Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi - 2019

Üniversite hangi ilde bulunuyor?: 
Sivas
Üniversite statüsü nedir?: 
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?: 

Sivas Anadolu`nun en eski ve yerleşim merkezlerinden biridir.Kent M.Ö 2000`lerde değişik yerleşmelere sahne olmuştur.Coğrafya olarak İç Anadolu`da bulunmasına rağmen Şebinkarahisar`ın 1933 yılına kadar kazaları olan Suşehri,Akıncılar,Gölova ve Koyulhisar ilçeleri Doğu Karadeniz bölgesi ve kültür alanında yer almaktadır.Sivas topraklarında İç Anadolu bölgelerinin kültürleri de yer alır.

Sivas’ta birçok tarihi eser bulunmaktadır. Bunların başında Hükümet Konağı, İnönü Müzesi, Buruciye Medresesi, zamanında tıp eğitimi vermiş olan Şifaiye Medresesi, Gök Medrese, Ziyabey Kütüphanesi ve Atatürk Kongre ve Etnoğrafya Müzesi bulunmaktadır. Şehrin sosyal olanakları çok fazla olmasa da kütüphaneler, devlet tiyatrosu, spor salonları,4 tane sinema, mağazalar, 2 tane kültür merkezi ve birçok cafe bulunmaktadır. Şehirde her sene 4 Eylül şenlikleri düzenlenmekte ve konserler verilmektedir. Bunun yanı sıra üniversiteyle beraber kültür merkezlerinde konserler verilmektedir. 1 avm bulunmaktadır. Devlet tiyatrosu düzenli oyunlar sergiler, kentte farklı zamanlarda da ünlü isimler konser vermektedir. Her yıl kitap fuarı düzenlenir.

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?: 

Şehrin ulaşımı Belediye otobüsü,Tren,Hızlı Tren(Henüz tamamlanmadı),Nuri Demirağ Havaalanı ve Şehirlerarası Otobüs Terminali ile sağlanmaktadır.

Şehirdeki yurt olanakları nasıl?: 

Sivas`ta 14 KYK,34 özel yurt bulunmaktadır.Bunlardan 18i erkek,26sı kız,geri kalan 4ü  ise kız-erkek yurdu olarak bulunmaktadır.

Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?: 

Sivas`ta kiralık evlerin ortalama maaliyeti:

1+1    600TL

2+1    780Tl

3+1    1000TL civarındadır.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?: 

Ülkemizin yüzölçümü bakımından ikinci büyük şehri olan Sivas'ta kurulan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Cumhuriyetin kuruluşunun 50. yılı anısına,1974 yılında kanunlaşarak 11000 dönüm arazi üzerinde kurulmuştur.1974 yılında Tıp Fakültesi ile eğitime başlayan Cumhuriyet Üniversitesi bünyesinde bugün, 18 Fakülte, 4 Enstitü, 1 devlet konservatuarı, 5 Yüksekokul, 14 Meslek Yüksekokulu ile 58.119 öğrenciye hizmet vermektedir.

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?: 

Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı başarılı(ilk 5bin`e giren öğrencilere) ve maddi yetersizlik içinde olan öğrencilere karşılıksız burs imkanı sağlamaktadır.

Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?: 

Üniversitemizde her yıl şenlikler,konserler yapılmaktadır.Öğrencilere sosyal hizmetler ise Aktif olan 109 Öğrenci Toplululuğu ve Kulüpleri tarafından sağlanmaktadır.

Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?: 
Üniversitede 1 büyük kütüphane bulunmaktadır.Bundan ilave Tıp Fakültesi binasında ve Tıp Fakültesi için ayrılmış Ek Derslik Binasında bulunmak üzere kütüphane ve çalışma salonları bulunmaktadır.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?: 
Üniversitemizde 140 Öğrenci topluluk ve kulüpleri bulunmaktadır (http://www.cumhuriyet.edu.tr/index.php?cubid=504). Fakültemizde ise 8 Aktif topluluk/kulüp vardır: 1-Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği (TURKMSİC) 2-Açık Düşünce Topluluğu (ADÜT) 3-Cumhuriyet Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Topluluğu (CÜTBAT) 4-EMSA Klübü 5-Genç Tıbbiyeliler Bilim ve Kültür Klübü 6-Sinema ve Edebiyat Klübü 7-Sinir Bilim Klübü 8-Aikido Klübü
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?: 
Üniversitemiz Sağlık Spor Daire Başkanlığına bağlı Merkezi Yemekhane içinde bulunan tesislerde öğrencilerimiz tabldot yemek ve merkezi kafeterya 2. Katta bulunan kafeteryada Fast- Food yemek hizmeti, Üniversitemiz Sağlık Spor Daire Başkanlığına bağlı Postane üzerinde bulunan Bizim Kafede Fast-Food yemek hizmeti, Hastane karşısında bulunan iki kafeterya, Cumhuriyet Meslek Yüksekokulu’na çıkan yol üzerinde bulunan kafeteryalardan Fast-Food yemek hizmeti, Hastane karşısında bulunan vakıf çarşısı içinde yedi adet restoran, kafeterya ve Fast-Food hizmeti alabilirler.Ayrıca Tıp Fakültesinin kendi yemekhanesi de bulunmaktadır. Yemekhanelerde 2 öğün yemek servis edilmektedir.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?: 

Kampüs alanı çok geniş olup(Türkiye`nin en büyük 5.Üniversite kampüsüdür) Sivas merkezden 5 km uzaklıktadır.Üniversite 1 büyük kampüsten ibaret olup  18 Fakülteden oluşmaktadır.

Fakültenin web sitesi nedir?: 
Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?: 

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi 9 Şubat  1974 tarihinde kurulmuştur.

Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?: 
- 14 Mart Etkinlikleri -14 Mart Tıp Balosu - Beyaz Önlük Giyme Töreni -Dekanla Söyleşi -Eğitim ve Staj Değerlendirme Toplantıları -Meslek Tanıtım Günleri Ayrıca sportif olarak Fakültemizin özel Basketbol Takımı da vardır.Ve her yıl düzenli olarak Futbol,Basketbol,Masa Tenisi,Tavla gibi turnuvalar yapılmaktadır.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?: 

Erasmus, Farabi, Mevlana ve TurkMSIC değişim programları uygulanmaktadır.

Fakültenin eğitim dili nedir?: 

Eğitim dili %100 Türkçe’dir.

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?: 

Hazırlık eğitimi bulunmamaktadır fakat dönem başında muafiyet sınavları yapılır. Sınav sonucuna göre İngilizce dersleri verilmektedir.

Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?: 

Teorik ders ve laboratuar derslerinde %20 devamsızlık hakkı vardır. Koordinatörlükten devamsızlık bilgileri öğrenilebilir.

Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?: 

Fakültemiz 1 Ocak 2019 tarihine kadar akredite olmuştur.

Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?: 

Her öğrenciye danışman öğretmen atanması

-Seçmeli dersler, Makale Saatleri, İletişim Becerileri gibi derslerin konulması

-Sağlık Turnesi, İntern Söyleşisi gibi etkinliklerin ve öğrenci kulüplerinin desteklenmesi

-PDÖ dersleriyle öğrenci merkezli derslerin konulması

-Derslerde eğitim-öğretim sürecinin bilimselliğe dayandırılması

 -Öğrenci eğitim sürecini,sınav sürecini doğru şekilde aktarılması ve öğrenci temsiliyetinin sağlanması

Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?: 

Fakültemizde Temel Tıp Eğitmi Anabilim Dalı bulunmaktadır. Dikiş atma, Tansiyon ölçme, Damar yolu açma,Enjeksiyon yapma,Meme muayenesi,Serum takma gibi temel tıbbi becerilerin geliştirildiği ve maketler üzerinde uygulamalar yaptırıldığı laboratuardır. Temel Tıbbi Beceri (TTB) eğitimleri, Dönem I, II ve III’ler de uygulanmaktadır. Ayrıca Dönem IV stajlarından Kadın Hastalıkları ve Doğum, Göğüs hastalıkları, Dönem VI stajlarından Acil tıp mesleksel beceri eğitimlerini bu laboratuarlarda yapabilmektedir. 5 temel tıbbi beceri eğitimi- maket laboratuvarı vardır.

Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?: 

Hastane ile Tıp Fakültesi aynı kampüs içinde bulunup,5 dk`lık yürüme mesafesi uzaklığndadır.

Anabilim dallarının konumu?: 

Temel Tıp Bilimleri Bölümüne dahil Anabilim Dalları Tıp Fakültesinde,Dahili ve Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümüne dahil Anabilim Dalları ise Hastanede bulunmaktadır.

Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?: 
Dönem 1,2,3. Sınıfların derslikler temel bilimler binasında bulunuyor. Dönem 4,5,6 ise klinik bilimleri hastanede ve hastanenin hemen yanındaki ek derslik binasında bulunmakta. Temel bilimler binasıyla hastane arası 5 dk yürüme mesafesindedir.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?: 
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada bulunmaktadır.
Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?: 
Hastane ve Temel Tıp binası dışında merkez bulunmuyor.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?: 

Dönem 1: 250 kişi, dönem 2: 270, dönem 3: 210, dönem 4: 170, dönem 5: 170 ve dönem 6: 150 kişidir.

Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor.: 
Sınıf 4’e bölünüyor. Sınıf mevcudumuz 250 kisi olduğundan dolayı yaklaşık bir grup 65 kişi oluyor.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?: 

Eğitim ve öğretim faaliyetlerinden sorumlu 198 öğretim üyesi bulunmakta ve öğretim üyesi başına 7 öğrenci düşmektedir

Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Entegre sistem uygulanmaktadır. Entegre sistemde ağırlıklı olarak teorik dersler vardır. Bunun yanında dönem 1,2 ve 3’te PDÖ dersleri uygulanmaktadır. PDÖ dersleri sonunda sınavları yapılır ve sınava da yansıyacak şekilde 15 puan üzerinden değerlendirilir

 Teorik dersler amfide işlenirken PDÖ dersleri 8-10 kişilik grupla yapılır. Gruplara senaryolar verilir, bunlar tıp eğitiminde hasta senaryolarıdır. Senaryodaki bilgiler kullanılarak bireysel araştırma ve beyin fırtınası yapılması sonucu hastalığın tüm boyutları tartışılır. Öğrencinin aktif olduğu derslerdir.

Geçme notu 60’dır, finalsiz geçme notu 80’dir. Komite ortalamasının %60’ı finalin %40’ı alınır.

Dönem 4 ve 5’te staj sonu sınavları branşa göre sözlü,yazılı veya pratik sınavlar şeklinde yapılır.

Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?: 

Dönem 1: Tıbbi biyoloji, biyokimya, davranış bilimleri, tıp tarihi ve etik, biyofizik, fizyoloji, mikrobiyoloji, parazitoloji, acil ve ilk yardım, histoloji-embriyoloji, biyoistatistik, tıbbi genetik, terminoloji, tıp eğitimi, iletişim becerileri, seçmeli dersler, türk dili, inkılap tarihi

Dönem 2 : Anatomi, fizyoloji, histoloji-embriyoloji, biyokimya, biyofizik, makale saatleri

Dönem 3: Patoloji, farmakoloji, mikrobiyoloji, halk sağlığı, parazitoloji, çocuk sağlığı ve hastalıkları, iç hastalıkları, aile hekimliği, tıbbi genetik, enfeksiyon hastalıkları, nöroloji, acil ve ilk yardım, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, tıp tarihi ve etik, kadın hastalıkları ve doğum, ortopedi, göğüs hastalıkları, psikiyatri, radyodiagnostik, adli tıp, üroloji, genel cerrahi, KBB, göğüs cerrahisi

Dönem 4: Çocuk cerrahisi, çocuk sağlığı ve hastalıkları, kadın doğum, radyoloji, kardiyoloji, dahiliye, göğüs hastalıkları, nükleer tıp/ radyasyon onkolojisi, kanıta dayalı tıp, genel cerrahi

Dönem 5: Nöroloji, klinik farmakolojisi, beyin ve sinir cerrahisi, ortopedi, FTR, KBB, üroloji, dermatoloji, anesteziyoloji reanimasyon, enfeksiyon hastalıkları, göz hastalıkları, adli tıp, psikiyatri

Dönem 6: Acil tıp, halk sağlığı, kadın hastalıkları ve doğum, cerrahi seçmeli, psikiyatri, dahili seçmeli, çocuk sağlığı ve hastalıkları, iç hastalıkları

Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?: 
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?: 

Başlangıç: Dönem 1-2-3-4-5  5 Eylül 2017

 Dönem 6 1 Temmuz 2017

Yarıyıl Tatili: 19 Ocak-4 Şubat 2017

 Bitiş: Dönem 1: 25 Mayıs 2018

 Dönem 2: 8 Haziran 2018

 Dönem 3: 8 Haziran 2018

 Dönem 4: 22 Haziran 2018

 Dönem 5: 25 Mayıs 2018

 Dönem 6: 30 Haziran 2018

Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?: 

Anatomi: 10-12 kişilik gruplarla maket ve kadavra üzerinden ders işlenmektedir.

Histoloji: Laboratuar içerisindeki ekranlara preparat yansıtılarak ders anlatılır, her öğrenci prepatları kendi mikroskobunda inceler.

 

Fizyoloji: : Fizyoloji laboratuarında işlenen teorik derslere göre pratikler yapılır.Sınıf gruplara bölünerek hayvanlar üzerinde deneyler,kan alma,alet tanıtımı yapılmaktadır.

 

Patoloji: Ana mikroskoptaki görüntüler led tv ekranlara yansıtılarak ders anlatılır, daha sonra her mikroskoptan inceleme yapılır.

 

Mikrobiyoloji: Laboratuarda öncelikle teorik kısım anlatılır, daha sonra herkes kendi prepatını hazırlayıp mikroskobunda inceler.

 

Biyokimya: Ders öncesi amfide teorik kısımlar anlatılır, daha sonra laboratuarda 6-8 kişilik gruplarla deneyler yapılır.

Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıl?: 
Pratik dersler ve konuları mevcut komitelere göre düzenleniliyor. Mevcut komiteye ek olarak ortalama her sınavda %15 etkili pratik sınavı var.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?: 

Fakültede 4 adet kadavra bulunmaktadır. Maket ve kadavra sayısı kısmen yeterlidir.

Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?: 

2 öğrenciye 1 mikroskop düşmektedir.

Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?: 

Türk Dili ve Edebiyatı, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve seçmeli dersler mevcuttur.

Seçmeli Dersler ektedir:

 http://tip.cumhuriyet.edu.tr/index.php?f=101&Id=1110

Mesleki Beceri Dersleri var mı?: 

Bu yıl yeni gelen sistemimizle dönem 1 ve 2’lerde birlikte Mesleki Beceri Derslerinin finale doğrudan katkısı bulunmaktadır.

Dönem 3’lerin son komitesinde 15 puan katkısı vardır.

Öğrenciler gruplara ayrılarak Tıp Eğitimi ABD hocası ve hemşireyle beraber farklı branşlardan (çocuk cerrrahisi,acil tıp gibi)  birkaç hocamız eşliğinde laboratuvarda maketler üzerinde ders görmekteler.

Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?: 

Özellikle 3.sınıftan 4. Sınıfa geçerken hastane öncesi hasta deneyimi kazandırmak için yapılan hasta rolü oynayan kişiler üzerinde özellikle hasta iletişimi ve hastalık sorgulama gibi uygulamaların yapıldığı merkezdir. Simüle hasta uygulamaları,2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren Dönem III’e “Klinik Uygulamalara Giriş Ders Kurulu” içerisine yerleştirilmiş ve başarıyla uygulanmıştır. Bu kurulun içinde iletişim becerileri, aydınlatılmış onam, anamnez alma, video izleme (fizik muayene), mesleksel beceri ve simüle hasta uygulamaları yer almaktadır. Uygulamanın iletişim becerileri kısmı Psikiyatri, anamnez alma ve fizik muayene kısmı İç Hastalıkları, etik kısmı Tıp Tarihi ve Etik ve simüle hasta uygulamaları ise Tıp Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üyeleri tarafından uygulanmaktadır.

Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?: 

Dönem 1’de 4 tane çoktan seçmeli teorik sınav ve 2 tane PDÖ sınavı; dönem 2’de 6 tane çoktan seçmeli teorik sınav, 2 tane PDÖ sınavı ve pratik sınavlar; dönem 3’te 8 tane çoktan seçmeli teorik sınav,2 tane PDÖ sınavu ve pratik sınavlar bulunmaktadır. Dönem 4,5 ve 6’da sözlü sınavlar uygulanmaktadır.

Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?: 

Komite sınavının ortalamasının %60’ı final notunun %40’ı olmak üzere geçme notu 60’tır. Komite notlarının ortalaması 80 ve üzeri olduğu zaman finalsiz geçilmektedir.

Klinikte de staj sonu 60 puan alınınca staj geçilebilmektedir aksi takdirde bütünleme sınavına kalınır.

Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?: 
Anatomi zilli sınav şeklinde,kadavra ve maket üzerinde.Histoloji ve Patoloji, mikroskopik inceleme ile yapılıyor. Parazitoloji mevcut canlıların ve yumurtalarının laboratuvar ortamında incelenmesiyle yapılıyor.
Temel Bilimler döneminde Finalsiz geçme var mıdır?: 
Temel Bilimler döneminde (1-2-3) Finalsiz geçme vardır.Finalsiz geçme için dönem not ortlaması 80 ve üzeri olmalıdır.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?: 

PDÖ ve seçmeli dersler sonunda geri bildirim anketi verilir. Dönem başında ‘Dekanla Söyleşi’ programı ve dönem sonunda değerlendirme toplantısı yapılmaktadır. 

Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?: 
Bu tür geri bildirimler için eğitim yılı içinde birkaç kez Dekan ve Dekan yardımcıları ile söyleşiler düzenlenir.Öğrencilerin de bu tür konularda söz sahibi olabilmeleri için Fakülte genelinde olanakları açık ve şeffaf,İdari Birimlerin öğrenci kabulü samimi bir şekilde yürütülmektedir.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…: 
Fakülteyi tercih edebilirim çünkü; fakültemizde pek çok fakültede bulunmayan simüle hasta laboratuvarımız bulunmakta. Kaliteli bir eğitim kadromuzun olmasının yanında bölgenin en gelişmiş üniversite hastanelerinden birine sahibiz. Aynı zamanda kadavra-maket-mikroskop -preparat vb. Laboratuvar imkanlarımız bir hayli gelişmiş durumdadır. Bundan ilave üniversitemiz akreditasyona da sahiptir
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?: 
Bilindiği üzere köklü ve gayet iyi bir Devlet Üniversitesidir. Lakin diğer üniversitelere nazaran aktif değildir. Çeşitli sosyal aktiviteler düzenlense de bunlardan haberdar olabilmek için biraz sizin de aktif olmanız gerekiyor. Yinede objektif olarak söylemekte fayda var ki Sivas Cumhuriyet Üniversitesi eğitim olanakları açısından daha iyi. Sosyal açıdan umduğunuzu bulamayabilirsiniz. Cumhuriyet Üniversitesi büyük bir kampüstür. Buna paralel olarak içinde kafeler, lokantalar, marketler mevcut. Yurt bakımından da sıkıntı çekilmiyor. Yeni KYK yurtları da açılmak üzere (açılmış da olabilir) ve alımlar daha kolay hale gelecek. Sivas’ın şehir içinde de pek çok kız ve erkek yurdunun bulunduğunu not etmek istiyorum. Üniversite şehrin biraz dışında konumlandırılmıştır. Üniversite ve şehir arası minibüs ile maksimum 15-20 dk dır. Ulaşım gayet kolaydır ama yinede tıkış tıkış gideceğiniz zamanlar olacak. Bu her yerde var gerçi. Yinede eklemek istedim. Son olarak eğer Sivas’a gelmek istiyorsanız burasının küçük ve çokta eğlenceli, cıstak cıstak sahil şehri gibi bir yer olmadığını bilmenizde fayda var. Anadolu şehirlerinin pek çoğu gibi Sivas da böyle bir yer. Artı sayılabilecek kısmı ise, diğer şehirlere nazaran öğrenciler için daha rahat bir ortam sunmasıdır. Eğitim açısından bakarsak şehir ve üniversite emin olun ki bunu size verecektir. Sosyal açıdan ise sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Yeni yorum ekle