Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üniversite hangi ilde bulunuyor?
Bursa
Üniversite statüsü nedir?
Devlet
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?
Sönmez’de bulunan Ahmet Vefik Paşa tiyatrosunda öğrenci biletleri 35 TL civarındadır.
Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde tiyatro biletleri 50 TL civarındadır. Üniversiteye de oldukça yakın, metroyla 2 durak.
Öğrenci ağırlıklı olan Görükle semtindeki Çeksanat Kültür Merkezi'nde de fiyatlar yaklaşık 50 TL’den başlamakta ve oyundan oyuna değişmektedir.
Merinos’ta bulunan Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde her perşembe farklı temalı, daha çok klasik müzik konserleri olmaktadır.

Her AVM’de sinema mevcuttur. Carrefour SA AVM’de ve Podyum Park AVM’de Paribu Cineverse; Korupark AVM, Zafer Plaza’da Cinetech; Kent Meydanı AVM’de de Avşar sinemaları vardır. 3 boyutlu filmler için Paribu Cineverse tercih etmenizi öneririz.
Tarihi açıdan da şehrimiz UNESCO Kültür Mirasına girmiştir. Ulu Camii, Yeşil, Uludağ, Muradiye’de Şehzade Mustafa Türbesi, Tarihi Kapalıçarşısı, Meşhur İskenderi, Kemalpaşa Tatlısı, Leziz Şeftalisi, Saitabat Şelalesi, Tofaş Müzesi, Mahvel, Irgandı Koprüsü, Cumalıkızık Köyü, Gölyazı... Saymakla bitmez, Bursa tarihi ve kültürel açıdan İstanbul’dan sonra belki de en zengin şehrimiz.
Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?
Ulaşım öğrenciler için de fiyatlarının uygun olmasıyla beraber oldukça iyi organizedir. Kısa hat Öğrenci Abonman aylık 160 biniş ve 200TL'dir. Metro, tramvay, belediye otobüsü ve özel halk otobüsleri ile çeşitli dolmuş hatlarına sahiptir. Şehrin içinde tüm duraklarda, o duraktan hangi otobüslerin haftaiçi ve haftasonu günler, ayrıca resmi tatil günlerine göre ayrı ayrı hangi saatlerde geçtiğini yazmaktadır. Hattın yoğunluğuna göre kullanacağınız otobüs 10 dakikadan 1 saate kadar aralıklarla kalkmaktadır. Metro hattı 10 dakikada bir geçmektedir. Genel olarak saat 00.30 itibariyle metro hattı da son bulmaktadır ancak yapılan bir geliştirmeyle birlikte metro saatleri uzatılmıştır. Tramvay hatları kısadır, daha çok yürümekte zorluk çeken yaşlı nüfus tarafından kullanılmaktadır.
Ayrıca gideceğiniz yere nasıl gideceğinizi bilmiyorsanız 444 9916 Burulaş Hattını arayarak ya da Burulaş Mobil uygulamasını kullanarak kullanacağınız vasıtaları öğrenebilirsiniz. Ayrıca Moovit uygulaması da toplu taşıma için gayet iyi çalışmaktadır.
Şehirdeki yurt olanakları nasıldır?
Bursa Emir Sultan Öğrenci Yurdu - Erkek Tel:0 224 442 8872
Mehmet Zahid Kotku Öğrenci Yurdu - Erkek Tel:0224 483 48 21
Uludağ Yurdu - Kız 0 224 442 8130 4-8 Kişilik odalar
Nilüfer Hatun Öğrenci Yurdu - Kız 0 224 413 7415 2-3 Kişilik odalar
Halime Hatun Öğrenci Yurdu - Kız 0 224 442 8130
KYK ücretleri 375-450TL arasında değişmektedir. Tıp Fakültesi zor bir bölüm olduğundan yurtların en iyi barınma olanakları Tıp Fakültesi öğrencilerine sunulmaktadır. Yani kapasiteleri 4-6-8 olmakla beraber (Uludağ Kız Yurdu) bir tıp öğrencisi 4 kişilik odada kalmaktadır. Erkek KYK yurtlarında öğrencilerimiz 4 kişilik odalarda konaklamaktadır. Yurtlar fakülteye 10 dakika yürüme mesafesindedir. Nilüfer Hatun Öğrenci Yurdu Altınşehir’de olup fakülteye metro ile ulaşımı yine 10 dakika sürmektedir. Bunun dışında Görükle Kampüsü içinde Rektörlük Destekli yarı-özel yurtlar bulunmaktadır ve fakülteye kayıt esnasında bu yurtlara uğrayıp manuel başvuru yapılabilir.
Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?
Görükle semtinde evler de öğrencilere göre düzenlenmiş, çoğunlukla eşyalı olup eşyasız evler de bulunabilmekte.
Genel olarak 1+1 evler 7000-9000 arası, 2+1 evler 9000-14.000 arası, 3+1 evler 12.000-20.000 arası fiyatlardadır.
Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?
Üniversitemiz 1975 yılında Bursa Üniversitesi adıyla kurulmuştur, 20 Temmuz 1982 tarihinde yeni Kararname ile Uludağ Üniversitesi adını almıştır. Tıp Fakültesi ise 1970 yılında İstanbul Üniversitesi’ne bağlı kurulmuş, sonradan Uludağ Üniversitesine bağlanmıştır. Üniversitemiz 3. Nesil üniversitedir.
Daha ayrıntılı bilgi için tip.uludag.edu.tr/tarihce.htm adresini ziyaret edebilirsiniz.
Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?
Aktaş Eğitim Vakfi (0224) 300 0000
Avrasya Etnografya Vakfı (0224) 573 3300
Balkantürk Eğitim Vakfı (0224) 238 0238
Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Sağlık ve Eğitim Vakfı (0224) 362 3980
Bursa Kültür Vakfı (0224) 220 0819
Celal Bayar Vakfı (0224) 525 0098
Çınar Vakfı (0224) 221 3614
Dedepaşa İlmi Araştırma Kültür ve Eğitim Vakfı (0224) 413 7232
Dr. Adil Onar Eğitim Vakfı (0224) 221 4307
Dr. Ali Hayrettin Yılmazsoy Kültür Eğitim Spor Turizm ve Yardımlaşma Vakfı (0224) 221 3740
Liste oldukça uzundur. Daha fazla bilgi için http://www.burshaberleri.com/bursada-burs-veren-vakiflar
Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?
Şenlikler kaldırılmıştır. Kampüste bulunan Mete Cengiz Kültür Merkezinde sık sık sosyal faaliyetler sürdürülmektedir ve bunların bir kısmı halka açık, ücretsiz olmaktadır. Ayrıca yine Mete Cengiz’de zaman zaman sanat galerileri açılmaktadır. Okulumuzun geniş alanlarında da bol bol spor turnuvaları düzenlenmektedir.
Fakültemizin toplulukları her sene öğrenci kongreleri düzenlemektedir. Bu kongrelerin de sosyal programının her sene daha da güzelleştiğini söyleyebiliriz.
Kampüs içine bir de Gençlik Merkezi yapılıyor. Bitiş tarihini şu an için söyleyemiyoruz. Öğrencilerin İhtiyaçlarını karşılayabilecek hizmetler yapılması planlanıyor.
Üniversitedeki kütüphane, çalışma salonu olanakları nasıldır?
Üniversitemize ait Merkez Kütüphane’nin çalışma salonlarının yanı sıra tıp öğrencilerine ait oldukça konforlu ve yüksek kişi sayısı kapasiteli, hastanenin içinde konumlu ve genellikle klinik öğrencilerinin kullandığı ‘Diniz Okuma Salonu’ vardır. Ayrıca simülasyon merkezinin içinde de 20-30 kişilik bir çalışma salonu bulunmaktadır.
Üniversitede hangi öğrenci toplulukları bulunuyor? Tıp fakültesinde etkinlikler yapan öğrenci toplulukları hangileridir?
Fakültemiz içerisinde oldukça farklı alanda oldukça fazla topluluk bulunmaktadır. Topluluklar arasından ilginizi çekecek birini bulabileceğinize eminim. Tüm toplulukların listesi için aşağıdaki linke bakabilirsiniz. https://www.uludag.edu.tr/saglikkultur/konu/view?id=9694&title=ogrenci-topluluklari
Okuldaki yemek imkanları nasıldır?
Kampüsümüzün içindeki yemekhanede dört çeşit yemek ilk öğün 25, ikinci öğün 50 TL'dir. Ayrıca vejetaryen/vegan seçeneği de bulunmaktadır.
Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?
Fakültemiz, Görükle Kampüsündedir. Kampüsümüz yaklaşık 17 bin hektarlık alanı ile Türkiye’nin en büyük kampüslerinden biridir. Kampüs şehrin ucunda olmakla beraber bulunduğu Nilüfer ilçesinin merkezine yaklaşık 20 dakika metro mesafesinde, genel şehir merkezine ise 40-45 dakika mesafededir.
Tıp Fakültesinin tarihçesi nedir?
1970 yılında. Fiilen 1972 yılında kurulması planlanmış, ilk öğrencilerin Temel Bilimler (ilk 3 yıl) eğitimini İstanbul Tıp fakültesi’nde tamamlayıp geri kalan 3 seneyi Bursa Tıp Fakültesi’nde tamamlaması planlanmıştır.
Daha ayrıntılı bilgi için tip.uludag.edu.tr/tarihce.htm
Fakültenin sosyal, sportif ve kültürel olanakları nelerdir?
Şenlikler kaldırılmıştır. Kampüste bulunan Mete Cengiz Kültür Merkezinde sık sık sosyal faaliyetler sürdürülmektedir ve bunların bir kısmı halka açık, ücretsiz olmaktadır. Ayrıca yine Mete Cengiz’de zaman zaman sanat galerileri açılmaktadır.
Fakültemizin toplulukları her sene öğrenci kongreleri düzenlemektedir. Bu kongrelerin de sosyal programının her sene daha da güzelleştiğini söyleyebiliriz.
Kampüs içine bir de Gençlik Merkezi yapılıyor. Bitiş tarihini şu an için söyleyemiyoruz. Öğrencilerin İhtiyaçlarını karşılayabilecek hizmetler yapılması planlanıyor.
Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programlar uygulanmaktadır, TurkMSIC’in ve üniversitenizin sağladığı değişim imkanlarından bahseder misiniz?
Fakültemizde Erasmus, Farabi, TurkMSIC değişimleri mevcuttur.
Ayrıntılı bilgi için: http://tip.uludag.edu.tr/erasmus.htm
http://tip.uludag.edu.tr/farabi.htm
Fakültenin eğitim dili nedir?
Fakültemizin dili yönetmeliğe göre Türkçe olmakla beraber, öğretim üyelerinin talepleriyle bazı zorunlu ve seçmeli derslerde İngilizce eğitim verilebilmektedir.
Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mı, varsa zorunlu tutulmakta mıdır?
Hazırlık eğitimi 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı itibariyle kaldırılmıştır. Sadece zorunlu 5i İngilizce dersinden muaf olabilmek için bir sınav uygulanmaktadır. Sınavın da geçme notu 60’tır.
Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?
Normalde teorik derslere %70, uygulamalı derslere %80 devam zorunluluğu vardır. Ancak öğrenci sayısı çok fazla olduğu için teorik derslerde yoklama alınmamaktadır. Öğrenci kontenjanı az olan seçmeli derslerde, öğrenci sayısının yüksek tutulması için yoklama alınmaktadır. Laboratuvar derslerinde de yoklama Anabilim Dalına göre değişmektedir. Fizyoloji, histoloji ve anatomi genelde yoklamaya dikkat etmezken Tıbbi Mikrobiyoloji ve Tıbbi Patoloji Anabilim Dalları bu konuda oldukça hassastır. Yoklama alınan derslerde devamsızlık bilgisi ilgili dersin yürütücü öğretim üyesinden öğrenilebilir.
Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir? Akreditasyon süreniz ne zamana kadar bulunmaktadır?
UTEAK-Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu’nun 2017 yılında yapmış olduğu değerlendirme sonucu, Eğitim Programımız Türkiye Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi Ulusal Standartlarını karşıladığı saptanmış olup Fakültemiz, 01.01.2018-01.01.2024 tarihleri arasını kapsayan 6 yıllık süre için tekrar akredite edilmiştir. Geçtiğimiz yıl bu akreditasyon süresi 01.07.2027 tarihine kadar uzatılmıştır.
Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?
Öncelikle söylemekten mutluluk duyarız ki Dekanlığımız bu sürece oldukça olumlu bakmaktadır ve her türlü iş birliğine açıktır.Fakültemizin Akreditasyon Kurulu’nda Dekan, Dekan Yardımcıları, her standart için bir öğretim üyesi ve birlikte çalıştığı 3 adet öğrenci, Dönem Temsilcileri, Fakülte Temsilcisi, Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı vs bulunmaktadır. Dekanlığımız bütün bu süreçlerin yürütücüsü ve denetleyicisidir.
Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?
Evet bulunuyor. İlk Anabilim Dalı Başkanı olarak Prof. Dr. Şimşek CANKUR görevlendirilmiş, 2017 yılı başında emekli olması nedeniyle Anabilim Dalı Başkanlığı görevini Doç. Dr. Züleyha ALPER üstlenmiştir. Tıp eğitimi ile ilgili yapılan çalışmalara destek amacıyla Prof. Dr. Yeşim UNCU, Doç. Dr. İlker M. KAFA, Doç. Dr. Melda PAYASLIOĞLU, Doç. Dr. Güven ÖZKAYA, Dr. Öğr. Üyesi Sezer ERER KAFA ve Dr. Öğr. Üyesi Engin SAĞDİLEK, bulundukları anabilim dalı görevleri uhdelerinde olmak üzere, kısmi zamanlı olarak TEAD’da görevlendirilmiş, 2018 yılında Doç Dr. İlker M. KAFA tam zamanlı öğretim üyesi olarak göreve başlamıştır. Aynı yıl Sağlık Bakanlığı kadrosunda görev yapan Acil Tıp Uzmanı Dr. Okan AYDIN Anabilim Dalında tam zamanlı görevlendirilerek çalışmaya başlamıştır.
Hastanenin bütün bölümleri tek bir binada mı? Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır? Tıp Fakültesi ve hastane dışında eğitim alırken gidilen başka bir birim bulunuyor mu?
Göz hastalıkları haricinde tüm bölümler şu an için tek binadadır. İnşası devam eden bir Organ Nakli Merkezi bir de Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi vardır. Fakültemiz hastanenin tam karşısında bulunmaktadır. Yaklaşık 3 dakika yürüme mesafesindedir.
Anabilim dallarının konumu nasıldır?
Temel Bilimlerin Anabilim Dalları, Eğitim Birimlerinin hemen yan tarafında ayrı bir binadadır, yine hastane ile karşı karşıyadır. Laboratuvarlar da ait olduğu anabilim dalı ile aynı kattadır. Dahili ve Cerrahi Anabilim Dalları hastanenin içinde yer almaktadır. Göz Hastalıkları Anabilim Dalı hastane ile bağlantılı ayrı bir binadadır. Dahili bilimlerden olan Farmakoloji Anabilim Dalı da Temel Bilimler binasındadır.
Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?
Dönem 1: 430 öğrenci
Dönem 2: 340 öğrenci
Dönem 3: 320 öğrenci
Dönem 4: 250-300 öğrenci
Dönem 5: 250-300 öğrenci
Dönem 6: 250-300 öğrenci
Toplam: 1900-2000 öğrenci
Dönem 4-5-6’da her staj grubunda kaç öğrenci bulunuyor?
4. Sınıf: 10 hafta : Pediatri/Dahiliye 5 hafta: KDH/ Genel Cerrahi 3 hafta: Enfeksiyon / Kardiyoloji/ Göğüs 5. Sınıf: 7-8 hafta: Sinir bilimleri ve psikiyatri 7-8 hafta: Kas-İskelet, Çocuk cerrahisi ve Üroloji 6-7 hafta: Duyu, Baş-Boyun, Estetik 7-8 hafta: Toplum sağlığı ve kritik hastaya yaklaşım 3-4 hafta: Seçmeliler 6. Sınıf: 8 hafta: İç hastalıkları-2 8 hafta: Çocuk sağlığı ve hastalıkları-3 8 hafta: Acil şirürji-İlk ve acil yardım-1 4 hafta: Kırsal hekimlik-Halk sağlığı 4 hafta: Kırsal hekimlik-Aile hekimliği 4 hafta: Kadın hastalıkları ve doğum-4 4 hafta: Psikiyatri-2 8 hafta : Seçmeli
Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?
Profesör: 172
Doçent: 63
Doktor öğretim üyesi: 18
olmak üzere toplamda 253 öğretim üyesi bulunmaktadır.
Her öğrenci bir danışman hocaya sahiptir, bir öğretim üyesine yaklaşık 10-15 civarı öğrenci düşmektedir.
Klinik dönemde bu sayı maksimum 3 kişidir ve kliniğe göre değişmektedir.
Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit) Fakültenizde herhangi bir sınav sistemine yönelik eğitim verilmekte midir (USMLE, TUS, GMC...)?
Fakültemiz 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı itibarıyla Entegre sisteme geçmiştir. Daha üst sınıflar bundan muaf tutulup klasik kredili eğitim sistemi ile eğitim gömeye devam etmektedir.
Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır? Klinik eğitimler kaçıncı sınıfta başlamaktadır?
Dönem 1: Tıp eğitimine giriş, temel histoloji, topografik anatomi ve kardiyovasküler sistem
Dönem 2: Fizyoloji ve Histoloji ağırlıklı, ayrıca Mikrobiyoloji, Genel Farmakoloji
Dönem 3: Patoloji, Farmakoloji ve Semiyoloji
Dönem 4: İç Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikiyatri, Nöroloji, Kardiyoloji, Sağlık Hizmetlerinde Kalite(Online), Adli Tıp
Dönem 5: Dermatoloji, Enfeksiyon Hastalıkları, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Göğüs Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Üroloji, Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Nöroşirurji, Çocuk Cerrahisi, Halk Sağlığı
Dönem 6: İç Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Acil Şirurji ve Acil İlkyardım, Kırsal Hekimlik-Halk Sağlığı, Kırsal Hekimlik-Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikiyatri-II, Seçmeli I ve II
Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?
İnkılap Tarihi, Türk Dili ve sınavla muaf olabildiğiniz İngilizce dersi YÖK tarafından zorunlu tutulmaktadır. Seçmeli dersler içerisinde fitness, tenis, eskrim flöre, basketbol, pilates, voleybol, kayak gibi spor dersleri; insan hakları gibi sosyal bilimlere yönelik öğrencilerin ilgi alanlarını karşılayacak seçmeli derslere sahibiz.
Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?
http://tip.uludag.edu.tr/akademik-takvim
Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor? Pratik derslerin dönemlere göre yoğunluğu nasıldır?
Anatomi: Anatomi laboratuvarlarında; kadavralar, maketler, şemalar ve atlaslarla
Histoloji: Preparatlar derste hazır olarak bulundurulup, öğrenciler farklı preparatları görebilmek için her masada diğer arkadaşları ile dönüşüm yaparak tüm preparatları incelemektedir.
Fizyoloji: EKG, EEG, EMG gibi çekimi uzun sürebilen işlemlerde gönüllü öğrencilerin çalışmayı yapmasıyla beraber, kan alma çalışmalarında hemen herkes bizzati olarak laboratuvar imkanlarını aktif olarak kullanabilmektedir. Kurbağa kesme ve inceleme içeren deneyler artık kaldırılmış, yerine bu deneyleri içeren videolar(fakülte öğretim üyeleri ve görevlileri tarafından hazırlanmış) izletilmektedir. Gerekçe olarak da kurbağa bulmanın zorluğu gösterilmektedir.
Patoloji: Önce ilgili öğretim üyesi preparatları ekrana yanıtıp konu hakkında ön bilgi verir. Daha sonra öğrenciler mikroskop salonuna geçerek dersin konusuna göre bulunan preparatları ayrı ayrı mikroskopa yerleştirerek inceler ve notlarını alır.
Mikrobiyoloji: Uygulamadan önce amfide öğretim üyesi o günün konusuyla ilgili ön bilgi verir ve sonra laboratuvarlara geçilir. 2-3 öğrenci takım olarak çalışır. Öğrencilere besiyeri üretme teknikleri, bakteri boyama yöntemleri, preparat hazırlama teknikleri uygulatılır, aynı zamanda günün konusu ile ilgili hazır besiyerleri ve preparatlar da asistanlar tarafından hazırlanmış olarak bulunup öğrencilere inceletilir.
Biyokimya: Daha temel ve eski yöntemler uygulanır ve tanıtılır. Önce araştırma görevlisi veya öğretim üyesi konu anlatır, daha sonra araştırma görevlisi deneyi yapar. En son olarak her masadan birkaç gönüllü arkadaş deneyi kendileri uygular, araştırma görevlileri de güvenliği sağlamak için yine öğrencilere yardım eder.
Biyoistatistik: Uygulamada herkes ayrı bilgisayarları kullanır. Önce araştırma görevlisi ekrana yansıttığı görüntüden kılavuzluk eder, bu şekilde o günün uygulaması adım adım tamamlanır.
Biyofizik: Biyofizik ve Fizyoloji laboratuvarları beraber bulunmaktadır.
Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?
Fakültemizde 440 adet anatomik model
750 adet kemik
18 kadavra (bu sayı, kullanılan araştırmalara göre değişeviliyor)
Araştırma amaçlı kullanılan (arkeolojik çalışmalar) 800 kemik bulunmaktadır.
Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?
Histoloji laboratuvarlarında her öğrenciye bir mikroskop sağlanır. Bireysel çalışma ön plandadır. Her öğrenciye anabilim dalı tarafından bir föy sağlanır, bu föylerde dersler ve preparatlarla ilgili bilgi ve boş alanlar bulunur. Boş alanlara öğrencinin mikroskopta gördüğünü çizmesi istenir.
Fizyoloji laboratuarlarında kişi başı 1 mikroskop bulunmaktadır.
Mikrobiyoloji laboratuarlarında 2-3 öğrenciye bir mikroskop düşmektedir. Grup çalışması yapılır.
Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?
Yeni entegre sistemde uygulanan interaktif çalışma saatleri her hafta uygulanmaktadır. Bu çalışma saatleri içerisinde 3 boyutlu anatomi, Tıp ve Sanat, Tıp ve Müzik, Mesleki Beceri gibi konular yer almaktadır.
Mesleki Beceri Dersleri var mı?
Yeni entegre sistemde Tıpta İnsan Bilimleri dersi kapsamında interaktif çalışma saatlerinde uygulamaları yapılmaktadır. Mesleki beceri için sınav da yapılmaktadır, Tıpta İnsan Bilimleri Dersinin %10’luk kısmını oluşturmaktadır. 3. Sınıfta tekrar Mesleki Beceri dersi vardır, bunda da uygulama sınavı yapılır.

Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, Türkiye’deki tıp fakülteleri arasında simülasyon merkezine sahip iki fakülteden biridir, devlet üniversiteleri arasında ise tektir. Yeni entegre sistem öğrencileri merkezin olanaklarını sürekli kullanmaktadır. Klasik sistemde devam eden öğrenciler içinse henüz rutin olarak kullanılmıyor ancak isteğe bağlı olarak bazı klinik bilimlerdeki öğretim üyeleri derslerinde bu imkandan yararlanmaktadır.
Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır? Final ya da komite sınavlarınızın sistemi hakkında bilgilendirebilir misiniz?
1. sınıflarda entegre sistem ile 5 adet kurul ve 1 adet final sınavı 2. sınıflarda 6 adet kurul ve final sınavı uygulanmaktadır. Kurullarda 100 soru, finalde 2 oturumda toplamda 200 soru sorulmaktadır. Final sınavı ortalamanın %40’ını oluşturur. Uygulama sınavı soru adetleri kurula ve kurulun içeriğine göre değişmektedir. Tıpta İnsan Bilimleri dersinin de 2 arasınavı, 2 uygulama sınavı ve 1 tane de final sınavı vardır. Entegre kurullarından geçer not alıp Tıpta İnsan Bilimleri dersini veremeyen öğrenciler bir sonraki döneme geçememektedir. Geçebilmesi için TİB dersinden de geçer not ortalamasına sahip olmalıdır. Geçme notu her dönemde 60’tır ve yeni gelen sistemle beraber kurul notlarının ortalaması 80'in üstünde olan öğrenciler finalden muaf tutulur (TİB için de arasınavların ortalaması alınmaktadır). Dönem 4 ve 5 öğrencileri sözlü ve teorik sınavlar olurlar, bunun yanında staj süresince performansları da notlarının %20’sini oluşturur. Teorik %50, sözlü sınav da notun %30’unu oluşturur.
Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?
Fakültemizde geçme notu 60’tır. Finalsiz geçiş puan ortalaması 80'dir.1,2 ve 3. sınıflar Entegre eğitim görüyr olup finalin etkisi %40’tır. Finalde ayrıca 60 ve üzeri not alamayanlar dersten direk kalırlar. Hem geçme notu hem de çan sistemi uygulandığı için harf notu dersten derse değişebilir.
Pratik sınavlar nasıl yapılıyor?
Anatomide ve histolojide zilli sınav uygulaması var. Anatomideki zilli sınavda, anatomi laboratuvarındaki masalara her masada beşer tane olacak şekilde maketler diziliyor; son 1 veya 2 masaya da kadavra yerleştiriliyor. Maket ve kadavraların üzerine belirli oluşumlar raptiyelerle işaretleniyor. Sınava girerken elinize verilen kağıtlara bu oluşumların adlarını yazıyorsunuz. Her masada yaklaşık 2.5 dakika gibi bir süreniz oluyor. Zil çaldığı anda diğer masaya, oradaki oluşumlara geçiyorsunuz. Histolojide ve patolojide ise mikroskoplarda önceden işaretlenmiş oluşumların isimleri soruluyor. Mikrobiyoloji, biyokimya, fizyoloji, biyoistatistik derslerinin pratik soruları ise kurul sınavlarının içinde soruluyor.
Temel Bilimler döneminde finalsiz geçme var mıdır?
Finalsiz geçme 2022-2023 eğitim yılıyla beraber gelmiştir ve finalsiz geçmek için gerekli not ortalaması 80'dir.
Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Fakülteniz öğrencilerin akademik araştırmalara ne kadar elverişlidir?
Geribildirim anketleri tüm öğrencilere sınavlardan sonra uygulanmaktadır, Bu anketler dikkate alınarak diğer senenin kurul düzenlemesinde kullanılmaktadır. Bire bir iletişim öğrencinin kendisinin inisiyatif alarak gidip öğretim üyesi ile görüşmesi dışında çok yaygın değildir.
Öğrenciler eğitimleri hakkında söz sahibi olabiliyor mu?
Geribildirim anketleriyle birlikte öğrenciler de beğenmedikleri ya da sevdikleri detayları öğretim üyeleriyle paylaşabilirler. Bire bir iletişim öğrencinin kendisinin inisiyatif alarak gidip öğretim üyesi ile görüşmesi dışında çok yaygın değildir. Ayrıca dönem temsilcileri aracılığıyla da olumlu geri dönütler alabilmek mümkün.
Bu fakülteyi tercih edebilirim çünkü…
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, Türkiye’deki tıp fakülteleri arasında simülasyon merkezine sahip birkaç fakülteden biridir, devlet üniversiteleri arasında bu merkezi ilk kuran fakültedir. Yeni entegre sistem öğrencileri merkezin olanaklarını sürekli kullanmaktadır. Oldukça aktif kullanılan bu merkezde ayrıca randevulu olarak bireysel de çalışmalar yapabiliyorsunuz.
Bu üniversitede okumanın dezavantajları nelerdir?
Fakültenin zorluğu; Tıp ve İnsan Bilimleri, Tıp Bilimleri kurullarının ayrı ayrı dersler olarak işlenmesi ve bunların her birinden 60 alma zorunluluğu olmasıdır. Büte kalan öğrenci sayıları bir hayli fazla oluyor.
Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?
Çevrim içi eğitim sistemimizde teorik derslerimizi Google Meets üzerinden işledik. Dönem gruplarımıza atılan linkler üzerinden derse erişimimizi sağladık. Uygulama derslerimizin ise yüz yüze eğitim başladığında gerçekleştirileceği söylendi.
Fakültenizde çevirim içi sınav gerçekleşti mi? Gerçekleşti ise nasıl gerçekleşti?
Çevrim içi sınavlarımız UKEY sistemi üzerinden gerçekleştirildi. Sorulara geri dönebilme ve cevaplarımızı istediğimiz kadar değiştirebilme hakkımız vardı. Süre başladıktan sonra ilk 10 dk sınava giriş yapabiliyorduk ve internet kesilmesi gibi teknik aksaklıklar durumunda tekrar giriş yapabildik ama bu arada süremiz de azalmaya devam etti. Kamera açma, ekran izleme vb. yöntemler kullanılmadı. Süreler ise soru sayısı+5dk olacak şekilde belirlenmişti. Mobil, masaüstü farketmeden her türlü elektronik cihazdan sorunsuz giriş yapılabildi.