Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversitenin bulunduğu il: 
Düzce
Üniversite statüsü: 
Devlet
KYK Yurt Olanakları: 

13 tane KYK yurdu bulunmaktadır. Yurttan yurda değişmekle birlikte genel itibariyle yeterli kapasite ve fiziksel özelliklere sahiptir.

Özel Yurt Olanakları: 

Gerek okulumuzun yakın mahallelerinde gerekse şehir merkezinde çok sayıda özel yurt bulunmakta. Kapasiteleri oldukça fazla olacak ki her sene büyük kontenjanları boş şekilde sezona girmekteler. Ücretleri tuzlu lakin genel Marmara-batı Karadeniz il bloğuna göre ideal, 500 tl’den 1.500 tl’ye kadar aralık mevcut.

Evlerin kira durumları ve özellikleri: 

Okula yakın ve eşyalı bir evde oturmak istiyorsanız aylık 1000 lira kirayı gözden çıkarmanız gerekebilir.

Kalıcı Konutlar (8-10Km mesafede) : 400-500 TL (3+1 2+1) Genelde eşyasız

Konuralp (3-4Km Mesafede) :550-1000TL (1+1, 2+1. [3+1 evler azınlıkta]) Eşyalı eşyasız evler bulunmakta.

Beçi Köyü(1-2Km Mesafede) :550-1000TL (1+1, 2+1 ) Eşyalı Eşyasız evler bulunmakta.

Merkez(8-10Km Mesafede) : 600-1100TL Eşyalı ve Eşyasız evler bulunmakta

 

Şehrin öğrencilere tanıdığı burs imkanları (Özel, dernek vakıf) ve koşulları: 

Pek fazla burs imkanı yok. Olanlarda zaten tüm Türkiye’de burs veren köklü vakıflar.

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri: 

DÜZCE KÜLTÜR VE TURİZM POTANSİYELİ
İlimizde bir adet Alışveriş Merkezi Bulunmaktadır. Krempark AVM. Bir adet sinema bulunmaktadır.
Düzce, İklimi, zengin doğal kaynakları, bozulmamış çevresi, zengin tarihi ve kültürel varlıkları, yerel yaşam tarzı ve gelenekleri, coğrafi konumu nedeniyle ana pazarlara yakınlığı, bir üniversite kenti oluşu, genç ve dinamik nüfusu, alternatif turizme uygunluğu ve dört mevsim turizm imkanları ile bölgenin turist çeken merkezlerindendir.
Deniz Turizmi Akçakoca ilimizin denize açılan sahili olup; aynı zamanda Türkiye'nin de ilk turizm merkezlerindendir.35km.uzunluğundaki plajları, denizi, kumu, gün batımı, sivil ve dini mimarisi, tarihi Ceneviz kalesi, mağarası ile önemli turizm merkezlerdendir.
Antik Yerleşmeler Düzce İlindeki antik yerleşimlerin en önemli olanı 'Prusios Ad Hypium' bir Roma dönemi kentidir. Düzce'nin Üskubü (Konuralp) beldesindedir. Konuralp Müzesi, Batı Karadeniz Bölgesinin en büyük Müzesindir. 12 Kasım 2003'de hizmete açılan müzede, bölgede hüküm süren medeniyetlerin özelliklerini gösteren, heykel, seramik, sikke koleksiyonları ile etnoğrafik eserlere ait 1788 Arkeolojik eser 456 adet Etnoğrafik eser ve 3837 adet sikke olmak üzere toplam 6081 adet tarihi eser bulunmaktadır.
Şelale Turizmi Düzce ili su kaynakları yönünden oldukça zengindir. Su kaynakları kendi bölgemizden doğar, kendi bölgemizden Karadeniz'e dökülür. Güzeldere Şelalesi en yüksekten akanıdır. (130m), Samandere Şelalesi (Tabiat Anıtı), Aydınpınar Şelalesi, Bakacak Şelalesi, Aktaş Şelalesi, Derinoba Şelaleleri, Sarıkaya Şelalesi, Kurugöl Şelalesi ve Kanyonu, Saklıkent Şelalesi, Konaş Şelalesi, Yoğunpelit Şelalesi, Gölormanı şelaleleri bulunmaktadır.
Yayla Turizmi Birbirinden güzel yaylalarda, yayla turizmi, gençlik turizmi, doğa turizmi, eko turizm, kamp turizmi, safari turizmi yapılabilir. Bu Yaylalardan Kardüz Yaylası kış turizmine adaydır. Topuk Yaylası ve Göleti, Sakarca Yaylası. Doruk(Sinekli) Yaylası, Kocayayla, Şehirliyayla, Odayeri Yaylası, Torkul Göleti Yaylası, Pürenli, Balıklı Yaylaları başlıca yaylalardır.
Golf Turizmi Gölyaka Kültür park'taki 790m2 lik saha 30.06.2007 tarih ve 26568 sayılı Resmi Gazete ile yürürlüğe giren ve Bakanlar Kurulunun 2007/ 12286 sayılı kararı ile Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Golf turizmine adaydır.
Kano ve Rafting Turizmi Düzce İli Cumayeri-Dokudeğirmen Köyü yanından geçen Büyük Melen Nehri Raftinge elverişli 13 km. lik parkuru olması sebebiyle Türkiye'nin 3. büyük rafting sporlarının yapıldığı yerdır.
Mağara Turizmi Düzce Mağara yönünden oldukça zengindir. Yığılca'da Sarıkaya-Gökceağaç Mağarası, Aksu Mağarası, Çamlı Mağarası, Yağcılar Mağarası, bunlardan en büyüğü Sarıkaya Mağarası, Akçakoca'da Fakıllı Mağarası ve Yeni Mahalle Mağarası
Alternatif Göl Turizmi, Sportif Su Sporları, olta balıkçığı, kamp, karavan, piknik ve mesire turizmine yönelik göl ve göletler
Kurugöl, Topuk Yaylası Göleti, Efteni Gölü, Hasanlar Baraj Gölü, Karagöl, Torkul Yaylası Göleti, Dipsizgöl
Su Varlıklarımız Efteni Gölü ve Hasanlar Baraj Gölü önemli su kaynaklarımızdandır.
Efteni Gölü; Göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan önemli ve ender merkezlerden biridir. Bünyesinde 35 tanesi kalıcı olmak üzere toplam 150 çeşit kuşa ev sahipliği yapmaktadır.
Hasanlar Baraj Gölü: Yığılca ilçemizde bulunan Hasanlar Baraj Gölü, yelken, kürek, göl bisikleti, piknik ve mesire alanı olaka değerlendirilmektedir.
Sağlık / Termal Turizmi Efteni ve Derdin Kaplıcaları.
Alternatif Sportif Turizm Çeşitleri Atıcılık, Olta Balıkçılığı, Kamp, Karavan, Kaya Tırmanışı, Trekking, Binicilik, Kanyon Yürüyüşü, Rafting, Kuş Gözlemciliği, Flora-Fauna, oryantiring safari grupları kısaca turizmin her çeşidi yapılmaktadır.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu: 

Üniversitemiz ve fakültemiz ortak kampüse sahip ve hatta araştırma hastanemiz yanı başında diyebiliriz. Merkeze otobüsle yarım saatlik mesafede bulunuyor.

Şehrin ulaşım imkanları: 

Merkez icin ulaşım sıkıntı değildir. Okula ulaşım da aynı şekilde devamlı geçen belediye otobüsleri vardır. Ancak Kalıcı Konutlar daha az otobüs seferine sahiptir bu problem oluşturabilir. Yine de çok korkmaniza gerek yok okuldan yarım saatte bir kalkar konutlar otobüsü. Merkezden kalıcı konutlara ise ulaşım kolaydır.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri: 

Tıp Fakültesi 1996 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi olarak kurulup Düzce İl olduktan sonra isim değiştirip Düzce Tıp Fakültesi Olarak hizmete devam etmektedir.

Üniversitenin şehir içindeki konumu: 

Üniversite şehir merkezinden biraz uzakta Akçakoca yolu üzerinde Konuralp te bulunmaktadır.

Üniversitenin sosyal imkanları: (Şenlikler, festivaller, etkinlikler, kongreler vb.): 

Üniversitede Bahar şenliği yapılıyor.

Senede 1 defa sunum günleri , 1 defada kongre yapılmakta.

Pek çok konferans gerçekleşiyor.

Düzce ilinde ve okulda herhangi bir festival yapılmamaktadır.

Fakültenin kuruluş yılı: 

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi 1992 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesine bağlı olarak kurulmuştur.

Fakültenin hastaneye göre konumu: 

Hastanemiz Kampüsümüzün içindedir. Tıp fakültemizle yan yanalardır.

Fakültenin anabilim dallarının konumu: 

Anabilim dalları Tıp fakültesi ve hastaneye dağılmış şekilde bulunmakta.

Fakültede uygulanan eğitim sistemi (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Okulumuzda İlk 3 yıl Komite sistemidir. Kliniklerde vize sistemi vardır Her klinik branş kendi vizesini yapar. Sözlüler olur.

Fakültenin akreditasyon belgesi bulundurma durumu: 

Sahip değildir.

Fakülte dekanlığının akreditasyon süreciyle ilgili yaptığı çalışmalar: 

Şuan için bir çalışma yapılmamaktadır.

Fakültenin İngilizce hazırlık eğitimi bulundurma durumu: 

İngilizce hazırlık bulunmamakta ilk 2 sene haftada 2 saat İngilizce dersi vardır. İlk sene için muafiyet sınavı vardır fakat 2. Sene için İngilizce zorunlu derstir ve 2. Sınıfta İngilizceyi veremezseniz 6 sene içinde vermeniz gerekmektedir.

Fakültenin eğitim dili (%100 Türkçe, %100 İngilizce veya %30 İngilizce): 

%100 Türkçe

Fakültenin laboratuvar (pratik) derslerini işleyiş şekilleri: 

Anatomi: Sınıf önce 2 gruba bölünür. 2 Ders saati bloktur. Sonra 8 ayrı masada Her masada maketler olacak şekilde oturulur.

Histoloji: Sınıf 2 ye ayrılır.2 der saati bloktur. Önce hocamız derste işlediğimiz dokuların preparatlarını göstererek hatırlatma yapar sonra preparatlar sınıfa dağıtılır herkes kendi örneğinde gösterilen dokuları bulmaya çalışır

Fizyoloji: Sınıf 2 ye ayrılır.Genellikle 1 ders saatinde 1 grup biter. Dersler genellikle hocalar tarafından gönüllü bir öğrenci üzerinde gösterilir. Daha sonra pratik yapmak isteyenler yapar

Patoloji:

Mikrobiyoloji: Sınıf 6 ya ayrılır her öğrenci o dersin konusuyla ilgili çalışmayı yapmadan çıkarılmaz. Hocalar özellikle dikkat ediyor.

Biyokimya: Sınıf 2 ye ayrılır genellikle sözel geçer. İsteyenler pratik yapar. Genellikle 1 ders saati sürer

Biyoistatistik: Derslerde gösterilen konuların gerçek hayatta nasıl kullanıldığını küçük bir örnekle SPSS programı üzerinde yapılıp, yapılan işlerin öğrenciler tarafından yapılması istenir. Genellikle 2 der saati blok.

Biyofizik: yok

Anatomi dersleri için sayıca maket / kadavraya sahip olma durumu: 

Kadavra sayımız 2. Bu eksik denebilir. Ancak yeterli sayıda maketimiz var.

Laboratuvar derslerinde öğrenci başına düşen mikroskop sayısı: 

Genelde 2 Grup olduğundan kişi başı 1 mikroskop düşmektedir.

2 genel laboratuvar vardır. Oralarda Histoloji mikrobiyoloji ve patoloji Pratikleri yapılır.

Mesleki beceriler dersinin(varsa) işleyişi ve sınavlara katkısı: 

MBLlere katılım zorunludur eğer katılmazsanız seneniz başarılı sayılmaz.
Genellikle İlk ve Acil Müdahale ile ilgili lab.larımız vardır.                
Endotrakeal entübasyon ve damar yolu açma pratikleri yapılır.
Sınav yoktur her öğrenci pratik yapana kadar beklenir.

Simüle hasta laboratuvarı bulundurma durumu, derslerin işleyişi ve sınavlara olan katkısı: 

Vardır CPR ileri kardiyak yaşam desteği simülasyonu vardır.

Sınav yoktur.

Fakültenin dönemlere göre öğrenci sayısı: 

2014 girişli 110
2015 girişli 157
2016 girişli 150 aralığındadır.

 

Fakülteye özgü uygulamalar: 

Sosyal sorumluluk projelerimiz fazlası ile var. Gerek köylerde sağlık taramaları gerekse okullarda öğrencilere sağlık taramaları ve sunumlarımız var. Kariyer danışmanlığı kısmında da oldukça verimli bir üniversiteyiz.

Fakültenin akademik eğitim-öğretim takvimi: 

Eğitim sezonlarımız ortalama olarak her sene eylül ortası gibi başlıyor. Okulun web sitesinden istediğiniz döneme ait akademik takvime ulaşabilirsiniz.

Fakültede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı: 

Bu sayıya tam olarak ulaşamadım lakin 15-25 bandında olduğunu düşünmekteyim.

Fakültede Tıp eğitimi dışında verilen dersler: 

Türk Dili
İnkılâp Tarihi
İngilizce
İlk Sene için Seçmeli Dersler vardır
Seçmeleri dersler dönem başladıktan sonra seçilir.

Fakültedeki devam zorunluluğu ve devamsız bilgilerinin öğrenilmesi: 

Teorik dersler %70 devam zorunluluğumuz var. Pratik derslerde ise bu oran %80. Devamsızlıklarımızı öğrenci işlerine asılan günlük listerlerden öğrenebilmekteyiz.

Fakültenin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi: 

1.2.3. dönemlerde çoktan seçmeli teorik sınav ve ek olarak pratik sınavlar, 4. 5. sınıflarda sözlü ve yazılı sınavlar

Dönemi tamamlayabilmek için geçerli olan not sistemi: 

Fakültede geçme notu 60 tır.

80 üstü ortalamaya sahip ve komitelerden 60 altında not almamış öğrenciler finalsiz geçme hakkına sahiptir.

Finale kalan öğrenciler için finalden en az 50 almak şarttır.

Fakültenin web sitesi: 
Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulundurma durumu: 

Yok.

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar: 

Her sene sonunda Sınıf koordinatörü hocalar ders programları ve derslerin işleyişiyle ilgili geri dönüt istemekte.
Ayrıca herhangi bir sorunda sınıf temsilciniz aracılığıyla dekanla iletişime geçebilir taleplerinizi bildirebilirsiniz.

Yapılıcak bir şey varsa makul şekilde problemler çözülmeye çalışılacaktır.

 

Dönemlere göre ders içerikleri: 

Dönem 1 Dersleri

Anatomi, Fizyoloji, Histoloji,Tıbbi Biyoloji, Biyofizik, Biyokimya, Biyoistatistik, Tıbbi Hukuk. Tıbbi Genetik, Davranış bilimleri Tıp Tarihi, Halk Sağlığı ,Tıbbi Mikrobiyoloji Türk Dili, İnkılap Tarihi, İngilizce
Dönem 1 Mesleki Beceri Labaratuvarı Ders Proğramı
EKG Kaydı Alabilme Becerisi 1,EKG Kaydı Alabilme Becerisi 2,El Yıkama Becerisi,Damar Yolu Açma Becerisi,Arteriyal Kan Basıncı Ölçme Becerisi,Kanama kontrolu yapma becerisi,Boyunluk (Servikal Kolar) Uygulama Becerisi,Temel Yaşam Desteği Becerisi

Dönem 2 Dersleri

Anatomi, Fizyoloji, Histoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Mikrobiyoloji , Farmakoloji , Patoloji, Dahiliye, Çocuk Sağlığı, Plastik Cerrahi, Nükleer Tıp,  İngilizce

Dönem 2 Mesleki Beceri Labaratuvarı Ders Proğramı
Boğaz kültürü alma becerisi, İntramusküler enjeksiyon uygulama becerisi, Nazogastrik sonda takma becerisi, Baktoriyolojik inceleme için su örneği alma, Temel yaşam desteği becerisi, Yetişkin hava yolu girişimi becerisi , Yabancı Cisme Bağlı Hava Yolu Tıkanıklığı

 Dönem 3 Dersleri

Aile Hekimliği Beyin ve Sinir Cerrahisi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Enfeksiyon Hastalıkları Farmakoloji Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Nöroloji Radyoloji Üroloji Anesteziyoloji Klinik Mikrobiyoloji Tıbbi Biyokimya Biyoistatistik Genel Cerrahi Göğüs Hastalıkları Halk Sağlığı İç Hastalıkları Kadın Hastalıkları ve Doğum Kardiyoloji Nükleer Tıp Ortopedi ve Travmatoloji Patoloji Psikiyatri ADI İç Hastalıkları Kadın Hastalıkları ve Doğum Kardiyoloji Tıbbi Etik
Dönem 3 Mesleki Beceri Labaratuvarı Ders Programı
Temel Yaşam Desteği Becerisi,İntravenöz Enjeksiyon Yapma Becerisi,Kalbi Fizik Muayene ile Değerlendirme Becerisi,Meme Muayenesi Becerisi,Temel Yaşam Desteği Becerisi2,Sindirim Sistemi Fizik Muayene Becerisi

Dönem 4

ÇOCUK ERGEN VE RUH SAĞLIĞI, KALP VE DAMAR CERRAHİ, KADIN HAST. VE DOĞUM, İÇ HASTALIKLARI, GENEL CERRAHİ, ÇOCUK SAĞLIĞI VE HAST., ÇOCUK CERRAHİSİ, ANESTEZİ VE REANİMASYON, ADLİ TIP.
Dönem 4 Mesleki Beceri Labaratuvarı Ders Proğramı
Çocuklarda Aşı Uygulama Becerisi, Çocuklarda Büyüme Parametrelerinin Ölçümü ve Değerlendirme Becerisi, Dikiş Atma ve Alma Becerisi, Foley Katater Takma ve Çıkarma Becerisi, İleri Yaşam Desteği Beceris, Kadın Geniatal Muayene ve Smear Alma Becerisi, Normal Doğum Yaptırma Becerisi, RİA Uygulama Becerisi, Temel Yaşam Desteği Becerisi, Uretral Katetar Takma ve Çıkarma Becerisi

Dönem 5

Beyin ve Sinir Cerrahisi Deri ve Zührevi Hastalıklar Enfeksiyon Hastalıkları Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Göz Hastalıkları Göğüs Hastalıkları Kardiyoloji Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Ortopedi ve Travmatoloji Nöroloji Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Radyoloji Üroloji
Dönem 5 Mesleki Beceri Labaratuvarı Ders Programı
 Erkek Genital Sistem ve Prostat Muayenesi , İleri Yaşam Desteği Becerisi, Lomber Ponksiyon Uygulama Becerisi, Santral Blok Uygulama Becerisi, Solunum Sistemi Fizik Muayene Becerisi, Temel Yaşam Desteği Becerisi

Dönem 6

ACİL TIP AİLE HEKİMLİĞİ ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI NÖROLOJİ GENEL CERRAHİ İÇ HASTALIKLARI KADIN HAST. VE DOĞUM KIRSAL HEKİMLİK/HALK SAĞLIĞI PSİKİYATRİ
Dönem 6 Mesleki Beceri Laboratuvarı Ders Programı
 İleri Yaşam Desteği Becerisi, Temel Yaşam Desteği Becerisi, Normal Doğum Yaptırma Becerisi

Fakültede uygulanan öğrenci değişim programları: 

Erasmus, Farabi, Mevlana, TurkMSIC

Yeni yorum ekle