Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversitenin bulunduğu il: 
Aydın
Üniversite statüsü: 
Devlet
KYK Yurt Olanakları: 

2 adet KYK yurdu bulunmaktadır. Bir tanesi Işıklı Köyü’nde üniversite Merkez Kampüsü’ne 40-45 dk uzaklıktadır. Kız yurdu olarak hizmet vermekte olup yüksek ücretli olarak görünmektedir. Bir diğer yurt ise Merkez Kampüs içerisinde olup normal ücretli erkek yurdu olarak hizmet vermektedir. Erkek yurdunun kapasitesi 700-750 kişi arası değişmektedir. Kız yurdu ise tam bilinmemekte olup 1000 kişi civarı olduğu düşünülebilir. Yurtlarda her odaya özel tuvalet ve duş bulunmaktadır. Odalar erkek yurdunda 4, kız yurdunda 2-3-4 kişilik olarak değişmektedir.

Özel Yurt Olanakları: 

Tıp öğrencilerinin kaldığı 3 temel yurt vardır. Diğer yurtlarda birer ikişer tıp fakültesi öğrencileri kalmaktadır. Elit Kız Öğrenci Yurdu en çok tercih edilen özel yurt olmaktadır. İmkânları diğer yurtlara göre daha iyi olup öğrencilerin neredeyse hepsi memnun kalmaktadır. İkinci senelerini dolduran öğrenciler mevcuttur. Okula ulaşım Özel Halk Otobüsleri ve Belediye Halk Otobüsleri ile sağlanmaktadır, yaklaşık 20-25 dk sürmektedir. Diğer yurtlar ise Akademi Erkek  ve Kız Öğrenci Yurtları olup öğrenciler tarafından ikinci sene seçilmeyen yurtlardır. Memnun kalan öğrenci sayısı yok denecek kadar azdır. Ulaşım yaya olarak 10 dk ya da zafer Meydanı'ndan otobüslerle 10-15 dk sürmektedir. Bunların dışında birçok yurt bulunmaktadır.

Evlerin kira durumları ve özellikleri: 

1+1 eşyalı: 500-900 TL.

2+1 eşyalı: 650-900 TL.

2+1 eşyasız: 500-800 TL.

3+1 eşyasız: 600-900 TL.

Bu fiyatlar kaloriferli evlere ait olmaktadır. Kalorifersiz evlerde mevcut olup fiyat ve kaliteleri değişiklik göstermektedir. 

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri: 

TIP FAKÜLTESİ KESİNLİKLE DENİZ KENARINDA DEĞİLDİR. Aydın ilinin denize kıyısı olmasına rağmen il merkezinin denize uzaklığı en az 1 saattir (KUŞADASI). KUŞADASI ve DİDİM'in denize kıyısı var, SÖKE'de deniz yoktur. Merkezde 1 adet alışveriş merkezi vardır (FORUM AYDIN), bunun dışında Söke'de NOVADA OUTLET, Kuşadası'nda KUŞADASI AVYM bulunmaktadır. Merkezde 1 tane sinema bulunmaktadır, Forum Aydın Cinemaximum. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin kültür merkezinde ücretli ve ücretsiz tiyatro gösterimleri mevcuttur. Belediyenin düzenlediği ücretsiz halk konserlerinin yanında genellikle her yıl Üniversite Bahar Şenlikleri’nde ücretsiz konserler verilmektedir. İl merkezinin çevresinde Tralles (MERKEZ), Efes (İZMİR-SELÇUK), Meryem Ana Evi (İZMİR-SELÇUK),

Afrodisias (AYDIN-KARACASU) gibi birçok tarihi güzellik mevcuttur. Aydın ili İzmir, Muğla, Denizli, Bodrum, Kuşadası, Didim'e ulaşım sağlama konusunda oldukça elverişlidir.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu: 

Üniversite merkez kampüsümüz Aytepe mevkiinde olup şehrin tepesinde bulunmaktadır. Ulaşım Özel Halk Otobüsleri (paralı), Büyükşehir Belediyesi Halk Otobüsleri (kartlı) ve yaya olarak sağlanmaktadır. Yaya olarak üniversiteye çıkmak yorucu görünebilir ama çoğu öğrenci öğleden sonra yaya olarak şehre inmektedir. Fakültemiz merkez kampüste yer almaktadır.

Şehrin ulaşım imkanları: 

Şehir içi ulaşım Özel Halk Otobüsleri ve Büyükşehir Belediyesi Halk Otobüsleri ile sağlanmaktadır. İl merkezinden ilçe ve beldelere ise Büyükşehir Belediyesi Halk Otobüsleri ve özel minibüsler ile sağlanmaktadır.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri: 

Üniversitemizin kampüs sayısı oldukça fazladır. Aydın ilinin büyük ilçelerinde farklı fakülteler bulunmaktadır. Bundan dolayı birçok ilçede öğrenci sayısı fazladır. Tıp fakültemiz il merkezindeki merkez kampüste bulunup binasını İKTİSAT FAKÜLTESİ ile paylaşmaktadır. Sosyokültürel açıdan il merkezinde üniversite havası orta düzeydedir.

Üniversitenin sosyal imkanları: (Şenlikler, festivaller, etkinlikler, kongreler vb.): 

Üniversitemizde her sene genellikle mayıs ayının başlarında Bahar Şenlikleri düzenlenmektedir. Bu şenliklere farklı müzik grupları ve sanatçılar gelmektedir. Ayrıca üniversite merkez kampüsüne ufak çaplı bir panayır kurulmaktadır.

Fakültenin kuruluş yılı: 

Fakültemiz, üniversitemizle beraber 03/07/1992 tarihinde kurulmuştur. İlk öğretim elemanı 1993 senesinde atanmıştır. Fakültemizde mezuniyet öncesi tıp eğitimine 1998 senesinde 28 öğrenci, mezuniyet sonrası tıp eğitimine ise 1996 senesinde 3 ana dalda 6 tıpta uzmanlık öğrencisi ile başlanmıştır.  

Hastanenin yatak kapasitesi 600 olup hastalarımızın konforu için en ince detaylar düşünülmüştür.

Ambulans helikopter hizmeti vermek için Üniversite Hastanesinde helikopter pisti mevcut olup tüm askeri ve sivil helikopterlerin inişine uygun olarak inşa edilmiştir.

Fakültenin hastaneye göre konumu: 

Fakültemiz ve hastane binası arasında ADÜ ÇARŞI bulunmaktadır. İki bina arası yürüyerek 10 dk sürmektedir. Şehir içi ulaşım araçları merkez kampüs içerisinde ücretsizdir, ulaşım bu araçlarla da sağlanmaktadır. Ayrıca fakültemiz binasını İKTİSAT FAKÜLTESİ ile paylaşmaktadır.

Fakültenin anabilim dallarının konumu: 

Fakülte bünyesindeki anabilim dallarından temel tıp bilimleri ile ilgili olanlar genellikle dekanlık binasında iken, geri kalan bütün anabilim dalları hastane binasının yeni açılan D Blok binası içerisindedir. 

Fakültede uygulanan eğitim sistemi (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Fakültemizde hibrit eğitim sistemi mevcuttur. İlk üç sınıfta entegre eğitim uygulanırken 4-5. sınıflarda teorik ve klinik dersler birlikte verilmektedir. 6. sınıfta ise öğrenciler tamamen hastanede intörn’lük yapmaktadır.

Fakültenin akreditasyon belgesi bulundurma durumu: 

Fakültemizin akreditasyon belgesi bulunmamaktadır.

Fakülte dekanlığının akreditasyon süreciyle ilgili yaptığı çalışmalar: 

-

Fakültenin İngilizce hazırlık eğitimi bulundurma durumu: 

İngilizce hazırlık eğitimimiz bulunmamaktadır.

Fakültenin eğitim dili (%100 Türkçe, %100 İngilizce veya %30 İngilizce): 

%100 Türkçe eğitim verilmektedir.

Fakültenin laboratuvar (pratik) derslerini işleyiş şekilleri: 

Anatomi: Anatomi laboratuvarında maket üzerinden

Histoloji: Histoloji laboratuvarlarında mikroskop üzerinde preparat inceleme

Fizyoloji: Fizyoloji laboratuvarında, kurul dönemlerine göre aktif hayvan deneyleri olarak

Patoloji: Mikroskop üzerinden preparat inceleme

Mikrobiyoloji: Mikroskop üzerinden preparat inceleme

Biyokimya: Aktif öğrenci katılımlı kimya deneyleri olarak

Biyoistatistik: Bilgisayar laboratuvarında SPSS programı kullanılarak çalışılmakta

Biyofizik: Biyofizik laboratuvarında öğrenciler gözlemci ve deneylerde gönüllü üye olacak şekilde deneyler yapılmakta

Anatomi dersleri için sayıca maket / kadavraya sahip olma durumu: 

Fakültemizde şuan kadavra bulunmamaktadır, oldukça fazla sayıda kemik mevcuttur. 2 adet kemik maketi, 6-7 adet bütün vücudu kapsayan kas maketi mevcuttur.

Laboratuvar derslerinde öğrenci başına düşen mikroskop sayısı: 

Yaklaşık olarak bir mikroskop başına 2 öğrenci düşmektedir.

Simüle hasta laboratuvarı bulundurma durumu, derslerin işleyişi ve sınavlara olan katkısı: 

Simüle hasta laboratuvarımız yoktur. Dersler teorik olarak amfilerde slayt üzerinden işlenmektedir.

Fakültenin dönemlere göre öğrenci sayısı: 

1.Dönem: 251
2.Dönem: 238
3.Dönem: 188
4.Dönem: 188
5.Dönem: 139
6.Dönem: 161

Fakültede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı: 

Fakültemizde Ekim 2015 itibariyle 103 profesör, 34 doçent, 97 yardımcı doçent ve 3 uzman doktor olmak üzere 235 öğretim üyesi bulunmaktadır. Mayıs 2015 tarihi itibariyle öğrenci sayımız 953’e ulaşmıştır (493 erkek ve 460 kız öğrenci). Her dönem öğrencilerine birer adet danışman öğretim üyesi verilmekte olup ortalama her öğretim üyesi başına 5 ila 6 öğrenci düşmektedir.

Fakültede Tıp eğitimi dışında verilen dersler: 

Tıp eğitimi dışında İnkılap Tarihi, Türk Dili ve İngilizce dersleri interaktif olarak verilmektedir. Bu derslerin muafiyet sınavları sene başında yapılmaktadır. Sınavlara girmeyen öğrenciler 1. yarıyıl ve 2. yarıyıl sonlarındaki final ve bütünleme sınavlarına girerek de bu derslerden muaf olabilirler. Bu derslerden muaf olmadan fakültemizde intörnlük eğitimi verilmemektedir. Öğrenciler intörnlük yapmış olsa bile diplomalarını alamamaktadır.

Fakültedeki devam zorunluluğu ve devamsız bilgilerinin öğrenilmesi: 

Devam zorunluluğu teorik derslerde %70, uygulama derslerinde %80’dir. Devamsızlık bilgilerine hiçbir şekilde ulaşılamamaktadır. Devamsızlık duyuruları kurul sınavından 1 iş günü önce duyurulmaktadır. Devamsızlıktan kalan öğrenciler teorik sınav sorularını cevaplayamamaktadır.

Fakültenin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi: 

Fakültemizde 1,2 ve 3. sınıflarda çoktan seçmeli teorik sınav ve ek olarak pratik sınav yapılmaktadır. 4 ve 5. sınıflarda ise sözlü sınavlar ve çoktan seçmeli teorik sınavlar yapılmaktadır.

Dönemi tamamlayabilmek için geçerli olan not sistemi: 

Geçme Notu: 60
2015-2016 dönemi itibariyle finalsiz geçme kaldırıldı. Kurul ortalamalarının %40'ı, finalin %60'ı alınarak geçme notu hesaplanır.

Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulundurma durumu: 

Tıp Eğitimi Anabilim Dalı vardır.

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar: 

Öğrenciler sınav sonuçlarını görebilmek için online geribildirim doldurmak zorundadır. Sınıf temsilcileri eğitim koordinatörleri ve dekanlıkla birebir iletişime geçebilmektedir.

Dönemlere göre ders içerikleri: 

Dönem 1:

Anatomi

Biyofizik

Tıbbi Biyokimya

Histoloji ve Embriyoloji

İlk Yardım

Temel İletişim Becerileri

Tıbbı Genetik

Tıbbi Biyoloji

Biyoistatistik

Tıp Tarihi ve Etik

Davranış Bilimleri

Dönem 2:

Anatomi

Fizyoloji

Parazitoloji

Histoloji ve Embriyoloji

Biyofizik

Tıbbi Biyokimya

Davranış Bilimleri

Klinik İletişim Becerileri

Dönem 3:

Sistem değiştiği için tam olarak bilinmiyor, muhtemel dersler

Tıbbi Patoloji

Tıbbi Mikrobiyoloji

Tıbbi Farmakoloji

Tıbbi Biyokimya

Tıbbi Genetik

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Enfeksiyon Hastalıkları

Çocuk Cerrahisi

Halk Sağlığı

İletişim Becerileri

Klinik Beceriler

Klinik Uygulamalar

Radyoloji

İç Hastalıkları

Allerji ve Klinik İmmünoloji

Hematoloji

Tıbbi Onkoloji

Kardiyoloji

Göğüs Hastalıkları

Kalp Damar Cerrahisi

Göğüs Cerrahisi

Gastroenteroloji

Endokrinoloji ve Metabolizma

Nöroloji

Ortopedi ve Travmatoloji

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları

Nöroşirurji

Çocuk Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Üroloji

Nefroloji

Biyoistatistik

Nükleer Tıp

4 ve 5. dönemlerde hastane stajları başlamaktadır. Bu dönemlerde klinik dersler görülür.

Fakültede uygulanan öğrenci değişim programları: 

Erasmus, Farabi ve TurkMSIC değişim programları fakültemizde aktif olarak uygulanmaktadır.

Yeni yorum ekle