Demiroğlu Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
İstanbul
Üniversite statüsü nedir?
Vakıf
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
İstanbul, yaklaşık 15 milyon nüfusuyla Türkiye'nin en kalabalık şehridir. Şehirde çeşitli etnik gruplar ve dini topluluklar bir arada yaşamaktadır. İstanbul, Türkiye'nin ekonomik merkezi olup, birçok üniversite ve eğitim kurumu bulunmaktadır. Çok sayıda tiyatro, müze, konser salonu ve sanat galerisi bulunmaktadır. İstanbul, geleneksel Türk mutfağının yanı sıra dünya mutfaklarından da lezzetler sunan zengin bir gastronomi sahnesine sahiptir. İstanbul Film Festivali, İstanbul Caz Festivali gibi uluslararası etkinlikler düzenlenmektedir. İstanbul, hem Bizans hem de Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti olmuştur. Ayasofya, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Süleymaniye Camii gibi önemli tarihi yapılar bulunmaktadır. Tarihi yarımada, İstanbul'un en eski ve en önemli bölgelerinden biridir. İstanbul Boğazı, şehrin en ikonik doğal güzelliklerinden biridir. Kapalıçarşı dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biridir. Galata Kulesi şehrin panoramik manzaralarını sunan tarihi bir kuledir. Kısacası İstanbul, hem tarih hem de modern yaşamın bir arada olduğu, çok yönlü bir şehir olarak ziyaretçilerine benzersiz deneyimler sunmaktadır.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosu ve Söğütlüçeşme’den Beylikdüzü’ne kadar ulaşım imkanı sağlayan metrobüs okula 1 ile 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Ayrıca okulun önünde bulunan otobüs durağıyla Beşiktaş, Ortaköy vb. birçok yere ulaşım sağlanabilmektedir.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
KYK’nin İstanbul’da okula yakın birçok yurdu bulunmaktadır.
Çeşitli fiyat ve özellikte Mecidiyeköy, Beşiktaş, Fulya, Osmanbey, Esentepe’de okula yakın birçok yurt bulunmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin açmış olduğu yurtlardan da okulumuza ulaşım kolaydır.
Yurtlar ve detaylı bilgi için https://yurt.ibb.istanbul/
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Okulun konum itibariyle en uygun yerler Şişli, Mecidiyeköy, Beşiktaş, Esentepe, Levent’tir. Bulunduğu yere, evin özelliklerine göre fiyatlar çeşitlilik göstermektedir.
Kiralar semte ve bina özelliklerine göre değişkendir.
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
1996 yılında Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde açılan tıp fakültesi, 2006 yılında ayrılarak İstanbul Bilim Üniversitesi adıyla devam etmiştir. Türk Kardiyoloji Vakfı tarafından kurulan üniversitenin Florence Nightingale Hastaneleri ile mütevelli heyeti ortaktır. Aynı zamanda Türkiye’deki ilk sağlık üniversitesidir.
2.sınıftan itibaren Şişli Florence Nightingale Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Simülasyon Merkezi’nde pratik ve teorik derslerine; 4. sınıftan itibaren ise Şişli Florence Nightingale Eğitim ve Araştırma Hastanesinde stajlara başlanılır.
Okul amaç olarak, insan sevgisi, kardeşlik ve pozitif bilimin yol gösterdiği doğrultuda, araştırmaya ve gelişmeye açık, dürüst, ilkeli ve uygar gençlerin topluma kazandırılması için elindeki her türlü imkanı kullanır. Okulumuzun hedefi; biz gençlerin kendilerine güvenen, sorgulayan, problem çözebilen ve çok kültürlülüğü benimseyen, hoş görülü bireyler olarak sağlık alanında yetişmeleri ve ileri çalışma hayatlarında, gerek ulusal, gerek uluslararası arenada rahatlıkla yarışabilecekleri yeterli bilgi, deneyim ve donanım kazanmalarıdır.
Okulun misyonu, çağımızın tüm sağlık sorunları ve gerçeklerini anlayan, benimseyen, yeterli çevre bilinci gelişmiş bir SAĞLIK İNSAN GÜCÜ oluşturma amacıyla, gerekli eğitim ve öğrenim için, maddi manevi her türlü yardımı sağlamak ve yol göstermektir.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Okulumuzun tam burs ve %50 burs imkanları bulunmaktadır. Yıl içi ders başarısına göre de bu burs imkanları artabilmektedir.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Okulun bünyesinde Demiroğlu Bilim TÖB, DBU Science Society, satranç, dans, müzik, erasmus, tiyatro, spor, Atatürkçü düşünce kulüpleri bulunmaktadır. Silivri yerleşkesinde yeni açılan kampüsümüzde bahar şenliği gibi aktiviteler de yapılmaktadır.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Rektörlük binasında 1 kütüphane bulunmakta, İstanbul Florence hastanesinde 1 tane herkes için kullanılabilir kütüphane vardır. Kuştepe yerleşkemizde de kütüphane binamız bulunmaktadır. Bu bina aynı zamanda tıbbi simülasyon laboratuvarı içermektedir. Bu olanaklar bir tıp öğrencisi için yeterlidir.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
TurkMSIC ve DBU Science Society, DBU Dans Kulübü ve Müzik Kulübü
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Rektörlük binasında, hastane yemekhanesinde ve Kuştepe yerleşkesinde 110 liraya yemek yenilebiliyor. Okulda öğlen hastane de ise öğlen ve akşam yemek yenilebiliyor. Hastanede 2 yemekhane bulunmaktadır. Bununla beraber bütün yerleşkelerimizde kantin de bulunmaktadır.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
İstanbul’un en merkezi noktasında bulunan okul, Şişli Beşiktaş Levent gibi merkezlere yürüme mesafesinde olup metro ve metrobüsün birleşim noktasında bulunmasıyla hem Avrupa hem de Anadolu yakasında şehrin her yerine çok rahat ulaşım imkanı sunmaktadır. Yeni açılmış olan Silivri Kampüsüne ise rektörlük binamızdan ring servisleri kalkmaktadır.
Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
28 Mart 2006 tarihinde T. C. İstanbul Bilim Üniversitesi adıyla Türk Kardiyoloji Derneği tarafından kurulan üniversitemize, 1998-1999 eğitim-öğretim yılında açılan başka bir vakıf üniversitesine bağlı olan özel tıp fakültesi devredilmiştir. Türkiye’nin ilk sağlık üniversitesi olma özelliğine sahip Demiroğlu Bilim Üniversitesi’nde yer alan tıp fakültesi 40 yıllık bir hastane geleneğinin mirasçısı durumundadır ve ülkemizin en seçkin tıp fakülteleri arasındadır. Tıp fakültemizde görülen eğitimin 1989 yılında kurulan Grup Florence Nightingale Hastaneleri deneyimiyle birleşmesi sonucu alanında yetkin hekimlerin yetiştirilmesi hedeflenmiştir. Tıp fakültemiz hem ulusal hem de uluslararası platformda bilgi ve becerisini kanıtlamış öğretim üyesi kadrosuyla kaliteli bir tıp eğitimi sunarak sağlık eğitimi alanında öncü olma vizyonunu edinmiştir.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Birçok kulübümüz ve sportif çalışmalarımız bulunmaktadır. Kulüplerimizle ilgili detaylı bilgiye okulumuzun internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Okulumuzda yeni açılan Silivri yerleşkesinde şenlikler düzenlenmektedir.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
Erasmus, TurkMSIC
Fakültenin eğitim dili nedir?
%100 Türkçe
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
Hazırlık sınıfı bulunmamaktadır. Birinci sınıfta İngilizce; ikinci ve üçüncü sınıflarda ise haftada ikişer saat tıbbi İngilizce dersi verilmektedir ve zorunlu seçmeli ders kategorisindedir.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Teorik derslerde %70, pratik derslerde ise %80 devam zorunluluğu vardır. Yoklama yöntemi uygulanmaktadır.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
Akreditasyon sürecimiz 2023-2024 öğretim yılı içerisinde hızlandırılmıştır. Şu an TEPDAD tarafından verilmiş bir akreditasyonumuz yoktur.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Akreditasyonla ilgili çalışmalar sürmektedir.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Evet, Tıp Eğitimi ve Bilişimi Anabilim Dalı olarak bulunuyor.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Hastanenin klinik bölümleri aynı binada, öğrenci laboratuvarı ise ilk iki sene için farklı binadadır. Tıp fakültesi ve hastanenin dışında Kuştepe yerleşkesinde bulunan simülasyon laboratuvarları da aktif olarak kullanılıyor.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Fakülte binasıyla birliktedir.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
2. Sınıf: 60
3. Sınıf: 64
4.Sınıf: 71
5. Sınıf: 90
6.Sınıf: 100
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Sınıf mevcuduna göre değişkenlik göstermekte ama minimum düzeyde olmasına büyük önem verilmektedir.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Tıp fakültesinde kadrolu öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı 20'dir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
2016-2017 eğitim-öğretim dönemi itibariyle entegre sisteme geçilmiştir.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
DÖNEM I : Biyoistatistik , Biyokimya, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Fizyoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji, Biyofizik, Entegre Oturumlar, Psikiyatri, Psikoloji, Tıpta Bilgisayar, Tıp Tarihi ve Etik, Sağlıkta İletişim, Tıp Hukuku, Radyoloji, Halk Sağlığı, Aile Hekimliği
DÖNEM II : Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Fizyoloji, Farmakoloji, Radyoloji, Nöroloji, Biyofizik, Aile Hekimliği, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Biyokimya, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji , Patoloji, Mikrobiyoloji, Halk Sağlığı
DÖNEM III : İç hastalıkları, farmakoloji, genel cerrahi, çocuk sağlığı ve hastalıkları, kadın hastalıkları ve doğum, kardiyoloji, enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları, biyokimya, halk sağlığı, üroloji, tıbbi genetik, nöroloji, psikiyatri, çocuk ve ergen ruh sağ. ve has, aile hekimliği, adli tıp, patoloji, tıbbi onkoloji, anestezi ve reanimasyon, göğüs cerrahisi, nükleer tıp, halk sağlığı, nöroşirurji, kulak-burun-boğaz, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, ortopedi ve tramvatoloji, dermatoloji, çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları
DÖNEM IV : Stajlar ( İç Hastalıklar, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genel Cerrahi , Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kardiyoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji)
DÖNEM V : Stajlar (Üroloji Stajı, Çocuk Cerrahisi Stajı, Adli Tıp Stajı, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Stajı, Kalp ve Damar Cerrahisi Stajı, Göğüs Cerrahisi Stajı, Nöroloji Stajı, Psikiyatri Stajı, Dermatoloji Stajı, Göğüs Hastalıkları Stajı, Ortopedi ve Travmatoloji Stajı, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Stajı, Göz Hastalıkları Stajı, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Stajı, Nöroşirürji Stajı, Radyoloji Stajı, Nükleer Tıp Stajı, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Stajı)
DÖNEM VI : İç Hastalıkları, Acil Ünitesi, Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım, Psikiyatri ve Nöroloji, Cerrahi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Aile Hekimliği, Halk Sağlığı
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
İnkılap tarihi ve Türk dili dersleri zorunlu olarak birinci sınıfta vardır. Onun haricinde seçmeli olarak DNA'dan Hücreye, kültürel antropoloji, diksiyon, işaret dili, ilişkileri öğrenmede farkındalık gibi seçmeli dersler vardır.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
Demiroğlu Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin 2023-2024 eğitim-öğretim takvimi ve müfredatı sınıf bazında şu şekilde özetlenmiştir:
I. Sınıf
Ders Kurulları ve Programı:
- Dönem I ders kurulları toplam 36 hafta sürmektedir ve 404 saat teorik, 78 saat pratik ders içermektedir. Toplam AKTS kredisi 50'dir.
- Ders kurulları şunlardır:
1. Tıbbi Bilimlere Giriş I (6 hafta, 79 teorik, 8 pratik, toplam 87 saat, 8 AKTS)
2. Tıbbi Bilimlere Giriş II (6 hafta, 75 teorik, 8 pratik, toplam 83 saat, 8 AKTS)
3. Tıbbi Bilimlere Giriş III (6 hafta, 74 teorik, 14 pratik, toplam 85 saat, 9 AKTS)
4. Genetik ve Gelişim Biyolojisi (6 hafta, 71 teorik, 10 pratik, toplam 81 saat, 9 AKTS)
5. İskelet ve Doku Sistemleri (6 hafta, 55 teorik, 18 pratik, toplam 73 saat, 8 AKTS) .

II. Sınıf
Eğitim Programı:
-Teorik Dersler:
- Hücre Zedelenmesi ve Onarımı: 2 hafta, 29 saat teorik, 1 saat pratik, toplam 30 saat, 3 AKTS
- Enflamasyon ve İmmünoloji: 2 hafta, 28 saat teorik, 2 saat pratik, toplam 30 saat, 3 AKTS
- Kardiyovasküler Sistem: 3 hafta, 43 saat teorik, 7 saat pratik, toplam 50 saat, 5 AKTS
- Hematopoetik Sistem: 2 hafta, 26 saat teorik, 4 saat pratik, toplam 30 saat, 3 AKTS
- Solunum Sistemi: 3 hafta, 39 saat teorik, 6 saat pratik, toplam 45 saat, 4 AKTS
- Sindirim Sistemi ve Metabolizma: 4 hafta, 55 saat teorik, 8 saat pratik, toplam 63 saat, 6 AKTS
- Endokrin Sistem: 2 hafta, 30 saat teorik, 5 saat pratik, toplam 35 saat, 3 AKTS
- Ürogenital Sistem: 3 hafta, 39 saat teorik, 6 saat pratik, toplam 45 saat, 4 AKTS
- Kas-İskelet Sistemi ve Cilt: 3 hafta, 40 saat teorik, 8 saat pratik, toplam 48 saat, 4 AKTS
- Sinir Sistemi: 3 hafta, 45 saat teorik, 7 saat pratik, toplam 52 saat, 5 AKTS
- Davranış Bilimleri: 2 hafta, 28 saat teorik, 2 saat pratik, toplam 30 saat, 3 AKTS
- Laboratuvar Uygulamaları:
- Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji
- Patoloji
- Farmakoloji
-Multidisipliner Uygulamalar:
- Temel klinik becerilerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar
- İlgili klinik branşlarda pratik uygulamalar

-Toplam:
- 360 saat teorik ders
- 56 saat pratik ders
- 416 saat toplam
- 43 AKTS

III. Sınıf Eğitim Programı
Teorik Dersler ve Kurullar:
1. Kliniğe Giriş ve Hayatın Evreleri I
- Teorik ve uygulamalı dersler, genel fizik muayene eğitimleri, multidisipliner uygulamalar, ve birebir klinik eğitim.
2. Kan-İmmünite-Tümör
- Teorik ve pratik dersler, vaka sunumları ve laboratuvar çalışmaları.
3. Dolaşım-Solunum
- Teorik dersler, klinik uygulamalar ve multidisipliner oturumlar.
4. Ürogenital-Endokrin
- Teorik dersler ve laboratuvar uygulamaları.
5. Gastrointestinal Sistem ve Metabolizma
- Teorik dersler, pratik çalışmalar ve vaka sunumları.
6. Sinir Sistemi ve Davranış Bilimleri
- Teorik ve pratik dersler, multidisipliner oturumlar.
Klinik Eğitim:
- Öğrenciler, ikişerli gruplar halinde öğretim üyeleri ile birebir hasta muayenesi, anamnez alma, fizik muayene yapma ve hasta-hekim ilişkisini gözlemleme gibi klinik çalışmalar yaparlar.
- Klinik eğitimler, iç hastalıkları, kardiyoloji, çocuk sağlığı ve hastalıkları, göğüs hastalıkları ve kadın hastalıkları ve doğum anabilim dallarında yapılır.
Diğer Eğitim Etkinlikleri:
- Laboratuvar Uygulamaları: Teorik konularla bağlantılı olarak laboratuvar deneyleri ve uygulamaları yapılır.
- Multidisipliner Uygulamalar: Simüle hasta merkezlerinde yapılan uygulamalarla öğrencilerin mesleki becerileri geliştirilir.
- Çalıştaylar: Farklı disiplinlerden öğretim üyeleri ile yapılan detaylı oturumlar, vaka tartışmaları ve öğrenci sunumları.

IV. Sınıf Eğitim Programı ve Stajlar
Dönüşümlü Stajlar:
1. İç Hastalıkları Stajı:
- Süre: 10 hafta
- AKTS: 13
2. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Stajı:
- Süre: 10 hafta
- AKTS: 13
3. Kadın Hastalıkları ve Doğum Stajı:
- Süre: 5 hafta
- AKTS: 6
4. Genel Cerrahi Stajı:
- Süre: 5 hafta
- AKTS: 6
5. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Stajı:
- Süre: 5 hafta
- AKTS: 6
6. Kardiyoloji Stajı:
- Süre: 5 hafta
- AKTS: 6
Toplam staj süresi: 40 hafta, 50 AKTS.
Dönüşümsüz Dersler:
1. Klinik Farmakoloji I ve II:
- Süre: Her biri 2 saat
- AKTS: 2
2. Halk Sağlığı I ve II:
- Süre: Her biri 1 saat
- AKTS: 1
3. Fizyopatoloji I ve II:
- Süre: Her biri 2 saat
- AKTS: 2
Toplam ders süresi: 10 saat, 10 AKTS.
Genel toplam: 60 AKTS.

V. Sınıf Eğitim Programı ve Stajlar
Anabilim Dallarındaki Stajlar:
- Üroloji
- Staj Süresi: 2 hafta
- Kapsam: Prostat kanseri, böbrek tümörleri, üriner sistem enfeksiyonları, cinsel işlev bozuklukları, benign prostat hiperplazisi, prostatit.
- Çocuk Cerrahisi
- Staj Süresi: 2 hafta
- Kapsam: İnguinal herni, konjenital anomaliler, pediatrik travma, apandisit, hidronefroz.
- Adli Tıp
- Staj Süresi: 1 hafta
- Kapsam: Adli vaka incelemeleri, otopsi, toksikoloji, adli rapor hazırlama.
- Anesteziyoloji ve Reanimasyon
- Staj Süresi: 2 hafta
- Kapsam: Temel yaşam desteği, ileri yaşam desteği, anestezi yöntemleri, postoperatif bakım.
- Kalp ve Damar Cerrahisi
- Staj Süresi: 2 hafta
- Kapsam: Kalp yetersizliği cerrahisi, periferik arter hastalıkları, venöz sistem hastalıkları, aritmi cerrahisi.
- Göğüs Cerrahisi
- Staj Süresi: 2 hafta
- Kapsam: Akciğer kanserleri, mediastinal tümörler, plevral hastalıklar, torakotomi.
- Nöroloji
- Staj Süresi: 3 hafta
- Kapsam: Nörolojik muayene, epilepsi, inme, nörodejeneratif hastalıklar.
- Psikiyatri
- Staj Süresi: 3 hafta
- Kapsam: Psikiyatrik değerlendirme, depresyon, anksiyete bozuklukları, şizofreni, bipolar bozukluk.
- Dermatoloji
- Staj Süresi: 2 hafta
- Kapsam: Deri hastalıkları, dermatolojik muayene, cilt kanserleri, alerjik dermatit.
- Göğüs Hastalıkları
- Staj Süresi: 2 hafta
- Kapsam: Astım, KOAH, pulmoner enfeksiyonlar, solunum fonksiyon testleri.
- Ortopedi ve Travmatoloji
- Staj Süresi: 3 hafta
- Kapsam: Kas-iskelet sistemi hastalıkları, kırık ve çıkık tedavisi, artroplasti, spor yaralanmaları.
- Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
- Staj Süresi: 2 hafta
- Kapsam: Otit, sinüzit, larenjit, KBB cerrahisi, işitme kaybı.
- Göz Hastalıkları
- Staj Süresi: 2 hafta
- Kapsam: Katarakt, glokom, retina hastalıkları, göz muayenesi, göz travmaları.
- Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi
- Staj Süresi: 2 hafta
- Kapsam: Yanık tedavisi, estetik cerrahi, rekonstrüktif prosedürler, el cerrahisi.
- Nöroşirürji
- Staj Süresi: 2 hafta
- Kapsam: Beyin tümörleri, spinal cerrahi, travmatik beyin hasarları, nöroşirürjik aciller.
- Radyoloji
- Staj Süresi: 2 hafta
- Kapsam: Görüntüleme teknikleri, radyolojik incelemeler, girişimsel radyoloji, diagnostik radyoloji.
- Nükleer Tıp
- Staj Süresi: 2 hafta
- Kapsam: Nükleer tıpta temel prensipler, nükleer görüntüleme, radyonüklid tedaviler, PET/CT.
- Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
- Staj Süresi: 2 hafta
- Kapsam: Rehabilitasyon yöntemleri, fiziksel tıp uygulamaları, kas-iskelet sistemi rehabilitasyonu, nörolojik rehabilitasyon.

Toplam staj süresi: 18 farklı anabilim dalında dönüşümlü olarak yapılacak stajlar.


VI. Sınıf Eğitim Programı ve İntörn Eğitimi
İntörn Eğitim Programı:
VI. sınıf tıp öğrencileri, intörn olarak çeşitli klinik ve polikliniklerde görev yaparak pratik tecrübe kazanırlar. Eğitim programı, öğrencilerin klinik bilgi ve becerilerini geliştirmeyi ve hekimlik mesleğine hazırlamayı amaçlar.

1. İç Hastalıkları
- Süre: 2 ay
- Kapsam: Hasta muayenesi, tanı koyma, tedavi planlama, hasta takibi.
2. Cerrahi
- Süre: 2 ay
- Kapsam: Cerrahi vaka tartışmaları, ameliyat öncesi ve sonrası hasta yönetimi, temel cerrahi prensipler.
3. Pediatri (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları)
- Süre: 2 ay
- Kapsam: Pediatrik hasta muayenesi, çocuk hastalıklarının tanı ve tedavisi.
4. Kadın Hastalıkları ve Doğum
- Süre: 2 ay
- Kapsam: Gebelik takibi, doğum süreci, jinekolojik hastalıklar.
5. Acil Tıp
- Süre: 1 ay
- Kapsam: Acil hasta yönetimi, travma ve acil durumlarda müdahale.
6. Kardiyoloji
- Süre: 1 ay
- Kapsam: Kardiyovasküler hastalıkların tanı ve tedavisi.
7. Aile Hekimliği
- Süre: 1 ay
- Kapsam: Birinci basamak sağlık hizmetleri, kronik hastalık yönetimi, hasta eğitimi.
8. Seçmeli Stajlar
- Süre: 1 ay
- Kapsam: Öğrencinin ilgi duyduğu ve kariyer planlaması yaptığı alanda seçmeli staj yapma imkanı.
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Anatomi: Masa masa 5’erli grup halinde bölünmekteyiz. Kadavra ve maketler üzerinden ders işlenmektedir.
Histoloji: Herkes kendine ait mikroskoplarından o haftanın preparatlarını inceler. Öncesinde hoca tahtaya yansıttığı mikroskop görüntüsünden bilgilendirme yapar.
Fizyoloji: Gruplara bölünerek o haftanın konusuyla ilgili deneyler yaparız.
Patoloji: Teorik dersin konusu laboratuvarda mikroskoplarda incelenir.
Mikrobiyoloji: Preparat hazırlama, besiyeri ekimleri gibi haftanın konusuna uygun pratik yapılır.
Biyokimya: 6’şarlı gruplara bölünerek deneylerimizi gerçekleştiririz.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Biri kadın biri erkek iki adet kadavramız vardır. Her konudan oldukça bol miktarda ve bol çeşitte maket bulunmaktadır. Ayrıca fakültemizde anatomage table uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulamayla geniş ve yatay bir masaya yerleştirilmiş ekran üzerinden üç boyutlu olarak anatomik yapıları görüntüleyebilmekteyiz.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Her öğrencinin kendine ait mikroskobu vardır.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Düzenli olarak haftanın üç günü bilimsel toplantılar düzenlenmektedir. Bu toplantılarda öğretim üyeleri tarafından verilen konferanslar, olgu tartışmaları ve öğrenciler tarafından sunulan olgu analizleri yer almaktadır. Bu etkinlikler, öğrencilerin en güncel tıbbi bilgileri tartışmasına ve öğrenmesine olanak tanır​.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Multidisipliner uygulamalar adıyla her öğretim yılında, o dönemin ders içeriğine göre klinik destekli dersler verilmektedir.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Simülasyon Merkezi’nde gerçekleşen pratik derslerde ameliyat esnasında kullanılan cihazları tanıma, enjeksiyon, dikiş atma ve acile gelen bir hastaya ilk yardım, teşhis ve tedavi süreçlerinde yapılması gerekenlere yönelik eğitim ve öğretim verilmektedir.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
Zorunlu final sınavı vardır. Her öğrenci her yarıyıl bitiminde bu zorunlu final sınavına girer. Bunun yanı sıra teorik ve pratik kurul sınavları, MDU sınavı ve öğrenci sunumu üzerinden puan değerlendirmesi yapılır.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Genel ortalama 60, final ortalaması 50 puan ve üzeri olmalıdır.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomi maket ve kadavra üzerinde zilli sistem şeklinde, histoloji mikroskop üzerinde mikrobiyoloji ise mikroskop ve yazılı olmak üzeri değişkenlik göstermektedir.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Hayır yoktur.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
Geri bildirim anketleri yapılmaktadır. Öğrenciler bazı anabilim dalı araştırmalarına katılabilmektedirler.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Öğrencilerin sorunlarını dekanlıklara aktarabileceği Fakülte temsilcilikleri, dönem temsilcilikleri, Öğrenci Eğitim Komisyonu bulunmaktadır.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Sağlık Bilimlerinin tüm programlarında öğrencilerin lisansüstü eğitime devam etmeye istekli ve bu konuda yeterli ve yetkin mezun sayısı, mezunların istihdam edilebilirlik düzeyi ve hızı, kültürlerarası bakım / iletişim konusunda yetkin, kanıta dayalı uygulamaları gerçekleştirmede başarılı bir ekip üyesi olabilmeleri amaçlanmaktadır. Nitekim üniversitemizin mezun takip sistemi ile belirlediğimiz lisans programları ortalama %80 istihdam oranı ve çalışanların %81,70’inin sağlık ve sosyal hizmetlerde, %11,2’sinin ise eğitim hizmetlerinde görev almalarıyla izlenen başarı oranları memnuniyet oluşturmaktadır.
Demiroğlu Bilim Üniversitesi kent merkezindeki konumu, kampüsleri ve uygulamalı eğitim hastaneleri olan Florence Nightingale Hastaneleri’ne dayalı marka değeri; alanında önemli uzmanları uluslararası akredite hastanelerinde örnek uygulama alanlarında bulundurma, yurtiçi ve yurtdışı işbirliği anlaşmalarıyla öğrenci ve akademisyen değişimini sağlama, konferans, seminer ve çeşitli eğitim / sertifika programlarıyla öğrencilerinin hem akademik hem de sosyal donanımını zenginleştirme olanaklarına sahiptir. Demiroğlu Bilim Üniversitesi Down Sendromu Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kanser Uygulama ve Araştırma Merkezi, Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, Organ, Doku ve Hücre Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi, Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi, Ses, Konuşma ve Yutma Bozuklukları Uygulama ve Araştırma Merkezi, İleri Endoskopi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Otizm & Nörogelişimsel Hastalıklar Uygulama ve Araştırma Merkezi, Deney Hayvanları In Vivo Laboratuvarı, Hücre ve Kanser Araştırmaları Merkezi In Vitro Laboratuvarı ve Teknoloji Transfer Ofisi AR-GE Merkezi’mizin faaliyetleri de uzman kadro ve öğrenciler açısından çok önemlidir.
Eğitim dönemlerini, araştırma ve geliştirme süreçlerini tamamlayan mezunlarımız;
Sağlık bakımında etik ilke ve değerlere bağlı karar verme,
Toplumun tüm sorunlarına duyarlı biçimde çözüm önerileri üretebilme,
Toplumsal sorumluluk bilinci ile interdisipliner anlayış içinde araştırma, proje ve etkinliklerde rol alma,
Ekip çalışmasına duyarlı olma ve etkili iletişim becerilerini kullanma,
Çağdaş ve profesyonel kimliği ile meslektaşlarına rol model ve yaşadığı topluma örnek olma konusunda başarılı meslek üyeleri olabilmektedirler.
Küresel Sağlık Düzeyi Göstergeleri, sağlık insan gücü durum raporu, sağlıklı toplum hedefleri, yükseköğretimde kitleselleşme, uluslararasılaşma, kalite güvence sistemlerinin varlığı sağlık hizmetlerinin sunumunda eğitimli uzman ve nitelikli işgücüne duyulan ihtiyacın artmasına, Sağlık Bilimleri alanında yükseköğrenim hedefleyen öğrenci sayısının da giderek daha çok yükselmesine neden olmuştur. Üniversitemizin öne çıkan özellikleri;

Sağlık Bilimleri alanında deneyimli, güçlü ve güvenilir bir marka olması,
Rasyonel düşünceyi, geleneği, liyakat ve hizmeti öne çıkarması,
Akademik birimler ve hastanelerin kent merkezinde yer alması ve kolay ulaşılabilir olması,
Her düzeydeki yönetici ve akademisyenlere öğrencilerin kolaylıkla ulaşabilmesi,
Sağlıkta multidisipliner çalışma olanağı,
Tıp Fakültesi bulunan vakıf üniversiteleri arasında başarı sıralamasında (ÖSYS) 4. sırada yer alması,
Vakıf Üniversiteleri arasında öğrenci başına cari gider miktarı açısından ilk sırada yer alması (Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2020 Raporu),
Vakıf Üniversitesi Tıp Fakülteleri arasında Tıpta Uzmanlık Sınavında 1. sırada yer alması,
Sağlık eğitiminde öncü olması, sadece sağlık bilimlerinde başarılı eğitim programları sunması öncelikli olarak tercih edilmesini sağlaması,
Mezunlarımızın çağdaş ve profesyonel kimliği ile meslektaşlarına rol model ve yaşadığı topluma örnek olma konusunda başarılı meslek üyeleri olabilmeleri,
Mezunlarımızın toplumun tüm sorunlarına duyarlı biçimde çözüm önerileri üretebilmeleridir.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Sosyal etkinliklerin yetersizliği.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Fakültemizde pandemi süresince aktif bir şekilde çevrim içi eğitim verilmiştir. Adobe connect üzerinden hocalarımız canlı bir şekilde ders anlatımı yapmışlardır.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Pandemi döneminde çevrimiçi sınav 2 hoca eşliğinde kamera ve mikrofon aracılığıyla her öğrenciye tek tek 20 dakika süre içerisinde 10 adet soru sorulan sözlü sistemi şeklinde gerçekleşmektedir. Dönem 1, 2, 3, 4 ve 5'ler bu şekilde sınav olmuşlardır.