Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
Manisa
Üniversite statüsü nedir?
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
Manisa hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki sitelerden ulaşabilirsiniz.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Manisa
https://www.manisa.bel.tr/s22_manisa-tarihi.aspx
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Şehir içi ulaşım olarak özel halk otobüsleri, dolmuşlar ve tren kullanılmaktadır.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
BİZİM FAKÜLTEMİZİN ÇEVRESİNDEKİ DEVLET YURTLARI:
1.MANİSA - MURADİYE K.Y.K YURDU
2.MANİSA - MERKEZ K.Y.K YURDU
Ayrıntılı Bilgi İçin,https://www.kyk.gov.tr/
Ayrıca bir çok özel yurt da bulunmaktadır.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Fakültemizin bulunduğu Uncubozköy Kampüsü çevresinde öğrencilerin konaklayabileceği evler bulunmaktadır. Evlerin yakınlarında sosyal ihtiyaçların karşılanabildiği kafeler, lokantalar, spor merkezi vb. vardır.
2023 yılı Uncubozköy Kampüsü çevresi ev fiyatları ortalama:
1+1 ev fiyatları: 7000 Türk Lirası
2+1 ev fiyatları: 12000 Türk Lirası
3+1 ev fiyatı: Türk Lirası 15000 Türk Lirası
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
Üniversitemiz 1992 yılında kurulmuş ve Manisa'da eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamıştır. Celal Bayar Üniversitesi 1992 deki kuruluşunun arkasından pek çok yeni yüksekokulları bünyesine kazandırmıştır. Bunlardan Yükseköğretim Yürütme Kurulu'nun kararıyla Ahmetli Meslek Yüksekokulu, Demirci Meslek Yüksekokulu, Gördes Meslek Yüksekokulu, Gölmarmara Meslek Yüksekokulu, KırkağaçMeslek Yüksekokulu, Saruhanlı Meslek Yüksekokulu, Soma Meslek Yüksekokulu kurulmuştur.
1994 de açılmış olan Tıp Fakültesi, bu fakülteyle doğrudan ilgili üniversitemiz Araştırma ve Uygulama Hastanesi; 23.04.1994 tarihinde Sağlık Bakanlığı'ndan bir protokol ile devralınan Moris Şinasi Hastanesi'nin inşa halindeki ek binası tamamlanarak 1995 tarihinden itibaren hasta kabul edilmeye başlanmıştır.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
KYK bursları yanı sıra fakültemiz tarafından Öğretim Görevlisi Bursu verilmektedir. Bunların dışında Elginkan Vakfı da burs vermektedir.
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Üniversitemizde her sene Bilim ve Bahar şenlikleri düzenlenmektedir. Şenliklerimizde ünlü sanatçıların verdiği konserler ve çeşitli faaliyetlerin bulunduğu etkinlikler yer almaktadır.
Çeşitli kongrelere de ev sahibi yapmaktayız.(Ayrıntılı bilgi için web sayfamıza bakınız.)
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
3 adet kütüphanemiz var.Bunlardan birisi tıp fakültesi dekanlığında , bir diğeri Sağlık Bilimleri amfilerin olduğu binanın en üst katında ve ayrıca yeni amfi binamızın her katında da çalışma salonları bulunuyor. Dekanlık kütüphanesi 24 saat açık, diğer kütüphanemiz ise mesai bitimiyle kapanıyor.Dekanlık kütüphanesinde intörnler için ayrılmış masalar bulunuyor.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Fakültemizin öğrenci toplulukları şu şekildedir:
Çevre, Sosyal Yardımlaşma ve Tıbbi Farkındalık Kulübü
European Medical Student's Association (EMSA)
İDEA
Koruyucu Hekimlik ve Halk Sağlığı Kulübü
Moleküler Biyoloji ve Genetik
Tıbbi İnovasyon Kulübü
Tıp Bilim ve Sağlık Kulübü
Tıp Eğitimi Kulübü
TURKMSIC Kulübü

Üniversitedeki öğrenci topluluklarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
https://sks.mcbu.edu.tr/topluluk-ve-kulupler/topluluk-ve-kulupler.59838.tr.html
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Okulumuzda öğlen ve akşam vakitlerinde yemek çıkmaktadır. Yemekhane ücreti günlük 10 TL'dir. Sağlık kampüsünün ortak kullandığı ve tıp fakültesinin olmak üzere 2 yemekhanemiz var. Üniversitemizin çevresinde de uygun fiyata yemek yiyebileceğimiz çeşitli yerler var.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Manisa, İstanbul'u İzmir'e bağlayan ana karayolu üzerindedir. İzmir'e uzaklığı 30 km'dir. Celal Bayar Üniversitesinin Manisa Merkez, Muradiye ve Uncubozköy'de yerleşkeleri bulunmaktadır. Ayrıca Manisa ilçelerinde de yüksekokullar bulunmaktadır. Yerleşkeler arasında ulaşım ringler ile sağlanmaktadır.(Üniversite tarafından) Bunun dışında özel halk otobüsleri ile de ulaşım sağlanabilir.(1,8,11 numaralı hatlar gibi)
Fakültemiz Uncubozköy Yerleşkesinde yer almaktadır.(Manisa-İzmir Yolu 1.km'dedir.)
Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
03.07.1992 tarihinde kabul edilen 3837 sayılı yasa ile 11 Temmuz 1992 yılında kurulan Fakültemiz 1995-1996 öğretim yılında 21 öğrenci ile eğitim öğretime başlamıştır.2008 yılından itibaren Uncubozköy yerleşkesinde bulunan 4192 metrekare kapalı alan 1608 metrekare açık alan toplam 5800 metrekare alana sahip modern binasında eğitim öğretime devam etmektedir. Fakültemiz bünyesinde 3 Bölümde; Temel Tıp Bölümünde 11, Dahili Tıp Bilimleri Bölümünde 19, Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümünde 13 olmak üzere toplam 43 Anabilim dalı ve 31 bilim dalları bulunmaktadır.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Fakültemizde geleneksel olarak herhangi bir festival şenlik vs. düzenlenmemektedir. Bir adet basketbol ve bir adet de voleybol sahamız bulunmaktadir.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
Fakültemizde Erasmus Staj Hareketliliği Programı,Farabi,Mevlana,TurkMSIC gibi yurtdışı-yurtiçi değişim programları uygulanmaktadır.
Detaylı bilgiye aşağıdaki siteden ulaşabilirsiniz.
https://tip.mcbu.edu.tr/mezuniyet-oncesi-egitim/degisim-programlari.162.tr.html
Fakültenin eğitim dili nedir?
Fakültede öğrenim dili %100 Türkçe'dir.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
Fakültemizde İngilizce Hazırlık Eğitimi bulunmamaktadır. Dönem 1 bünyesinde her hafta 3 saat İngilizce derslerimiz vardır.Sene başında yapılan muafiyet sınavı sonrasında öğrenci 60'ın üzerinde not alırsa İngilizce derslerinden muaf sayılmaktadır.Geçemezse sene içerisinde vize ve final sınavlarına girmesi gerekmektedir.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
lk üç dönemde öğrenciler her ders kuruluna ilişkin teorik derslere % 70'ine, pratik ve beceri uygulamalarına % 80'ine katılmak zorundadır. Mazeretli ya da mazeretsiz olarak bu sınırların altında kalan öğrencilerin ders kurulu başarı notları sıfır (0) olarak kabul edilir.
Staj dönemlerinde öğrenciler; teorik derslerin % 70'ine, staj uygulamalarının % 80'ine katılmak zorundadır. Mazeretli ya da mazeretsiz olarak bu sınırların altında kalan öğrencilerin stajı tekrar etmeleri gerekir.
İntörnler, Fakülte Yönetim Kurulu tarafından belirlenen eğitim programına katılmak zorundadır. İntörnlük döneminde, her staj için mazeretli ya da mazeretsiz toplam sürenin % 10'undan fazla devamsızlık kabul edilmez. Devamsızlık veya yetersizlik durumlarında söz konusu stajın tekrarlanması gerekir
Yurtiçinde ve yurtdışında etkinliklere katılmak üzere Rektörlük ya da Dekanlık tarafından görevlendirilen öğrencilerin izinleri devamsızlık olarak değerlendirilmez. Üniversiteyi veya Türkiye'yi temsilen görevlendirmelerle ilgili izinler sınavlar için de geçerlidir.
Öğrenciler sağlık raporu aldıkları takdirde rapor süresinin söz konusu ders kurulunun ya da stajın devamsızlık sınırını aşması halinde o ders kurulundan veya stajından devamsızlıktan başarısız sayılır.
Devamsızlık bilgileri öğrenci işlerinden birebir öğrenilebilmektedir.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
Fakültemize TEPDAD Yönetim Kurulu'nun 9 Mart 2013 tarihli toplantısında, UTEAK'ın teklifi üzerine, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Programı'nın Temel Standartları karşıladığı belirlenerek 1.1.2013 tarihinden geçerli olmak kaydı ile 31.12. 2018 tarihine dek 6 yıllığına TAM AKREDİTASYON STATÜSÜ verilmiştir. Ve sonra; TEPDAD Yönetim Kurulu' nun ve UTEAK'ın teklifi üzerine, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Programı' nın Temel Standartları karşıladığı belirlenerek 1.1.2019 tarihinden geçerli olmak kaydı ile 31.12. 2025 tarihine dek 6 yıllığına tam akreditasyon statüsü verilmiştir.2013 yılında eğitimini akredite eden Fakültemiz sürekli deneyimler ve iyileştirmelerle standartlarını daha da yukarılara taşımaktadır.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Eğitim programımız açısından amaç ve hedeflerimize uygun olarak uygulanan entegre eğitim sisteminin yanında Probleme Dayalı Öğrenme (PDÖ) hedefli programların da uygulanması için çalışmalar başlatılmıştır.
Öğrenciler açısından TÜBİTAK tarafından öğrencilerin burs alması için bilimsel danışmanlık yapılması,yurt dışı burs için olanak sağlanması,TurkMSIC ile öğrenci değişiminin sağlanması,geri bildirim anketlerinin kurul ve stajlarda uygulanması gibi çalışmalar yapılmaktadır.
Birimlerimizin akreditasyonları için de çalışmalar başlatılmıştır. Fakültemiz Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı,20.03.2014 tarihinde yapılan kurum ziyareti sonucunda "Göğüs Hastalıkları Uzmanlık Eğitimi İçin Akredite Edilme Koşulları" nı sağladığına kararverilmiştir.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Fakültemiz Tıp Eğitim Anabilim Dalına sahiptir. Anabilim Dalı Başkanı, Doç. Dr. Süheyla Rahman'dır.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Fakültemiz Üniversitemizin Uncubozköy Yerleşkesinde yer almaktadır. "Sağlığınız Emin Ellerde" sloganıyla kaliteli sağlık hizmeti sunmayı hedefleyen Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi 1995 yılında hizmete açılmış olup Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi dışındaki tüm birimleriyle Uncubozköy yerleşkesindeki yeni binasında 3.basamak sağlık hizmeti vermektedir. ( Derslik binamıza uzaklığı 5 dakikadır. ) 2 ana bloktan oluşan hastanenin ön bloğunda Acil Servis, Polklinik, Laboratuvar ve idari birimler hizmet vermektedir. Arka blokta ise yataklı kliniklerimiz hizmet vermektedir.Aynı zamanda Poliklinikler ve amfiler için yeni bir bina inşa edilmiş olup dönem 1-2-3'ler orada eğitim görmektedir.
Şehir merkezinden hastanemize ulaşım otobüs,dolmuş gibi toplu taşıma araçları ile ortalama 20-25 dakika sürmektedir.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Fakültemiz bünyesinde 3 Bölümde; Temel Tıp Bölümünde 11, Dahili Tıp Bilimleri Bölümünde 19, Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümünde 13 olmak üzere toplam 43 Anabilim dalı ve 31 bilim dallarında güçlü akademik kadrosuyla hizmet vermektedir
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
2022 - 2023 Eğitim Öğretim Dönemi bünyesinde Dönem 1 270, Dönem 2 240, Dönem 3 200, Dönem 4 200, Dönem 5 180 ve Dönem 6 150 öğrenciye sahiptir.
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
4.sınıfta her grupta yaklaşık 50, 5 ve 6. sınıflarda 12-13 kişilik gruplar bulunmaktadır.
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Fakültemizde 142 Profesör, 33 Doçent, 47 Doktor Öğretim Üyesi olmak üzere 222 öğretim üyesi vardır.Toplam öğrenci sayımız yaklaşık 1394'tür. Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı 6 ya da 7'dir. Ve her sene dönem başında Danışman Öğrenci ve Öğretim Görevlileri listesi ilan edilir. İlişkilerin gelişmesi hedeflenir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
Fakültemizde öğretim Entegre Kurul sistemidir.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
DÖNEM 1:
Dönem I tıp eğitiminin amacı, tıbba temel oluşturacak konularda öğrenciyi bilgilendirmek, insan hücre ve dokularını tanıtmak ve bununla beraber öğrenciye hekimlik mesleğini tanıtmak ve iletişimsel becerileri kazandırmaya başlamaktır.
İşlenen Dersler: Tıbbi Biyoloji, Tıbbi Genetik, Biyofizik, Organik Kimya ve Biyokimya,Histoloji-Embriyoloji,Anatomi,Fizyoloji,Mikrobiyoloji,Parazitoloji,TıpTarihi,Biyoistatistik,Davranış Bilimleri, Tıbbi Bilişim, Sağlığın Sosyal Gelişimi, Hekim ve Toplum, Bilim Felsefesi, Zorunlu Dersler, Seçmeli Dersler, Klinik Yaklaşım, İnteraktif Modüller
DÖNEM 2:
Dönem II tıp eğitimin amacı, normal insan vücudunun yapısını ve fonksiyonlarını sistemler üzerinde vermek; öğrenciyi hastalıklarla ilgili değişiklikleri tanımaya ve öğrenmeye hazır duruma getirmek; tıbbi yönden önemli mikroorganizmaları tanıtmak ve vücudun savunma mekanizmaları ile ilgili yanıtları incelemektir.
İşlenen Dersler: Anatomi, Biyofizik, Biyokimya, Farmakoloji, Fizyoloji, Histoloji-Embriyoloji, Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Patoloji, Tıbbi Etik, Tıbbi Genetik, Klinik Yaklaşım, Beceri Uygulamaları, Seçmeli Dersler, İnteraktif Modüller
Dönem 3:
Dönem III tıp eğitiminin amacı, Temel Bilimler ile Klinik Bilimler arasındaki bilgiler arasında köprü işlevi sağlaması ve Tıp Fakültesi öğrencilerinin Klinik Bilimlere hazır hale getirilmesidir.
İşlenen Kurullar: Hücresel Patoloji II,Dolaşım ve Solunum Sistemleri,Hemapoetik ve Kas-İskelet Sistemleri,Sindirim Sistemleri, Nörolojik Bilimler ve Duyu Sistemleri, Deri Endokrin Sistem ve Meme,Ürogenital Sistem,Sosyal Tıp,Klinik Bilimler(Staj)
DÖNEM 4:
Dönem IV tıp eğitiminin amacı, ilk üç dönemde alınan bilgilerin kliniğe uyarlanması ve alınan bilgi ve becerilerin klinikte kullanılmasıdır. Ayrıca Hekimlik sanatına yönelik uygulamalı ve kuramsal eğitim görmeleri de planlanmıştır.
İlk üç dönemde verilen tıbbi becerilerin devamı olarak, bu dönem stajları içinde de becerilerin kliniğe uygulanması sağlanmalıdır. Öğrenciler beş gruba ayrılacak ve stajlar dönüşümlü olarak gerçekleştirilecektir.
Verilen Stajlar: Genel Cerrahi,Çocuk Hastalıklar, İç Hastalıkları, Kadın Hastalıklar ve Doğum, Kardiyoloji-Göğüs Hastalıkları-Radyoloji
DÖNEM 5:
Dönem V. Tıp eğitiminin amacı, ilk üç dönemde alınan bilgilerin kliniğe uyarlanması ve alınan bilgi ve becerilerin klinikte kullanılmasıdır. Bununla birlikte hekimlik sanatına yönelik uygulamalı ve kuramsal eğitim görmeleri planlanmıştır.
Verilen Stajlar:
Adli Tıp, Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Çocuk Cerrahisi, Deri ve Zührevi Hastalıklar, Enfeksiyon Hastalıkları, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Göz Hastalıkları, Kalp-Damar Cerrahisi, KBB Hastalıkları, Nöroloji, Nöroşirürji, Ortopedi ve Travmatoloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Psikiyatri, Üroloji, Klinik Farmakoloji, Epidemiyoloji
DÖNEM 6:
Dönem VI, 2’şer aylık 6 dilim içinde toplam 12 ay sürede Klinik Anabilim Dalları’nda uygulamalı stajları kapsar.
Dilimler arasında 8 hafta süreli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kırsal Hekimlik, 6 hafta süreli Kadın Hastalıkları ve Doğum, İç Hastalıkları, 4 hafta süreli Genel Cerrahi, Psikiyatri, Acil Tıp Servis, 2 hafta süreli Adli Tıp, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Risk Gruplarına Multidispliner Yaklaşım (RMY) stajı bulunmaktadır.

Staj uygulamaları içinde poliklinik hizmeti, nöbet tutma, yatan hasta takibi ve klinik içindeki çeşitli girişim uygulamalarına katılma yanı sıra eğitim hizmeti içinde seminer hazırlama, süpervizyon alma ve güncel makalelerin çevirisi yer almaktadır. Ayrıca otopsi ya da rapor düzenlenmesi biçimindeki adli tıp uygulamaları konusunda pratik yapılması hedeflenmektedir
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Dönem 1,2,3'ler için seçmeli dersler verilmektedir.Her eğitim dönemi bu seçmeli dersler değişmektedir.Aynı zamanda dönem 2 öğrencilerinin Sosyal Sorumluluk Projesi dersi adında bir dersleri bulunmaktadır.Bu derste küçük gruplar halinde bir Sosyal Sorumluluk Projesi geliştirip gerçekleştirmektedir.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
Fakültemizin akademik takvimini bu sitelerden öğrenebilirsiniz.
https://tip.mcbu.edu.tr/akademik/2021-22-akademik-takvim.44238.tr.html
https://tip.mcbu.edu.tr/2023-2024-ders-programi.60469.tr.html
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Anatomi: Bu ders alanındaki pratikler o hafta içinde işlenen teorik derslere yönelik olmak üzere kurul bazında değişen saatlere sahip olsa da ort. olarak 8 saattir.İşlenen teorik derse hitaben maketler,kadavra üzerinde Sorumlu Öğretim Görevlimiz tarafından görsel olarak tekrar anlatılmaktadır.(Mevcut olarak kalabalık olunmasından dolayı gruplar halinde derse alınmaktayız.)
Histoloji: Bu ders alanındaki pratikler o hafta içinde işlenen teorik derslere yönelik olmak üzere kurul bazında değişen saatlere sahip olsa da ort. olarak 4 saattir.İşlenen teorik derse hitaben mikroskobi laboratuvarımızda Sorumlu Öğretim Görevlimiz tarafından görsel olarak tekrar anlatılmaktadır.Daha sonra bireysel olarak mikroskop üzerinde preperatların incelenmesi yapılır ve çizilir.(Mevcut olarak kalabalık olunmasından dolayı gruplar halinde 4 adet mikroskop laboratuvarına sıra ile alınmaktayız.)
Fizyoloji: Bu ders alanındaki pratikler belirli kurullar bazındadır.O hafta içinde işlenen teorik derslere yönelik olmak üzere kurul bazında değişen saatlere sahip olsa da ort. olarak 4 saattir.İşlenen teorik derse hitaben mikroskobi laboratuvarımızda Sorumlu Öğretim Görevlimiz tarafından görsel olarak tekrar anlatılmaktadır.Preperatlar incelenebilir.Ayrıca bazı derslerde bireysel olarak deneysel çalışmalar yapabilmekteyiz.(Fare ,kurbağa kesme vb.)Ve fizyolojik olarak sistemlerle ilgili klinik yaklaşımlar için eğitimler almaktayız.
Patoloji: O hafta içinde işlenen teorik derslere yönelik olmak üzere kurul bazında değişen saatlere sahip olsa da ort. olarak 4 saattir.İşlenen teorik derse hitaben mikroskobi laboratuvarımızda Sorumlu Öğretim Görevlimiz tarafından görsel olarak tekrar anlatılmaktadır.Preperatlar incelenir. Makroskobik incelemeler için ise dersi anlatacak olan kişi ilgili patolojik organı bizlere sunarak dersini anlatır.
Parazitoloji:İnsanlar için patojen olan parazitleri tanımak ve ayırt etmek amacı ile bu dersin pratiği yapılmaktadır.Bu ders alanındaki pratikler belirli kurullar bazındadır. O hafta içinde işlenen teorik derslere yönelik olmak üzere kurul bazında değişen saatlere sahip olsa da ort. olarak 4 saattir. İşlenen teorik derse hitaben mikroskobi laboratuvarımızda Sorumlu Öğretim Görevlimiz tarafından görsel olarak tekrar anlatılmaktadır. Preperatlar incelenebilir. Ayrıca bireysel olarak örnek alma, preperat hazırlama gibi pratikler yapılmakta.
Mikrobiyoloji: Öncelikli olarak mikrobiyolojik tanı yöntemleri, temel boyama teknikleri, besiyerleri, ekim yöntemleri, sterilizasyon ve dezenfeksiyon uygulamalarını benimsemek amacı ile bu pratik yapılmaktadır. Bu ders alanındaki pratikler belirli kurullar bazındadır. O hafta içinde işlenen teorik derslere yönelik olmak üzere kurul bazında değişen saatlere sahip olsa da ort. olarak 4 saattir. İşlenen teorik derse hitaben mikroskobi laboratuvarımızda sorumlu Öğretim Görevlimiz tarafından görsel olarak tekrar anlatılmaktadır. Hastanemizin Mikrobiyoloji Laboratuvarında bireysel olarak canlı organizma ekimi yapar ve mikroskobik olarak incelenebilmekte.
Biyokimya: Öncelikli olarak örnek alınması, analizlerini ve değerlendirebilme yöntemlerinin belirtebilmesi amacı ile bu pratik yapılmaktadır. Bu ders alanındaki pratikler belirli kurullar bazındadır.O hafta içinde işlenen teorik derslere yönelik olmak üzere kurul bazında değişen saatlere sahip olsa da ort. olarak 4 saattir.İşlenen teorik derse hitaben Biyokimya Laboratuvarımızda Sorumlu Öğretim Görevlimiz tarafından görsel olarak tekrar anlatılmaktadır. Ve bireysel olarak kimyasal deneyler yapar ve değişimleri gözlemlenir.
Biyoistatistik: Bu dersin pratiği yoktur ve Temel istatistik yöntemler ve bunların canlı sistemlere uygulamalarını belirtebilmemiz amacı ile teorik dersler işlenir.
Biyofizik: Bu dersin pratiği yoktur.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Fakültemizde 1'i kadın olmak üzere 3 adet kadavra bulunmaktadır. Ayrıca üzerinde çalışabileceğimiz 30 adet maketimiz de bulunmaktadır.Anatomi Anabilim Dalı bünyesinde 1 Diseksiyon Mikroskobisi ve 1 Yürüme ve Denge Analiz Makinası bulunmaktadır.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
4 adet labaratuvar dersliğimiz bulunmaktadır.Her birinde 15 adet olmak üzere 60 adet mikroskop bulunmakta.Mikroskop dersi esnasında sınıfımız gruplara bölünmekte ve bir mikroskop başına 1-2(grup sayısıma göre) öğrenci düşmektedir.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Her kurul bünyesinde İnteraktif modüller vardır. Öğretim Üyeleri katılımı ile olgu sunumu üzerinden kurul boyunca öğrenilen tüm bilgilerin harmanlanarak pekiştirilmesi ve klinikteki yansımasının kavranılması hedeflenmiştir.
Dönem içinde alınması zorunlu Seçmeli Dersler vardır. Her Seçmeli Dersin amaç ve hedefi doğrultusunda dersler işlenir.2013-2014 Dönemine ait Seçmeli Dersler şöyledir:
Kanıta Dayalı Tıp, Moleküler Tıp, İletişim Becerileri , Hastalıklara Moleküler Açıdan Bakış ve Bireye Özgü Tedavi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Kromozom Yapısı, Kromozom Kültürü ve İnceleme Yöntemleri,Tıptaki Bilimsel Araştırmalar ve Kariyer Danışmanlığı, Anadoluda Geleneksel Halk Hekimliği ve Uygulama Örnekleri, Sağlığın Geliştirilmesi, Lisansüstü Eğitim, Bilgisayar, Teknoloji, Yaratıcılık, Fikri Mülkiyet ve Patent Başvuruları, Türkçe Tıbbi Terminoloji (Yabancı Öğrenciler İçin ), Etkili Sunu Hazırlama Teknikleri, Dünya Tarihini Değiştiren Salgınlar, Beyinin Kognitif Fonksiyonu (Psikoteknik-Psikomotor Testler), Hekim ve Hobi, Ergonomi, Sağlık Hizmetlerinde İletişim
Her Perşembe saat 13:00-15:00 arası İntern Söyleşileri olmaktadır. İnternler Danışman Öğretim Görevlileri ile birlikte belirledikleri konu hakkında (hastalık,bilimsel çalışmalar,deneyler vb.) sunum yapmaktadırlar.
Öğrenci meclisleri, biz öğrencilerin sorunlarını tartışmak ve çözüm önerilerini bulmak amacı ile Rektör, Dekan, Dekan Yardımcıları, Öğretim Görevlileri ve öğrencilerin katılımı ile her dönem düzenlenmektedir.
Her ay Temel, Dahili ve Cerrahi Bölüm Öğretim Görevlileri tarafından belirli gün ve saatlerde(duyurusu ay başında yapılır) Bölüm Seminerleri yapılmaktadır.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Mesleki Beceri Derslerine sahibiz.Ulusal ÇEP programı analizi sonucu Beceri uygulamalarının da analizi yapılmış ve Çekirdek Eğitim Programı'nda bulunan tüm beceriler Dönem 1,2 ve 3 bünyesinde verilmektedir.
Her kurul sisteminde ort. 6 saat olmak üzere bu dersi almaktayız.Dersimiz Sorumlu Öğretim Görevlimiz tarafıından(genelde Sorumlu Öğretim Görevlilerimiz Klinik Bilimlerdeki Hocalarımız olmaktadır)becerinin amaç ve hedefleri açıklanarak başlanır.Malzemeler tanıtılır ve basamaklar şeklinde işlem gerçekleştirilir.Ders bittikten sonra tek tek her öğrencinin basamaklara uygun olarak işlemi gerçekleştirmesi için bireysel olarak zaman verilir.Sorumlu Öğretim Görevlisi tarafından kontrol edilir.
Sınavları ise işlenen derslerden olmakta ve 100 üzerinden değerlendirilmektedir. Kurul sonu başarı notumuza etkisi ise 5-10 puan arası değişmektedir..(Bu puan kurullara ve işlenen ders saatine göre değişmektedir.)
Dönem1 , 2,3 bünyesinde işlenen Mesleki Beceri Dersleri birkaç örnek aşağıdaki gibidir :
 El Yıkama Becerisi
 Steril Eldiven Giyme ve Çıkarma Becerisi
 Temiz Gömlek Giyme ve Çıkarma Becerisi
 Biyolojik Materyalle Çalışma İlkelerinin Öğrenilme Becerisi
 Aletlerin Dekontaminasyonu ve Mekanik Temizliğinin Yapılması Becerisi
 Steteskop Kullanma Becerisi
 Periferik Nabızların Alınması
 Kan Basıncı (Tansiyon Arteriyel) Ölçme Becerisi
 Kan Alma Becerisi
 Erişkinlerde İlk Yardım Prensipleri
 Çocukta İlk Yardım Prensipleri
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Fakültemizde simüle hasta laboratuarlarımız yoktur. Ancak gerekli alt çalışmalara başlanmıştır.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
Öğrencilerin teorik, pratik ve beceri uygulama sınavlarının başarı dereceleri Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğie göre tam not olan 100 puan üzerinden sayısal olarak değerlendirilir. Öğrencinin başarılı kabul edilebilmesi için dönem başarı notunun en az 60 puan olması gerekir.
Dönem VI (intörnlük) eğitimine ilişkin esaslar ilgili anabilim dalı tarafından belirlenir. İntörn öğrenci eğitim programı boyunca MÖEK tarafından atanmış danışmanı eşliğinde en az bir kez genel seminer anlatır ve yeterlik ile değerlendirilir.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Ders kurulları genel başarı not ortalaması en az 85.00 olan öğrenciler, her ders kurulu başarı notunun en az 60 olması koşuluyla, yıl sonu genel teorik sınavından muaf sayılır. Öğrencinin dönem sonu başarı notu ders kurulları genel başarı not ortalaması olarak kaydedilir.
Dönem başarı notu: Ders kurulları genel başarı notu ile yıl sonu genel teorik sınavı sonucu alınan notun aritmetik ortalamasıdır. Öğrencinin başarılı kabul edilmesi için en az 60 puan alması gerekir.
(Dönem geçme notu 60 olup,finalsiz geçme notu 85'dir.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomi pratik sınavı amfide yapılıyor gösterilen slaytta sorulan bölgeyi,terimi,oluşumu vs. size verilen cevap kağıdına yazıyorsunuz. Tıbbi Biyoloji,Tıbbi genetik,Fizyoloji,Mikrobiyoloji pratik sınavı amfide yapılıyor ve size verilen soru kağıdında bulunan soruları (açık uçlu ve çoktan seçmeli) cevaplıyorsunuz. Histoloji pratik sınavımız labaratuvarda yapılıyor öncelikle rastgele size verilen 3 preparatı tanıyıp aynı şekilde size verilen soru kağıtlarında yazmanız istenen özellikleri dolduruyorsunuz. Mikroskopta preparatları tanıma aşamasını geride bıraktıktan sonra torbadan rastgele bir açık uçlu soru çekiyorsunuz ve onu da cevaplayarak sınavı bitiriyorsunuz. Parazitoloji pratik sınavında size verilen ortalama 8 kadar resimde gördükleriniz türünü ve yaşam formunu yazıyorsunuz. Patoloji sınavı kağıdı komite sınavı ile birlikte dağıtılıyor ve komite sınavınız normal süresine 10 dakika ekleniyor, sizlerden mikroskobik görüntü içerikli soruları cevaplamanız isteniyor.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Finalsiz geçme var. Ortalamanız 85 ve üzeriyse finalsiz geçebiliyorsunuz. Aynı zamanda final sınavında 50 barajı da uygulanmaktadir.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
Her dönem için sınav sonraları geri bildirim anketleri yapılmaktadır. Bir sonraki dönem için hazırlanacak olan ders programının belirlenmesinde önem arz etmektedir.
Dönem Koordinatörleriyle, Kurul Koordinatörleriyle ve Dekanlık ile birebir iletişim vardır. Ne zaman kapılarını çalsak hiçbir zaman bizi geri çevirmezler :)
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Fakültemizde dönem temsilcileri ve bir de fakülte temsilcimiz bulunmaktadır. Yapılan geri bildirim toplantılarıyla öğrencilerin görüşleri değerlendirmeye alınıyor.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Fakültemizde öğrencilerin 4-5-6. sınıflarda eğitim gördükleri tam teşeküllü bir hastanesi bulunmakta. Ve akademik kadromuzun çok büyük kısımı akademik geçmişi çok dolu, çok donanımlı ve çok tecrübeli hocalardan oluşmakta. Aynı zamanda hastanemiz imkanlarından ötürü fazla sayıda hastaya hizmet verebildiği için eğitim yılları içersinde bircok fakülteye göre sayı ve çeşit açısından daha fazla vaka görüp tecrübeli bir hekim olarak mezun olabilirsiniz.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okumanın en büyük ve belki de tek dezavantajı kampüs imkanlarımızın kısıtlı olması.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Evet uygun. Microsoft Teams üzerinden geçtiğimiz pandemi döneminde ve 2022-2023 eğitim yılında eğitim gördük. Hala seçmeleri derslerin bazılarında kullanılmaktadır.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
-Pandemi döneminde ve 2022-2023 öğretim yılında Microsoft Forms üzerinden sınav gerçekleştirildi.
Eklemek istedikleriniz
Fakültemiz hakkında detaylı bilgi almak için, https://tip.mcbu.edu.tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.