Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
Çanakkale
Üniversite statüsü nedir?
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
Çanakkale tarihi bakımdan manevi başkent özelliğini taşıyor. Başta Çanakkale Tarihi Yarımada’sı olmak üzere Troya Kenti ve müzesi, Savaş Müzesi vb. pek çok tarihe ev sahipliği yapıyor. Yabancı turistleri kış ayı haricinde merkezde görebilmeniz çok mümkün. Çanakkale belediyesi tarafından işletilen spor merkezleri, sosyal alanlar (Bkz.Özgürlük Parkı,Belediye Yüzme Havuzu vb.) Kepez dahil yalnızca 200.000 nüfusu var ve her ne kadar üniversite şehri olma yolunda ilerlese de şu an bir nevi “Emekli Cenneti” olarak adlandırılan bir il. Bir öğrenci gözünden değerlendirecek olursak gece hayatı için ortamlar var ve gece 3 e kadar şehir canlılığını koruyor . Bazı mekanlara hafta sonları ünlü gruplar, sanatçılar getiriliyor. Suç oranı gayet düşük, sıkıntı yaşamazsınız. Şu anda Çanakkale'de hali hazırda 3 AVM var. 'KIYI' isimli AVM çok kullanılmasa da 17BURDA ve TROY PARK oldukça tercih edilir ve özellikle 17BURDA forum tipi yapısıyla ve her ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz çeşitlikteki mağazalarıyla çok popüler durumda. Ayrıca sinema da AVM'lerde mevcut (CINEMAXIMUM) . Çeşitli parklarıyla ve sahilleriyle boş zamanlarınızı istediğiniz gibi değerlendirebilecek olanaklar bulunuyor.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Şehir içi ulaşım sadece otobüsler ile sağlanmaktadır. Öğrenci indirimli basış 4.50 TL olup 30 dakika aktarma süresi mevcuttur. Uygulama üzerinden otobüs saatleri rahatça kontrol edilebilmektedir. Kışın 23.30-00.00, yazın 01.00’a kadar otobüs mevcuttur. Bunun dışında bir havaalanı (İstanbul, Ankara, zaman zaman İzmir seferleri mevcuttur.) Otogar şehrin dışında olup ulaşım otobüslerle ve servislerle sağlanabilmektedir. Ayrıca feribot iskelesi mevcuttur.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
Şehrimizde 3 kız ve 2 erkek KYK yurdu bulunmaktadır. Yurtların çoğu yeni yapılmış olup ulaşım imkanları yeterlidir. Bunun dışında 70’i aşkın özel yurt, pansiyon ve apart bulunmaktadır.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Bulunduğu yer, evin olanakları, apartmanın durumu, eşyalı olup olmamasına göre geniş bir yelpazede değişmekle birlikte 1+1 evler: 10.000- 16.000, 2+1 evler: 17.000-25.000, 3+1 evler:20.000-30.000 TL civarındadır. Ev sahipleri özellikle tıp öğrencilerine evlerini daha kolay verir.
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
03 Temmuz 1992 tarihinde, 3837 sayılı kanunla kurulan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, 1992-1993 Eğitim-Öğretim yılında Trakya Üniversitesi' nden devredilen Çanakkale Eğitim Fakültesi, Çanakkale Meslek Yüksekokulu ve Biga Meslek Yüksekokulu ile öğretime başlamıştır.
1993-1994 Eğitim-Öğretim yılında Fen Edebiyat Fakültesi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu,1994-1995 Eğitim-Öğretim yılında Biga İ.İ.B. Fakültesi, Ayvacık, Bayramiç, Çan, Ezine, Gelibolu ve Yenice Meslek Yüksekokulları ile Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüsü, 1995-1996 Eğitim-Öğretim yılında Ziraat, Su Ürünleri, İlahiyat ve Mühendislik-Mimarlık Fakülteleri, 1996-1997 Eğitim-Öğretim yılında Sağlık Yüksekokulu, 1998-1999 Eğitim Öğretim yılında Gökçeada Meslek Yüksekokulu, 2000-2001 Eğitim Öğretim yılında da Lapseki Meslek Yüksekokulu açılarak öğretime başlamışlardır.
Ayrıca 1997 yılında kurulan ve ilk öğrencilerini 2000-2001 Eğitim-Öğretim yılında alan Güzel Sanatlar Fakültesi ve 7 Ağustos 2000 tarihli resmi gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile kuruluşunun yasal sürecini tamamlayan Tıp Fakültesi ile 12 Fakülte, 12 Meslek Yüksekokulu, 8 Yüksekokul, 4 Enstitü ile beraber Üniversitemiz toplam 36 eğitim birimine sahiptir.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
ÇATSO
Çanakkale Belediye Bursu
Terzioğlu Vakfı
(Bunun haricinde özel kurumların verdiği burslar da mevcuttur.)
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Bahar Şenlikleri (Dardanos Festivali: Bahar şenlikleri 3-4 gün süresince devam eder. Çadır kamplar kurulur. Öğrenciler arasında yarışmalar ve oyunlar düzenlenir. Öğrencilerin oy vererek seçtiği ünlü şarkıcılar konserler verir. ÇOMÜ Dardanos Yerleşkesinde yapılır. Ulaşım servislerce üniversite tarafından karşılanır.)
Yarışmalar (Özel günlerde düzenlenir.)
Öğrenci Topluluklarının etkinlikleri
Üniversite Kültür Merkezi’nde konferanslar, sunumlar, ünlü davetleri , söyleşiler..
Ayrıca Fakültemiz 2015 te “Kök Hücre ve Kanser” konulu ilk ulusal kongresini düzenlemiştir ve ilerleyen yıllarda çeşitli konularda kongreler düzenlemeyi planlamaktadır.
Fakültemiz ulusal TURKMSİC kongrelerine de ev sahipliği yapmaktadır.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Fakülteye özel ayrı bir kütüphane bulunmamaktadır. Fakat kampüste bulunan üniversite kütüphanesi kaynak bakımından zengin ve kapasite olarak yeterlidir. Kütüphane civarında kantin, kafe imkanları bulunur. Kütüphane bayram günleri hariç 7/24 açıktır. Bunun yanı sıra dekanlık binamızda, hastane ek binamızda çalışma odaları bulunmaktadır. Hastanemizde intörn odalarımız mevcuttur.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Tıp Fakültesi bünyesinde TurkMSIC,Pratet,TEÖK,Sinirbilim topluluklarımız mevcuttur. Diğer öğrenci topluluklarına aşağıdaki linkten listede ulaşabilirsiniz. Okul açıldığı haftalarda ÖSEM binası önünde topluluk tanıtım günleri gerçekleşmektedir. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Öğrenci Topluluğu Yönergesi doğrultusunda faaliyet gösteren 168 öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Bu Topluluklar dönem başında bildirmiş oldukları programlar doğrultusunda faaliyetler göstermektedir. Gerçekleştirmiş oldukları bu etkinlikler ile üniversite içi ve dışı sosyal hayata katkıda bulunmaktadırlar. Ayrıca; üniversitemizi yurt içi ve yurt dışında temsil etmektedirler. http://sks.comu.edu.tr/kultur-sube/ogrenci-topluluklari.html
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Üniversite yemekhanemiz ÖSEM binasında bulunmakta bu da fakültemize 500 metre mesafededir. Onun dışında hastanede 6.sınıflar ve hastane personeline yemek verilmektedir. Dekanlık binamızda öğlen yemeği ve sabah kahvaltısı çıkmakta ve öğrencilerimiz tarafından sıkça tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra Yamaç Cafe de Tıp Fakültesi öğrencilerine hizmet vermektedir. Yemek ücreti 15 TL olup aynı gün içinde ikinci yemek alımında bu ücret artmaktadır. Dekanlık kantininde ise yemek öğünü 60 TL’dir.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Fakültemizin bulunduğu Terzioğlu Kampüsü yaklaşık 3 hektarlık bir alan üzerinde, denize sadece birkaç yüz metre uzaklığında, sırtını Radar Tepesi’ne vermiş, ormanların içine gömülü çok ayrıcalıklı bir doğal güzelliğe sahip bir konumdadır. Sosyal olanakların optimum olduğu İskele-Kordon-Çarşı kısmına toplu taşımayla 20-25dk mesafededir (5 km). Günlük alışveriş içinse Kipa AVM, fakülteden yürümeyle 100mt uzaktadır. Bir diğer kampüsümüz Anafartalar Kampüsü ise temelde Eğitim Fakültesi ve Eğitim Bilimleri Enstitüsüne ev sahipliği yapmaktadır, şehrin merkezindedir. Dardanos Yerleşkesi ise Terzioğlu’na 10 km uzakta, yazlık belde olan Güzelyalı’da konumlanmış olup,daha çok sosyal alanlarda etkin ilgi görür. Bahar festivalleri burada yapılır. İçinde üniversitemizin uygulamalı oteli, spor sahaları, restoranlar ve plaj bulunmaktadır.
Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
2000 yılında kurulmuştur ancak kendi binasında 2007 yılından beri hizmet vermektedir.
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Kampüste futbol sahası, basketbol sahası, tenis kortu, yüzme havuzu vs. bulunmaktadır. Seçmeli derslerle öğrenciler bu imkanlardan yararlanıp sportif faaliyetlerde yer alabilmektedir. Ayrıca fakültemizin bahçesinde de bir voleybol sahası bulunmaktadır . Tıp fakültesi bünyesinde her sene masa tenisi, futbol, basketbol, satranç ve tenis turnuvaları düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra geleneksel hocalarımız ve öğrencilerimizin katıldığı bilgi yarışmamız mevcuttur.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
Erasmus, Farabi, Mevlana, TurkMSIC (Yurtiçi ve Yurtdışı Staj Değişim ve Araştırma Değişimleri).
Fakültenin eğitim dili nedir?
Eğitim dili %100 Türkçe’dir.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
Hazırlık dönemi bulunmamaktadır.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Elektronik bilgilendirme sistemine yeni geçildi. Ancak devamsızlıklarımızı oradan öğrenemiyoruz. Her kurulda %30 teorik %20 ders başına pratik derslerden devamsızlık hakkımız var. Bu konuda sert davranılmıyor. Derslerde imza ile yoklama veriyoruz. Ancak yoklamalar sıkı takip edilmiyor.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
Evet, tıp fakültemiz akreditedir.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Fakültemiz bu akreditasyon sürecinde öğrenci odaklı bir yol izlemiştir. Öğrenci kurullarımız kuruldu, akademik danışman sistemine geçildi, elektronik bilgilendirme sistemine geçildi, sınav sonrası bilgilendirilme ve itiraz süreçlerimizde öğrenci yanlısı bir tavır takınıldı , öğrenci kulüplerimiz desteklenmeye devam etti vb.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Tıp Eğitimi Anabilim Dalı’mız bulunmaktadır. Tıp Eğitimi Öğrenci Kurulu’muz kurulmuştur. Bu sayede öğrenciler kendi eğitimleri hakkında söz sahibi olabilmektedir
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Fakültemiz ile hastanemiz aynı kampüs içinde yer almaktadır. Araları yaklaşık 100 metredir.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Bazı anabilim dalları hastanemizde ve ek binamızda bulunmaktadır. Hocalarımızın odalarının bir kısmı ek binada bir kısmı dekanlık binasındadır. Hocalarımız her zaman ulaşılabilir ve öğrencilerle iç içedir.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Fakültemizde 2023 -2024 Eğitim Öğretim Yılı itibariyle Dönem 1'de 198, Dönem 2'de 242, Dönem 3'de 204, Dönem 4'de 166, Dönem 5'de 169, Dönem 6'da ise 192 öğrencimiz toplamda 1171 hekim adayımız mezuniyet öncesi programımızda eğitimine devam etmektedir.
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
Staj gruplarındaki sayılar sabit olmamakla birlikte ortalama 40 kişilik gruplardan oluşuyor
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Fakültemizin mezuniyet sonrası eğitimi bünyesinde ise Cerrahi Bilimlerde 135, Dahili Bilimlerde 250, Temel Bilimlerde ise 9 toplamda 394 uzman hekim adayımız eğitimine devam etmektedir. Hali hazırda fakültemizde 54 Profesör, 48 Doçent, 49 Doktor Öğretim Üyesi ve 3 Öğretim Görevlisi Doktor eğiticimiz bulunmaktadır. Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı ortalama 7-8’dir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
Ağırlıklı olarak teorik slayt ağırlıklı entegre sistem bulunmaktadır.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
Aşağıdaki linkten yıl ve sonrasında dönem seçerek hem yıl yıl hem dönem dönem ders programlarına ulaşabilirsiniz.
https://tip.comu.edu.tr/egitim/mezuniyet-oncesi-r188.html/
https://ogrenciisleri.comu.edu.tr/akademik-takvim-r10.html
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
Dönem 1 : İnkılap / Edebiyat / İngilizce / Mesleki İngilizce / Seçmeli Ders
Dönem 2 : Mesleki İngilizce/ İngilizce/ Seçmeli Ders
Dönem 3: Seçmeli Ders
Arjantin tangodan süs taşlarına, judodan dalışa pek çok seçmeli ders imkanımız bulunmaktadır.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
2024-2025 Akademik Takvimi
https://ogrenciisleri.comu.edu.tr/akademik-takvim-r10.html (Tüm dönemlerin akademik takvimine bu linkten ulaşılabilir.)
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Anatomi derslerimizin pratikleri ilk 2 sınıfta mevcut ve ayrı laboratuvarımız var.4 gruba ayrılıp ayrı saatlerde derse giriyoruz. O haftanın teorik dersinin ardından konu ile ilgili maketlerin bulunduğu 2 saatlik dersimiz oluyor. Bu süreçte hocalarımız tekrar anlatım yapmıyorlar ancak istekler doğrultusunda yardımcı oluyorlar.
Mikrobiyoloji pratik derslerimizde her birimize bir mikroskop düşüyor.Hazırlanmış preparatlarımız son derece yeterli. 2 ders saatinin ilk saati konu anlatımı ikinci saati de uygulama yapılıyor.
Histoloji pratik derslerimizi ise elektronik ortamdaki preparatları inceleyerek yapıyoruz.
Histoloji uygulamalarımız laboratuvarda yapılıyor öncelikle hocamız kesitleri bulundukları dokuları bize ayrıntılı bir şekilde anlatıyor ardından inceleme yapmamız için zaman tanıyor.Bu uygulamalarımız ekran üzerinden yapılıyor.
Biyokimya,genetik uygulama derslerimiz de ders içeriğine göre ya laboratuvarda ya da hastanemizde gerçekleşiyor.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Fakültemizde hazırda 2 kadavra ve 5-6 donör bulunmaktadır. Ancak pratik ders kadavrayla pek işlenmiyor. Maket ve orjinal kemik sayımızın da tam anlamıyla yeterli olduğu söylenemez.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Pratik derslerde öğrenci başına 1 mikroskop düşmektedir.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Fakültemizde akademik danışmanlık sistemi mevcuttur. Bunun yanı sıra öğrenci kulüplerimiz hocalarla söyleşiler ve eğitimler düzenlemektedirler. Hocalarımız erken dönemlerde gözlemci olarak ameliyatlarına seve seve öğrenci kabul etmektedir. Acilde gece nöbetlerine eşlik etmemiz konusunda bir engel yoktur.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Dönem 1-2-3 Mesleki Beceriler dersini içermektedir.Tansiyon ölçme, IV kan alma, IV enjeksiyon, IM injection ,El Yıkama, Temel Yaşam Desteği gibi birçok konuda mesleksel beceri dersleri vardır. Maket üzerine uygulama (isteğe bağlı birbirinizin üzerinizde) yapılır.Her konunun ders sonunda uygulama puanı alınır. Hocamız tarafından teorik olarak anlatılır ve ardından maketler üzerinde uygulanır.Sınava 2-3 puan arası katkısı olmaktadır.
Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Maalesef bulunmamaktadır.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
Komite sistemi uygulanmaktadır (İlk 3 dönem). Ders geçme / Komite geçme yoktur, sınıf geçme vardır. Komiteler 100 soru test (100 - total pratik puanı kadar soru) olarak yapılır. Tüm komiteler sonunda bir final (o da test). Sınavlarda baraj sistemi vardır. Her dersin kendi sınav sorusunun en az yarısını doğru cevaplamak gerekmektedir. Dersin sorularının yarısına kadar doğru cevaplanamayan her soru için eksi puan düşülür. Pratik sınavlarında da baraj vardır. 10 puanlık bi pratikten en yüksek 10 puan , en düşük -5 puan alabilirsiniz. Komitelerin %60’ı, finalin %40’ı alınır. Geçme notu 60’tır. Finalsiz geçme yoktur.
Dönem 4-5-‘de vizit usulüdür. Yazılı sınavlar da yapılır. Sözlü ilk 3 döneme göre daha sık ve ağırdır.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Geçme notu: 60. Finalsiz geçme yok.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Pratik sınavlar genellikle anatomi ve histoloji derslerinde uygulanmaktadır. Anatomi pratik sınavı komitenin konusuna göre zilli ya da sözlü olabilmektedir. Bu sınavları kısaca açıklayacak olursak zilli sınavlarda laboratuvarda maketler masalara dizilir ve post-itlerle maketler üzerindeki yapılar belirtilir. Öğrencilerden de bu yapıların ismini belli bir süre içinde yazmaları ve sonra sıradaki makete geçmeleri beklenir. Histoloji pratik sınavlarında preparatlar sınıflardaki perdeye yansıtılır okla gösterilen yapı sorulur.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Fakültemizde finalsiz geçme olanağı yoktur. Her komite olduğu gibi finalde de her ders için ayrı ayrı baraj uygulanmaktadır. Baraj her ders için o dersin soru sayısının yarısı kadardır.(Buna uygulama sınavları da dahildir.)
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
Her kurul sınavının ardından hocalarımız ve öğrencilerimiz bir araya gelerek kurul ders programını, derslerin işlenişini, sınav ile ilgili geri bildirimlerimizi alırlar. Bunun dışında Tıp Eğitimi Öğrenci Kurulu’muz tıp fakültesi ve öğrenci arasında köprü olmaktadır. Öğrencilerin her konu hakkında söz sahibi olmasına aracılık etmektedir.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Öğrenciler sorunlarını dönem temsilcileri ya da fakülte temsilcileri aracılığıyla dekana iletebilmektedir. Sınavlardan sonra ise öğrenciler ve komite hocalarının katıldığı geri bildirim toplantılarında sınavla ilgili fikirlerini paylaşmak için ortam oluşturulmaktadır. Her sınavdan sonra öğrenciler için komite geri bildirim anketi de açılmaktadır. Öğrenci kurullarımız mevcuttur. Akademik danışman sistemimiz vardır.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Öncelikle pek çok tıp fakültesine göre genç bir fakülteyiz. Bu sayede devamlı dinamik ve aktifiz. Akreditasyona sahip olan bir fakülteyiz. Öğrenci Kurullarının ve öğrenci kulüplerimizin aktifliği sayesinde öğrencinin sıkıntısı en kısa zamanda çözüme ulaştırılmaya çalışılıyor. Hocalarımız öğrenci dostu ve pek çoğu arkadaş gibi.Sizi de ÇOMÜ Tıp Fakültesi ailemize bekliyoruz.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Tıp fakültesi diğer bölümlerden biraz kopuk kalmaktadır. Pek çok tıp fakültesinde olduğu gibi bu durum bizim için de geçerlidir. Bu bazıları için avantaj bazıları için dezavantaj olarak görülebilmektedir. Vakit geçirilecek mekanlar kampüs içerisinde diğer fakültelere daha yakındır. İlk iki sene öğrenim gördüğümüz dekanlık binasının fiziki koşulları pek yeterli değildir.( 3.sınıf ve sonrası için hastane ve ek binamız yeni yapılmış ve yeterlidir.)
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Hocalarımız ders içi materyallerini (slayt,not,pratik ders videoları...) drive üzerinden bizimle paylaşıyorlar.Her kurul sonunda zoom üzerinden paneller yapıldı.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Her komite ortasında 5 puanlık bir ara sınavımız çevrimiçi sınav olarak yapılmaktadır. Teams üzerinden yapılır. 20 soru sorulur.
Eklemek istedikleriniz
Sevgilerimizle…