Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversitenin bulunduğu il: 
Adana
Üniversite statüsü: 
Devlet
KYK Yurt Olanakları: 

Adana’da ilçeleri de dahil olmak üzere 6 KYK yurdu bulunmaktadır. Bazıları (ör: Fevzi Çakmak blokları)  kampüste, bazıları (ör: Hacı Sabancı yurdu) şehir merkezinde bulunup 6 ve 8 kişilik odalara sahiptir. Özel statülü yurtlarda ise 3 kişilik odalar bulunmaktadır. Özel statülü odalarda ders çalışma masaları varken diğer yurtlarda ortak çalışma salonları vardır. Wi-fi ve yemek olanaklarını yeterli olup aylık ücreti 120 özel statülü yurtların ise 210 tl dir.

Özel Yurt Olanakları: 

50 ye yakın özel yurt bulunmaktadır. Ücretleri yemek verip vermeme, odadaki kişi sayısına ve okula uzaklığına göre değişmekte ve yıllık ücreti ise 3000-7000 tl arasındadır. Detaylı bilgi ise http://www.nkfu.com/adana-ogrenci-yurtlari-adres-listesi

Evlerin kira durumları ve özellikleri: 

Adana’da evler genel olarak yıllık kiraya verilmekle birlikte aylık kiraları:

1+1 daireler: 600TL

 2+1 daireler: 700TL

 3+1 daireler: 800TL civarındadır.Ulusal dernekler (ÇYDD,TOG,TEV,ÇEV vb.) , yerel dernekler (ticaret odası, rotary lions kulüpleri gibi ayrıntılı olarak da http://www.turkstudent.net/content/article/363 ) olarak  burs imkanı sağlayan çeşitli kurumlar var.

Eşyalı olanlarda 100-200 fiyat değişebilir. 

Şehrin öğrencilere tanıdığı burs imkanları (Özel, dernek vakıf) ve koşulları: 

Ulusal dernekler (ÇYDD,TOG,TEV,ÇEV vb.) , yerel dernekler (ticaret odası, rotary lions kulüpleri gibi ayrıntılı olarak da http://www.turkstudent.net/content/article/363 ) olarak  burs imkanı sağlayan çeşitli kurumlar var. 

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri: 

Adana, 2.149.260 nüfusuyla Türkiye'nin İstanbulAnkaraİzmir ve Bursa dan sonraki 5. büyük şehridir. Şehir merkezi, güney Anadolu'da Akdeniz'den 30 km içerde Seyhan Nehri'nin üzerinde bulunmaktadır. Doğudan batıya 100 kilometre boyunca uzanan Adana-Mersin Büyükşehir Bölgesi,3.45 milyon nüfusa sahiptir. Türkiye'deki dördüncü büyük metropolitan alan olup ülkenin önde gelen bir ticaret ve kültür merkezidir.

     Adana, tipik Akdeniz iklimine sahiptir. Kışları ılık ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kuraktır. En yüksek sıcaklık 12 haziran 2012'de nemle birlikte 53,0 °C, nemsiz 45.7 olarak ölçülmüştür. En düşük sıcaklıksa 28 ocak 2012'de −6,3 °C olarak kayıtlara geçmiştir. (birazcık sıcak ;)

   TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi, fuarlara, iş konferanslarına ev sahipliği yapar ve şu anda Çukurova'daki işletmeler için temel buluşma noktasıdır.[27] Akademi yönelik 2000 kişilik Kültür ve Kongre Merkezi, 2010 yılında Çukurova Üniversitesi kampüsüne açılmıştır.[28] Hilton International, Seyhan ve Sürmeli otelleri şehrin 5 yıldızlı otelleridir. Sheraton ve Türkmen Otel'inin ise nehrin doğu yakasında inşası sürmektedir. Adana merkezindeki tarihi yerler olarak  Taşköprü (Justinianus Roma Köprüsü), Adana Arkeoloji MüzesiAdana Etnografya Müzesi , Adana Atatürk Evi Müzesi , Adana Sinema MüzesiBebekli Kilise (İtalyan Katolik Kilisesi), Adana Bedesteni , Büyük Saat , Yağ Camii , Adana Ulu Camii , Tarihi Kazancılar Çarşısı yer alırken; çevresinde ise Çiftehan Kaplıcaları , Karatepe-Aslantaş Milli Parkı , Yumurtalık Lagünü Milli Parkı , Anavarza Antik Kenti ve Anavarza Kalesi , Comona (Şar) Antik Kenti , Misis Antik Kenti (Mopsuestia), Haruniye kaplıcaları Ağyatan Kuş Cenneti ve Tuzla Gölü  yer almaktadır.

       Dünyanın en önemli mutfaklarından biri olarak kabul gören ve geleneksel Türk ve Akdeniz Mutfağının birçok özelliğini içerisinde barındıran Adana mutfak kültüründe; acı, ekşi, narenciye, deniz ürünleri, zeytinyağı ve yeşillikler sıkça kullanılmaktadır. Adana Mutfağı'nda et oldukça önemli bir malzemedir ve mutfak ürünlerinin çoğunda et kullanılmaktadır. Adana Mutfağı'nın en ünlü yemeği tabiki lezzetiyle bağımlılık yapan, dünyaca meşhur Adana Kebap'tır. Kebap, genellikle bol salata çeşidinin yanı sıra yanında şalgam ile tüketilir.

Ayrıca da Adana da yapılan ‘Altın Koza Film Festivali’ , ‘Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali’ , ‘ Uluslararası Hava Oyunları Festivali’ , ‘ Uluslararası Engelli Gençlik Festivali’   kültürel gelişmenin en güzel örnekleridir.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu: 

Üniversite merkeze 10 dk mesafede olup şehrin gürültüsünden uzak ve oldukça büyük bir kampüse sahiptir. Fakültemiz de üniversite kampüsü içerisindedir. 

Şehrin ulaşım imkanları: 

Şehir içinde metro, belediye otobüsleri, özel halk otobüsleri ve dolmuşlar ile ulaşım sağlanmaktadır. Ancak metro üniversite ulaşımı için uygun değildir. Otobüslerde indirimli Adana kent kart kullanılabilir.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri: 

Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi 13 Şubat 1969 tarihinde, Tıp Fakültesi ise 12 Nisan 1972 tarihinde Ankara ve Atatürk Üniversitelerine bağlı olarak açılıp 30.11.1973 tarihinde çıkan 1786 Sayılı Kanun ile birleştirilmesi sonucu kurulmuştur. 
Bugün Üniversitemiz 16 Fakülte, 5 Yüksekokul, 13 Meslek Yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuarı ile 3 Enstitüde bilgili ve nitelikli gençler yetiştirmektedir. 25 Araştırma ve Uygulama Merkezinde ise ülkemizin ihtiyaç duyduğu çeşitli araştırma ve bilimsel faaliyetler sürdürülmektedir.   

Üniversitenin şehir içindeki konumu: 

Üniversite Sarıçam ilçesinde yer alıyor. Seyhan Barajı’nın doğusunda 22 bin dönümlük araziye kurulmuş Türkiye’nin en büyük kampüslerinden biridir.

Üniversitenin sosyal imkanları: (Şenlikler, festivaller, etkinlikler, kongreler vb.): 

Her yıl şenlikler ve festivaller ( bahar şenlikleri, dragon kano festivali gibi) düzenlenmektedir. Ayrıca her fakültenin kendine özgü etkinlikleri, kongreleri, sinema ve tiyatro günleri bulunmaktadır.

Fakültenin kuruluş yılı: 

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi 1972 yılında Atatürk Üniversitesine bağlı olarak kurulmuştur. Eğitim ve öğretimine 64 öğrenci, 6 öğretim üyesi ile Sağlık Bakanlığı Hıfzısıhha (Sıtma Savaş) Enstitüsüne ait 2 derslikte Adana Tıp Fakültesi adıyla başlamıştır. Daha sonra 22.11.1973 tarihinde kurulan Çukurova Üniversitesine bağlanmıştır.

Fakültenin hastaneye göre konumu: 

Birlikte

Fakültenin anabilim dallarının konumu: 

Birlikte.

Fakültede uygulanan eğitim sistemi (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Entegre Eğitim Programı (EEP); Derslerin Anabilim/Bilim Dallarına göre değil, sistemlere göre verilmesi şeklini,

Dönem; Bir ders yılını,

Staj; Dönem IV, V'te Anabilim/Bilim Dallarındaki klinik, ameliyathane ve polikliniklerde yapılan uygulamalı eğitimi,

Aday Hekimlik (İntörnlük) Dönemi; Dönem VI’da klinik, ameliyathane, poliklinik ve saha çalışmalarını kapsayan, Tıp Doktorluğu” mesleğine geçiş anlamında uygulanan ve sonunda “Tıp Doktorluğu Diploması” verilen, aralıksız 12 aylık dönemi,

Ders Kurulu; Belirli bir sistemin değişik Anabilim/Bilim Dalları tarafından belirli bir süre içinde incelendiği ders bloklarını,

Ders Grubu; Farklı Anabilim/Bilim Dalları konularından oluşan dersi,

Özel Çalışma Modülü (ÖÇM);Bir konu bütünlüğünün ardışık interaktif derslerle işlenmesini ve öğretim üyesi ile birebir çalışma olanağı sağlayan eğitim yöntemini belirten bir eğitim sitemi uygulanmaktadır.

Fakültenin akreditasyon belgesi bulundurma durumu: 

01.01.2012 den bu yana sahip.

Fakülte dekanlığının akreditasyon süreciyle ilgili yaptığı çalışmalar: 

Akreditasyon sürecinin bir sonucu olarak mezuniyet aşamasındaki öğrencilerin başarı düzeylerine ilişkin ölçme ve değerlendirme mekanizmalarının geliştirilmesi, çıktıların niteliği ve hedeflerle çıktılar arasındaki ilişkiyi görmek bakımından büyük önem taşır. Kalite güvence sisteminin de bir parçası olan bu işleyişin oluşturulması, öğretim- eğitim süreci kavramında dölüt sağlayacak ve sürecin iyileştirilmesi konusunda önemli ipuçları verecektir.

Fakültemiz de bu konuda örnek programlar  tamamlanmıştır. ”Ortak Diploma “ programları rekabet ve kaliteyi de beraberinde taşır ve bu yaklaşımda Bologna sürecinin bir parçasıdır.

Fakültenin İngilizce hazırlık eğitimi bulundurma durumu: 

Fakültemiz %100 Türkçe olduğu için hazırlık eğitimi bulunmamaktadır. 

Fakültenin eğitim dili (%100 Türkçe, %100 İngilizce veya %30 İngilizce): 

%100 Türkçe

Fakültenin laboratuvar (pratik) derslerini işleyiş şekilleri: 

Anatomi:  Sınıf 32 gruba ayrılır. Ders öncesinde hocaların anlatımının olduğu video gösterimi yapılmakta, sonrasında masalardaki maketler üzerinden asistanlar eşliğinde çalışmalar yapılmakta.

Histoloji: 3 kişilik gruplar oluşturulur. Ders öncesinde video gösterimi yapılır, sonrasında preparatlar incelenir.

Fizyoloji: Ders öncesinde video gösterimi yapılır, sonrasında öğrenciler deneyleri yapar.

Patoloji: Video gösterimli konu anlatımı sonrasında mikroskobik çalışmalar yapılır.

Mikrobiyoloji: Video gösterimli konu anlatımı sonrasında mikroskobik çalışmalar yapılır.

Biyokimya: Öğrenciler 6 ya da 7 kişiden oluşan gruplara ayrılıp deneyleri asistanlar eşliğinde yaparlar, sonrasında yine asistanlar eşliğinde bu deneylerin raporları hazırlanır.

Biyoistatistik: Bilgisayar üzerinden SPSS programı kullanılarak devam eden bir ders akışı var.

Biyofizik: 15-20 kişilik gruplar halinde hocaların ders anlatımını ve deneylerini takip edilir.

Anatomi dersleri için sayıca maket / kadavraya sahip olma durumu: 

Anatomi Anabilim Dalı öğretim görevlileri için 2-3 adet kadavra bulunmakta, bu kadavralar öğrenci kullanımına sunulmamaktadır.  Maketler ise her 15 öğrenci grubuna birer ve ya ikişer dağıtılacak sayıda. 

Laboratuvar derslerinde öğrenci başına düşen mikroskop sayısı: 

Bazı derslerde 2 kişiye bir mikroskop, bazı derslerde 3 kişiye bir mikroskop düşmektedir.

Mesleki beceriler dersinin(varsa) işleyişi ve sınavlara katkısı: 

3 yıl boyunca farklı konularda 4-8 haftalık periyotlarla farklı konularda  video anlatımı, uygulamalı gösterim ve maket üzerine uygulama tarzında eğitim verilmektedir.  Sınavlara yüzdelik olarak bir katkısı bulunmayıp yıl sonu geçme sınavı yapılmaktadır.

Simüle hasta laboratuvarı bulundurma durumu, derslerin işleyişi ve sınavlara olan katkısı: 

Yok

Fakültenin dönemlere göre öğrenci sayısı: 

Dönem 1: 129 kız 201 erkek 330

Dönem 2: 122 kız 152 erkek 274

Dönem 3: 111 kız 114 erkek 225

Dönem 4: 109 kız 139 erkek 248

Dönem 5: 112 kız 121 erkek 233

Dönem 6: 81 kız 85 erkek 166

Toplam: 1476 öğrenci

Fakülteye özgü uygulamalar: 

Özel çalışma modülleri, kariyer danışmanlığı

Fakültenin akademik eğitim-öğretim takvimi: 

Dönem 1 : 19.09.16 - 09.06.17 final sınavı 21-23.06.17

Dönem 2 : 29.08.16 - 26.05.17 final sınavı : 14-16.06.17

Dönem 3 : 29.08.16 - 26.05.17 final sınavı : 19-21.06.17

Dönem 4 : 29.08.16 - 23.06.17

Dönem 5 : 29.08.16 - 02.06.17

Dönem 6 : 01.07.16 - 30.06.17

Fakültede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı: 

186 Profesör,  56 Doçent, 44 Yardımcı doçent görev yapmaktadır. Öğretim üyesi başına 5.16 öğrenci düşmektedir.

Fakültede Tıp eğitimi dışında verilen dersler: 

Seçmeli dersler, inkılap tarihi ve Türk dili dersleri verilmektedir.

Fakültedeki devam zorunluluğu ve devamsız bilgilerinin öğrenilmesi: 

Laboratuvar derslerinin %80’ine devam zorunluluğu vardır. Diğer derslerin devam zorunluluğu yok. Devamsızlık bilgisi asistanlardan ve öğrenci işlerinden öğrenilebilir.  Teorik derslerde ise devam zorunluluğu yok.

Fakültenin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi: 

1.2. 3. Dönemlerde çoktan seçmeli teorik sınav ve ek olarak laboratuvar derslerinin pratik sınavı var. 4. Ve 5. Sınıflarda sözlü ve staja göre klasik ve ya çoktan seçmeli teorik sınav var.

Dönemi tamamlayabilmek için geçerli olan not sistemi: 

Dönem I,II ve III’te her dönem bir ders olarak değerlendirilir. Dönem geçme notu; yıl içi teorik sınav notu, yılsonu pratik sınav notu ve yılsonu final notu ile belirlenir.

 Dönem geçme notu = (yıl içi teorik sınav notu x 0,55) + (yılsonu pratik sınav notu x 0,10) + (yılsonu notu x 0,35) formülü ile hesaplanır.

Geçme notu: 60 finalsiz geçme notu :80

Staj geçme notu = (teorik sınav notu x ağırlık) + (pratik sınav notu x ağırlık) + (performans değerlendirme notu x ağırlık) formülü ile hesaplanır.

Fakültenin web sitesi: 
Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulundurma durumu: 

Evet

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar: 

Geri bildirim anketleri

Dönemlere göre ders içerikleri: 

Dönem 1 : aile hekimliği , anatomi , biyofizik , biyokimya , davranış bilimleri , fizyoloji , Histoloji, mikrobiyoloji, biyoloji, tıp tarihi ve etiği , Parazitoloji

Dönem 2 : aile hekimliği , anatomi , biyofizik , biyokimya , davranış bilimleri , fizyoloji , Histoloji, mikrobiyoloji, biyoloji, tıp tarihi ve etiği , Parazitoloji

Dönem3: enfeksiyon, hemopoetik sis, dolaşım ve solunum sis, sindirim sis, endokrin-üreme sis, boşaltım sis, nörolojik hast ve psikiyatri, kas ve iskelet sis

Dönem 4: iç hastalıklar, çocuk sağlığı, genel cerrahi, kadın doğum, halk sağlığı, ruh sağlığı

 

Dönem 5: kardiyoloji, enfeksiyon, nöroloji, deri ve zührevi hast, kbb, tıbbi farmakoloji, ileri yaşam desteği, ortopedi, fizik tedavi, göğüs hast, beyin ve sinir cerrahisi, adli tıp, üroloji, çocuk cerrahisi, plastik cerrahi 

Fakültede uygulanan öğrenci değişim programları: 

Erasmus, Farabi, Mevlana, TurkMSIC değişim programları uygulanmaktadır.

Yeni yorum ekle