara geçer. Her grup kendi içinde gruplara ayrılır ve deneyler grubun öğretim görevlisi tarafından tekrar anlatılır ve yapılır. Sonrasında ise öğrenciler bu deneyleri yapar.

Patoloji: İlk olarak derslikte konu tüm dönem öğrencilerine ders olarak anlatılır. Ardından küçük gruplar şeklinde mikroskobi salonunda çalışma yapılır, ardından bilgisayar laboratuvarında ders slaytları üstünden tekrar edilir.

Mikrobiyoloji: Mikrobiyoloji pratikleri yalnızca ilgili bloğun bir bölümünde yapılır. Laboratuvarda mikrobiyolojik çalışma prensipleri beceri şeklinde verilir. (Örnek alma, kültür ekimi ve değerlendirmesi şeklinde.)

Biyokimya: Gruplar multidisipliner laboratuarda gruplara ayrılır. Grupların öğretim görevlisi konu ile ilgili deneyleri anlatır ve gösterir. Sonrasında öğrenciler bu deneyleri yapar ve ders sonunda yazılı bir sınava tabi tutulur.

Biyoistatistik: Biyoistatistik pratiği yoktur, istatistik tutma ile ilgili bir saatlik beceri eğitimi verilir.

Biyofizik:Biyofizik pratiği yoktur.

Parazitoloji: Gruplar birer ders saati süreyle ilgili uygulama dersinin içeriğine göre Multidisipliner Laboratuara veya Mikroskobi Salonuna alınır. Öğretim üyeleri tarafından derste de anlatılmış olan uygulama içeriği başlangıçta tekrar edilir. Sonrasında ise Parazitoloji Anabilim Dalı tarafından hazılanmış olan pratik kitapçığındaki yönergelerin öğrenciler tarafından takip edilmesi, çizimlerin yapılması, önemli yapıların belirtilmesi ve yoklama alırken bunları göstermesi beklenir.

Anatomi dersleri için sayıca maket / kadavraya sahip olma durumu: 

Her anatomi dersinde ilgili konuyla ilgili ortalama 15 kadavra (piyes) gösterime sunulur. Bunlar maketler ile desteklenir.

Laboratuvar derslerinde öğrenci başına düşen mikroskop sayısı: 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde 297 adet mikroskop bulunmaktadır. Laboratuar dersleri gruplar halinde işlendiği için her öğrenciye bir mikroskop düşmektedir.

Mesleki beceriler dersinin(varsa) işleyişi ve sınavlara katkısı: 

Beceri eğitimleri entegre sisteme uygun bir şekilde blok konularına orantılı bir şekilde verilir. Her blok beceri sınavının blok notuna etkisi değişmektedir. Beceriler genellikle Beceri Eğitim Salonlarında maketlerle veya laboratuvarda uygulama şeklinde yapılır.

Simüle hasta laboratuvarı bulundurma durumu, derslerin işleyişi ve sınavlara olan katkısı: 

Evet, öğrenciler 2 ve 3. sınıfta simüle hasta görüşmesi yapmaktadır. Her blokta yapılan görüşmelerin ve blok sonundaki sınavın sonucunda Geçti/Kaldı şeklinde değerlendirme yapılır.

Dersler görüşme şeklinde olur öncesinde ufak bir tanıtımla hayati bulgu kontrolü anlatılır. Amfide de teorik olarak muayene dersleri verilir. Simüle görüşmesi okulda sonra olur. 4 kişilik arkadaşlarınızın olduğu bir grupla hafta içi 4 gün görüşme yaparsınız. Her gün bir kişi simüle hasta(önceden fakültemiz Tıp Eğitimi Anabilim Dalı tarafından eğitim görmüş bir gönüllü) ile görüşür ondan hikayesini alır ve  muayene eder. Görüşme videoya alınır. Diğer üç kişi gözlem yapar ve görüşmenin sonunda geri bildirim verir. Görüşmeden sonra kendinize geri bildirim verdiğiniz bir formu doldurursunuz.

Görüşmelerde esas muayenenin özenli yapılması ve hastayla doğru iletişim kurulmasıdır.

Fakültenin dönemlere göre öğrenci sayısı: 

Bu sayılar ÖSYM'nin açmış olduğu kontenjanlar olup yabancı öğrenci kontenjanı, sınıfta kalma durumuna göre +30/40 artış gösterebilmektedir.

1.Sınıflar: 360

2.Sınıflar: 300

3. Sınıflar: 295

4. Sınıflar: 290

5. Sınıflar: 280

6.Sınıflar: 270

Fakülteye özgü uygulamalar: 

Özel Çalışma Modülü:

ÖÇM Uygulama Alanları

ÖÇM’ler  eğitim programları ile ilişkisine göre üç alt başlıkta

sınıflanmaktadır:

1. Çekirdek eğitim programını içeren konulardaki ÖÇM uygulamaları (lokomotor sistem içinde diz eklemi,               

biyokimyasal testlerin yapılması gibi)

2. Çekirdek eğitim programında      yer almayan konulardaki ÖÇM uygulamaları (tıp tarihi, kan-organ bağışı kampanyaları, sağlık politikaları, kanser - otizm - AIDS gibi özel hastalık ve hasta gruplarına yönelik çalışmalar)

3. Tıpla ilgili olmayan konulardaki ÖÇM programlar (yabancı dil, sosyal sorumluluk vb.)

Araştırma Eğitim Programı (AEP)

Ege Üniversitesi   Tıp Fakültesi’nin;araştırma-eğitim ve hizmet  yükümlülüklerine  eşit önem verilmesi       gerektiği bilinci ile geliştirdiği özgün bir modeldir. Öğrencilik        döneminde bilimsel çalışma bilgi ve becerilerini geliştirmek isteyen öğrencileri desteklemek üzere, epidemiyolojik, klinik ve laboratuvar araştırmalar konusunda bilgi, beceri  ve deneyim kazandırmayı hedefleyen dikey bir programdır. Öğrencilerin         gönüllü olarak katılabildikleri, bilimsel düşünce, tutum, davranış ve bilgilerini  pekiştirmek ve kendilerine araştırma becerileri kazandırmak üzere, Tıp Fakültesi eğitim     programına ek olarak uygulanır.

Araştırma Eğitimi Programını bitiren öğrenciye sertifika verilir.

Fakültenin akademik eğitim-öğretim takvimi: 

1. Yıl

Evre 1 (Tıbba Giriş)
Evre 2 (Normal Yapı ve Fonksiyon)
Evre 1 Blok 1: Tıbbi Bilimlere Giriş
Evre 2 Blok 1: Normal Yapı ve Fonksiyon / Solunum,  Dolaşım, Kan-Lenfoid, Boşaltım     
Evre 2 Blok 2: Normal Yapı ve Fonksiyon / Sindirim    ve Metabolizma

2. Yıl

Evre 2 (Normal Yapı ve Fonksiyon)
Evre 3 (Patolojilere ve Klinik Bilimlere Giriş)
Evre 2 Blok 3: Normal Yapı ve Fonksiyon / Hareket ve Sinir Sistemi
Evre 2 Blok 4: Normal Yapı ve Fonksiyon / Hayatın Evreleri
Evre 3 Blok 1: Patolojilere  ve Klinik Bilimlere Giriş

3. Yıl

Evre 4 (Patolojik Yapı ve Fonksiyon)
Evre 4 Blok 1: Solunum, Dolaşım, Kan-Lenfoid, Boşaltım         
Evre 4 Blok 2: Sindirim, Endokrin ve Metabolizma
Evre 4 Blok 3: Sinir, Duyu, Hareket  ve Davranış
Evre 4 Blok 4: Hayatın Evreleri

4. Yıl (Evre 5 – Klinik Bilimler)

Kardiyopulmoner Sistem ve Enfeksiyon Staj Bloğu
İç Hastalıkları Staj Bloğu
Cerrahi ve Ürogenital Sistem Staj Bloğu
Göğüs Hastalıkları, Göğüs Cerrahisi, Enfeksiyon Hastalıkları, İç Hastalıkları, Genel Dahiliye ve Bilim Dalları rotasyonları
Genel Cerrahi
Acil Tıp
Üroloji
Kardiyoloji
Kalp Damar Cerrahisi
Anesteziyoloji ve  Reanimasyon
Kadın Hastalıkları ve Doğum

5. Yıl (Evre 5 – Klinik Bilimler)

Kas-İskelet-Sinir Sistemi ve Davranış Staj Bloğu
Duyu Sistemi Staj Bloğu
Çocuk Sağlığı Staj Bloğu
Nöroloji Beyin ve Sinir Cerrahisi
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
Dermatoloji
Plastik Cerrahi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları           
Çocuk Cerrahisi
Çocuk Ergen RuhSağlığı ve Hastalıkları
Genel Pediatri veBilim Dalları rotasyonları 
Ortopedi ve Travmatoloji
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Spor Hekimliği
Tıbbi Görüntüleme
Seçmeli
Adli Tıp
Göz Hastalıkları

6. Yıl (Evre 6 – İntörn Programı)

Halk Sağlığı, İç Hastalıkları, Göğüs  Hastalıkları, Kardiyoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk  Sağlığı  ve Hastalıkları, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Acil Tıp, Genel Cerrahi, Seçmeli Stajlar

Fakültede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı: 

TTB Mezuniyet Öncesi Çalışma Raporuna 2010’a göre üniversitede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı 4.18’dir.

Fakültede Tıp eğitimi dışında verilen dersler: 

Birinci sınıfta İnkilap Tarihi ve Türk Dili dersi verilmektedir. İki ve üçüncü sınıfta Medikal İngilizce dersi verilmektedir.

Fakültedeki devam zorunluluğu ve devamsız bilgilerinin öğrenilmesi: 

Teorik derslere devam zorunluluğu yoktur. Ancak laboratuar derslerinde toplam derslerin en az %80, bir dersin ise en az %50’sine katılım zorunluluğu vardır.

Fakültenin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi: 

Blok Ara Sınavı (BAS):Blok kapsamındaki temalarda öğrenme hedeflerine yönelik olarak hazırlanmış kısa yanıtlı metin tipi sorular, eşleştirmeli sorular, hasta yönetimi problemleri, şema ya da senaryo temelli 10 ila 25 adet sorudan oluşur.

BAS’ta öğrenci başarısı 100 tam puan üzerinden değerlendirilir ve minimum not alma şartı aranmaz, bütünleme sınavı yoktur.

Blok Yazılı Sınavı (BYS):Eğitimin ilk üç yılında uygulanan blok eğitimlerinin sonunda öğrenme hedeflerine ulaşılıp ulaşılmadığını ölçmeye yönelik olarak yapılır. BYS soru seti, 100 ila 200 arasında tek doğru yanıtlı çoktan seçmeli sorulardan oluşur. BYS’de öğrenci başarısı 100 tam puan üzerinden değerlendirilir ve minimum not alma şartı aranmaz. BYS’nin bütünleme sınavı yoktur.

Blok Uygulama Notu (BUN):İlgili blokta yer alan tüm uygulama, alan çalışması ve klinikte eğitim sınav ve değerlendirme sonuçlarından oranlarına göre BUN hesaplanır. BUN’u oluşturan sınavların bütünlemesi vardır; hazırlama, uygulama ve not hesaplama koşulları eğitim-öğretim yılı içinde yapılan sınavlarla aynıdır. Öğrencinin uygulamalı eğitimler, klinikte eğitim ve alan çalışmaları eğitimlerinden başarılı sayılması için her sınavdan en az 60 puan alması ya da değerlendirmelerden başarılı olması gerekir. Notu 60 puanın altında olan öğrenci o alanda, BBD sonuçlarına bakılmaksızın bütünleme sınavına girer.

Yıl Sonu Yazılı Sınavı (YSYS)/Yıl Sonu Bütünleme Sınavı (YSBS): YSYS/YSBS soru seti, 150 ila 200 arasında tek doğru yanıtlı çoktan seçmeli sorulardan oluşur.

iv. Eğitimin ilk üç yılında, öğrenci bulunduğu eğitim-öğretim yılındaki her bir blok için 60 puan ve üstü BBD’ye sahip ise YSYS’den muaf tutulur.

Eğitim programının ilk üç yılında sınıf geçme sistemi uygulanır. Sınıf geçme durumu aşağıdaki bileşenlere göre hesaplanır.

a) Blok Başarı Düzeyi (BBD): İlgili bloğun BYS sonucunun yüzde 50’si, BUN’un yüzde 25’i ve BAS ortalamasının yüzde 25’i toplanarak hesaplanır.

b) Yıl Sonu Başarı Düzeyi (YSBD): Öğrencinin eğitim aldığı yıldaki BBD’lerinin ortalamasının yüzde 65’i ile YSYS’den aldığı notun yüzde 35’inin toplanması ile belirlenir.

4.- 5. Sınıfta:

a) Klinik Rotasyon Notu (KRON): Bu not, ilgili staj bloğunda yer alan, öğrencinin eğitim gördüğü klinik rotasyonları gerçekleştiren anabilim dallarının yaptığı sınav ve değerlendirmelerden elde edilen nottur. Öğrenci KRON’un belirlenmesine katkıda bulunan sınav ve değerlendirmelerden en az 60 puan almalıdır. KRON’u 60 puanın altında olan öğrenci o klinik rotasyondan hazırlık ve not hesaplama kriterleri KRON ile aynı olan bütünleme sınavına girer.

b) Klinik Rotasyon Notu Ortalaması (KRONO): Staj bloklarındaki klinik rotasyonlardan elde edilen KRON sonuçlarının SBYK tarafından her eğitim-öğretim yılında belirlenen ağırlığına göre hesaplanan başarı puanıdır. 100 tam puan üzerinden hesaplanır.

c) Staj Bloğu Yazılı Sınavı (SBYS): SBYS soru seti, 100 ila 200 arasında tek doğru yanıtlı çoktan seçmeli sorulardan oluşur. Staj bloğu yazılı sınavında öğrenci başarısı 100 tam puan üzerinden hesaplanır ve öğrencinin en az 60 puan alması gerekir.

d) Staj Danışman Notu: Dördüncü ve beşinci sınıftaki staj blokları kapsamında, staj danışmanları tarafından 100 tam puan üzerinden staj danışman notu verilir. Staj danışman notu için baraj not uygulaması yoktur.

e) Staj Bloğu Başarı Düzeyi (SBBD): Staj bloğu başarı düzeyi; ilgili staj bloğunun SBYS sonucunun yüzde 55’i, KRONO’nun yüzde 40’ı ve staj danışman notunun yüzde 5’inin toplanmasıyla hesaplanır.

i. SBBD 100 tam puan üzerinden hesaplanır ve öğrencinin staj bloğunu geçebilmesi için SBBD’sinin en az 60 puan olması gereklidir.

ii. SBBD’si 60 puanın altında olan öğrenci staj bloğunu tekrarlamakla ve o staj bloğu içindeki tüm sınavlara girmekle yükümlüdür.

iii. İkinci kez staj bloğuna devam eden öğrenci staj bloğundan yine başarısız olursa, staj bloğuna devam etmeden bloğun KRONO’sunu oluşturan sınavlara, değerlendirmelere ve SBYS sınavına girebilir.

1.-2.-3.-4.-5.-6. Sınıfta: GELİŞİM SINAVı

Her yıl en az üç kez olmak üzere altı yıllık eğitim programının sonuna kadar en az 18 kez gelişim sınavı yapılır. Öğrenci yılda en az bir ve mezun oluncaya kadar en az 11 adet gelişim sınavına girmekle yükümlüdür. Gelişim sınavı öğrencinin mezun olması için karşılanması gerekli bir kriterdir. Öğrencinin, mezun olabilmesi için en az 11 gelişim sınavından DD ve üzeri harf notu alması gereklidir. Bu başarıyı gösteremeyen öğrenci, mezun olabilmek için intörn hekimliğin tamamlanmasını izleyen dönemdeki gelişim sınav(lar)ına katılarak DD ve üstü harf notu sayısını 11’e tamamlamak zorundadır.

Dönemi tamamlayabilmek için geçerli olan not sistemi: 

Açıklaması önceki soruda detaylıca mevcuttur.

Fakültenin web sitesi: 
Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulundurma durumu: 

Evet.

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar: 

Sınav sonucu öğrenme sisteminden geri bildirim anketleri alınmaktadır. Bu anketi doldurmayan öğrenciler sınav sonuçlarına ulaşamaz.

Ayrıca her blok başında bir ders saati “Dekan ile sohbet” yapılır.

Dönemlere göre ders içerikleri: 

Dönem1: Anatomi, Biyofizik, Histoloji ve Embriyoloji, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları,Tıbbi Biyokimya, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Fizyoloji, Göz Hastalıkları, Halk Sağlığı, Tıbbi Biyoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıp Eğitimi,  Tıp Tarihi ve Etik, Adli Tıp, Anatomi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon,  Göğüs Hastalıkları, Göğüs Cerrahisi, İç Hastalıkları, Kardiyoloji, Nükleer Tıp, Radyodiyagnostik, Radyoloji, Spor Hekimliği, Tıbbi Farmakoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Parazitoloji, Tıbbi Patoloji,

Dönem2: Acil Tıp, Adli Tıp,  Anatomi, Anestezi ve Reanimasyon, Biyofizik, Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Enfeksiyon Hastalıkları, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoloji, Genel Cerrahi, Göz Hastalıkları, Halk Sağlığı, Histoloji ve Embriyoloji, İç Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kardiyoloji, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Nöroloji, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Ortopedi, İç Hastalıkları, Radyodiagnostik, Spor Hekimliği, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji,  Tıbbi Genetik

Dönem3:  Acil Tıp, Adli Tıp, Anestezi ve Reanimasyon, Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Enfeksiyon Hastalıkları, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Genel Cerrahi, Göz Hastalıkları, Halk Sağlığı, Histoloji ve Embriyoloji, İç Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kardiyoloji, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Nöroloji, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Ortopedi, İç Hastalıkları, Radyodiagnostik, Spor Hekimliği, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji,  Tıbbi Genetik, Deri ve Zührevi Hastalıklar, Kalp Damar Cerrahisi, Ortopedi, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Radyasyon Onkolojisi, Tıbbi Patoloji, Üroloji

Dönem4:  Dahiliye, Genel Cerrahi, Kadın Doğum, Üroloji, Kardiyoloji, Kalp ve Damar Cerrahisi, Göğüs Hastalıkları, Göğüs Cerrahisi, Anestezi, Enfeksiyon Hastalıkları

Dönem5: : Pediatri, Çocuk Psikiyatrisi, Nöroloji, Beyin Cerrahisi, Ortopedi, Fizik Tedavi, Psikiyatri, KBB, Göz, Dermatoloji, Çocuk Cerrahisi, Spor Hekimliği

Fakültede uygulanan öğrenci değişim programları: 

ERASMUS, FARABİ, TURKMSIC

Yeni yorum ekle