Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversitenin bulunduğu il: 
Ankara
Üniversite statüsü: 
Devlet
KYK Yurt Olanakları: 

Ankara sınırlarında yaklaşık 30 adet KYK öğrenci yurdu bulunmaktadır. . Bunun yarıdan fazlası Ankara merkez sınırlarındadır. Okula en yakın erkek KYK yurdu MTA durağında bulunan TAHSİN BANGUOĞLU erkek yurdudur. Okula en yakın Kız yurdu Hacettepe Beytepe Kampüsü içinde bulunan EMİNE ŞERİFE HANIM kız yurdudur. Bu iki yurt haricinde Ulusta bulunan YUNUS EMRE erkek yurdunda da birçok öğrenci kalmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için www.kyk.gov.tr adresi ziyaret edilebilir.

 

Özel Yurt Olanakları: 

Ankara sınırlarında 20'nin üzerinde (yaklaşık 28) öğrenci yurdu bulunmaktadır. Bunun yarıdan fazlası Ankara merkez sınırlarındadır. Kız öğrenci kapasitesi daha fazladır. Genel olarak okula en yakın yurtlar Emek-Bahçeli bölgesinde bulunmaktadır ve fiyatları 700-800 TL’den (3-4 kişilik odalar) başlamaktadır. Ayrıca uygun fiyata özel yurt bulabileceğiniz yerler Tandoğan, Maltepe ve Kızılay bölgelerinde kalmaktadır.

Evlerin kira durumları ve özellikleri: 

Kiralar semte göre oldukça farklılık göstermektedir.

Genellikle okulumuz öğrencileri Emek-Bahçeli bölgesi, Kolej-Kurtuluş bölgesi ve Gazi mahallesinde ikamet etmektedir.

Ankara da 1+0 veya 1+1 daire bulmak gerçekten zordur. Daireler genelde 2+1 ve 3+1 şeklindedir.

Emek-Bahçeli bölgesi 900-1300 ₺ , Kolej-Kurtuluş bölgesi 800-1100 ₺, Gazi Mahallesi ise 800-1100 ₺ arasında değişen kira fiyatları bulunmaktadır.

Şehrin öğrencilere tanıdığı burs imkanları (Özel, dernek vakıf) ve koşulları: 

KYK bursunun yanı sıra okulumuz Ankara Yıldırım Beyazıt Eğitim Vakfı (AYBEV) tarafından yaklaşık 400 öğrenciye burs verilmektedir. (Not: AYBEV Bursu 2016-2017 döneminde verilmedi) Bunun yanı sıra birçok özel şirket ve vakıf tarafından da başarılı öğrencilere burslar verilmektedir.

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri: 

Ankara kültürel ve tarihi yer açısından oldukça zengindir, Ankara Kalesi, Anıtkabir, Birinci Meclis (Kurtuluş Savaşı Müzesi) ile Etnografya ve Anadolu Medeniyetleri müzesi bu yerlerden sadece bazılarıdır. Ankara’da devlet tiyatroları sayısı ortalamanın üstünde bir durumdadır. Tiyatro, bale, opera sahneleri genelde hep açıktır ve oyunsuz kalmazlar. Sosyal açıdan çok hareketli bir şehir olmamakla beraber yine de gezmek isterseniz gezeceğiniz mekanların aralığı oldukça geniştir ve güzel mekanlar vardır. Her türlü fiyat aralığında mekan bulabilirsiniz. Öğrenciler ve genç nüfus genellikle Bahçelievler, Kızılay ve Tunalı bölgesinde bulunmaktadır. 

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu: 

Fakültemiz ana kampüs olan Esenboğa Külliyesi (bkz. Çubuk) ‘den ayrı bulunmaktadır. İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki bölüm mevcut. İngilizce bölümün hazırlığı var. Hazırlık binası Anteres avm'nin yanında (bkz. Ayvalı Mah., Gazze Cd. No:7, 06010 Etlik-Keçiören/Keçiören/Ankara). Fakülte binası çubuk kampüsünün dışında Ankara Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesinin yanında (bkz. Üniversiteler Mahallesi, Bilkent Caddesi No:1, 06800 Çankaya/Ankara). Hazırlık binasına Kızılaydan kalkan otobüsler ve Sıhhıyeden kalkan minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakülte binası ise Ankara Metrosu Bilkent durağına yürüme mesefasindedir. Ayrıca fakülte binası Eskişehir yolu güzergahında kaldığı için birçok otobüs ve minibüs hattı ilede okula ulaşım sağlanabilmektedir. Birçok öğrenci fakülteye ulaşımda metroyu tercih etmektedir.

Şehrin ulaşım imkanları: 

Şehrimizde kullanabileceğiniz çeşitli toplu taşıma araçları vardır; Ankaray, Metro, EGO (Belediye Otobüsü), Özel Halk Otobüsleri, Dolmuşlar ve Minibüsler. Genellikle ulaşım için Ankaray ve Metro tercih edilir. Belediye araçları için ankara kart gerekmektedir. Ankara kart tek kullanım için Tam 2.50 ₺ (75 dk süreli aktarma 1 ₺) Öğrenci 1.75 ₺ (75 dk süreli aktarma 0.25 ₺) dir. Dolmuşlar ve minibüsler ise uzaklığa göre 1.75-3.00 ₺ arasında değişmektedir.

İlgili llinkler;

http://www.ankarametrosu.com.tr/

https://www.ego.gov.tr/tr/sayfa/1085/a1-ankaray-dikimeviasti-rayli-toplu...

https://www.ego.gov.tr/tr

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri: 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Y%C4%B1ld%C4%B1r%C4%B1m_Beyaz%C4%B1t_%C3%9Cniversitesi

http://www.ybu.edu.tr/

Üniversitemizin tıp fakültesinde eğitim yeni kurulan kadrosuyla oldukça verimlidir. Bilkent’teki Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin karşısında 2014te yapımı tamamlanan binamızda eğitim görmekteyiz. Fakültemiz pek çok ulusal ve uluslararası seminer, eğitim vs. ev sahipliği yapmaktadır. Okulumuzda sosyokültürel faaliyetler ağırlıklı olarak öğrenci bazında gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra okul yeni olduğu için kulüp kurulumu noktasında gerekli desteği vermektedir. Ana yerleşkemiz olan Esenboğa Merkez Külliyemizde diğer bölümler 2016-2017 eğitim öğretim döneminde eğitime başlayacaktır.

Üniversitenin şehir içindeki konumu: 

Tıp fakültesi ana kampüsümüz olan Esenboğa Külliyesinden (Bkz. Dumlupınar Mahallesi, 06760 Çubuk/ Ankara) ayrı olarak Bilkent yerleşkesinde yer almaktadır. Fakülte binamız Ankara Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi (bkz. Üniversiteler Mahallesi, Bilkent Caddesi No:1, 06800 Çankaya/Ankara) yanında yer almaktadır. Kentpark ve Cepa AVM’ye bir durak mesafededir. Hazırlık Binamız ise Etlikte yer almakta olup Anteras AVM’nin yanındadır.

Üniversitenin sosyal imkanları: (Şenlikler, festivaller, etkinlikler, kongreler vb.): 

Okulumuzda her sene şenlik yapılmaktadır. Bu şenlikler içerisinde bilim-kültür sergileri, grup tanıtımlarını ve workshopları da kapsar. Okulumuzda etkinlikler ve kongreler her fakültenin kendi bünyesinde ayrı olarak yapılmaktadır. Tıp fakültesinin sosyal olanakları daha çok öğrenci bazlı hareketler ile gerçekleşmektedir. Ayrıca bu sene AYBUMEDISC’in (AYBÜ Uluslararası Öğrenci Kongresi) ilki Tıp fakültemizde gerçekleştirilmiştir

Fakültenin kuruluş yılı: 

2011 yılında kurulmuştur.

Fakültenin hastaneye göre konumu: 

Okulumuz birçok hastaneyi bünyesinde barındırmakta olup, en çok kullanılan hastanesi olan Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi fakülte ile dip dibedir. Ayrıca Türkiye’nin en büyük hastanelerinden biri olacak olan 3500 yataklı Bilkent Sağlık Yerleşkesi okulumuz çevresine inşaa edilmekte olup, 2018 Ocak’ta faaliyet görmeye başlayacaktır. Tıp fakültesi öğrencilerimiz bu hastanede klinik eğitimlerini alacaklardır.

Toplu taşıma araçları ile oturduğunuz yere göre değişmekle beraber

Emek – Bahçeli’den 25 – 30 dk. (minibüs ile)

Tandoğan- Maltepe’den 35- 40 dk.(ankaray ve metro ile)

Kızılay’dan 20-25 dk.(metro ile)

Kurtuluş-Kolej’den 35-40 dk.(ankaray ve metro ile)

Gazi Mahallesinden 35-40  dk. (.minibüs ile)

Ulus’tan 30-35 dk.(minibüs ile)

Ortalama süreler ile ulaşım sağlanabilir.

Fakültenin anabilim dallarının konumu: 

Tüm anabilim dalları bir arada fakültemizde bulunmaktadır.

Fakültede uygulanan eğitim sistemi (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Fakültemiz entegre sistemdedir. Entegre sistem tıpta kabul edilen ve en son ortaya çıkan eğitim modelidir. Bu sistem ile öğrenci tıp fakültesindeki ilk senesinden itibaren klinik bilgiler almaya başlar. Derslerinin içerisinde hastalıklarla ilgili yorumlar görür, bilgiler öğrenir. Böylece sonraki senelere geldiğinde her şeyi bir bütün olarak birleştirir ve problemin çözümüne bu şekilde ilerler. Bu eğitim sistemi ile amaçlanan hem akreditasyonu kolaylaştırmak hem de öğrencinin bir sorunun içinde en ufak nedenselliği bile kaçırmamasını sağlamaktır. Bu sistem ile tıp eğitimi teorikliğinden gelen ve öğrenciye ağır gözüken yanını az da olsa yumuşatır.

Fakültenin akreditasyon belgesi bulundurma durumu: 

Hayır değildir. (Akreditasyon başvuru şartlarından biri okulun mezun vermiş olmasıdır, maalesef okulumuz henüz kendi mezununu vermemiştir. 2017-2018 döneminde ilk mezunlarını verecektir.)

Fakülte dekanlığının akreditasyon süreciyle ilgili yaptığı çalışmalar: 

Akreditasyon çalışmalarına henüz başlanmamıştır çünkü fakültemiz henüz 4 seneliktir. Ancak ilerleyen dönemde uyumluluğu kolay olacaktır çünkü yeni sistemde(entegre sistem) açılan 2 tıp fakültesinden biridir. Ders programı ve işleyişi Avrupa ile bazı fakültelere kıyasla daha yakındır.

Fakültenin İngilizce hazırlık eğitimi bulundurma durumu: 

Evet bulunmaktadır. Türkçe Tıp için hazırlık okumak isteğe bağlı iken, İngilizce Tıp bölümünde hazırlık şartı bulunup, muafiyet sınavı ile hazırlık atlanabilir. İngilizce muafiyet sınavının yanı sıra  buraya tıklayarak muafiyet için kabul edilen diğer sınavlar da görülebilir.

Fakültenin eğitim dili (%100 Türkçe, %100 İngilizce veya %30 İngilizce): 

İngilizce Tıp %100 İngilizcedir. Bazı İngilizce Tıp fakültelerinde yaşanan gibi hocalarımız dersleri Türkçe anlatmaz çünkü okulumuzun neredeyse %25’i yabancı öğrencidir.

Türkçe tıplar ise %100 Türkçe görmektedirler ama haftada 2 saat tıbbi İngilizce dersi alırlar.

Fakültenin laboratuvar (pratik) derslerini işleyiş şekilleri: 

Anatomi: Anatomi laboratuvarından maketler ile kemik kas yapıları gösterilerek dersin daha iyi anlaşılmasını sağlar. Videolar ile ders pekiştirilir.

Histoloji: Mikroskoplar ile preparat incelemeleri yapılır. Her laboratuvar dersinden sonra preparatların çizimi yapılır ve bu çizimler ile preparatların akılda kalması hedeflenir. Çizimlerden puan alınır.

Fizyoloji: Fizyoloji laboratuvarında deney malzemesi ve bilgisayar sistemi ile bakılır.

Patoloji: Mikroskoplar ile preparat incelenir.

Mikrobiyoloji: Mikroskoplar kullanılır ve bakteri kültürü oluşturulur. Oluşan bakteri kültüründen sonuçlara gidilir.

Biyokimya: Hocalar ile birlikte hastalıklar detaylı incelenir, ardından entegre eğitimin parçası olan laboratuvar test sonuçları yorumlanarak hastalığın tespiti yapılır. Hastaya yapılacak testlerin mekanizması öğrenilir ve klinikle ilgili sorularla pekiştirilir. Hastalığın öğrenilmesi kolaylaşır.

Biyoistatistik: Okulumuz Biyoistatistik dersinin pratik olarak işlendiği nadir fakültelerdendir.Bilgisayar laboratuvarında bilgisayarda verilen datalar girilip SPSS programı ile yorumlanır. Bilimsel çalışmaların temeli olan Biyoistatistik dersi etkin bir şekilde işlenir.

Biyofizik: Dersler amfide teorik olarak işlenmekte. Biyofizik laboratuvarımız ve EEG laboratuvarımız fakültemizde bulunmaktadır.

Anatomi dersleri için sayıca maket / kadavraya sahip olma durumu: 

Fakültemizde 500’den fazla maket ve 2+ kadavra bulunmaktadır. Bu sayılar ile her öğrenci için fazlasıyla malzeme düşer.

Laboratuvar derslerinde öğrenci başına düşen mikroskop sayısı: 

Her öğrencinin kendi mikroskopu vardır.

Mesleki beceriler dersinin(varsa) işleyişi ve sınavlara katkısı: 

Klinik beceriler dersi 1.sınıfta alınır ve bu derste klinik sterilizasyondan başlanıp acil yardıma kadar birçok klinik beceri pratiği yapılır. Soruları komiteye dahildir. Sınavı teoriktir, pratik sınav yapılmamaktadır.

Simüle hasta laboratuvarı bulundurma durumu, derslerin işleyişi ve sınavlara olan katkısı: 

2017 senesinde fakültemizde Prof. Dr. Reyhan Ersoy Klinik Beceri Egitimi ve Simülasyon Laboratuvarı açılmıştır. Klinik beceri dersleri 3 komite sürmektedir ve soruları komite sorularına dahildir.

Fakültenin dönemlere göre öğrenci sayısı: 

2016 yılında 160 Türkçe, 80 İngilizce Tıp kontenjanı açılmışken 2017 senesinde değişikliğe gidilmiş ve Türkçe Tıp için 100, İngilizce Tıp için 160 kontenjan açılmıştır.

 

Fakülteye özgü uygulamalar: 

Özgün bir uygulama bulunmamaktadır.

Fakültenin akademik eğitim-öğretim takvimi: 

1. yarıyıl: Eylül ortası-Ocak ortası

 2. yarıyıl: Şubat ortası-Mayıs sonu

Final: Haziran ortası

Bütünleme Sınavları: Temmuz ortası

Fakültede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı: 

Fakültemizde 223 öğretim görevlisi, 94 araştırma görevlisi bulunmakta. Hastanemiz bünyesinde okulumuza bağlı gözüken şu an 133 hoca vardır fakat bu hocaların çoğu klinik hocasıdır ve fakültemiz bünyesinde henüz klinik eğitime geçiş yapmış dönem yoktur. Preklinikteki hoca sayımız 33tür ve hepsi aynı anda hem dönem 1 hem dönem 2 derslerine girmez. Dönem 2’ye göre oranlayacak olursam bu oran, 1 hocaya 7 öğrencidir.

 

Fakültede Tıp eğitimi dışında verilen dersler: 

Seçmeli derslerimiz yoktur. 1.sınıfta hazırlık atlama sınavından aldığınız puana göre Tıbbi İngilizce dersinden muaf olursunuz ya da olmazsınız. 1.sınıfta İnkılap ve Türk Dili dersleri okulumuzca online olarak verilir ve öğrenciler dönemde toplam 4 sınava girerler bu dersler için (vize + final). Öğrencinin ilk senede geçememesi halinde bu dersleri 4.sınıfa kadar vermesi zorunludur.

Fakültedeki devam zorunluluğu ve devamsız bilgilerinin öğrenilmesi: 

İlk 3 sene için teorik derslerde %70, pratik derslerde %80 devam zorunluluğu vardır. Ama yoklama konusu çok sıkı değildir genelde çoğu hoca yoklama almaz ve çok da dikkat edilmez. Otomasyon sistemine de devamsızlık bilgileri girilmez. Sadece pratik derslerde devam önemlidir, pratik derslerde devam yapmazsanız o komite için o dersin pratik sınavına giremezsiniz.

4. sınıfta ise stajlarda devamlılık %80 (her sabah imza alınır), staj derslerinde ise (teorik) %70’tir.

Fakültenin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi: 

Dönem 1’de 6 komite vardır. Bu 6 komite de çoktan seçmeli teorik sınav ve varsa eğer o derslerin pratik sınavları birazdan açıklayacağım şekilde yapılır.

Dönem 2’de  de 6 komite vardır. Bu 6 komite de çoktan seçmeli teorik sınav ve pratik sınavlar yapılır. Anatomi sınavları 2 şekilde yapılıyor. Pratik sınavlarda projeksiyondan yansıtılan görseller  üzerinden ve teorik sınavlarda çoktan seçmeli şekilde olur.  Histoloji dersinde ise pratik sınav projeksiyon ekranlarına preparat slaytı yansıtılması ile yapılır. Örneğin; size gözün lens tabakasının hazırlanmış mikroskobik görünümü verilir ve her slayt için 40 sn süreniz vardır. Önünüzdeki kağıda cevabı yazarsınız ve ekrandaki görüntü değişir. Her komite için ortalama olarak böyle 20 slayt sunulur. Fizyoloji dersi için ise fizyoloji laboratuvarında derslerde yapılan deneyler yorumlatılır. Pratik sınavlarınızın puanı, teorik sınavınıza eklenir. 

Dönem 3’de 7 komite vardır ve sınavları da benzer şekilde teorik ve pratik olur.Bu şekildeki komite sınavlarından sonra sene sonunda final sınavına girilir (teorik ve pratik).

Dönem 4’te stajların ölçme değerlendirme sistemleri kendi içinde değişmekte. Örneğin bu dağılım dahiliye stajında %50, sözlü %50 teorik şeklindeyken kadın doğumda ise %20 muayene, %40 sözlü, %40 teorik olmaktadır.

Dönemi tamamlayabilmek için geçerli olan not sistemi: 

Fakültemizde geçme notu final ile birlikte 60’tır. Finalsiz geçme yoktur. Finale kalan öğrencilerin geçme notu ise komite ortalamalarının %60’ı ve final notlarının %40’ı alınarak hesaplanır. Komite ve final notlarına baraj sistemi tabiidir.

Dönem 4'te stajların geçme notu 60'tır.

Fakültenin web sitesi: 
Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulundurma durumu: 

Yok fakat AYBTÖB olarak kurulması için çabalıyoruz.

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar: 

Üniversitemiz şu an küçük ve yeni açılmış olduğundan eğitim koordinatörlerimizle ve dekanımızla birebir iletişime geçebilmekteyiz, bu sayede problemlerimizi direkt birinci kanaldan iletebilme şansımız bulunmaktadır.  

Okulumuzda aktif olarak işleyen bir geri bildirim sistemi yok fakat not sistemi kısmında öğrenci memnuniyet anketleri mevcut.

Dönemlere göre ders içerikleri: 

Dönem 1: Biyokimya, Tıbbi Genetik, Mikrobiyoloji, Anatomi, Fizyoloji, Biyoistatistik, Histoloji-Embriyoloji, Tıp Tarihi, İletişim Becerileri, Biyofizik, Davranış Bilimleri, , Embriyoloji, Tıbbi Biyoloji, Klinik Becerileri Dersi, Halk Sağlığı

Dönem 2: Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Fizyoloji, Tıbbi Genetik, Biyokimya, Biyofizik, Immünoloji, Patoloji, Farmokoloji

Dönem 3: Medikal Mikrobiyoloji, Medikal Farmakoloji, Medikal Patoloji, Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon, Romatoloji, Hematoloji, Medikal Onkoloji, Dermatoloji, Klinik Bilimlere Giriş, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Nefroloji, Uroloji, Gastroenteroloji, Endokrinoloji ve Metabolizma, Biyoistatistik, Nöroloji, Psikiyatri, Aile Hekimliği 

Dönem 4 Stajları: Dahiliye, Pediatri, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Genel Cerrahi ve Göğüs Hastalıkları

Dönem 5 Stajları: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Acil Tıp ve Adli Tıp, Nöroloji,

Dermatoloji, Kulak Burun Boğaz, Psikiyatri, Ortopedi ve Travmatoloji, Göz Hastalıkları, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Anestezi ve Reanimasyon, Üroloji, Radyoloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi,Nükleer Tıp- Radyasyon Onkolojisi, Beyin Cerrahi, Kalp-Damar Cerahisi, Çocuk Psikiyatrisi, Göğüs Cerrahisi, Çocuk Cerrahisi

 

Fakültede uygulanan öğrenci değişim programları: 

Erasmus, Farabi, Mevlana, TurkMSIC

Yeni yorum ekle