Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?: 
Kayseri
Üniversite statüsü nedir?: 
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?: 

Türkiye'nin kültür, sanat, bilim ve turizm merkezlerinden biri olan Kayseri, tarihin en eski zamanlarından beri pek çok uygarlığa beşiklik etmiş ve her dönemde önemini korumuştur. Şehrin en eski adı olan Mazaka, Roma devrine kadar devam etmiş; Roma devrinde şehre imparator şehri anlamında Kaisareia adı verilmiş; bu isim Araplarca Kaysariya şeklinde kullanılmıştır. Türkler Anadolu'yu fethettikten sonra Şehre Kayseriye adını vermişler ve bu ad, Cumhuriyet dönemiyle birlikte Kayseri şeklini almıştır.
Kayseri, her köşesi değişik uygarlıkların kalıntılarının birbiriyle kucaklaştığı Anadolu'nun en köklü ve en eski yerleşim alanlarından biridir. M.Ö. IV.binden, yani Kalkolotik (Bakırtaş) çağlardan başlayarak Asur, Hitit, Frig dönemlerinde ve Roma devri sonuna kadar bir yerleşim alanı olan Kültepe; bu uygarlıkların kalıntılarını barındıran bir açık hava müzesidir. Kayseri, bu önemli merkezin yakınında yer alan bir bölge olarak bu uygarlıkların hepsinden derin izler taşımaktadır.

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?: 

Üniversite şehir merkezine yakın konumlandırıldığından her yerden ulaşım sağlanabilir. Şehir İçinde Tramvay aracılığıyla sorunsuz ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Not: Kayseri’de Havaalanı bulunmaktadır.

Şehirdeki yurt olanakları nasıl?: 

Kayseride 2 si erkek yurdu olmak üzere 3 tane kyk yurdu vardır.7 tane özel kız yurdu ve 10 tane özel erkek yurdu bulunmaktadır.(Bunlara ek olarak birçok rezidans da bulunmaktadır.)

Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?: 

1+1 evler için : 400- 600

2+1evler için :500-800

3+1evler için: 700-1000

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?: 

Erciyes Üniversitesi 1978 yılında Kayseri Üniversitesi adı altında kuruldu. 1969 yılında Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı olarak açılan Gevher Nesibe Tıp Fakültesi ve 1977 yılında kurulan Kayseri İşletme Fakültesi, Erciyes Üniversitesi’nin nüvesini oluşturmuştur. Kayseri’deki diğer iki yüksek öğretim kurumu olan ve 1967’de kurulan Kayseri Yüksek İslam Enstitüsü’nü İlahiyat Fakültesi olarak; 1977’de kurulan Kayseri Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi’ni Mühendislik Fakültesi olarak bünyesine alarak 1982 yılında Erciyes Üniversitesi adını almıştır. Üniversite, adını, şehrin 15 km. güneybatısında yer alan 3916 m. yükseklikteki Erciyes Dağı’ndan almaktadır. Erciyes Dağı, Türkiye’nin en önemli kış ve kayak sporları merkezidir. Erciyes Üniversitesi bugün toplam 18 fakülte, 4 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu, 7 enstitü, 6 bölüm, 33 araştırma merkezi ve 1350 yataklı gelişmiş bir uygulama hastanesi ile hizmet vermektedir. Gevher Nesibe Hastanesi’ne ek olarak Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi, Organ Nakli ve Diyaliz Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Çocuk Hastanesi ve Kemik İliği Nakil ve Kök Hücre Tedavi Merkezi bölgenin en önemli sağlık kuruluşlarıdır

 

Üniversitemizin önde gelen amaçlarından birisi de, öğrenim gören öğrencilerin ders dışı zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamak, güzel sanatlara yönelik etkinlikler düzenleyerek onların bu etkinliklere katılmalarını temin etmektir. Aynı zamanda bu tür katılımların eğitimin bir parçası olduğuna inanılmaktadır. Öğrenciler için Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, pop ve rock konserleri, halk oyunları, tiyatro ve benzeri alanlarda yeteneklerine göre etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler genelde öğrenci kulüpleri aracılığı ile yapılmaktadır. Ayrıca çeşitli kulüplerin aktiviteleri arasında, Satranç Turnuvası, Kuş Gözlem Gezileri, Bilişim Haftası etkinlikleri de bulunmaktadır. Üniversitemizce belirli gün ve haftalarda sempozyum, panel, konferans, sergi gerçekleştirilmekte, piknik turizm ve eğitim amaçlı gezilerin yanı sıra her yıl Nevruz Bayramı Şenlikleri, Tiyatro Festivali, Kayseri Kültür ve Sanat Haftası ve Bahar Şenliği düzenlenmektedir. Spor Şenliği ve Bahar Şenliği oldukça yoğun geçmekte, ünlü sanatçıların konserleri, konferanslar ve panellerle dolu bir hafta yaşanmaktadır. Ayrıca, üniversiteler arası tiyatro festivali düzenlenmekte, çeşitli üniversitelerin tiyatro grupları ile ünlü tiyatro sanatçılarının oyun ve söyleşilerinin yer aldığı zengin bir program sergilenmektedir. Avrupa Topluluğu Kulübü öğrencileri uluslararası kış festivalini düzenli olarak organize etmektedir. Senfoni ve Oda Orkestraları, çeşitli üniversitelerin ve kuruluşların müzik ve tiyatro gruplarının yanı sıra öğrenci topluluklarının dinletileri, ünlü sanatçıların özel gösterileri yapılan etkinliklerden bazılarıdır. Üniversitemizin çeşitli fakülte, yüksekokul ve enstitülerinde kültürel ve bilimsel amaçlı dergiler yayınlanmaktadır. Düzenlenen konferanslar, sempozyumlar, paneller ve seminerler bir kitap hâlinde okuyucuların hizmetine sunulmaktadır.

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?: 

Üniversitemizin girişimleriyle çeşitli kuruluş ve kişiler tarafından öğrencilerinize burs verilmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından burslar 12 ay süre ile verilmektedir. Üniversitemiz tarafından ihtiyaç sahibi  öğrencilerimize de aylık ücretsiz yemek bursu verilmektedir.

Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?: 

Her yıl mayıs ayı içinde bahar şenlikleri gerçekleştirilmektedir. Spor Şenliği ve Bahar Şenliği oldukça yoğun geçmekte, ünlü sanatçıların konserleri, konferanslar ve panellerle dolu bir hafta yaşanmaktadır.(Bu sene bahar şenliklerine Merve Özbey, Hande Yener , Kıraç katıldı.)

Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?: 
Üniversitemizde Merkez Kütüphanesinin yanında tıp öğrenciler için geniş bir çalışma salonu vardır . Bu çalışma salonu sınav zamanı 7/24 açıktır.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?: 
https://www.erciyes.edu.tr/kategori/KAMPUSTE-YASAM/Kulupler-ve-Topluluklar/22/173 Ayrıca tıp fakültesi içinde etkinlikler düzenleyen kulüpler vardır. ( TurkMSIC , Erkök)
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?: 
Üniversitemiz yemekhanesinde öğle ve akşam yemekleri çıkmakta olup. Fiyatı 2tl30 kuruştur. Üniversite yemekhanesi olup tüm fakültelere açıktır . Kliniğe geçildiğinde de bu yemekhaneden faydalanılır. Fakülte çevresinde market, restoran alternatifleri de bulunmaktadır.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?: 

Erciyes Üniversitesi Kampüsü, Kayseri Güney-Batısında şehir merkezi ile Talas İlçe merkezi arasında olup 18 Fakülte, 4 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu, 7 Enstitü ,1350 yataklı 6 Hastane, Halı Saha, Tenis Kortları, Açık-Kapalı Spor Salonları ve Kongre-Konferans-Sergi Salonları bulunmaktadır. Ayrıca Kafeterya, Market, 4 Adet Banka Şubesi ve 11 Adet Bankamatik bulunmaktadır. Şehir merkezine yaklaşık 5 km uzaklıktadır.

Fakültenin web sitesi nedir?: 
Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?: 

Fakültemiz, Hacettepe Üniversitesinin 9.12.1968 tarih ve 361 Sayılı Senato kararıyla aynı üniversiteye bağlı olarak 897 sayılı kanunun 2. maddesine göre kurulmuş ve aynı tarihteki 362 sayılı senato kararıyla 1969-1970 ders yılında öğrenci alınmasına karar verilerek "Hacettepe Üniversitesi Kayseri Gevher Nesibe Tıp Fakültesi" ismiyle 25 öğrenci alınarak eğitime başlamıştır.

Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?: 
Fakültemiz içinde 4 tane masa tenisi masamız bulunmaktadır.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?: 

Erasmus, Farabi ,  TurkMSIC.

Fakültenin eğitim dili nedir?: 

Fakültemizde  %100 Türkçe eğitim verilmektedir.

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?: 

Fakültenin isteğe bağlı ingilzice hazırlık dönemi vardır. İngilizce hazırlık görmek isteyen öğrenciler kayıt yaparken bunu belirtmelidir.

Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?: 

 

Teorik derslere %75 pratik derslere %80 devam zorunluluğu vardır. Yoklama yüz taramasıyla yapılmaktadır. Devam bilgisi her hafta panoya asılır ve öğrenci sorumlusu yoluyla whatsapp gruplarına dağıtılır.

Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?: 

 

Fakültemiz  04/06/2012 tarihinden 01/01/2024 tarihine kadar akredite edilmiştir

Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?: 

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu (UTEAK) tarafından akredite edildi. UTEAK Genel Kurulu’nun 04.06.2012 tarihli toplantısında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin verdiği eğitimin Ulusal Tıp Eğitimi Temel Standartları’nın hepsini karşıladığına karar verilerek, mezuniyet öncesi eğitimi 6 yıllığına akredite edildi. Böylece, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu tarafından akredite edilen 13 tıp fakültesinden biri oldu.

Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?: 

Vardır.

Fakültemiz Tıp Eğitimi Anabilim dalı  Tıp Eğitimini Geliştirme Derneği tarafından düzenlenen X. Ulusal Tıp Eğitimi Kongresi  TEGED Araştırma Ödülü 2018 “The Relationship between Erciyes, Selçuk and Akdeniz Medical School Third-Year Students’ Learning Approachers and Their Non-attendance Attitude and Tendencies” isimli çalışmaları ile Üçüncülük Ödülüne layık görülmüşlerdir.

Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?: 

Tıp fakültesi ve hastane tam olarak karşı karşıyadır.

Anabilim dallarının konumu?: 

Tüm anabilim dalları hastanededir.

Dönemlere göre derslikler nerede bulunuyor?: 
1,2,3 sınıflarında dersler amfi binasında yapılıyor.4,5,6 sınıflarıysa hastanede yapılıyor.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı?: 
Bölümler farklı binalarda bulunabiliyor ancak binalar aynı kampüs içinde yan yana bulunuyor.
Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?: 
1.sınıfta aklımızda bir fikir oluşması, öğrendiklerimizin bir pratiği olarak 2 dönem boyunca birer defa aile sağlık merkezlerine bir günlüğüne gidilmektedir.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?: 

Her dönemde yaklaşık 300 – 330 kişi bulunur.

 

Fakültemize toplam 1921 öğrenci kayıtlıdır

Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor.: 
4.sınıfta her staj grubu 70-80 kişi içeriyor. 5.sınıfta her staj grubu 25 kişi içeriyor.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?: 

Fakültemizde 165 profesör, 43 doçent , 53 doktor öğretim üyesi bulunmaktadır.

 

Öğretim üyesi başına fakültemizde 8 öğrenci düşmektedir.

Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Fakültemizde entegre eğitim sistemi kullanılmaktadır.

Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?: 

1.Sınıf : Anatomi, Fizyoloji,Biyokimya,Biyoistatistik,Histoloji,Mikrobiyoloji,Tıbbi Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biyofizik.

 

2.Sınıf : Anatomi , Fizyoloji, Biyokimya, Parazitoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Mikrobiyoloji, İmmünoloji

 

3.Sınıf : Adli Tıp, Anesteziyoloji, Dermatoloji, Deontoloji (Tıbbi Etik), Epidemiyoloji, Fiziksel Tıp ve Reh., Gastroenteroloji, Göğüs Cerrahisi, Göğüs Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Halk Sağlığı, İmmünoloji, İnfeksiyon Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kalp-Damar Cerrahisi, Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Nükleer Tıp, Nöroloji, Nöroşirürji, Ortopedi, Parazitoloji, Çocuk Endokrinoloji, Çocuk Gastroenteroloji, Çocuk Hematoloji, Çocuk İmmünoloji, Çocuk Kardiyoloji, Çocuk Nefroloji, Çocuk Nöroloji, Çocuk Psikiyatri, Psikiyatri, Radyodiyagnostik, Tıbbi Beceri , Tıbbi Genetik, Üroloji, Farmakoloji, Patoloji, Erişkin Hematoloji, Erişkin Endokrinoloji, Erişkin Kardiyoloji, Erişkin Nefroloji.

 

4.Sınıf : İç Hastalıkları, Kardiyoloji , Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Radyoloji, Genel Cerrahi, Plastik Cerrahi - Çocuk Cerrahisi Stajları

5.Sınıf : Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları , Göz Hastalıkları , Ortopedi ve Travmatoloj,i Üroloji , Dermatoloji,  Psikiyatri , Nöroloji , Beyin ve Sinir Cerrahisi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon , Göğüs Hastalıkları, Göğüs-Kalp-Damar Cerrahisi , Adli Tıp , Çocuk Psikiyatri ve Sosyal Pediatri ,Akılcı İlaç Kullanımı, Tıbbi Genetik, Tıbbi Parazitoloji,Anestezi ve Reanimasyon, Tıbbi Mikrobiyoloji, Nükleer Tıp, Radyasyon Onkolojisi, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Enfeksiyon Hastalıkları,Patoloji,Klinik Biyokimya Stajları.

6.Sınıf : İç Hastalıkları , Çocuk Sağlığı ,Koruyucu Hekimlik, Acil Tıp, Cerrahi ,Kadın Doğum, Ruh Sağlığı, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları stajları.

Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?: 

Seçmeli dersler : mesleki seçmeli dersler bulunmaktadır.

İnkılap Tarihi

Türk Dili

İngilizce

Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?: 

Fakültemizin 2018-2019 akademik takvimi:http://tip.erciyes.edu.tr/asistan-Egitim-Takvimi

Dönem 1 : ... 10.09.2018-31.05.2019

Final sınavı:...Final sınavı bulunmaktadır.

Dönem 2 :  ... 03.09.2018-31.05.2019

final sınavı : ... Final sınavı bulunmaktadır.

Dönem 3 : ... 03.09.2018- 31.05.2019

final sınavı : ... Final sınavı bulunmaktadır.

Dönem 4 : ... 03.09.2018- 31.05.2019

Dönem 5 : ... 03.09.2018- 31.05.2019

Dönem 6 :... 01.07.2018- 30.06.2019

Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?: 

Anatomi, biyokimya, fizyoloji, tıbbi beceri vb. derslerin hepsi laboratuvarda işlenir. Tüm gerekli aletler bulunmaktadır. Dersler öğrenci üzerine kurulmuştur. Her öğrenci o günün deneyini yapar.

Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıl?: 
Pratik dersler 1.sınıfta tüm komitenin yaklaşık %20 sini oluşturuyor. 2.sınıfta pratik ders sayısı oldukça artıyor. 3.sınıfta pratik ders sayısı 2. Sınıfa göre daha az .
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?: 

Anatomi laboratuvarımızda 8 adet kadavramız bulunmakta. Derste kullandığımız maketler konuyu kapsamlı şekilde gösterebiliyor.3 tane tam kadavramız var. Laboratuvarımızda öğrenci sayısına göre biraz küçük kalıyor.

Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?: 

Her laboratuvarımızda öğrenci başına 1 mikroskop bulunur.  

 

Not: Laboratuvar , pratik dersleri sınıf 4 gruba ayrılarak işlenir.

Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?: 

-Türkiyedeki en iyi kök hücre araştırma tesislerinden olan GENKÖK‘te projelere katılma imkanı.

-Kariyer Danışmanlığı

-Kariyer Söyleşileri

Mesleki Beceri Dersleri var mı?: 

1. ve  3. Sınıflarda tıbbi beceri dersimiz var. Bu derslerde  damar yolu açma , dikiş atma , yara temizleme ve birçok müdahaleyi öğreniyoruz. Bu dersleri ayrı bir laboratuvarda maketler yardımıyla işliyoruz.

Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?: 

Simüle Hasta Laboratuvarımız bulunmamaktadır.

Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?: 

Fakültemizde final yoktur. Her komitenin teorik ve pratik sınavları vardır. Sınavlar 100 üstünden olup yaklaşık 80 puanı teorik sınavla belli olur.

Baraj sistemi ders ders yapılmaktadır. Bir dersten toplam kaç soru var ise soru sayısının %40 ı baraj seçilir. Eğer baraj sayısının altında net yapılırsa yaptığınız net sayısı baraj sayısından kaç eksikse net sayınızdan çıkarılır. (net sayısı 0’ın altına düşmez)

 

Örnek: Biyokimya 10 soru..(Baraj sayısı 4)  ..Doğru sayısı 3 .. Net sayısı 2

Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?: 

Öğrencinin sınıfı geçmesi için her sınavda 60’ı geçmesi yeterlidir.

Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?: 
Anatomi pratik sınavı: Masalar üstünde ismi istenilen 3 şey konur ve 90 saniye içinde kağıda yazmamız istenir. Sınavlarda masa sayısı değişmekle beraber sürenin başlama ve bitişi zille yapılır Biyokimya : Laboratuvarda yapılır. Sınavlar çoktan seçmeli soru, mikroskop, deney tüpleri içerebilir. Cevapları optiğe işaretlememiz istenir. Soru başlangıç ve bitiş saati Zil ile yapılır.
Temel Bilimler döneminde Finalsiz geçme var mıdır?: 
Üniversitemizde final yoktur.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?: 

Dekanlığımız tarafından komite başlarında ve komite sınavlarından sonra geri bildirim anketleri olmaktadır. Ayrıca her kurul başlangıcında koordinatörle görüşülen bir ders saati bulunmaktadır. Bunun haricinde koordinatörlerle birebir görüşme imkanı her zaman bulunmaktadır.

Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?: 
Her ders kurulumuz sonrası bu ders kuruluyla alakalı görüşlerimizi öğrenmek için bir ders düzenlenir ve anket yapılır
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…: 
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü eğitim kadrosu ortalama bir tıp fakültesine göre oldukça fazla . Eski bir üniversite olup kökenleri sağlam. Fakülte hastanesinin iyiliği nedeniyle çevre illerden çok hasta gelmektedir bu da biz onlara yardım ederken tecrübemizi arttırmada önemli bir rol oynar. Ve son olarak Final olmadığı için kendi hobi ve geliştirmek istediğin yönlerine daha çok zaman ayırabilirsin :)
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?: 
Entegre eğitim sistemiyle gelen teorik derslerin çokluğu biraz bunaltıcı olabilmektedir.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?: 
Fakültemizde şu an için bir çevirim içi eğitim sistemi mevcut değil sadece teorik derslerin pdf notlarının paylaşımı gerçekleştirilebiliyor. Sadece sınavlar için genel Erciyes Ünniversitesinin kullanmış olduğu bir ERUZEM alt yapısı mevcut.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?: 
Evet çevirim içi sınavlar gerçekleşti. Üniversitenin genel çevirim içi alt yapısı olan ERUZEM tarafından çoktan seçmeli sorular şeklinde gerçekleştirildi.
COVID-19 Pandemisinden sonra 2020-2021 öğretim yılı için herhangi bir değişiklik sizlerle paylaşıldı mı?: 
Bir değişiklik olup olmayacağına dair resmi bir açıklama yapılmadı.

Yeni yorum ekle