Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
İzmir
Üniversite statüsü nedir?
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
İzmir sosyokültürel anlamda ileri seviyede birçok olanağa sahiptir. Fuar konserleri, çim konserleri, devlet tiyatrosu ve diğer birçok tiyatroda oynanan oyunlarla eğlenceli bir hayat sunar. Yine Efes antik kenti ve sunduğu birçok tarihi dokuyla karekteristik özelliklere sahip bir kenttir. Öğrenci hayatı açısından fazla pahalı olmayan ve güvenlik sorunu yaratmayan bir şehirdir. 3. büyükşehir olmasının avantajlarını sunar, uluslarası tanınırlığı fazladır bu nedenle turist çeken bir şehirdir. Hava her mevsimde güzeldir. Şehir içi iletişimi çok kolay olup metro, tramvay, otobüs, dolmuş, feribot ve vapur gibi ulaşım imkanları sunar.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Şehirlerarası ulaşım için şehrimizde bir otogar ve bir havalimanı bulunmaktadır. Şehir içi ulaşımda ise metro, otobüs, dolmuş, tramvay, feribot ve vapur imkanları bulunur.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
İzmir’de 21 tane KYK yurdu bulunur. Erkek KYK yurdu fakültemize çok yakın olup İnciraltında bulunmaktadır. Yurt deniz manzaralıdır. Yürüyerek ya da dolmuş, otobüs ile tek seferde ulaşım sağlanabilir. Kız KYK yurdu ise okul yanında bulunmayıp en çok tercih edilen KYK yurtları Buca, Gaziemir ve Bornova'da bulunmaktadır. Gaziemir KYK' ya tek otobüs ile ulaşım sağlanmakta olup Bornova KYK' ya iki vasıta (metro-otobüs) ile bir saatten kısa sürede ulaşım sağlanmaktadır. Buca KYK'ya ulaşım 2 vasıta (otobüs-otobüs) ile 50 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Onun dışında özellikle kız öğrenciler için okul çevresindeki özel yurtlarda konaklama mümkündür.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Apart daireler okula yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Genel olarak ev kiraları ise 1+1 evler yeni yapıldığı için 15-20.000 TL civarındadır. En çok bulunan 3+1 ve 2+1 evler ise 20.000-25.000 TL arasında değişmekte olup eşyalı ve eşyasız seçenekleri mevcuttur. Isınma şekli genel olarak jeotermaldir. Bu fiyat aralığındaki evler genelde fakülteye yürüme mesafesinde olup, tek otobüsle ulaşım sağlanırsa daha farklı koşullarda ve farklı fiyatlarda evler bulunabilir.
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
20 Temmuz 1982'de Ege Üniversitesi'nden ayrılarak kurulmuştur. Bu tarihten itibaren Tıp Fakültesi eğitime devam etmektedir. Tüm üniversitemiz 2.877 akademik personeli (10.07.2024 itibariyle) ile 65.345 öğrenciye (10.07.2024 itibariyle) eğitim hizmeti vermektedir. Bu rakamlarla İzmir'in en çok öğrenci bulunduran en büyük üniversitesidir. Fakat fakülteler farklı kampüslerde bulunmaktadır. Ayrıca Fakültemizle aynı kampüste DePark ve İBG (izmir Biyoteknoloji ve Genom Enstitüsü) bulunmaktadır. İBG, İzmir' de alanındaki ilk enstitüdür. Detaylı bilgiye: https://tip.deu.edu.tr/tr/ ve https://www.deu.edu.tr/ adreslerinden ulaşabilirsiniz.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
TEV ve Sabancı gibi çeşitli kurumların bursların duyuruları fakültemiz tarafından yapılmaktadır. Ayrıca fakültemizin verdiği bir burs da bulunmaktadır. Fakülte bursu hocalarımız ve dekanlığımız tarafından karşılanıp sadece yemekhane bursu ya da aylık burs şeklinde olabilir. Bu burslar için mülakatlara katılmak gereklidir.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Çeşitli bilimsel kongrelere fakültemiz ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca her çarşamba öğle arasında dekanlığın düzenlediği etkinlikler bulunur. Öğrenci toplulukları da sık sık etkinlik düzenlemektedir.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Fakültemizde 3 adet kütüphane bulunur. Gündüz Dönem 4-5-6 öğrencileri için ayrılan ancak gece tüm dönemlerin kullanabildiği Okuma Salonu 7/24 açıktır. Dekanlık Kütüphanemiz ise diğer sağlık bölümü öğrencileriyle ortak kullanımda olup 22:45'te kapanır. Ortak Derslikler Binası'ndaki kütüphane de bu sene yeni yapılan bu binanın açılması ile hizmete girmiştir. Dekanlık Kütüphanesi ve Okuma Salonumuzun alt katında gündüzleri açık olan kantin bulunur. Gece ise otomatlar öğrencilerin kullanımına açıktır.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Üniversitemizde yer alan topluluklara http://ogrencitopluluklari.deu.edu.tr/index.php/tr/ogrenci-topluluklari/rektorluk-topluluklari adresinden ulaşabilirsiniz. Ancak fakültemizin ana kampüsünün farklı bir ilçede olmasından dolayı her topluluk fakültemizde aktif olarak çalışmamaktadır. TurkMSIC, Çocuk Etkinlikleri Topluluğu (DEÇET), DEBAT (Bilimsel Araştırma Top.), Düşün, Bilim, Sanat Topluluğu, EMSA, Müzik Topluluğu ve Tiyatro Topluluğu fakültemizde en çok etkinlik yapan topluluklardır.
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Okulun yemekhanesinde öğlen ve akşam ayni menü olmak üzere 2 öğün yemek çıkıyor. Günlük tek öğün 17 TL, haftalık yapılırsa 5 öğle yemeği 85 TL. Kampüs yemekhanesi şeklinde olan yemekhanemiz dışında, kampüs içerisinde farklı kafeler ve kampüs önünde ev yemekleri olanakları mevcut. Okulumuzun yemekleri fiyat performans olarak gayet üst düzeydir. Öğrencilerin bütün beslenme gereksinimlerini karşılar ve öğrenciler tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Fakültemiz ortak kampüsten ayrı olarak İnciraltı yerleşkesinde yer alır. Hastaneyle bir arada bulunur, bu yönden birçok avantaj sağlar. Bölgede bulunan diğer bir üniversite olan Ekonomi Üniversitesi’nin varlığı bölgenin öğrenciye yönelik olanaklarının giderek arttırılmasını da sağlamıştır. Fakülteden tatil beldelerine, şehir merkezine ulaşım tek vasıta ile sağlanabilir. Diğer sağlık bölümleri ile aynı kampüstedir. Konumunun sağladığı olanaklardan biri de Balçova Termal Spor Tesislerine ve İnciraltı’ndaki spor alanlarına olan yakınlığıdır. Öğrencilerin genelde tercih ettiği Alsancak, Bostanlı ve Bornova’ya ulaşım 2 vasıta ile sağlanabilmektedir. Aynı zamanda 2024 senesinde Narlıdere Kaymakamlık metrosu ile ulaşım iyice kolaylaşmıştır. Ortak kampüsümüz ise Buca’da bulunmaktadır.
Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
Fakültemiz İzmir’de, 1 Mart 1978 yılında Ege Üniversitesine bağlı İzmir Tıp Fakültesi adı ile, 12 öğretim üyesi önderliğinde kurulmuştur. 20.07.1982 tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesi kurulmuş, İzmir Tıp Fakültesi de Ege Üniversitesi’nin diğer bazı fakülteleri ile birlikte Dokuz Eylül Üniversitesi içinde yerini almıştır.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Fakülte açılışını takip eden bir iki gün içerisinde Dönem 1 öğrencilerine önlük giyme töreni yapılır. Kampüsümüz içerisinde öğrencilerin kullanımına açık bir adet yarı olimpik yüzme havuzu, spor salonu, basketbol ve voleybol sahası bulunur.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
Erasmus, Farabi, Mevlana, TurkMSIC, EMSA
Fakültenin eğitim dili nedir?
Türkçe
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
Fakültemizde hazırlık eğitimi verilmemektedir. Yıl içinde ise İngilizce dersinden muaf olmak için ilk veya ikinci hafta İngilizce muafiyet sınavı yapılmaktadır. Fakültemizde 2019 yılında yapılan bir düzenleme ile dekanlık binamızın bir katı İngilizce için ayrılmış olup temel ve mesleki İngilizce konusunda daha iyi eğitim verilmesi için çalışmalar yapılmaktadır.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
PDÖ oturumlarının en az % 80'ine, sunum ve diğer kuramsal etkinliklerin ve İngilizce derslerinin % 80'ine, Hekimlik becerileri ve değerleri uygulamaları ile diğer uygulamaların en az %80''ine katılım zorunludur. Devamsızlık durumlarında yıl içi değerlendirmelerden elde edilen sonuçlar geçersiz hale gelir. Öğrenci dönem sonu değerlendirmesine (DSD) giremez. Devamsızlıklarımızı kişiye özel olan ve notlarımızı da öğrendiğimiz "debis" üzerinden her blok yenilenmesiyle öğreniyoruz.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
Fakültemiz ilk olarak 2011 yılında 6 yıl süreyle akredite edilmiştir. 2023 yılında ise akreditasyon belgemiz yenilenmiştir. Fakültemiz bu tarihlerden beri akreditedir.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Fakültemiz 2023 yılında akreditasyon belgesinin yenilenmesini tekrar sağlamıştır. UTEAK ziyaret ekibi çok güzel bir şekilde ağırlanmış ve çok memnun ayrılmıştır. Dekanlığımız bu ziyaret için rastgele seçilen öğrencileri UTEAK ziyaret ekibi ile buluşturmuş ve onların değerlendirmelerini bizzat öğrencilerden aldıkları bilgilerle yapmalarını sağlamıştır. Aynı zamanda değerlendirme ekibi 4 gün boyunca okulda bulunmuş yemekhanede kantinde ve bahçede öğrencilerle birebir iletişim içinde olmaları sağlanmıştır. Aldıklar geri bildirimlerden ve gözlemlerinden çok memnun kalmışlardır. Bu süreç sonunda akreditasyon belgemiz tekrar 6 yıl süreyle 2023de yenilenmiştir. Aynı zamanda dekanlığımız UTEAK tarafından gelen geri bildirimleri de dikkate alarak yeniliklere ve güzelleştirmelere önem vermektedir.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Bulunmakta ve aktif olarak çalışmaktadır.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Fakültemiz hastanemizle aynı kampüstedir.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Anabilim dalları dekanlık binasında bulunur ve öğrencilerin kullandığı binayla bağlantılıdır.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Bu sayı her yıl değişmekle birlikte her dönemde 350-400 öğrenci bulunuyor.
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
7 - 15 arası değişmektedir. Stajlara göre derslere giren öğrenci sayısı da farklı olmaktadır.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Temmuz 2024 tarihi itibarıyla fakültemizde 386 öğretim üyesi, 31 öğretim görevlisi ve 880 araştırma görevlisi bulunmaktadır.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
Fakültemiz 2019/2020 eğitim öğretim yılından itibaren aktif-entegre sistem uygulamaktadır. Öğrenci merkezli, yatay ve dikey entegrasyonların güçlendirildiği bir müfredata geçmiştir. İlk 3 sınıfta sunumların merkezde olduğu, Probleme dayalı öğrenim (PDÖ), kliniğe giriş, alan çalışmaları, mesleksel beceriler, iletişim becerileri ve özel çalışma modülleri (ÖÇM) ile desteklenen eğitim programımız bulunmaktadır.Dönem 1’de Molekülden Dokulara, Dönem 2’de organ sistemleri, Dönem 3’te sistemlerin patolojileri ve kliniğe yansımaları temel hedef alınmıştır. Dönem 4 ve 5 mesleki bilgi, becerilerinin ve klinik uygulamaların kazandırıldığı, Dönem 6 (intörn) meslek pratiğinin yapıldığı stajlardan oluşmaktadır. Tıp Fakültesinde yabancı dil eğitimi 4 saat/hafta olmak üzere, ilk iki yıl temel İngilizcedir. Dönem 3 ve 4’te 2 saat/hafta mesleki İngilizce eğitimi yer alır. Tıp Fakültesine giriş hakkını kazanan öğrenciler, Dokuz Eylül Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından İngilizce yeterlik sınavına tabi tutulurlar. Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce Yeterlilik sınavı dönem başında yılda bir defa yapılır. Bu sınavda başarılı olan öğrenciler veya uluslararası sınavlarda (TOEFL, IELTS), ulusal merkezi yabancı dil sınavlarında senatonun sınır olarak kabul ettiği puan ve üzerinde puan alan öğrenciler, ilk iki yıl Temel İngilizce dersinden muaf olurlar. Öğrenciler, intörn olabilmek için İngilizce Yeterlilik sınavı ya da eşdeğer sınavları geçmek zorundadırlar.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
Dönem 1: Anatomi, biyokimya, biyofizik, histoloji, tıbbi genetik vb. Dönem 2: Anatomi, histoloji, biyokimya, parazitoloji, patoloji, farmakoloji, tıbbi genetik vb. Dönem 3: Patoloji, Farmakoloji, Nöroloji, Pediatri vb. Dönem 4: Dahiliye 1, 2, 3 stajları, pediatri. Dönem 5: Kadın doğum, kulak burun boğaz, dermatoloji, nöroloji, psikiyatri, acil stajları. Dönem 6 ise intörnlük dönemidir.
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
İlk yıl İnkılap Tarihi ve Türk Dili ve Edebiyat dersleri verilmektedir. İngilizce’den muaf olmayan öğrenciler için ilk yıl İngilizce dersi de zorunludur.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
2023-2024 Yılı Akademik Takvimimiz
• DÖNEM 1: 1.Yarıyıl: 25.09.2023 - 26.01.2024 2.Yarıyıl: 12.02.2024 - 21.06.2024 Final: 22.07.2024 - 26.07.2024 Bütünleme: 05.08.2024 - 09.08.2024
• DÖNEM 2: 1.Yarıyıl: 18.09.2023 - 19.01.2024 2.Yarıyıl: 05.02.2024 - 14.06.2024 Final: 08.07.2024 - 12.07.2024 Bütünleme: 29.07.2024 - 02.08.2024
• DÖNEM 3: 1.Yarıyıl: 11.09.2023 - 19.01.2024 2.Yarıyıl: 05.02.2024 - 07.06.2024 Final: 01.07.2024 - 05.07.2024 Bütünleme: 22.07.2024 - 26.07.2024
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Anatomi: Laboratuvar öncesi amfide dersimiz oluyor. Laboratuvarda ise önce maket, sonra kadavra üzerinden konu tekrar anlatılıyor ve öğrenci katılımı sağlanıyor.
Histoloji/Mikrobiyoloji: Laboratuvarda önce konu hakkındaki slayt izleniyor daha sonra herkes preparatlarını inceliyor. Örnek preparatlar en önde mikroskoplardan incelenebiliyor.
Patoloji: Amfideki dersten sonra bilgisayar laboratuvarında işlenir.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Fakültemizde öğrenciler için yeterli miktarda maket ve kadavra bulunmaktadır. Öğrencilerin dersten sonra kemik ve maketleri incelemek için ÖKM’ye gidip bireysel çalışma imkanı vardır.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Her öğrenciye bir mikroskop düşmektedir.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Özel Çalışma Modülleri fakültemizde uygulanmaktadır. Bu konuyla ilgili öğrencilere oryantasyon haftasında gerekli bilgilendirme yapılmaktadır. İletişim Becerileri dersimiz bulunmaktadır. Yaz uygulamalı stajlarımız vardır. Kariyer Günleri ve Polikliniklerin tanıtımı topluluklar sayesinde yapılmaktadır. Ayrıca farklı topluluklar hocalarımızla söyleşi ayarlayabilmektedirler. Sınavlardan sonra Soru Tartışmamız bulunmaktadır. Her hafta çarşamba günü öğle arası Çarşamba Etkinlikleri sayesinde hocalarla söyleşiler, topluluk konserleri vb. yapılır.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Her blokta 1-2 tane mesleksel beceriler dersimiz bulunur. Önce hocalarımız (doktor yada yüksek hemşire) beceri basamaklarını anlatır ve maketler üzerinde uygulamalı olarak gösterirler. Daha sonra bizlerin uygulayışını takip eder ve yanlışlarımız varsa müdahalede bulunurlar. Ders sonunda sınavı bulunup kalma-geçme şeklinde değerlendirilmektedir.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Simüle hasta laboratuvarımız bulunmamaktadır ancak Kliniğe Giriş derslerimiz simüle hastalarla işlenmektedir. Her blok o konulara özgü Kliniğe Giriş derslerimiz bulunur ve dönem sonu sınavları yapılır. Kalma-geçme şeklinde ilerler. Hastalarla birebir iletişim içinde olduğunuz anlar daha rahat hatırlandığı için sınavlara olan katkısı oldukça yüksektir. Aynı zamanda PDÖ derslerinde de gerçek hayat hasta senaryoları ile karşılaşıyoruz bu da hastalıklara olan bakış açımızı genişletiyor.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
İlk 3 dönem yapılan ÖÇM (%5), PDÖ (%5) ve teorik sınavlar ve pratik sınavlar (%90) olmak üzere değerlendirilir. 4. ve 5. dönemlerde ise sözlü sınavlar + teorik sınavlar (Taska Dayalı Öğrenim) yapılır.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Geçme notu 60, finalsiz geçme notu 80'dir.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomi ve sınavımız zilli sınav şeklinde yapılıyor. Laboratuara girişte sınav kağıdımızı alıyoruz ve arkamız dönük bir şekilde masaların yanına oturuyoruz. İlk zille beraber sınava başlıyoruz. Belirli dakikalarda zil çalıyor ve bu süre içinde o masadaki maket/kadavra okla gösterilen yerlerin isimlerini kağıttaki boşluklara yazıyoruz. Her sınav için farklı sayıda masa, soru, preparat vb. bulunuyor.

Histoloji laboratuvarı da anatomi uygulamalarına benzer şekilde mikroskop başında zilli sınav şeklinde gerçekleştirilmektedir.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Evet, 80 üstü ortalama finalsiz geçer (muaf olur). Finalde herhangi bir baraj sistemimiz yoktur.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
Akran danışmanlığı uygulaması, geri bildirim anketleri, Eğitim Koordinatörü uygulaması yapılır. TEÖK (Tıp Eğitimi Öğrenci Kurulu) de her yıl dekanlıkla ortak çalışmalarda bulunmaktadır.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Okul içinde eğitim alanlarında geri bildirim kutuları bulunur. Öğrenciler ister isimlerini vererek ister anonim şekilde istek ve şikayetlerini bu kutular aracılığı ile yöneticilere iletir. Tıp Eğitimi Öğrenci Kurulu her yıl, her blok verilen geri bildirimleri değerlendirerek değişen olumlu/olumsuz şeyleri çıkarır buna göre hareket eder. Dekan yardımcıları ayda bir veya gerek görülürse birden fazla olmak üzere bazı öğrencilerle bir araya gelerek işleyiş hakkında düşüncelerini öğrenir. Sene başında seçilen dönem temsilcileri sürekli dekanlık ile iletişimde kalır. Bunun dışında akran danışmanlığı denilen sistem içerisinde okula başlayan öğrenciler üst dönemden belirlenen akran danışmanlarına dilediğini danışabilir veya şikayetlerini iletebilir.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Fakültemiz 45 yılı aşkın tecrübesi ve deneyimli öğretim üyesi kadrosuyla köklü bir fakültedir. Eğitim olanaklarımız ve materyallerimiz de oldukça yeterlidir. Probleme Dayalı Öğrenim (PDÖ) sistemi yeterli bir şekilde uygulanmaktadır ve bu sistem sayesinde fakültemizde öğrenci-öğretim üyesi ilişkileri oldukça kuvvetlidir. Aynı zamanda uygulanan Özel Çalışma Modülleri sistemi ile hastanemizdeki farklı bölümlerdeki öğretim üyelerinin yaptıkları çalışmaları yakından takip etme şansı bulmaktayız. Bunların yanı sıra uygulanan Akran Danışmanlığı projesi ve öğrenci toplulukları sayesinde fakültemizdeki tüm öğrenciler birbirleri ile iletişim halindedir. Hastanemiz de oldukça köklü bir hastanedir.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Ne yazık ki üniversitemizde Tıp Fakültesi diğer bölümlerden ayrı bir ilçede yer almaktadır. Kampüsümüzde sağlık bölümleri dışında fakülteler bulunmadığından farklı fakültelerle sosyalleşme olanağı kısıtlı düzeydedir. Fakültemizle özdeşleşen PDÖ sistemimiz de 2019-2020 yılı itibari ile değişmiştir. Aynı zamanda Fakültemiz çevresindeki sosyal olanaklar da kısıtlıdır.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Üniversitemiz bünyesinde pandemi sürecinden önce de İnkılap Tarihi, İngilizce ve Türk Dili gibi dersleri aldığımız çevrim içi bir eğitim sistemimiz (SAKAİ) bulunmakta. Ancak pandemi döneminde tıp fakültesi olarak asenkronize bir sistem kullandık. Hocalarımız, sunumlara ses ekleyerek bunları normalde de sunumların yüklendiği ÖKM (Öğrenme Kaynakları Merkezi) üzerinden bizimle paylaştı. Sesli sunumlar sayesinde öğrenimimize devam ettik.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Fakültemizde çevrim içi sınavlar pandemi ve deprem sürecinde gerçekleştirildi. Sakai üzerinden yapılan sınavlarda online olarak sınavlarımız gerçekleştirildi.