Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversitenin bulunduğu il: 
İzmir
Üniversite statüsü: 
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri: 

İzmir sosyokültürel anlamda ileri seviyede birçok olanağa sahiptir.Fuar konserleri ,çim konserleri , devlet tyatrosu ve diğer birçok tiyatroda oynanan oyunlarla eğlenceli bir hayat sunar.Yine Efes antik kenti ve sunduğu birçok tarihi dokuyla karekteristik özelliklere sahip bir kenttir.Öğrenci hayatı açısından fazla pahalı olmayan ve güvenlik sorunu yaratmayan bir şehirdir. 3.Büyükşehir olmasının avantajlarını sunar , uluslarası tanınırlığı fazladır bu nedenle turist çeken bir şehirdir.Hava genelde her mevsimde güzeldir.Şehir içi iletişimi çok kolay olup metro, tramvay, otobüs dolmuş, feribot ve vapur gibi ulaşım imkanları sunar.

Şehrin ulaşım imkanları: 

Şehirlerarası ulaşım için şehrimizde bir otogar ve havalimanı bulunmaktadır.Şehiriçi ulaşımda ise metro, otobüs, dolmuş tramvay, feribot ve vapur imkanları bulunur.Aynı zamanda Alsancak, Konak, Karşıyaka semtlerinde de taksidolmuşlar bulunur.

Şehirdeki Yurt Olanakları: 

İzmir’de 10 tane KYK yurdu bulunur. Erkek KYK yurdu fakültemize çok yakın olup İnciraltı' nda bulunmaktadır. Yurt deniz manzaralıdır. Yürüyerek ya da dolmuş,otobüs ile tek seferde ulaşım sağlanabilir. Kız KYK yurdu okul yanında bulunmayıp en çok tercih edilen KYK yurtları Buca, Gaziemir ve Bornova'da bulunmaktadır. Gaziemir KYK' ya tek otobüs ile ulaşım sağlanmakta olup Bornova KYK' ya  iki vasıta (metro-otobüs) ile bir saatten kısa sürede ulaşım sağlanmaktadır. Buca'ya ulaşım üç vasıta olup süresi 1.5 saate ulaşabilir. 

Evlerin kira durumları ve özellikleri: 

Erkek öğrenciler için apart daireler okula yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Genel olarak ev kiraları ise 1+1 evler 500 liradan başlayıp ortalama 2+1 evler 1000 liraya kadar çıkmaktadır. En çok bulunan 3+1 evler ise 1000-1500 lira arasında değişmekte olup eşyalı ve eşyasız seçenekleri mevcuttur.Isınma şekli genel olarak Termaldir. Bu fiyat aralığındaki evler  genelde fakülteye yürüme mesafesinde olup, tek otobüsle ulaşım sağlanırsa daha farklı koşullarda ve farklı fiyatlarda ev bulunabilir.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri: 

20 Temmuz 1982'de Ege Üniversitesi'nden ayrılarak kurulmuştur. Bu tarihten itibaren Tıp Fakültesi eğitime devam etmektedir. Tüm üniversitemiz 3.326 akademik personeli (29.06.2016 itibariyle)  ile 66.341 öğrenciye (29.06.2016 itibariyle) eğitim hizmeti vermektedir. Bu rakamlarla İzmir'in en çok öğrenci bulunduran en büyük üniversitesidir. Fakat fakülteler farklı kampüslerde bulunmaktadır.

Detaylı bilgiye:  http://www.deu.edu.tr/deuwebv2/Anasayfa.php? ulaşailirsiniz. Ayrıca Fakültemizle aynı kampüste bulunan DePark ve İBG (izmir Biyoteknoloji ve Genom Enstitüsü) bulunmaktadır. İBG, İzmir' de alanındaki ilk enstitüdür.

Ayrıca fakültemizin tanıtım filmi: https://www.youtube.com/watch?v=CGuRI4RcnBU 

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları: 

TEV, Sabancı gibi bursların duyuruları fakültemiz  tarafından yapılmaktadır. Ayrıca Fakültemizin verdiği bir bursta vardır. Bu da duyurulmaktadır. Fakülte bursu hocalarımız ve dekanlığımız tarafından karşılanıp yemekhane bursu şeklinde yada burs şeklinde olabilir. Ayrıca Kütüphane görevlisi olarak da burstan faydalanabilirsiniz. Ama bursun çıkması için mülakata girmek gereklidir.  

Üniversitenin sosyal imkanları: (Şenlikler, festivaller, etkinlikler, kongreler vb.): 

Her yıl mayıs ayının ikinci haftası bahar şenlikleri yapılmaktadır. Çeşitli bilimsel kongrelere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca her çarşamba öğle arasında dekanlığın düzenlediği etkinlik vardır. Öğrenci topluluklarıda sık sık etkinlik düzenlemektedir.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu: 

Fakültemiz ortak kampüsten ayrı olarak İnciraltı yerleşkesinde yer alır.Hastaneyle bir arada bulunur , bu yönden çok avantaj sağlar.Bölgede bulunan diğer bir üniversite olan Ekonomi Üniversitesi’nin varlığı bölgenin öğrenciye yönelik olanaklarının giderek arttırılmasını da sağlamıştır.Fakülteden tatil beldelerine , şehir merkezine ulaşım tek otobüsle veya dolmuşla sağlanabilir.Aynı zamanda Güzel Sanatlar Fakültesi’ne yürüme mesafesinde bulunur.Konumunun sağladığı olanaklardan biri de Balçova Termal Spor Tesislerine ve İnciraltı’ndaki spor alanlarına olan yakınlığıdır. Öğrencilerin genelde tercih ettiği Alsancak ve Bornova’ya ulaşım 1 veya 2 vasıta ile sağlanabilmektedir.Ortak kampüsümüz ise Buca’da bulunmaktadır. 

Fakültenin web sitesi: 

 tip.deu.edu.tr

Fakültenin kuruluş yılı: 

20 Temmuz 1982

Fakültede uygulanan öğrenci değişim programları: 

Erasmus , Farabi , Mevlana , TurkMSIC , EMSA 

Fakültenin eğitim dili (%100 Türkçe, %100 İngilizce veya %30 İngilizce): 

%100 Türkçe

Fakültenin İngilizce hazırlık eğitimi bulundurma durumu: 

Fakültemizde isteğe bağlı hazırlık eğitimi verilmektedir.Yıl içinde ise İngilizce dersinden muaf olmak için ilk veya ikinci hafta İngilizce muafiyet sınavı yapılmaktadır.

Fakültedeki devam zorunluluğu ve devamsız bilgilerinin öğrenilmesi: 

PDÖ oturumlarının en az %70’ine , sunum ve diğer kurumsal etkinliklerin %70’ine ,hekimlik becerileri ve değerleri uygulamalarının en az %80’ine katılım zorunludur.Devamsızlık durumlarında yıl içi değerlendirmelerden elde edilen sonuçlar geçersiz hale gelir. Öğrenci dönem sonu değerlendirmesine (DSD) giremez.

Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?: 

Fakültemiz ilk olarak 2011 yılında 6 yıl süreyle akredite edilmiştir.Bu yıl büyük emeklerle ve hazırlıklarla geçirdiğimiz akreditasyon belgesinin yenilenme süreci tamamlanmış ve 2017 yılında akreditasyon belgemiz yenilenmiştir.Fakültemiz 7 yıldır akreditedir.

Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?: 

Fakültemiz 2017 yılında akreditasyon belgesinin yenilenmesini tekrar sağlamıştır. UTEAK ziyaret ekibi çok güzel bir şekilde ağırlanmış ve çok memnun ayrılmıştır.Dekanlığımız bu ziyaret için rastgele seçilen öğrencileri UTEAK ziyaret ekibi ile buluşturmuş ve onların değerlendirmelerini bizzat öğrencilerden aldıkları bilgilerle yapmalarını sağlamıştır. Aynı zamanda değerlendirme ekibi 4 gün boyunca okulda bulunmuş yemekhanede kantinde ve bahçede öğrencilerle birebir iletişim içinde olmaları sağlanmıştır. Aldıklar geri bildirimlerden ve gözlemlerinden çok memnun kalmışlardır.Bu süreç sonunda akreditasyon belgemiz tekrar 6 yıl süreyle 2017de yenilenmiştir.Aynı zamanda dekanlığımız UTEAK tarafından gelen geri bildirimleri de dikkate alarak yeniliklere ve güzelleştirmelere önem vermektedir.

Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulundurma durumu: 

Vardır ve aktif olarak çalışmaktadır.

Fakültenin hastaneye göre konumu: 

Fakültemiz Hastanemizle aynı kampüstedir.

Fakültenin anabilim dallarının konumu: 

Anabilim dalları aynı binada bulunur ve öğrencilerin kullandığı binayla bağlantılıdır.

Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?: 

Geçtiğimiz sene 330 kişilik bir kapasite vardı.Bu sayıya üst sınıftan kalanlar ve sınıf atlayamayan öğrenciler de dahildir.

Fakültede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı: 

Böyle bir bilgiye ulaşamadım ama tüm öğretim üyelerimize http://www.deu.edu.tr/DEUWeb/Icerik/Icerik.php?KOD=57 ulaşabilirsiniz.

Fakültede uygulanan eğitim sistemi (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Fakültemizde PDÖ eğitim sistemi uygulanmaktadır. PDÖ sisteminde eğitim yönlendiricisi (genelde hocalarımız) eşliğinde 10-12 kişilik gruplar halinde bir senaryoyu inceliyoruz. Bu senaryoda bir hastamız oluyor. Bu hastamızın bloğumuza ilişkin bir rahatsızlığı oluyor. İlk oturumda biz arkadaşlarımızla tartışarak bazı öğrenme hedefleri çıkarıyoruz ve bir sonraki PDÖ'ye kadar bunları öğrenmiş olmamız hedefleniyor. Bu süreçte bizim diğer eğitim sistemleri gibi amfide derslerimiz devam ediyor. Biz de çıkarılan hedefleri amfilerde anlatılan sunumlarımızdan, laboratuvar derslerinden, atlaslarımızdan ve kitaplardan öğrenip diğer oturuma hazırlanıyoruz. Eğitim sistemimizin bir amacı da sunumları dinlerken ve kaynaklarımızı incelerken hedefleri temel aldırtmaktır. Pdö'lerde sunumlardan ekstra bilgiler grup dinamiğine göre konuşulup tartışılabilir. Bunları öğrenmek için programımızda bağımsız öğrenme zamanları bulunmaktadır. İkinci oturum geldiğinde bunları arkadaşlarımızla tartışıp senaryoya devam ediyoruz. Bu sistem öğrenci merkezli olup bilinenin aksine diğer eğitim sistemlerini de içerir.Bazı üniversitelerden farklı olarak üniversitemizde PDÖ sonu sınavımız yoktur. Blok sonu sınavlarında bazen olgulardan sorumlu olabiliyoruz.

Dönemlere göre ders içerikleri: 

Dönem 1 : Anatomi, biyokimya, biyofizik, histoloji .

Dönem2 : Anatomi, histoloji, patoloji, nöroloji .

Dönem3: Patoloji ,Farkmakoloji ,Nöroloji ,Pediatri.

Dönem4 : Dahiliye 1,2,3 stajları , pediatri.

Dönem 5 :Kadın doğum , kulak burun boğaz, dermatoloji, nöroloji, psikiyatri, acil stajları .

Dönem 6 ise intörnlük dönemidir.

Fakültede Tıp eğitimi dışında verilen dersler: 

lk yıl İnkılap Tarihi veTürk Dili dersleri verilmektedir. İngilizce’den muaf olmayan öğrenciler için ilk yıl İngilizce dersi de zorunludur.Ayrıca yine ilk sene Resim, Müzik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları seçmeli dersimiz bulunmaktadır.

Fakültenin akademik eğitim-öğretim takvimi: 

DÖNEM 1 : 1.Yarıyıl : 18.09.2017-12.01.2018
                  2.Yarıyıl : 18.01.2018-01.06.2018
                  Dönem sonu Öbd :18-22 Haziran 2018

DÖNEM 2: 1.Yarıyıl : 18.09.2017-19.01.2018
                 2.Yarıyıl : 05.02.2018-08.06.2018
                 Dönem sonu Öbd : 25-29 Haziran 2018

DÖNEM3 : 1.Yarıyıl : 18.09.2017-19.01.2018
                 2.Yarıyıl :05.02.2018 -08.06.2018
                 Dönem sonu Öbd : 25-29 haziran 2018

DÖNEM 4:1.Yarıyıl : 04.09.2017-26.01.2018
                 2.Yarıyıl : 05.02.2018- 08.06.2018
                 Seçmeli staj : 11-22 Haziran 2018

DÖNEM 5:1.Yarıyıl :11.09.2017-23.02.2018
                2.Yarıyıl : 05.03.2018-22.06.2018
                Bütünleme : 2-7 temmuz 2018

DÖNEM6: 10.07.2017-08.07.2018

 

Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?: 

Anatomi: Laboratuvar öncesi amfide dersimiz oluyor. Laboratuvarda ise önce maket, sonra kadavra üzerinden anlatılıyor ve öğrenci katılımı sağlanıyor.

Histoloji: Laboratuvarda önce konu hakkındaki slayt izleniyor daha sonra herkes preparatlarını inceliyor.Örnek preparatlar en önde mikroskoplardan incelenebiliyor.

Fizyoloji: Deney gözlem odaklı ilerliyor , hocalarımız gönüllü olarak sürece katılmamızı sağlıyorlar.

Patoloji: Amfideki dersten sonra bilgisayar laboratuvarında işlenir.

Mikrobiyoloji: Histoloji gibidir.

Biyokimya: Genelde bilgisayar laboratuvarında araştırmalar yapıyoruz.

Biyoistatistik: Amfide işlenir.

Biyofizik: Amfide işlenir.

Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?: 

Fakültemizde öğrenci için yeterli maket ve kadavra bulunmaktadır. Yaklaşık 5 kişiye 2 maket , 10 kişiye 1 kadavra şeklinde olabilir.Dersten sonra kemik ve maketleri incelenmek için ÖKM’ye gidip bireysel çalışma imkanı vardır.

Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?: 

Her öğrenciye bir mikroskop düşmektedir.

Fakülteye özgü uygulamalar: 

Özel Çalışma Modülleri fakültemizde uygulanmaktadır. Bu konuyla ilgili öğrencilere oryantasyon haftasında gerekli bilgilendirme yapılmaktadır. Kariyer Danışmanlığı, İletişim Becerileri dersimiz bulunmaktadır. Yaz uygulamalı stajlarımız vardır. Kariyer Günleri ve Polikliniklerin tanıtımı topluluklar sayesinde yapılmaktadır. Ayrıca farklı topluluklar hocalarımızla söyleşi ayarlayabiliyorlar. Sınavlardan sonra Soru Tartışmamız bulunmaktadır. Her hafta çarşamba günü öğle arası Çarşamba Etkinlikleri yapılır.

 

Mesleki Beceri Dersleri var mı?: 

Her blokta 1-2 tane mesleksel beceriler dersimiz vardır.Önce hocalarımız(doktor yada yüksek hemşire) anlatıyor ve maketler üzerinde uygulamalı gösteriyorlar. Daha sonra bizlerin uygulayışını takip ediyorlar ve yanlışlarımız varsa müdahalede bulunuyorlar.Sınavdan önce alıştırma yapmamız için demo derslerimiz de oluyor.Her blok sonu sınavı olup kalma-geçme şeklinde değerlendiriliyor..Sınavlarımıza katkısı %100 diyebilirim.

Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?: 

Simüle hasta laboratuarımız yoktur. Ama Kliniğe Giriş derslerimiz simüle hastalarla işlenmektedir. Her bloğa özgü çokca Kliniğe Giriş dersimiz bulunup dönem sonu sınavı vardır. Kalma-geçme şeklindedir. hastalarla birebir iletişim içinde olduğunuz anları daha rahat hatırlıyorsunuz, bu nedenle sınavlara olan katkısını %100 olarak değerlendirebilirim.

 

Fakültenin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi: 

1.2.3. dönemlerde teorik sınavlar ve pratik sınavlar (probleme dayalı öğrenim (PDÖ)) , 4. ve 5. dönemlerde sözlü sınavlar + teorik sınavlar( Taska Dayalı Öğrenim ) yapılır.

Dönemi tamamlayabilmek için geçerli olan not sistemi: 

Geçme notu 65, finalsiz ( muaf ) geçme notu 80

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar: 

Akran danışmanlığı uygulaması , geri bildirim anketleri , Eğitim Koordinatörü uygulaması , TEÖK(Tıp Eğitimi Öğrenci Kurulu) kapsamında Olgularla Acillere Yaklaşım etkinliği vardır.Bu etkinlik gelenekselleşmesi düşünülen oldukça ilgi gören mezuniyet öncesi son derece yol gösterici bir etkinlik olmuştur.

Yeni yorum ekle