Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversitenin bulunduğu il: 
Sivas
Üniversite statüsü: 
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri: 

Sivas’ta birçok tarihi eser bulunmaktadır. Bunların başında Hükümet Konağı, İnönü Müzesi, Buruciye Medresesi, zamanında tıp eğitimi vermiş olan Şifaiye Medresesi, Gök Medrese, Ziyabey Kütüphanesi ve Atatürk Kongre ve Etnoğrafya Müzesi bulunmaktadır. Şehrin sosyal olanakları çok fazla olmasa da kütüphaneler, devlet tiyatrosu, spor salonları,4 tane sinema, mağazalar, 2 tane kültür merkezi ve birçok cafe bulunmaktadır. Şehirde her sene 4 Eylül şenlikleri düzenlenmekte ve konserler verilmektedir. Bunun yanı sıra üniversiteyle beraber kültür merkezlerinde konserler verilmektedir. 1 avm bulunmaktadır. Devlet tiyatrosu düzenli oyunlar sergiler, kentte farklı zamanlarda da ünlü isimler konser vermektedir. Her yıl kitap fuarı düzenlenir.

Şehrin ulaşım imkanları: 

Ulaşım otobüs ve taksilerle yapılabilir.

Şehirdeki Yurt Olanakları: 

Sivas’ta 5 adet KYK bulunmaktadır. Bunlardan 1’i erkek 4’ü kız yurdudur.
1)Saltuk Buğrahan Erkek Yurdu: Odalar 6 kişilik ranza sistemi olup katlarda ortak tuvalet banyo bulunmaktadır. Spor sahaları, kütüphane ve yemekhane imkanları mevcuttur.Kampüs içindedir.

2)4 Eylül Kız Yurdu: Odalar 6 kişilik ranza sistemi olup katlarda ortak tuvalet banyo bulunmaktadır. Kırtasiye, kütüphane ve yemekhane imkanları mevcuttur.Kampüs içindedir, hastanenin tam karşısındadır.

3)Emine Nazikeda Kız Yurdu: Odalar 3 kişiliktir ve 2 oda ortak banyo tuvalet sistemindedir.Kampüs içinde hastanenin karşısındadır.

4)Sancaktar Kız Yurdu: Odalar 3 kişiliktir. Tıp Fakültesine en uzak konumda olan yurttur, kampüs içindedir.

5)Hatice-tül Kübra Kız Yurdu: Odalar 2 ve 3 kişiliktir.Kırtasiye, çalışma salonları, spor salonu,kuaför,yemekhane mevcuttur.

Evlerin kira durumları ve özellikleri: 

Tokide 1+1,2+1,3+1 seçenekleri bulunmaktadır. Kampüse otobüs ile ortalama 7-8 dk uzaklıkta olup kiralar 500-700 arasında değişmektedir.

Şehir merkezinde daha çok 2+1 ve 3+1 evler mevcut olup çarşıya yakınlığına göre fiyatlar 650-1000 arası değişmektedir. Eşyalı ve eşyasız ev seçenekleri de bulunmaktadır.

Stüdyo daire fiyatları genel olarak 800-1500 arasındadır.

Şehir merkezinden kampüse otobüs ile 20-25 dkda ulaşılabilir.

 

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri: 

Ülkemizin yüzölçümü bakımından ikinci büyük şehri olan Sivas'ta kurulan Cumhuriyet Üniversitesi, Cumhuriyetin kuruluşunun 50. yılı anısına , 1974 yılında kanunlaşarak 11000 dönüm arazi üzerinde kurulmuştur 1974 yılında Tıp Fakültesi ile eğitime başlayan Cumhuriyet Üniversitesi bünyesinde bugün, 15 Fakülte, 4 Enstitü, 1 devlet konservatuarı, 6 Yüksekokul, 14 Meslek Yüksekokulu ile 47.730 öğrenciye hizmet vermektedir.

Cumhuriyetin kuruluşunun 50.yılı anısına, 1974 yılında kurulmuştur. Eğitime Tıp Fakültesi ile başlamış olup şu an bünyesinde 16 Fakülte, 4 Enstitü, 1 Devlet Konservatuarı, 5 Yüksekokul, 14 Meslek Yüksekokulu, 12 Araştırma Merkezi ve 1 Teknokent bulunmaktadır.Üniversitede hem yüzlük hem de bağıl not sistemi kullanılmaktadır. Geçme notu bağıl sisteme göre 2,0’dır. Üniversitede yaklaşık olarak 14 öğrenciye 1 öğretim elemanı düşmektedir. Ayrıca Türkiye’nin en büyük kampüslerinden birine sahiptir. Kampüs içerisinde kütüphane, yemekhane, spor salonu, yüzme havuzu, kültür merkezi, Mediko-Sosyal, sanat galerisi ve çeşitli cafeler bulunmaktadır. Fakülte ve yüksekokullarda 50 adet eğitim ve araştırma laboratuarı bulunmaktadır. Ayrıca üniversiteye bağlı birçok kulüp ve bu kulüplerin çeşitli etkinlikleri vardır. Üniversite bünyesinde her sene şenlikler, Türkçe Günleri, şiir dinletileri, çeşitli konferanslar, konserler ve Tıp Günleri düzenlenmektedir.

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları: 

Sivas Eğitim Kültür Vakfı, Engelli ve Lösemili Çocuklara Yardım Vakfı, SESKAV, Sivas Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Sivas Ümit Vakfı, Sivas Tarihi Paşa Camii Vakfı ve Sivas İkbal Eğitim Kültür Sağlık Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından öğrencilere burs verilmektedir.

Üniversitenin sosyal imkanları: (Şenlikler, festivaller, etkinlikler, kongreler vb.): 

Üniversitede her sene 5 günlük bahar şenlikleri düzenlenmektedir, konserler ve çeşitli etkinlikler yapılır. Birçok öğrenci kulübü bulunmaktadır. Öğrenci kulüplerinin dağcılık, fotoğraf sergisi gibi etkinlikleri yapılır. Üniversite ve fakülte kulüpleri çeşitli kongre ve geziler düzenlemektedir. Her sene Türkçe Günleri düzenlenir. 

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu: 

Fakülte ortak kampüsle birlikte olup şehrin dışında bulunmaktadır. Üniversitede şehir merkezinden 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kayseri-Sivas çevreyolu üzerindedir. Otobüs ile merkezden kampüse ulaşmak 20-25 dakikadır.

Fakültenin web sitesi: 

tip.cumhuriyet.edu.tr

Fakültenin kuruluş yılı: 

Fakülte 9 Şubat 1974 tarihinde kurulmuştur.

Fakültede uygulanan öğrenci değişim programları: 

Erasmus, Farabi, Mevlana ve TurkMSIC değişim programları uygulanmaktadır.

Fakültenin eğitim dili (%100 Türkçe, %100 İngilizce veya %30 İngilizce): 

Eğitim dili %100 Türkçe’dir.

Fakültenin İngilizce hazırlık eğitimi bulundurma durumu: 

Hazırlık eğitimi bulunmamaktadır fakat dönem başında muafiyet sınavları yapılır. Sınav sonucuna göre İngilizce dersleri verilmektedir.

Fakültedeki devam zorunluluğu ve devamsız bilgilerinin öğrenilmesi: 

Teorik ders ve laboratuar derslerinde %20 devamsızlık hakkı vardır. Koordinatörlükten devamsızlık bilgileri öğrenilebilir.

Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?: 

Fakültemiz 1 Ocak 2019 tarihine kadar akredite olmuştur.

Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?: 

-Her öğrenciye danışman öğretmen atanması

-Seçmeli dersler, Makale Saatleri, İletişim Becerileri gibi derslerin konulması

-Sağlık Turnesi, İntern Söyleşisi gibi etkinliklerin ve öğrenci kulüplerinin desteklenmesi

-PDÖ dersleriyle öğrenci merkezli derslerin konulması

-Derslerde eğitim-öğretim sürecinin bilimselliğe dayandırılması

-Öğrenci eğitim sürecini,sınav sürecini doğru şekilde aktarılması ve öğrenci temsiliyetinin sağlanması

Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulundurma durumu: 

Evet, mevcuttur. 

Fakültenin hastaneye göre konumu: 

Tıp fakültesi ve hastane aynı kampüs içinde bulunmaktadır. Temel tıp binası hastaneye yürüme mesafesiyle 5 dakikadır; dönem 4 ve 5 derslikleri hastanenin yanında ve içerisindedir.

 

Fakültenin anabilim dallarının konumu: 

Temel tıp anabilim dalları fakülte binasında bulunuyorken klinik anabilim dalları hastane içinde bulunmaktadır.

Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?: 

Dönem 1 250 kişi, dönem 2 270, dönem 3 210, dönem 4 170, dönem 5 170 ve dönem 6 150 kişidir.

Fakültede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı: 

Öğretim üyesi başına yaklaşık olarak 6-7 öğrenci düşmektedir.

Fakültede uygulanan eğitim sistemi (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Entegre sistem uygulanmaktadır. Entegre sistemde ağırlıklı olarak teorik dersler vardır. Bunun yanında dönem 1,2 ve 3’te PDÖ dersleri uygulanmaktadır. PDÖ dersleri sonunda sınavları yapılır ve sınava da yansıyacak şekilde 15 puan üzerinden değerlendirilir.

 Teorik dersler amfide işlenirken PDÖ dersleri 8-10 kişilik grupla yapılır. Gruplara senaryolar verilir, bunlar tıp eğitiminde hasta senaryolarıdır. Senaryodaki bilgiler kullanılarak bireysel araştırma ve beyin fırtınası yapılması sonucu hastalığın tüm boyutları tartışılır. Öğrencinin aktif olduğu derslerdir.

Geçme notu 60’dır, finalsiz geçme notu 80’dir. Komite ortalamasının %60’ı finalin %40’ı alınır.

Dönem 4 ve 5’te staj sonu sınavları branşa göre sözlü,yazılı veya pratik sınavlar şeklinde yapılır.

 

Dönemlere göre ders içerikleri: 

Dönem 1: Tıbbi biyoloji, biyokimya, davranış bilimleri, tıp tarihi ve etik, biyofizik, fizyoloji, mikrobiyoloji, parazitoloji, acil ve ilk yardım, histoloji-embriyoloji, biyoistatistik, tıbbi genetik, terminoloji, tıp eğitimi, iletişim becerileri, seçmeli dersler, türk dili, inkılap tarihi

Dönem 2 : Anatomi, fizyoloji, histoloji-embriyoloji, biyokimya, biyofizik, makale saatleri

Dönem 3: Patoloji, farmakoloji, mikrobiyoloji, halk sağlığı, parazitoloji, çocuk sağlığı ve hastalıkları, iç hastalıkları, aile hekimliği, tıbbi genetik, enfeksiyon hastalıkları, nöroloji, acil ve ilk yardım, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, tıp tarihi ve etik, kadın hastalıkları ve doğum, ortopedi, göğüs hastalıkları, psikiyatri, radyodiagnostik, adli tıp, üroloji, genel cerrahi, KBB, göğüs cerrahisi

Dönem 4: Çocuk cerrahisi, çocuk sağlığı ve hastalıkları, kadın doğum, radyoloji, kardiyoloji, dahiliye, göğüs hastalıkları, nükleer tıp/ radyasyon onkolojisi, kanıta dayalı tıp, genel cerrahi

Dönem 5: Nöroloji, klinik farmakolojisi, beyin ve sinir cerrahisi, ortopedi, FTR, KBB, üroloji, dermatoloji, anesteziyoloji reanimasyon, enfeksiyon hastalıkları, göz hastalıkları, adli tıp, psikiyatri

Dönem 6: Acil tıp, halk sağlığı, kadın hastalıkları ve doğum, cerrahi seçmeli, psikiyatri, dahili seçmeli, çocuk sağlığı ve hastalıkları, iç hastalıkları

Fakültede Tıp eğitimi dışında verilen dersler: 

Türk Dili ve Edebiyatı, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve seçmeli dersler mevcuttur.
Seçmeli Dersler ektedir:
http://tip.cumhuriyet.edu.tr/index.php?f=101&Id=1110

 

Fakültenin akademik eğitim-öğretim takvimi: 

Başlangıç: Dönem 1-2-3-4-5  5 Eylül 2017

Dönem 6 1 Temmuz 2017

Yarıyıl Tatili: 19 Ocak-4 Şubat 2017

Bitiş: Dönem 1 25 Mayıs 2018

Dönem 2 8 Haziran 2018

Dönem 3 8 Haziran 2018

Dönem 4 22 Haziran 2018

Dönem 5 25 Mayıs 2018

Dönem 6 30 Haziran 2018

 

Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?: 

Anatomi: 10-12 kişilik gruplarla maket ve kadavra üzerinden ders işlenmektedir.

Histoloji: Laboratuar içerisindeki ekranlara preparat yansıtılarak ders anlatılır, her öğrenci prepatları kendi mikroskobunda inceler.

Fizyoloji: Fizyoloji laboratuarında işlenen teorik derslere göre pratikler yapılır.Sınıf gruplara bölünerek hayvanlar üzerinde deneyler,kan alma,alet tanıtımı yapılmaktadır.

Patoloji: Ana mikroskoptaki görüntüler led tv ekranlara yansıtılarak ders anlatılır, daha sonra her mikroskoptan inceleme yapılır.

Mikrobiyoloji: Laboratuarda öncelikle teorik kısım anlatılır, daha sonra herkes kendi prepatını hazırlayıp mikroskobunda inceler.

Biyokimya: Ders öncesi amfide teorik kısımlar anlatılır, daha sonra laboratuarda 6-8 kişilik gruplarla deneyler yapılır.

Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?: 

Fakültede 4 adet kadavra bulunmaktadır. Maket ve kadavra sayısı kısmen yeterlidir.

Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?: 

2 öğrenciye 1 mikroskop düşmektedir.

Fakülteye özgü uygulamalar: 

Dönem 2’de makale saatleri, İntern söyleşisi, TurkMSIC etkinlikleri, Temel Tıbbi Beceri dersleri bulunmaktadır.

Mesleki Beceri Dersleri var mı?: 

Bu yıl yeni gelen sistemimizle dönem 1 ve 2’lerde birlikte Mesleki Beceri Derslerinin finale doğrudan katkısı bulunmaktadır.

Dönem 3’lerin son komitesinde 15 puan katkısı vardır.

Öğrenciler gruplara ayrılarak Tıp Eğitimi ABD hocası ve hemşireyle beraber farklı branşlardan (çocuk cerrrahisi,acil tıp gibi)  birkaç hocamız eşliğinde laboratuvarda maketler üzerinde ders görmekteler.

 

Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?: 

2014-2015 eğitim öğretim yılında simüle hasta laboratuvarı kurulmuştur. Sınavlara puan olarak katkısı bulunmasa da Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları gibi stajlarda aktif olarak yararlanılmaktadır.

Fakültenin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi: 

Dönem 1’de 4 tane çoktan seçmeli teorik sınav ve 2 tane PDÖ sınavı; dönem 2’de 6 tane çoktan seçmeli teorik sınav, 2 tane PDÖ sınavı ve pratik sınavlar; dönem 3’te 8 tane çoktan seçmeli teorik sınav,2 tane PDÖ sınavu ve pratik sınavlar bulunmaktadır. Dönem 4,5 ve 6’da sözlü sınavlar uygulanmaktadır.

Dönemi tamamlayabilmek için geçerli olan not sistemi: 

Komite sınavının ortalamasının %60’ı final notunun %40’ı olmak üzere geçme notu 60’tır. Komite notlarının ortalaması 80 ve üzeri olduğu zaman finalsiz geçilmektedir.

Klinikte de staj sonu 60 puan alınınca staj geçilebilmektedir aksi takdirde bütünleme sınavına kalınır.

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar: 

PDÖ ve seçmeli dersler sonunda geri bildirim anketi verilir. Dönem başında ‘Dekanla Söyleşi’ programı ve dönem sonunda değerlendirme toplantısı yapılmaktadır. 

Yeni yorum ekle