Bezmialem Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversitenin bulunduğu il: 
İstanbul
Üniversite statüsü: 
Vakıf
KYK Yurt Olanakları: 

Üniversitemiz, İstanbul’un en tarihi ve en kalabalık ilçelerinden birisi olan Fatih ilçesinde bulunmaktadır. Şehir’de yaklaşık 40 tane genel ve özel statülü kız ve erkek KYK yurdu bulunmaktadır.

Özel Yurt Olanakları: 

Şehrimizde ve Fatih ilçemizde yaklaşık 20şer tane özel kız ve erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır.

Evlerin kira durumları ve özellikleri: 

Şehir’deki ev kiralarının fiyatı ilçeden ilçeye,konuttan konuta çok büyük değişiklik göstermektedir. 1+1 aparman dairesinin kirası 100 liradan 2000-2500 liraya kadar kirası çıkabilir. 2+1 ve 3+1 için de 300-400 liradan 4000-5000 liraya kadar ev bulmak mümkün.

Tabi ki 4000 liralık bir evde orta gelirli bir aile oturmuyor :D

Şehrin öğrencilere tanıdığı burs imkanları (Özel, dernek vakıf) ve koşulları: 

Şehirden önce üniversitemiz burs olanaklarından bahsetmek daha uygun olacaktır. Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, geçmişten bugüne taşıdığı kültürü doğrultusunda, başarılı öğrenciler için her türlü olanağı sağlamaktadır.
Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi'nde öğrencilerimizin yüzde 54'ü burslu eğitim görmektedir. Öğrenciler, üniversiteye giriş aşamasında aldıkları puanlara göre tam ya da % 50 burslu statüde okumaya hak kazanırlar. 
Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi'nde okuyacak öğrencilere daha fazla burs olanağı sağlanması amacıyla bu yıl ilk defa üniversiteye giriş aşamasında aldıkları puanlara göre %25 burslu kontenjanları da verilmiştir.

ÖSYM Bursları
a) %100 ÖSYM Bursu: ÖSYM Kılavuzu'nda %100 burslu olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek Bezmialem Vakıf Üniversitesi'ne yerleştirilen öğrencilere sağlanan karşılıksız burstur. Bu bursa hak kazanan öğrencilerden eğitim ücreti alınmaz. 
b) %50 ÖSYM Bursu: ÖSYM Kılavuzu'nda %50 burslu olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek Bezmialem Vakıf Üniversitesi'ne yerleştirilen öğrencilere sağlanan karşılıksız burstur. Bu bursa hak kazanan öğrencilerin eğitim ücretlerinden %50 indirim uygulanır. 
c) %25 ÖSYM Bursu: ÖSYM Kılavuzu'nda %25 burslu olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek Bezmialem Vakıf Üniversitesi'ne yerleştirilen öğrencilere sağlanan karşılıksız burstur. Bu bursa hak kazanan öğrencilerin eğitim ücretlerinden %25 indirim uygulanır.

ÖSYM BURSLARI eğitim sürecindeki başarı düzeyinden bağımsız olarak, öğrenim süresince kesintisiz devam eder.

Derece Bursu
Derece Bursu, ÖSYM tarafından yapılan üniversite giriş sınavlarında üstün başarı gösteren ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi'ni tercih eden öğrencilere tanınan burstur. 

• Türkiye genelinde ilk 100 öğrenci içinde yer alanlara 9 ay süre için aylık 2.000.TL nakit ödeme,
• Türkiye genelinde ilk 101-500 öğrenci içinde yer alanlara 9ay süre için aylık 1.000 TL nakit ödeme,
• Türkiye genelinde ilk 501-1000 öğrenci içinde yer alanlara 9 ay süre için aylık 500 TL nakit ödeme,
• Türkiye genelinde ilk 1001-2000 öğrenci içinde yer alanlara 9 ay süre için aylık 350 TL nakit, ödeme.

Akademik Başarı Bursu 
Her akademik yıl bitiminde, kendi sınıfında sorumlu olduğu zorunlu ve seçmeli tüm dersleri başarıyla tamamlamış, dönem sonu sınavlarında bütünlemelere kalmamış, yıllık not ortalaması 4.00 üzerinden 3.00 veya üzeri olan ve kendi sınıfındaki öğrenciler arasında, ilk yüzde onluk dilime girmeyi başaran öğrenciler, bir sonraki akademik yıl ile sınırlı olmak üzere Akademik Başarı Bursunu almaya hak kazanırlar.

Akademik Başarı Bursu hazırlık sınıfını ve yaz okulunu kapsamaz. Akademik yıl bitiminde sınıfında ilk yüzde onluk (%10) dilime girmeye hak kazanan öğrenciler için not ortalamasında virgülden sonraki ilk iki hanesine bakılır. Eğer bu öğrenciler arasında aynı not ortalamasına sahip olan öğrenciler var ise sırasıyla; 
1-) Genel not ortalamasına. Genel Not Ortalamasının da aynı olması durumunda;  
2-) ÖSYM giriş puanına bakılır.

 

Tam Ücretli veya Yarı Ücretli (%50 ÖSYM Burslu) Yerleşen Öğrencinin Sıralamadaki Yeri

Burs Oranı

İlk %5

%50

İkinci %5

%25

 

 Oranlarında ödemekle yükümlü olduğu öğrenim ücreti üzerinden burs verilir.

 

a) Eğer sınıf mevcudu 20 kişinin altında ise;

Tam Ücretli veya Yarı Ücretli (%50 ÖSYM Burslu) Yerleşen Öğrencinin Sıralamadaki Yeri

Burs Oranı

Birinciye

%50

İkinciye

%25

Üçüncüye

%20

 

 

Oranlarında ödemekle yükümlü olduğu öğrenim ücreti üzerinden burs verilir.

 

b) Eğer öğrenci ÖSYM tam burslusu ise kayıt olacağı eğitim yılı ücretinin;

%100 ÖSYM Bursu ile Yerleşen Öğrencinin Sıralamadaki Yeri

Burs Oranı

İlk %5

%30

İkinci %5

%20

Oranlarında yıl içinde Üniversite tarafından öğrenciye 9 eşit taksit halinde ödeme yapılır.

 

c) Eğer sınıf mevcudu 20 kişinin altında ise;

%100 ÖSYM Bursu ile Yerleşen Öğrencinin Sıralamadaki Yeri

Burs Oranı

Birinciye

%30

İkinciye

%20

Üçüncüye

%15

 

 

Oranlarında yıl içinde Üniversite tarafından öğrenciye 9 eşit taksit halinde ödeme yapılır.

 

Destek Bursu 
Destek bursları ihtiyaç beyan eden öğrenciler içindir. Öncelikle öğrenim ücretinde indirim sağlamak amacıyla verilir.

Destek burslarından, önlisans ve lisans öğrencilerden normal eğitim-öğretim süresi içinde kaydını yenileyip öğrenimine devam eden, ihtiyacı olan öğrenciler yararlanabilir. Disiplin cezası almış öğrenciler bu burslardan faydalanamazlar. Verilen Destek Bursu oranı öğrencinin ödeyeceği ücret üzerinden indirimi kapsar.

 

Kardeş İndirimi
Kardeş olan öğrencilerin her birine ödeyeceği ücret üzerinden  %10 indirim sağlanır.

 

Personel İndirimi
Kurum personelinin eşi ve çocuklarına ödeyecekleri ücret üzerinden yapılacak olan indirim miktarı, Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

 

Akademisyen İndirimi
Devlet ve Vakıf Üniversitelerinde çalışan ya da bu kurumlardan emekli olan, Öğretim elemanlarının çocuklarına, ödenmesi gereken ücret üzerinden %10 indirim sağlanır.

 

Peşin İndirimi
Eğitim-Öğretim ücretinin her akademik yılbaşında belirtilen tarihlerde peşin olarak ödenmesi halinde %5 indirim sağlanır.

 

İlk Tercih İndirimi
Üniversitemizin ön lisans programlarına ve fakültelerine, birinci tercihlerinden yerleşenlere %10 indirim uygulanır. Ayrıca; ilk tercihinden itibaren birbiri peşi sıra Üniversitemiz programlarını tercih edip bu tercihlerinden herhangi birine yerleşen öğrenciye  %10 “İlk Tercih” İndirimi uygulanacaktır.

 

Spor Bursu
İngilizce Hazırlık, Önlisans programlarına ve Lisans bölümlerine kayıt yaptıran öğrencilerden branşlarında üstün başarılı olduklarını belgeleyen ve Üniversite adına yarışlara katılabilecek olanlara değerlendirmeler sonrası verilir.

 

Bunlardan sonra şunları eklemek isteriz ki, pek çok vakıf,şirket,kurum,iş adamı,doktor üniversitemizdeki öğrencilere çeşitli oranlarda burs verebilmektedir.

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri: 

İstanbul, tarihi Romalılara ve hatta öncesine dayanan uzun yıllar Osmanlı’ya başkentlik yapmış ve yıllardan beri tarihi,sosyal,ekonomik önemini hiçbir zaman kaybetmemiş iki kıtayı birbirine bağlayan dünyadaki nadir şehirlerden biridir.Şehirde yaklaşık 55 tane müze bulunmaktadır.Şehirde yaklaşık olarak 3090 cami ve 150 klise vardır.

 Ayrıca şehirde yaklaşık 120 tane AVM vardır ve sayıları gün geçtikçe artmaktadır. Hemen hemen tamamında sinema bulunmakla birlikte bir kısmında tiyatro ve konser salonları da mevcuttur. Bununla birlikte AVM’lerden bağımsız sinema,tiyatro ve konser salonları da mevcuttur.

Ayrıca iki kıta arasında İstanbul boğazının temiz havasında çay içmek isteyenler içinde pek çok vapur türü düzenlenmekte dilerseniz Adalar’a giderek de bu eşsiz doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu: 

Üniversitemizde tüm fakülteler aynı kampüste olup,kendi üniversite hastanemiz de hemen kampüsümüzün yanında bitişiğindedir. Üniversitemiz İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden biri olan Fatih’te Vatan caddesindedir.

Havalimanından metro(Aksaray-Havalimanı) ile 30 dk ,Bayrampaşa otogardan yine metro(Aksaray-Havalimanı) ile 15 dk’lik bir yolculuk sonrası üniversitemiz önündeki ‘Emniyet’ durağında inerek kampüsümüze ulaşabilirsiniz. Ayrıca üniversitemize Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattını kullanarak ‘Çapa-Şehremini’ durağında inerek 5 dk yürüme mesafesi ile de ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra kampüsümüzün hem üst hem de alt çıkış kapısına 5 dk yürüme mesafesindeki otobüs durakları ile İstanbul’un pek çok yerinden ulaşım mümkündür. Nitekim İstanbul gibi kalabalık ve trafikte çokça vakit kaybedilen bir şehirde, toplu taşımaya böylesine kolay ulaşılabilen bir okulda okumak akademik olarak öğrencilerin zamanlarından tasaruf etmelerine dolayısı ile çalışma verimlerinin artmasına vesile olmaktadır.

Bunların dışında, Üniversitemiz ‘İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’,’İstanbul Belediyesi’,’Fatih Kültür Merkezi’,’Tarihi Fatih Camisi’,’Tarihi Sultanahmet Meydanı’,’Tarihi Eminönü Meydanı’,‘Taksim-İstiklal Caddesi’ gibi pek çok önemli noktaya 5-20 dk (gideceğiniz yere göre) uzaklıktadır. 

Şehrin ulaşım imkanları: 

Şehrimizde 83,7 km raylı sistem olup,açılması planlanan ve çalışmaları devam eden 108,5 km yeni raylı sistem hattı mevcuttur. Bunun yanı 50 km’lik metrobüs hattı ve gelişmiş otobüs ağları,minibüs hatları ve yaklaşık 20.000 kayıtlı taksisi ile geniş bir ulaşım ağına sahiptir. Ayrıca deniz yolu ile Kadıköy-Eminönü,Üsküdar-Eminönü,Bakırköy-Kadıköy gibi ve daha pek çok deniz ulaşımına sahiptir.

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki web sitelerinden faydalanabilirsiniz:

http://www.istanbul-ulasim.com.tr/media/24900/ag_2200px_1546px-01.jpg

http://www.sehirhatlari.com.tr/

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri: 

Yıl 1843…

Osmanlı Hanedanı II. Mahmut’un eşi ve padişah Abdülmecit’in annesi Bezmiâlem Valide Sultan, bir rüya görecek ve bu rüyadan sonra, İncelikler Medeniyetinde bir şaheser daha yükselecektir. Bezmiâlem Gureba- i Müslimin Hastanesi! 
Hastane, asırlar boyu milyonlarca yoksul ve hasta insana hizmet verecektir. Hastane, daima en son tıbbi gelişmeler, uygulanma şartıyla vakfedilecektir.

Ve yıl 2010…

Bezmiâlem Valide Sultan, Silahtar Abdullah Ağa ve Abdülhamit Sani mazbut vakıfları adına Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğünce, kar amacı gütmeyen bir sağlık üniversitesi kurulması hedeflenmiştir.
Aradan yaklaşık iki asır geçmiş ve Bezmiâlem, çağın en ileri teknolojik sistemleriyle donatılmış bir hastaneye, alanında en iyi bilim adamlarından oluşan eğitim kadrosuna sahip, sağlık alanında tematik bir üniversiteye dönüştü.

Üniversitemiz, ileri tıp teknolojisi ile donatılmış hastanesiyle insanlara sağlık hizmeti verirken, insanlığa hizmet edecek uzman sağlık kadrosu da yetiştirmeye başladı. 

Bugün, sadece sağlık bilimleri alanına odaklanarak, Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Sağlık Bilimleri Fakültesiyle çağımızın gerekleri ile donanımlı, etik değerlere saygılı, üretkenliği ile ülkesine ve yaşadığı topluma katkıda bulunacak, ülkemizin farklılıklarına ve değerlerine saygılı, uluslararası donanımda üstün hizmeti insana sunacak bireyler yetiştirmek ideali ile yarınların temelini atan Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi kurulmuştur.
Üniversitemiz, 2010-2011 eğitim öğretim döneminde ilk akademik yılına başlamıştır. 2013-2014 eğitim öğretim yılında Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu kurularak eğitim-öğretime başlamıştır. Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nin amacı eğitim, araştırma ve klinik çalışmalar ile sağlık bilimleri alanındaki bilim dallarına odaklanarak, çağın gereksinimlerine cevap verebilen, ülkemizin değerlerine ve farklılıklarına saygılı, halk sağlığını yükseltecek, uluslararası bilimsel araştırmaları ile yarışan öğrenciler yetiştirmektir.

Eğitim düzeyi, bilimsel araştırmaları ve yayınları, kültür sanat etkinlikleri ile dünyanın önde gelen yükseköğretim kurumları arasında olma yolunda ilerleyen Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, sağlık bilimleri alanında öğrencilerine kaliteli bir eğitim, renkli bir üniversite yaşamı ve güvenli bir gelecek sunmaktadır.
Eğitimine 1843 yılında inşa edilen Bezmiâlem tarihi bina kampüsünde başlayan Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, Hasdal’da 155 dönümlük arazide yapımına başlanan yeni kampüsü de bünyesine dâhil edecektir.

 

 

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Akademik Birimleri

Tıp Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi

 •    Hemşirelik Bölümü
 •    Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü
 •    Odyoloji Bölümü
 •    Sağlık Yönetimi Bölümü

 

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu

 • Anestezi
 • Radyoterapi
 • Tıbbi Görüntüleme Teknikleri
 • Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
 • Eczacılık Hizmetleri
 • Ağız ve Diş Hizmetleri
 • İlk ve Acil Yardım Programı
 • Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
 • Patoloji Laboratuvar Teknikleri

 

Üniversitenin şehir içindeki konumu: 

Üniversitemiz, İstanbul’un en tarihi ve en kalabalık ilçelerinden birisi olan Fatih ilçesinde bulunmaktadır.

Üniversitenin sosyal imkanları: (Şenlikler, festivaller, etkinlikler, kongreler vb.): 

ÜNİVERSİTEMİZDEKİ ÖĞRENCİ KULÜPLERİ:

 KÜLTÜR SANAT VE EDEBİYAT KULÜBÜ

 TURKMSIC KULÜBÜ

SİNEMA KULÜBÜ

 MÜZİK KULÜBÜ

TİYATRO KULÜBÜ

SOSYAL GELİŞİM VE SORUMLULUK KULÜBÜ

 TIBBİ ARAŞTIRMALAR KULÜBÜ

 DOĞA SPORLARI, DALIŞ VE HAVACILIK KULÜBÜ

YEŞİLAY KULÜBÜ

KIZILAY KULÜBÜ

GENÇ YYD KULÜBÜ

 DENTAL ARAŞTIRMA VE DAYANIŞMA KULÜBÜ

EMSA KULÜBÜ

 FARMA AKTÜEL KULÜBÜ

ETİK KULÜBÜ

INTERNATIONAL STUDENT KULÜBÜ

TÜRK TARİH VE FİKİR KULÜBÜ

ŞAHSİYETTEN MEDENİYETE KULÜBÜ

 

Bunlar haricinde pek çok gezi,yarışma,aktivite ve her bahar üniversite şenliği düzenlenmektedir.

Yemekhanemizde 4 çeşit yemek tabldot olarak verilip salata açık büfe ve fiyatı da 6 liradır.

Ayrıntılı bilgi için:

http://sks.bezmialem.edu.tr/

Fakültenin kuruluş yılı: 

Üniversite hastanemiz 1843 yılından beri kesintisiz olarak çalışmakla birlikte Tıp Fakültemiz 2010 yılında kurulmuştur.

Fakültenin hastaneye göre konumu: 

Fakültemiz ve günlük 5000-6000 klinik hasta potansiyeli olan hastanemiz yanyanalardır ve üniversite içerisinden yalnızca kartla açılan kapı ile öğrenciler hastane tarafına geçebilmektedir.

Fakültenin anabilim dallarının konumu: 

Fakültemizdeki tüm Anabilim Dalları Birlikte ve öğrencilerin rahatlıkla ulaşabilecekleri bir konumda bulunmaktadır.

Fakültede uygulanan eğitim sistemi (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Fakültemizde entegre eğitim sistemi uygulanmaktadır.

Fakültenin akreditasyon belgesi bulundurma durumu: 

Fakültemizde 2014-2015 yılı itibariyle en büyük dönem 4. Sınıf öğrencileri bulunmaktadır. Henüz mezun vermediğinden ötürü de akreditasyon belgesine sahip değildir.

Fakülte dekanlığının akreditasyon süreciyle ilgili yaptığı çalışmalar: 

Dekanlığımız akreditasyon süreci ile ilgili gerekli bilince sahiptir ve gerekli çalışmaları yapmaktadır fakat mezun öğrencimiz henüz olmadığından ötürü akreditasyon işlemlerine başlayamamaktadır.

Fakültenin İngilizce hazırlık eğitimi bulundurma durumu: 

Bezmialem Vakıf Üniversitesi öğrencilerine akademik ve mesleki ortamlarda sorunsuz ve güvenilir bir İngilizce öğretimi sunmaktadır.Bezmialem'de lisans eğtimlerine başlamanın ön şartı,İngilizce'den belli bir düzeye ulaşmasıdır.İngilizce sınavında başarılı olan öğrenciler ise eğitimlerine birinci sınıftan devam edebilmektedir.İngilizcesi yeterli olmayanlara ise Yabancı Diller Bölümü'nde yoğun bir yabancı dil hazırlık sınıfı programı uygulanarak öğrencilere haftada 32, yıl boyunca 1076 ders saati İngilizce öğretimi verilmektedir.

Muafiyet Hakkında:

Üniversitemizde Zorunlu Hazırlık Eğitimi, kayıt yaptıran her öğrencinin okuma, dinleme, konuşma ve yazma bölümlerinden oluşan bir Seviye Tespit Sınavına (STS) alınmasıyla başlar. Bu sınavdan 70 ve üzeri puan alan öğrenciler İngilizce Yeterlik Sınavına (İYS) girmeye hak kazanır. İYS'den 100 üzerinden 60 ve üzeri puan alan öğrenciler bölüm derslerine başlayabilirler. Ayrıca TOEFL IBT sınavından en az 75, ya da IELTS sınavından en az 6 olmak koşuluyla, sınav sonuç belgelerini ibraz eden öğrenciler de hazırlık okulundan muaf olurlar.
STS sonucunda sınıf düzeyleri Module A, Module B ve Module C olarak düzenlenir. Dersler 32 haftadan oluşan yoğun bir program çerçevesinde, 8'er haftalık 4 kur halinde işlenir. Öğrencilerimiz bu sürenin sonunda İnglizce Yeterlik Sınavına girerler. Not ortalamaları 60 ve üzeri olan öğrenciler hazırlık eğitimini başarıyla tamamlamış kabul edilirler.

Fakültenin eğitim dili (%100 Türkçe, %100 İngilizce veya %30 İngilizce): 

%30 İngilizce

Fakültenin laboratuvar (pratik) derslerini işleyiş şekilleri: 

Anatomi: Hem maket hem de kadavra laboratuarı olmak üzere iki laboratuarımız vardır ve öğrenciler tek seferde bir laboratuara yığılmadan bölünerek derslere girmektedir. Ayrıca 3 tane kadavramız mevcuttur ve öğrenci sayısı ile kıyaslama yapıldığında bu oran fazlasıyla yeterli ve yüksektir

Histoloji: Hocamız önce bizlere çalışacağımız preparatları anlatıp daha sonra da bizim çalışmamızı istemektedir.

Fizyoloji: Türkiye’deki bilgisayar destekli sayılı Fizyoloji laboratuarlarından birine sahip okulumuzda öğrenciler gruplar halinde kendi cihaz ve alet çantaları ile çalışıp deney sonuçlarını anında kendi bilgisayar ekranlarında görebilmektedirler.

Patoloji: Hocamız önce bizlere çalışacağımız preparatları anlatıp daha sonra da bizim çalışmamızı istemektedir.

Mikrobiyoloji: Hocalarımız önce bizlere lab konusu anlatıp daha sonra da her grubun kendi gözetmen hocası ile deneyi gerçekleştirmesini istemektedir.

Biyokimya: Hocalarımız önce bizlere lab konusu anlatıp daha sonra da her grubun kendi gözetmen hocası ile deneyi gerçekleştirmesini istemektedir.

Biyoistatistik: -

Biyofizik: -

Anatomi dersleri için sayıca maket / kadavraya sahip olma durumu: 

Bizce son derece yeterlidir. 3 kadavramız mevcuttur bunlardan 2si son derece yenidir.Bu sayı az gibi görünse de öğrenci sayısı ile oranlama yapıldığında gayet yeterlidir.

Aynı şekilde maketler de son derece yeterli,kullanışlı,yeni ve kalitelidir. 

Laboratuvar derslerinde öğrenci başına düşen mikroskop sayısı: 

Her öğrenciye bir mikroskop düşmektedir.

Mesleki beceriler dersinin(varsa) işleyişi ve sınavlara katkısı: 

Sorun Temelli Yaklaşım(STY) ya da ingilizce adı ileCase Study derslerimiz mevcuttur.Bu derslerde daha birinci sınıftan itibaren hocalarımızın bizlere sunduğu vakaları tartışıp sorunu çözüme kavuşturmaya çalışıyoruz. Bu derslerin komite sınavına katkısı %10 civarıdır.

Simüle hasta laboratuvarı bulundurma durumu, derslerin işleyişi ve sınavlara olan katkısı: 

Yok.

Fakültenin dönemlere göre öğrenci sayısı: 

Dönem 4: 50 Kişi

Dönem 3: 110 Kişi

Dönem 2: 160 Kişi

Dönem 1: 100 Kİşi

Fakülteye özgü uygulamalar: 

Fakültemizde TurkMSIC Bezmialem öncülüğünde pek çok sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca STY derslerimizde hocalarımız konu ile ilgili uygun makaleleri bizlerle paylaşmaktadır ve tartışmaya açmaktadır.

Fakültenin akademik eğitim-öğretim takvimi: 

GÜZ DÖNEMİ TIP FAKÜLTESİ

DÖNEM

BAŞLAMA TARİHİ

BİTİŞ TARİHİ

Kayıt Yenileme

09.09.2013

13.09.2013

Derslerin Başlaması ve Sona Ermesi

16.09.2013

24.01.2014

Hazırlık Sınıfı (Derslerin Başlaması ve Sona Ermesi)

16.09.2013

09.01.2014

I.Kurul Sınavı (1.Sınıflar)

12.11.2013

16.11.2013

I.Kurul Sınavı (2.Sınıflar)

25.11.2013

30.11.2013

I.Kurul Sınavı (3.Sınıflar)

09.10.2013

11.10.2013

II.Kurul Sınavı (1.Sınıflar)

20.01.2014

25.01.2014

II.Kurul Sınavı (2.Sınıflar)

20.01.2014

25.01.2014

II.Kurul Sınavı (3.Sınıflar)

18.11.2013

22.11.2013

III.Kurul Sınavı (3.Sınıflar)

25.12.2013

27.12.2013

IV.Kurul Sınavı (3.Sınıflar)

22.01.2013

24.01.2014

Dönem Sonu Sınavı (Final)

20.01.2014

24.01.2014

Bütünleme Sınavı

05.02.2014

07.02.2014

BAHAR DÖNEMİ TIP FAKÜLTESİ

DÖNEM

BAŞLAMA TARİHİ

BİTİŞ TARİHİ

Kayıt Yenileme

10.02.2014

14.02.2014

Derslerin Başlaması ve Sona Ermesi

10.02.2014

06.06.2014

Hazırlık Sınıfı (Derslerin Başlaması ve Sona Ermesi)

27.01.2014

13.06.2014

III.Kurul Sınavı (1.Sınıflar)

07.04.2014

12.04.2014

III.Kurul Sınavı (2.Sınıflar)

01.04.2014

05.04.2014

IV.Kurul Sınavı (1.Sınıflar)

02.06.2014

06.06.2014

IV.Kurul Sınavı (2.Sınıflar)

02.06.2014

06.06.2014

V.Kurul Sınavı (3.Sınıflar)

11.03.2014

13.03.2014

VI.Kurul Sınavı (3.Sınıflar)

11.04.2014

14.04.2014

VII Kurul Sınavı (3.Sınıflar)

07.05.2014

07.05.2014

VIII Kurul Sınavı(3.Sınıflar)

05.06.2014

05.06.2014

Dönem Sonu Sınavı(Final)

09.06.2014

27.06.2014

Bütünleme Sınavı

30.06.2014

19.07.2014

Hazırlık Yaz Okulu

23.06.2014

25.07.2014

 

Fakültede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı: 

Fakültemizde öğrenci başına düşen öğretim görevlisi sayısı 2’dir.

Fakültede Tıp eğitimi dışında verilen dersler: 

Türk Dili ve Edebiyatı

İnkılâp Tarihi

Yukarıdaki dersler YÖK tarafından yabancı öğrenciler de dahil alması zorunlu olan derslerdir.Bunun dışında bir de üniversitemize özgün olarak Tıbbi İngilizce ( Medical English) dersleri de ilk 2 akademik sene içerisinde verilmektedir.

Aşağıdaki Dersler Her Sene Değişebilecek Olan Seçmeli Derslerdir.

Tıp ve Sağlık Bilişimi

Fransızca

Hastanelerde Tedarik Zinciri Yöntemleri ve Lojistik

Multiculturalism and Nationalism / Media Studies

Olağanüstü Durumlarda ve Afetlerde Tıp

İletişim Becerileri

Tıp ve Felsefe

Bilgisayar

Gelişim Psikolojisi

Türkçe Tıbbi Terminoloji

Popular Culture and Media

Farsça

Sağlık Sosyolojisi

Medikal Arapça

Eğitim Yöntemleri

Sosyal Farkındalık ve Dezavantajlı Bireylerle İletişim

Fotoğrafçılık Temelleri ve Tıpta Obje Fotoğrafçılığı

Fakültedeki devam zorunluluğu ve devamsız bilgilerinin öğrenilmesi: 

Devam zorunluluğu teorikders saatinin %75'i ve pratik(laboratuar) ders saatleri için de %100'dür

Fakültenin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi: 

1.2.3. dönemlerde çoktan seçmeli teorik sınav ve onlara ek olarak pratik sınavlarımız mevcuttur.

 

4.5  sınıflarda ise sözlü sınavlar yapılacaktır.

Dönemi tamamlayabilmek için geçerli olan not sistemi: 

Geçme Notu:60

 

Finalsiz Geçme Notu: 85

Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulundurma durumu: 

Fakültemizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı vardır.

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar: 

Her dönem sonunda geribildirim anketleri yapılmaktadır.

Eğitim koordinatörleriyle iletişim kurmamızda sınıf temsilcilerimiz öncüdürler. Her sınıf temsilcisi eğitim koordinatörlerinin ve tıp fakültesi dekan ve hocalarının ortak aylık toplantısına katılıp sınıfın eleştirilerini hocalara iletmektedirler.

Bunlara ek olarak istendiği takdirde dekanlıktan randevu alıp, dekanımız ile iletişim kurmak mümkündür.

Dönemlere göre ders içerikleri: 

Dönem1: Anatomi, Biyokimya, Biyofizik, Histoloji ve Embriyoloji , Fizyoloji, Tıp Eğitimi, Mikrobiyoloji, Tıp Tarihi, Tıbbi Biyoloji, Davranış Bilimleri, Temel Biyoistatistik, Tıbbi Genetik, Sorun Temelli Yaklaşım, Organik Kimya, Kimya

Dönem2: Anatomi, Biyokimya, Biyofizik, Histoloji ve Embriyoloji , Fizyoloji, Tıp Eğitimi, Mikrobiyoloji, Sorun Temelli Yaklaşım

Dönem3: Patoloji, Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Biyokimya, İç Hastalıkları, Enfeksiyon Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genetik, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Radyoloji, Genel Cerrahi, Sorun Temelli Yaklaşım, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üroloji, Psikiyatri, Nöroloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Halk Sağlığı, Aile Hekimliği, Acil ve İlk Yardım, Tıp Etiği, Adli Tıp, Klinik Becerileri

Dönem4: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Stajı , Genel Cerrahi Stajı , İç Hastalıkları Stajı, Kadın Hastalıkları ve Doğum Stajı

Dönem5: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Stajı, Beyin ve Sinir Cerrahisi Stajı, Çocuk Cerrahisi Stajı,Deri ve Zührevi Hastalıkları Stajı, Enfeksiyon Hastalıkları Stajı, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Stajı, Göz Hastalıkları Stajı, Göğüs Hastalıkları Stajı, Kardiyoloji Stajı, Kalp Damar Cerrahisi +Göğüs Cerrahisi Stajı, Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Stajı,Nöroloji Stajı, Nükleer Tıp Stajı, Ortopedi ve Travmatoloji /Spor Hekimliği Stajı, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Stajı, Radyoloji Stajı, Radyasyon Onkoloji Stajı, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Stajı ,Üroloji Stajı

Dönem6: İç Hastalıkları Stajı,Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Stajı, Kadın Hastalıkları ve Doğum Stajı,Genel Cerrahi Stajı, Halk Sağlığı Stajı, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Stajı,

http://tip.bezmialem.edu.tr/ders_icerikleri

Fakültede uygulanan öğrenci değişim programları: 

FARABİ

MEVLANA

ERASMUS+ (Klasik Erasmus’tan çok daha kapsamlıdır)

LLP

ERASMUS

 

TurkMSIC Yurtiçi ve Yurtdışı Değişim Programları

Yeni yorum ekle