Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
Erzincan
Üniversite statüsü nedir?
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
Erzincan, Doğu Anadolu Bölgesinde tarihi İpek Yolu üzerinde kurulmuş önemli bir yerleşim yeridir. Tunç Çağından beri yerleşim yeri olduğu tespit edilen Erzincan’da; Urartu, Med, Pers, Hellen, Roma, Bizans, Selçuklu, ve Osmanlı medeniyetlerinin izlerini görmek mümkündür. Bugün özellikle Urartu-Hitit döneminden kalan şehir kalıntıları, kaleler, Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalan camiler, çeşmeler, köprüler, kervansaraylar ilin kültürel yapısına ışık tutmaktadır. Erzincan, kültürel yapısı yanında turizm için doğal güzellikleri ile de önem taşımaktadır. Yaylaları, dağları, akarsuları, gölleri ve doğal ormanları yörenin doğal güzelliğine renk katmaktadır. Bu doğa ortamı Erzincan’da bir takım sporların yapılmasına da imkan sağlamıştır. Munzur Dağlarındaki doğal göllere ve yaylara yürüyüş, Fırat’ta rafting , yamaç paraşütü, kampçılık, kaya tırmanışı, kano sporu, camel trophy, Tercan ve Erzincan barajlarında su kayağı ve kış sporları gibi doğal sporların yanında cirit sporu da Erzincan’da başarı ile sürdürülmektedir. İlin kültür varlıkları, spor ve doğal güzellikleri turizm potansiyelini oluşturmaktadır. Etrafında dağları, ortasında bağları ve şehircilik alanında örnek uygulamaları ile görülmeye değer güzelliktedir.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Şehir içinde halk otobüslerini ve taksileri kullanabilirsiniz. Şehirler arası otobüs terminali ve havaalanı bulunmaktadır. Havaalanı ulaşımı için HAVAŞ bulunmaktadır.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
Toplam ilçelerdekiler dahil 20 tane KYK yurdu var. Merkezde erkekler için 2 KYK, kızlar için 10 tane KYK bulunuyor. 7 özel kız yurdu ve 7 özel erkek yurdu bulunuyor.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Fakültemizin çevresindeki evlerin kiraları 700-1200 tl arasında değişmektedir. Apartların fiyatları ise 900-1300 tl arasında değişmektedir.
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
Erzincan Üniversitesinin temelleri, 1976’da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak kurulan ve daha sonra 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Atatürk Üniversitesine bağlanan Erzincan Meslek Yüksekokulu ve aynı tesis içinde (eski Eğitim Enstitüsü) faaliyet gösteren Erzincan Eğitim Yüksekokulu ile atılmıştır.

11.07.1992’de Eğitim Yüksekokulu Erzincan Eğitim Fakültesine dönüştürülmüş ve Atatürk Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak ilköğretime yönelik lisans düzeyinde öğretim vermeye devam etmiştir.

27.06.1987 tarih ve 3389 sayılı Kanunla Erzincan Hukuk Fakültesi kurulmuştur. Fakülte öğretim faaliyetlerine 1991 yılında Erzincan’da başlamış ancak 13 Mart 1992 depremi sonrasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğretime devam etmek zorunda kalmıştır. 1994’te ise tekrar Erzincan’da faaliyetlerine başlamıştır.

Sağlık Yüksekokulu 2.11.1996 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 10.10.1996 tarih ve 8655 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla ve Sağlık Bakanlığı ile YÖK arasında imzalanan 22.11.1996 tarihli işbirliği protokolüyle kurulmuştur. 1999-2000 öğretim yılında da ilk öğrencilerini alarak eğitim-öğretime başlamıştır.

16.07.2003 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararıyla Fen-Edebiyat Fakültesi kurulmuş, 2004-2005 öğretim yılında da ilk öğrencilerini almıştır.

1991-2004 yılları arasında yine Atatürk Üniversitesine bağlı olarak Erzincan İlahiyat Meslek Yüksekokulu ile Refahiye, Tercan ve Kelkit’te Meslek Yüksekokulları açılarak öğretime başlanmıştır.

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde ise 5.06.1996 yılında Fırat Üniversitesi’ne bağlı olarak Kemaliye Hacı Ali Akın Meslek Yüksekokulu açılmış, 2006 yılına kadar da aynı üniversiteye bağlı olarak eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmiştir.01.03.2006 tarih ve 5467 sayılı Kanunla Erzincan Üniversitesi kurulmuştur.

Kanunun yürürlüğe girmesinden sonra, o güne kadar Atatürk Üniversitesi’ne bağlı olarak eğitim veren Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu, Erzincan Meslek Yüksekokulu, İlahiyat Meslek Yüksekokulu, Refahiye Meslek Yüksekokulu, Tercan Meslek Yüksekokulu, Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksekokulu; Fırat Üniversitesi’ne bağlı olarak eğitim veren Kemaliye Hacı Ali Akın Meslek Yüksekokulu Erzincan Üniversitesine bağlanmıştır. Üniversite kurulduktan sonra da Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıp Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sivil Havacılık Yüksekokulu, Kemaliye Hacı Ali Akın Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Kemah Meslek Yüksekokulu, Üzümlü Meslek Yüksekokulu, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu, Çayırlı Meslek Yüksekokulu, İliç Dursun Yıldırım Meslek Yüksekokulu, Adalet Meslek Yüksekokulu kurulmuştur.

Erzincan Üniversitesi’nin yeni kampüs alanı Bakanlar Kurulu’nun 2006/111.05 sayılı kararı gereği, Yalnızbağ Beldesi mücavir alanında, Erzincan-Sivas karayolunun 12. km’sinde ilk aşamada tahsis edilen 1225 dönüm ve ileride tahsis edilmesi düşünülen ilave taşınmazlardan oluşmaktadır.

18 Mayıs 2018 tarih ve 30425 sayılı resmi gazetede yayımlanan 7148 sayılı kanunun 6.Maddesi ile Erzincan Üniversitesi’nin ismi “Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi” şeklinde değiştirilmiştir.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Üniversitemizde öğrenim gören başarılı ve gelir düzeyi düşük öğrencilerin öğle veya akşam yemek ihtiyaçlarının karşılanması için yemek bursu verilmektedir.
Üniversitemizin kendisine bağlı vakfından veya EKEV’den sene içinde düzenli burs alabilirsiniz. Başvuru için birçok evrak isteniyor. Ancak öncelik maddi duruma bakılıyor. EKEV için ek ve önemli şartlar; Erzincanlı olmanız ya da Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi öğrencisi olmanız ve vakfın sene içinde yapılacak etkinliklerine katılmanız şartı aranıyor.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Konserler, spor müsabakaları, dönem içinde kulüplerin düzenlediği sosyal faaliyetler,geziler vb. birçok etkinliğe katılma imkanımız var.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Fakültemizde ve hastanemizde birer tane kütüphane var. İnternler için de fakültemizde ayrı bir çalışma salonu var. Yalnızbağ yerleşkesinde daha büyük çalışma salonları da mevcut. Ancak ana kampüs uzak olduğu için çok tercih etmiyoruz.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Şuan okulumuzda aktif olarak çalışan 3 öğrenci topluluğu var bunlar: Erzincan Binali Yıldırım Tıp Öğrenci Birliği, Sanat Kulübü ve Erzincan Tıp Bilimsel Araştırma Topluluğudur.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Okulun yemekhanesinde sadece öğlen yemeği çıkmaktadır. Yemek fiyatı 3.5tl. Tıp Fakültesi için ayrı bir yemekhane yok. Sağlık bilimleri fakültesinin yemekhanesini kullanıyoruz. Klinik dönemdeki öğrenciler için hastanede yemek veriliyor. Yemekler ücretli. Yemekhaneler dışında fakülte çevresinde kafeler ve ev yemeği yapan lokantalar mevcut.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Fakülte ana kampüs içinde değil. Fakültenin bulunduğu yerleşkenin şehir merkezine uzaklığı yürüyerek 15-20 dk, otobüsle 5-10 dk. Toplam 3 yerleşke bulunmaktadır. Bunlar: yalnızbağ yerleşkesi, m.y.o yerleşkesi ve sağlık yerleşkesi. Yalnızbağ yerleşkesi merkeze 17 km uzaklıktadır. Bölümlerin çoğu Yalnızbağ yerleşkesindedir, ana kampüstür. Ancak tıp ve diş hekimliği fakülteleri hastanenin yanında olup sağlık yerleşkesine yakın ancak, sağlık ve yalnızbağ yerleşkelerinden bağımsızdır.
Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi 17/05/2007 tarihinde 5662 sayılı kanun uyarınca kurulmuştur. Teknik, idari ve akademik alt yapı gerekliliklerini hızlı bir şekilde tamamlamakta olan fakültemiz, 23/05/2011 tarihinde Sağlık Bakanlığı ile imzalanan protokol gereğince Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile sağlık hizmetine devam etmektedir.Fakültemiz ilk öğrencilerini 2008 yılında almıştır.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Fakültemizde sosyal imkanlar kısıtlı. Öğrenci kulüpleri ve hocalarımızın destekleri ile etkinlikler düzenliyoruz. Üniversitenin düzenlendiği turnuvalara fakültemizin takımları ile katılıyoruz.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
Erasmus, Farabi, Mevlana değişim programları var. Üniversitenin değişim koordinatörlüğünün sitesinin linki http://ogrenciisleri.ebyu.edu.tr/?page_id=101&lang=tr
Fakültenin eğitim dili nedir?
%100 Türkçedir.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
Hazırlık yok.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Dönem I, II ve III'te öğretim, ders kurulları şeklinde yapılır. Dönem sonundaki final ve bütünleme sınavlarına girebilmek için dönem boyunca verilen teorik ve pratik derslerin %80’ine devam zorunludur. Devam zorunluluğunu yerine getirmeyen öğrenci; final ve bütünleme sınavlarına giremez. Dönem IV ve V’te staj bloklarını oluşturan her anabilim dalı için teorik derslerin %70’ine pratik derslerin ise %100’üne devam zorunludur. Ancak, kabul edilebilir bir mazereti nedeniyle pratik derslere devamsızlığı %20’yi geçmeyen öğrenciler için; anabilim dalının imkânları ölçüsünde belirtilecek gün ve saatlerde, devam etmediği pratik çalışmaları telafi ettirilebilir. Teorik derslerin %70’ine katılmayan veya pratik telafi çalışmalarını yapmayan öğrenci haklı, geçerli ve kabul edilir mazereti olsa bile o staj kurulunun summatif sınavlarına alınmaz. Dönem VI’da eğitim kesintisiz olarak 365 gün devam eder ve her bir staja %100 devam zorunludur. Ancak kabul edilebilir bir mazereti nedeniyle staja devamsızlık %20’yi geçmediği takdirde öğrenci devam etmediği staj süresini, anabilim dalının imkânları ölçüsünde belirtilecek gün ve saatlerde telafi etmek zorundadır. Devamsızlığı %20’den fazla olan öğrenci o stajı tekrar eder. Devamsızlık bilgisini kendimiz tutuyoruz. Sene sonunda öğrenci işleri açıklıyor.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
Fakültemiz akredite değil.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Süreç hakkında şimdilik herhangi bir girişim yok.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Tıp eğitimi anabilim dalımız yok.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Fakültemiz ile hastanemiz yan yanadır.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Temel bilimlerin anabilim dalları ve öğretim üyeleri fakültemizde, klinik bilimlerin anabilim dalları ve öğretim üyeleri ise hastanemizde bulunmaktadır.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem 1: 130 öğrenci
Dönem 2: 110 öğrenci
Dönem 3: 88 öğrenci
Dönem 4: 71 öğrenci
Dönem 5: 48 öğrenci
Dönem 6: 29 öğrenci
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Her staj grubunda ortalama 5-6 öğrenci bulunuyor.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Fakültemizde Temel Tıp Bilimleri Bölümünde 10, Dahili Tıp Bilimleri Bölümünde 19 ve Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümünde 13 ana bilim dalı bulunmaktadır. Bu ana bilim dallarında 62’si Araştırma Görevlisi, 78’i Doktor Öğretim Üyesi, 17’si Doçent ve 14’ü Profesör kadrosunda olmak üzere toplam 171 akademik personel görev yapmaktadır. Öğretim üyesi başına 2 öğrenci düşmektedir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
Fakültede tıp doktorluğu eğitim-öğretimi üç dönemde yapılır. Bu dönemler şunlardır:

a) Temel Tıp Bilimleri Dönemi: Ağırlıklı olarak temel tıp bilimleri olmak üzere klinik bilimleri eğitimöğretimine de dayanan, 1, 2 ve 3 üncü eğitim-öğretim yıllarını kapsayan eğitim-öğretim dönemidir.

b) Klinik Tıp Bilimleri Dönemi: Ağırlıklı olarak klinik tıp bilimleri olmak üzere temel tıp bilimleri eğitimöğretimine de dayanan, 4 ve 5 inci eğitim-öğretim yıllarını kapsayan eğitim-öğretim dönemidir.

c) Aile Hekimliği Dönemi: Klinik tıp bilimleri eğitim-öğretimine dayalı olarak hekimlik eğitim-öğretimini

tamamlayan, 12 ay süren ve 6 ncı eğitim-öğretim yılını kapsayan eğitim-öğretim dönemidir.

Fakültede eğitim-öğretim süresi YÖK tarafından belirlenen esaslar çerçevesinde, Temel Tıp

Bilimleri Döneminde üç yıl, Klinik Tıp Bilimleri Döneminde iki yıl ve Aile Hekimliği Döneminde 12 ay olmak üzere toplam altı yıldır. Eğitim-öğretim yıl sistemine göre yapılmakta olup, bir eğitim-öğretim yılı en az 32 haftayı kapsar.
Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesi eğitim programında, klasik eğitici merkezli yaklaşımın tersine, öğrencilerin neyi, nasıl öğrenecekleri önem kazanmış, kendi öğrenme sorumluluklarını üstlenmeleri ve öğrenme gereksinimlerini fark etmeleri amaçlanmıştır. Fakültemizde çıktı ve süreç odaklı bir eğitim anlayışı belirlenmiş ve eğitimin odağına öğrencilerimizin ‘Mesleki’ ve ‘Bireysel’ gelişimi alınmıştır. Eğitimde genel tıbba bütüncül bir yaklaşım benimsenerek ilgili bilgi, beceri ve tutumlarda yeterliğe dayalı eğitim yaklaşımı benimsenmiştir. Ayrıca Fakültemizden mezun olacak bir hekimin ana görevleri ve yeterlikleri Ulusal Çekirdek Eğitim Programı - 2014 (ÇEP-2014) refarans alınarak EÜTF’nin kurumsal ÇEP’i (semptom / durum, çekirdek hastalık/ klinik problem ve temel hekimlik uygulamaları listeleri) oluşturulmuştur. Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi Komisyonu görevler, yeterlikler ve listeleri üzerinden ilgili anabilim dalları ve öğretim üyeleriyle irtibata geçerek teorik ve uygulamalı eğitim içeriklerini belirlemiştir. Daha sonra altı yıllık eğitim süreci, iki ana eğitim dönemine ayrılarak, öğrenim stratejileri ve yöntemleri ile birlikte şu şekilde yapılandırılmıştır: A. Klinik öncesi eğitim dönemi: Faz 1 eğitim dönemi (1., 2., 3. sınıflar) olarak da adlandırılan ve öğrencilerin tıp alanıyla ilgili temel bilgi ve becerileri kazandığı bu dönemde, daha çok, bilgi ve beceri kazandırmaya yönelik olan öğrenim stratejileri ve modelleri (interaktif sunumlar (ödev-sunum-geribildirim, küçük krup çalışmaları vb.), olgu tartışmaları, probleme dayalı öğrenme, simüle ortamlarda veya laboratuvarlarda beceri eğitimleri vb) kullanılmaktadır. Faz 1 eğitim dönemi içerisindeki teorik ve uygulamalı eğitim içerikleri 3 sarmal üzerinden yapılandırılmıştır. Sarmal 1 ‘Temel Bilgiler’ adı altında ( yaklaşık 5 aydan oluşan ilk 2 komite), Sarmal 2 Normaller Sarmalı (tıp eğitimi içeriğinde yer alan normal durumları içerir) adı altında yaklaşık 1 yılsüren sonraki 5 komiteyi içeren süreç ve Sarmal 3 Anormaller Sarmalı (tıp eğitimi içeriğinde yer alan patolojik durumları içerir) adı altındailk 3 yıl içerisindeki sonraki dönemleri ve komiteleri kapsayan süreci isimlendirilmektedir. Bu eğitim süreçlerinin yanında, öğrencilerin tıp becerileriyle daha erken temasını sağlamak adına, ilk dönemden itibaren başlayan ve üç yıla yayılmış Hekimlik Uygulamalarına Giriş (HUG) Programı kapsamında yer alan beceri eğitimleri verilmektedir. Eğitim programının yapılanmasında yatay ve dikey entegrasyon hedeflenmiştir. Yıllar içinde temel bilimlerden kliniğe, normal yapı ve işlevden patolojik yapı ve işleve doğru geçiş bulunmaktadır.Temel ve klinik bilimlerin entegrasyonu, öğrencilerin temel bilgileri öğrenme motivasyonunu artırmakta ve klinik eğitim yıllarında temel bilgilerin kullanımını kolaylaştırmaktadır. Yıllar arasındaki entegrasyonla öğrenciler önceki yıllarda öğrendikleri bilgi ve becerileri anımsamakta ve yeni bilgi ve becerileri eskinin üzerine yapılandırmaktadırlar. Çok boyutlu integrasyon ile öğrenme motivasyonunun artması ve öğrenmenin etkinliği ve kalıcılığının yanı sıra eğiticiler arasındaki iletişim ve işbirliğinin artması gibi kazanımlar sağlanmaktadır. B. Klinik eğitim dönemi: Faz 2 (3. ve 4. sınıflar) ve Faz 3 (6. sınıf) eğitim dönemi olarak ikiye ayrılan klinik eğitim döneminde daha çok, yeterlik kazandırmaya ve geliştirmeye yönelik öğrenim stratejileri ve yöntemleri (nesnel yapılandırılmış pratik uygulamalarla öğrenme, beceri eğitimleri ile öğrenme, iş başında öğrenme ve değerlendirme, olgu temelli öğrenme-değerlendirme(OTD) vb) kullanılmaktadır. İş başında öğrenme ve değerlendirme modelinde, öğrenmenin / gelişiminin merkezinde zengin klinik deneyimler ve yaşanan bu somut deneyimler üzerinde derinlemesine düşünme ve değerlendirme (refleksiyon) vardır. Öğrenme, deneyimlerden hareketle başlar ve sürer. Klinik deneyim ve öğrenme / gelişim sürecinde öğrenene, o andaki düzeyine uygun yönlendirme sağlanması esastır. Bununla hem hasta hem de öğrenci için daha güvenli ve olumlu bir öğrenme ortamı oluşturulur. Bu modelde sadece bilmek, gözlemek ve / veya yapmak üzerinden giden eğitim etkinlikleri yeterli değildir. Bunlar yerine, klinik eğitim sürecinde sistematik ve düzenli olarak; • yaşanan klinik deneyimlerin önceden belirlenmiş yeterikler doğrultusunda planlı ve yapılandırılmış olması, mevcut bilgilere / kanıtlara dayanması; • somut gözlemler sonrasında verilen yapıcı ve düzenli geribildirimlerle deneyimlerin üzerinde düşünülmesi (kendi üzerinde, kendi performansı üzerinde düşünme -refleksiyon), • yeni deneyimler ışığında mevcut yeterliklerin yeniden yapılandırılarak geliştirilmesi / şekillendirilmesi, • ve son olarak belirlenen eksiklikler doğrultusunda öğrenenin profesyonel gelişiminin eğitici ile birlikte planlanması ve bu planlamaya uygun bağımsız araştırma ve öğrenme etkinlikleriyle gelişiminin iyileştirilmesi bekleniyor.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
Dönem 1 de tıp eğitimi, tıbbi genetik, halk sağlığı, tıbbi biyoloji, anatomi, histoloji, fizyoloji işleniyor. Dönem 2 de daha ağırlıklı olarak anatomi, fizyoloji, histoloji ,mikrobiyoloji dersleri alıyoruz. Dönem 3 de anatomi görmüyoruz. Farmakoloji, patoloji vb. kliniğe yönelik dersleri daha ağırlıklı alıyoruz.
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Seçmeli derslerimiz yok. UZEM ile verilen Türk Dili ve Edebiyatı, İngilizce ve İnkılap Tarihi alınması gereken zorunlu derslerdir.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
2019-2020 Tıp Fakültesi Akademik Takvimi
Dönem 1 : 16.09.2019-22.05.2020
Final sınavı:08.06.2020
Bütünleme sınavı:22.06.2020
Dönem 2 : 16.09.2019-22.05.2020
Final sınavı : 08.06.2020
Bütünleme sınavı: 22.06.2020
Dönem 3 : 16.09.2019-22.05.2020
final sınavı : 08.06.2020
Bütünleme sınavı: 22.06.2020
Dönem 4 : 02.09.2019-19.06.2020
Bütünleme sınavı: 29.06.2020-03.07.2020
Dönem 5 :16.09.2019-05.06.2020
Bütünleme sınavı: 15.06.2020-19.06.2020
Dönem 6 :01.07.2019-01.07.2020
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Anatomi, histoloji, patoloji, biyokimya, mikrobiyoloji dersleri için hem hastanede hem de okulumuzdaki laboratuvarlarda ders işliyoruz. Mikroskop, maket, preparatlar.. kullanıyoruz. Hocalarımız daha çok öğrenci odaklı ders anlatıyor. Anatomide diseksiyon eğitimi verilmiyor.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Kadavramız yok. Maketlerimiz yeterli sayıda. Laboratuvarlar öğrenci sayısına göre yeterli büyüklükte.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Her öğrenci başına bir mikroskop düşüyor.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Yok.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Mesleki Beceri Derslerimiz ve Hekimlik Uygulamalarına Giriş derslerimiz var. Uygulamalar için ayrı derslikleri kullanıyoruz. Kan alma, tansiyon ölçme, damar yolu açma, enjeksiyon yapma vb. derslerimiz var.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Yok.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
Preklinikte komitelere girerek sınav oluyoruz. Preklinikte anatomi ve histolojiden pratik sınav oluyoruz. Pratik sınavlar zilli sistem şeklinde. Teorik ve pratik sınavların toplam puanı 100 olacak şekilde soru sayıları belirleniyor. Yani pratik sınavda her soru 1 puana denk gelebiliyor. Mesela Pratik sınavda toplam 20 soru varsa teorik sınavda 80 soru üzerinden giriyoruz. Dönem içi ortalamanın %60 ve finalin dönem sonu notuna %40 etkisi var. Baraj sistemi her derslerin soru sayısının yarısından azını yaptığınızda yaptığınız yanlış kadar doğrularınızdan gidiyor. Preklinikte final ve bütünleme sınavında pratik sınav var. İçeriği dönem içinde gördüğünüz tüm konuların maketlerinden sorumlu oluyoruz.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Sınıfı geçmeniz için dönem sonunda ortalamanızın en az 60 olması gerekiyor. Bunlara ek UZEM sınavlarını, PDÖ ve HUG derslerini vermeniz gerekiyor. Ders kurulu notu aşağıdaki gibi hesaplanır:
Dönem I, II, III’te ders grubu sonu sınavı ve yıl sonu genel sınavı veya bütünleme sınavlarında alınan sınav notları, başarı notunu belirler. Bir ders grubu içindeki ders veya ders gruplarında barajlar oluşturulur. Öğrenci baraja tabi ders veya ders gruplarının her birine ait toplam puanın en az % 50’sini almak zorundadır, aksi halde puan düşürme işlemi yapılır. Bir ders grubundaki derslerin bir veya daha fazlasından % 50'den az not alan öğrencinin, o dersten aldığı not ile o dersin toplam notunun % 50'si arasında kalan fark, ders grubu sınavı toplam notundan düşülür. Yıl sonu genel sınavına girme hakkı olduğu halde sınava girmeyen (F2) veya başarısız olan(F3) öğrenci yıl sonu bütünleme sınavına alınır. Yıl sonu geçme notu, ders grupları notlarının ortalamasının % 60’ı ile yılsonu genel sınavı notu ya da bütünleme sınavı notunun % 40’nın toplamı ile bulunur. Dönem I‐II‐III’te her kurul için kurul notu, hekimlik uygulamalarına giriş sınav notları ortalamasının %5’i, ders kurulu sonu sınavı notlarının ortalamasının %90’ı ve yıl içerisinde uygulanan Probleme Dayalı Öğrenme (PDÖ), Küçük Grup Çalışması (KGÇ), Ödev‐Sunum‐Geribildirim (ÖSG) gibi öğrenci merkezli ekip çalışmasına dayalı eğitim metotlarından elde edilen puanların ortalamasının %5’i toplanarak belirlenir.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomi pratik sınavı zilli sınav şeklinde her masada belli sayıda maket oluyor ve her maket üzerinde gösterilen işaretli yapıyı yazmamız için 15sn veriliyor. Bu süre hocanın inisiyatifine göre değişebiliyor. Histolojide preparatlarımız eksik olduğu için slayt üzerinden sınava giriyoruz. Zilli sınava benzer şekilde oluyor.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Finalsiz geçme notu 70 ancak dönem içinde kurullardan en az 60 almanız ortalamasının ise en az 70 olursa finalsiz geçebiliyorsunuz.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
Tıp eğitim komisyonu, Müfredat geliştirme komisyonu ve Mezuniyet öncesi tıp eğitim komisyonundaki hocalarımız eğitimi iyileştirmek için çalışmalarını sürdürüyorlar. Bizler her komiteden sonra da sınav geri bildirim formu doldurarak soruların kalitesinin değerlendirilmesini sağlıyoruz.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Fakülte temsilcilikleri, dönem temsilcilikleri, Geri Bildirim Formları ile eksik gördüğümüz kısımları bildiriyoruz.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Fakültemiz yeni kurulmasına rağmen birçok yeni kurulan fakülteye göre eğitim sistemi daha iyi. Hocalarımız öğrenci yanlısı olup her sorunumuzla ilgileniyorlar. Eksiklerimizi biliyor ve onları tamamlamak için yoğun çaba sarf ediyorlar. Tercih ettiğiniz bölümden ziyade şehirde önemli bir unsur tercih aşamasında, bu konuda Erzincan ideal şehirlerden biri diyebilirim. Tam bir öğrenci şehri; küçük , ulaşımı kolay, güvenli bir şehir…
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Fakültemiz ne kadar ilk öğrencilerini 2008 yılında almış olsa da yeni bir üniversiteyiz. Atatürk üniversitesine bağlıydık ancak bu sene tüm öğrencileri ile kendi bünyesinde olacak. Bu yüzden yeni kurulan bir üniversitenin yaşadığı bir çok sıkıntıyı bizlerde yaşadık. Henüz tam oturmamış eğitim düzeni, eksik materyallar vb.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Evet, fakültemizde çevrimiçi eğitim sistemi mevcut. Toltek tabanlı bir web sitesi kullanıyoruz.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Fakültemizde çevrimiçi sınavlar gerçekleşti. Fakültemizin Toltek tabanlı web sitesi üzerinden, tüm soruların aynı anda açıldığı ve sınav için belirli bir sürenin tanındığı şekilde çevrimiçi sınavlarımızı gerçekleştiriyoruz.