Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversitenin bulunduğu il: 
İstanbul
Üniversite statüsü: 
Vakıf
KYK Yurt Olanakları: 

İstanbul’da 24, Acıbadem Üniversitesi’nin bulunduğu Anadolu Yakasında 5 tane KYK yurdu bulunmaktadır. Yurtların kapasitesi ve fiziki özellikleri değişmektedir.

Özel Yurt Olanakları: 
İstanbul’da 50’nin üstünde özel yurt bulunmaktadır. Yurt ücretleri 500-1000TL arası değişebilmekte ve ücretle ilişkili olarak fiziksel özellikleri çeşitlilik göstermektedir. Bunların yanı sıra 2014-2015 akademik yılında Kerem Aydınlar Vakfı'na ait binada hizmete açılan Konukevi, Acıbadem Üniversitesi'nin hemen yanı başında ve kampüse üç dakika yürüme mesafesindedir. Yurt odalarının fiziki imkanlarına göre yıllık 9000-16.000 tl arası değişen ücretlerle hizmet vermektedir. http://www.acibadem.edu.tr/ogrenciadaylari/ogrenci-konukevi/

 

Evlerin kira durumları ve özellikleri: 

Öğrencilerin tutabileceği;

1+1 evlerin kiraları 700-1000TL

2+1 evlerin kiraları 850-1500TL

3+1 evlerin kiraları 1500-2500TL arası değişmektedir.

Şehrin öğrencilere tanıdığı burs imkanları (Özel, dernek vakıf) ve koşulları: 

İstanbul’da eğitim gören öğrencilere ailelerinin gelir durumları, ailede okuyan kardeş sayısı ve not ortalamaları değerlendirilerek dernek ve vakıflardan burs sağlanmaktadır. Bu dernekler çeşitli meslek odalarına ait olabilir.İş adamlarının hemşerilerine sunduğu eğitim yardımları da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yardımsever vatandaşlar tarafından kurulan vakıflar ile de ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitimlerine katkı sağlanmaktadır. Vakıflar ve dernekler burs koşullarını ve başvuru formlarını kendi internet siteleri üzerinden ilan etmektedir.

Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri: 

İstanbul her türlü kültürel, sosyal olanakların çok kolay ulaşılır olduğu bir şehir. İlgilenen kişilerin her türlü etkinliği bulabilmesi mümkündür. Tarihi, turistik özellikleri de oldukça ön planda ve yoğun ders koşturmalarımız arasında güzel vakit geçirmeye çok elverişli.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu: 

Üniversitemiz şehir merkezinde İstanbul’un Anadolu yakasında bulunmaktadır. Metro ve otobüs gibi çeşitli şehir içi ulaşım imkanları mevcuttur. Fakültemiz kampüsün içindedir. Eğitim ve araştırma hastanelerimiz 2 tane olup bir tanesi Maslak’ta bir tanesi de Ataken’ttedir. 

Şehrin ulaşım imkanları: 

Otobüs, minibüs, metro, metrobüs, tramvay, vapur gibi. toplu ulaşım araçlarıyla ulaşım mümkündür. İstanbul’da trafiğin yoğun olması en büyük dezavantajdır.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri: 

Üniversitemiz 2007 yılında kurulmuştur. Tıp Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi,Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu bölümlerinde eğitim verilmektedir.Üniversitemizin vizyonu; eğitim ve öğretimdeki mükemmeliyet düzeyi yüksek, kültürel ve sosyal açıdan donanımlı, etik değerlere önem veren bireyler yaratmadaki kararlılığı; çağdaş, yenilikçi ve öncü uygulamalarıyla hür düşünceyi yaşatan, Atatürkçü, Türkiye’ye model oluşturan ve dünyada referans gösterilen bir akademik kurum olmaktır.

Üniversitenin şehir içindeki konumu: 

Üniversitemiz Ataşehir semtinin merkezinde yer almaktadır, ulaşımı kolaydır.

Üniversitenin sosyal imkanları: (Şenlikler, festivaller, etkinlikler, kongreler vb.): 

2013-2014 eğitim-öğretim yılında kampüs inşaatının tamamlanmasıyla birçok fiziki olanak sağlanmıştır. Konferans salonu, toplantı salonları vs sayesinde SKS desteği ile etkinlik- kongre gibi organizasyonlar diğer üniversite öğrencilerinin de katılımıyla açık bir şekilde geçekleştirilmektedir. Bu yıl içerisinde üniversitemiz TurkMSIC Sempozyumuna ve ALIS Nöroloji Kongresine ev sahipliği yapmıştır. Tıp Fakültesi’nde her yıl Öğrenci Araştırma Kongresi düzenlenir. Yıl içi not değerlendirmesinin bir parçası olarak 1. Sınıflar poster sunumu, 2.sınıflar sözlü bildiri yaparak araştırma deneyimi kazanmış olur. Aynı zamanda üniversite içinde aktif olarak tiyatro ve münazara etkinlikleri yer almaktadır. Bahar aylarında oryantring etkinliğimiz de olmaktadır. Ayrıca kampüsümüzün içinde geniş bir fitness merkezi, bir basketbol sahası ve yarı olimpik yüzme havuzu mevcuttur.

Öğrenci kulüplerimiz şunlardır:

ACU Gönüllüleri
ACUGEN-Moleküler Biyoloji ve Genetik Kulübü
Adli Tıp Bilimleri ve Kriminoloji Kulübü
Astronomi Kulübü
Avrupa Tıp Öğrencileri Birliği
Beslenme ve Diyetetik Kulübü
Bisiklet Kulübü
Çevre Sağlığı Kulübü
Dalış ve Yelkencilik Kulübü
Dans Kulübü
Doğa Sporları ve Havacılık Kulübü (DOSHAK)
Drama Kulübü
Düşünce Kulübü
Edebiyat ve Sanat Kulübü
Erasmus ve Uluslararası Öğrenciler Kulübü
Fotoğrafçılık Kulübü
Genç Yeryüzü Doktorları Topluluğu
Gezginler Kulübü
Medikal Arama Kurtarma Kulübü (ACUMEDAK)
Mühendislik Kulübü
Münazara Kulübü
Müzik Kulübü
Oyun Kulübü
Öğrenci Konseyi
Psikiyatri ve Sinirbilim Kulübü
Psikoloji Kulübü
Radyoculuk Kulübü
Sağlık Yönetimi Kulübü
Sağlıkta Girişimcilik Kulübü
Sinema Kulübü
Spor Kulübü
Sürdürülebilir Yaşam Kulübü (SÜYAK)
Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Topluluğu (ACUTBAT)
Tıpta Uluslararası Kariyer Kulübü
TurkMSIC Öğrenci Topluluğu
Yabancı Diller ve İletişim Kulübü
Yeşilay Kulübü

Fakültenin kuruluş yılı: 

Fakültemiz 2007 yılında kurulmuştur ve ilk öğrencilerini 2009 yılında almıştır.

Fakültenin hastaneye göre konumu: 

Üniversite Hastanemiz fakülte kampüsünde bulunmamaktadır. Kampüs- hastane arası ulaşım toplu taşımayla 1,5-2 saat sürmektedir.

Fakültenin anabilim dallarının konumu: 

Anabilim dallarının hepsi fakültemizle aynı binada yer almaktadır.

Fakültede uygulanan eğitim sistemi (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Fakültemizde entegre (komite) eğitim sistemi uygulanmaktadır. 1-2ay süreyle ders kuruluna ait aldığımız teorik ve pratik derslerin değerlendirmesi kurul arasında yapılan çoktan seçmeli ara sınav (mid committee) ve kurul sonu yapılan çoktan seçmeli ana sınav (subject committee) ve pratik sınavlar ile yapılmaktadır. Aynı zamanda fakültemizde final zorunludur. Sene sonunda öğrenciler tüm seneden finale tabi tutulur ve bunun geçme notlarına katkısı büyüktür.

Fakültenin akreditasyon belgesi bulundurma durumu: 

Fakültemiz 2016-2017 akademik yılında akredite olmuştur. Süresi 6 yıldır.

Fakülte dekanlığının akreditasyon süreciyle ilgili yaptığı çalışmalar: 

Hocalarımızın büyük çabaları ve her dönemden birer öğrencinin oluşturduğu Tıp Eğitimi Öğrenci Kurulumuzun katkılarıyla elde ettiğimiz akreditasyon belgesine sık sık ve düzenli aralıklarla yapılan toplantılar sayesinde ulaşılmıştır.

 

Fakültenin İngilizce hazırlık eğitimi bulundurma durumu: 

İngilizce hazırlık eğitimimiz bulunmaktadır. Muafiyet sınavlarımız vardır. Her sene yerleştirmelerden sonra hazırlık atlama sınavımız yapılır. Geçme notu 70’tir. Hazırlık sınavına girmeden hazırlığı atlamak için diğer sınavlara da girilebilir. Bunlarda geçme notu şu şekildedir:

                SINAV                                                                                 PUAN

ÜDS/KPDS/YDS

75

PEARSON PTE Academic

75

TOEFL (IBT)

90

TOEFL (CBT)

231

TOEFL (PBT)

574

IELTS(ACADEMIC)

6.5

CAE

B

CPE

C

 

Fakültenin eğitim dili (%100 Türkçe, %100 İngilizce veya %30 İngilizce): 

Fakültemizin eğitim dili %100 İngilizce’dir.

Fakültenin laboratuvar (pratik) derslerini işleyiş şekilleri: 

Anatomi: kadavra üzerinden ders anlatımı ve maketler ile grup çalışması

Histoloji: pratiğe yönelim sunum sonrası mikroskop incelemesi

Fizyoloji: uygulamanın anlatılması ve deneyin yapılması

Patoloji: pratiğe yönelim sunum sonrası inceleme

Mikrobiyoloji: pratiğe yönelim sunum sonrası mikroskop incelemesi ve deney yapılması

Biyokimya: uygulamanın anlatılması ve deneyin yapılması

Biyoistatistik: pratiğe yönelik anlatım ve bilgisayar üzerinde çalışma

Biyofizik: uygulamanın anlatılması ve deneyin yapılması

Anatomi dersleri için sayıca maket / kadavraya sahip olma durumu: 

2 adet kadavramız bulunmaktadır. Anatomi pratik derslerinde 6-7 kişilik gruplara 1’er maket düşmektedir. Maket sayımız oldukça yeterlidir.

Laboratuvar derslerinde öğrenci başına düşen mikroskop sayısı: 

Laboratuvarlarımız 120 öğrenci kapasitesine göre düzenlenmiştir. Öğrenci başına 1 mikroskop düşmektedir.

Mesleki beceriler dersinin(varsa) işleyişi ve sınavlara katkısı: 

Klinik Tıp ve Mesleki Beceriler dersi üniversitemiz Tıp Fakültesi bünyesinde ayrı bir komite olarak işlenmekte olup 7.00’dan başlayan krediler -her sene değişmekte- ile not ortalamasına katılmaktadır. Hasta ile iletişim kurmayı detaylı bir şekilde öğretmesinin yanı sıra hekim-hasta ilişkisini etik değerler çerçevesinde değerlendirme ve akademik bir araştırmanın her basamağında söz sahibi olma becerisi kazandırmaktadır. Öğrenim hedefleri bu ilkeleri kapsayan dersler, amfide interaktif olarak işlenmektedir. Ayrıca yıl içerisinde diğer komiteler ile uyumlu çalışılarak, simülasyon merkezinde eğitimler verilmekte ve meslek hayatında kullanılacak püf noktalar öğretilmektedir. Eğitim yılı sonunda Tip Fakültesi 1. sınıflara istedikleri konuda bir araştırma hazırlayıp poster ile, 2. sınıflara ise araştırdıkları konuyu sözlü sunum ile açıklatarak, öğrencilere akademik topluluklar önünde konuşma yapabilme becerisi de kazandırmaktadır.

Simüle hasta laboratuvarı bulundurma durumu, derslerin işleyişi ve sınavlara olan katkısı: 

Simüle hasta laboratuarlarımız bulunmaktadır. Okulumuzda case adı altında mesleki becerilerimizi geliştirmeye yönelik ileri derece robotlar kullanılmaktadır. İlk sene ilk yardım eğitimi ile kullanılmaya başlayan case sistemi ilerleyen senelerde derslerle paralel olarak kullanılmaktadır. Temelde pratikte hasta üstünde çalışmadan önce hatalarımızı minimuma indirmeyi amaçlayan olabildiğince çok bize pratik yapma imkanı sağlayan bir uygulama. Konun komite içindeki yerine göre yüzdeleri değişebiliyor.

Fakültenin dönemlere göre öğrenci sayısı: 

Dönem 1:103

Dönem 2:110

Dönem 3:92

Dönem 4:83

Dönem 5:75

Dönem 6:76

Fakülteye özgü uygulamalar: 

Okulumuzda her k0mite sonrası şikayetlerimizi bildirmemiz için değerlendirme toplantıları olmaktadır. Ayrıca bazı komitelerin içinde modül eğitimimiz bulunmaktadır. Belli konu ve sorunlar bize verilip bununla ilgili araştırma yapıyoruz ve komite sınavlarımızda bununla ilgili birkaç soru bulunmaktadır. Aynı zamanda okulumuzda tıp eğitimi öğrenci komisyonu bulunmaktadır. Sesimizi daha iyi duyurabilmemiz için. Her sene yurt dışında uzmanlıkla ilgili( ABD, Birleşik Krallık vb.) söyleşiler olmaktadır. 

Fakültenin akademik eğitim-öğretim takvimi: 

Hazırlık: Güz Dönemi: Ekim’in ilk haftası – Ocak’ın son haftası

 Bahar Dönemi: Şubat’ın üçüncü haftası – Mayıs’ın son haftası

1.Sınıf: Güz Dönemi: Ekim’in ilk haftası – Şubat’ın ilk haftası

 Bahar Dönemi: Şubat’ın üçüncü haftası – Haziran’ın üçüncü haftası

2. Sınıf: Güz Dönemi: Eylül’ün üçüncü haftası - Şubat’ın ilk haftası

 Bahar Dönemi: Şubat’ın üçüncü haftası – Haziran’ın üçüncü haftası

3. Sınıf: Güz Dönemi: Eylül’ün üçüncü haftası - Şubat’ın ilk haftası

 Bahar Dönemi: Şubat’ın üçüncü haftası – Haziran’ın üçüncü haftası

4. Sınıf: Eylül’ün ilk haftası – Haziran’ın son haftası

5. Sınıf: Eylül’ün ilk haftası – Haziran’ın ikinci haftası

Fakültede öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı: 

Yaklaşık olarak bir öğretim üyesi başına 2 öğrenci düşmektedir.

Fakültede Tıp eğitimi dışında verilen dersler: 

Fakültemizde 2 tip seçmeli ders vardır. Birisi tüm fakültelere açık olan seçmeli dersler örneğin müzik, tarih, Türk Dili, Medical English  gibi. Diğeri ise tıp fakültesinin özelindeki seçmeli dersler, bunlar için bakınız:

http://www.acibadem.edu.tr/mezuniyet-oncesi#

 

Fakültedeki devam zorunluluğu ve devamsız bilgilerinin öğrenilmesi: 

Öğrencilerin teorik derslerin en az %70’ine, uygulamalı derslerin ve laboratuvarların en az %80’ine devamları zorunludur.Devamsızlık bilgileri yıl koordinatörü olan öğretim üyesinden mail yoluyla ya da direkt görüşerek öğrenebiliyoruz.

Fakültenin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi: 

1. , 2. Ve 3. Sınıflarda çoktan seçmeli sınavlarımız olmaktadır. Histoloji ve anatomi dersleri için ekstradan pratik sınavlarımız vardır.  4. , 5. Sınıflarda ise hem sözlü hem yazılı sınavlarımız olmaktadır. Yazılı sınavlar genelde test olmakla beraber pediatride klasik sorular olabilmektedir. Sadece ürolojide sözlü sınav bulunmamaktadır.

Dönemi tamamlayabilmek için geçerli olan not sistemi: 

Fakültemizde final zorunludur ve geçme notu 60’tır.

Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulundurma durumu: 

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitiminin yapılandırılması sürecinde 2010 yılında Tıp Eğitimi Birimi kurulmuştur. 2015 yılında birim anabilim dalına dönüştürülerek faaliyet alanının genişletilmiştir. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Anabilim Dalı’nın ana amacı tıp eğitiminde kalitenin artması ve tıp eğitimi uzmanlık alanının gelişmesine katkıda bulunmaktır. 

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar: 

Her komite sonrasında değerlendirme anketleri olmaktadır. Aynı zamanda komite değerlendirme toplantıları da bulunmaktadır. Dönem içinde de dekanımızla genel bir toplantı yapılmaktadır. Dönem koordinatörümüzle de sıkıntılı her durumda bir araya gelme imkanımız vardır.

Dönemlere göre ders içerikleri: 

Dönem 1: anatomi, biyokimya, biyofizik, fizyoloji, biyoistatistik, medikal İngilizce, genetik, histoloji, embriyoloji

Dönem 2: anatomi, farmakoloji, patoloji, histoloji, fizyoloji, biyofizik, biyokimya, mikrobiyoloji, immünoloji, halk sağlığı, nükleer tıp, fizik, aile hekimliği, hematoloji, medikal biyoloji, pediatrik hematoloji, enfeksiyon hastalıkları, ortopedi ve travmatoloji, pediatri, fizik tedavi ve rehabilitasyon, radyoloji, romatoloji, otolaryngoloji, göğüs hastalıkları

Dönem 3: Anatomi, Biyofizik, Biyokimya, Kardiyoloji, Histoloji, Embriyoloji, Aile Hekimliği, Enfeksiyöz Hastalık, Nöroloji, Nöroşirurji, Patoloji, Pediatri, Dahiliye, Tıbbi Mikrobiyoloji, Jinekoloji, Kadın Doğum, Nefroloji

Dönem 4: pediatri, dahiliye, genel cerrahi, kadın doğum, üroloji

Dönem 5: nöroloji, nöroşirurji, göz, dermatoloji, kbb, psikiyatri

Dönem 6: 4 ve 5 derslerinin geneli

Fakültede uygulanan öğrenci değişim programları: 

Erasmus ve TurkMSIC değişim programları uygulanmaktadır.

 

Yeni yorum ekle