Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi (2018)

Üniversite hangi ilde bulunuyor?: 
İstanbul
Üniversite statüsü nedir?: 
Vakıf
Şehrin sosyal, kültürel, tarihi, turistik özellikleri nelerdir?: 

İstanbul her türlü kültürel, sosyal olanakların çok kolay ulaşılır olduğu bir şehirdir. Şehrin jeopolitik konumundan ötürü sahip olduğu köprü görevi, kültürleri kaynaştırma konusunda da aynı köprü görevinin gerçekleşmesini sağlar. Bu yüzden dünyanın birçok şehrinde yer alan konserler, tiyatro ve müzikaller, sinemalar, sergiler muhakkak İstanbul’un tarih kokulu sokaklarına da uğrar. Aynı zamanda ulaşım konusunda ki kolaylığı sayesinde takip etmemiz gereken yayınlara, kitaplara ve materyallere ulaşmak oldukça kolay olmaktadır.

 

İstanbul hiç uyumayan bir şehirdir. Trafik konusunda zaman zaman insanı çileden çıkartsa da biz öğrencilerin vazifesi en trafiksiz zamanları takip edip bulmak ve İstanbul’un sınırsız ulaşım kaynaklarını 7 gün 24 saat kullanmaktır. Böylece birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, sınırsız savaş görmüş bu şehirde her zevke uygun müzeleri ve tarihi mekanları gezerek geçmişe gidebilir; dünya ile eş zamanlı ilerleyen ve modanın kalbinin attığı hatta modaya yön veren bu güzel şehirde her bütçeye uygun alışveriş imkanı ile anın tadını çıkartabilir; ya da sokak sanatçılarını renklendirdiği sokakların ucunda ki galerileri, sergileri inceleyebilir, yeni insanlarla tanışıp kendinizi geliştirerek geleceğinizi şekillendirmeye başlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde ulaşımdaki kolaylığı ve biz gençlerin ilgisini çeken birçok merkeze yakınlığı sayesinde yoğun tempo çalışmalarınıza biraz es vererek birkaç günlük kaçamaklarla bu güzel şehrin turistik imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Şehrin ulaşım imkanları nelerdir?: 

Otobüs, minibüs, metro, metrobüs, tramvay,Marmaray,deniz otobüsü, vapur gibi toplu ulaşım araçlarıyla hemen hemen her yere ulaşım mümkündür.

 

Şehir dışından ulaşımımız içinse Atatürk Havalimanı, Yenikapı İDO İskelesi ve Esenler Otogarı en uygun seçeneklerdir.

Şehirdeki yurt olanakları nasıl?: 

KYK’nın İstanbul’da 24 adet yurdu bulunmaktadır. Bunların 19 tanesi üniversitemizin yer aldığı Avrupa yakasında, 5 tanesi de Anadolu yakasındadır.

 

 

Yurtlar ve detaylı bilgi için http://www.istyurtkur.gov.tr/yurtlarimiz.php sitesini inceleyebilirsiniz.

Evlerin kira durumları ve özellikleri nasıldır?: 

Üniversitemizintıp fakültesi, Sağlık Bilimleri Kampüsümüzde bulunmaktadır. Kampüsümüz Bakırköy meydana 50 metre mesafededir. Bakırköy’de ev kiraları 1200 ile 3000 arasında; evlerin oda sayısı, yaşı ve konumuna göre değişmektedir.

Üniversitenin eğitim, sosyokültürel ve tarihi özellikleri nelerdir?: 

2008 yılında Mehmet Altınbaş Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından ‘İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’ adıyla kurulan üniversitemiz 2017-2018 akademik yılına ‘Altınbaş Üniversitesi’ adıyla devam etmektedir.

Merhum iş adamı Mehmet Altınbaş’ın eğitime yatırım vasiyeti üzerine kurulan Altınbaş Üniversitesi, Altınbaş ailesi için her zaman en kıymetli sosyal sorumluluk projesi oldu. İsim değişikliği ile birlikte Altınbaş Holding’in gücünü arkasına alan Üniversite, bu itici güçle birlikte yeni hedeflerine daha hızlı ve daha güvenle yürümeye başladı.

Üniversitenin öğrencilere tanıdığı burs imkanları nelerdir?: 

Okula derece ile giren öğrencilere aylık burs verilmektedir.Ayrıca İstanbul’da eğitim gören öğrencilere ailelerinin gelir durumları, ailede okuyan kardeş sayısı ve not ortalamaları değerlendirilerek dernek ve vakıflardan burs sağlanmaktadır. Bu dernekler çeşitli meslek odalarına ait olabilir.İş adamlarının hemşerilerine sunduğu eğitim yardımları da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yardımsever vatandaşlar tarafından kurulan vakıflar ile de ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitimlerine katkı sağlanmaktadır. Vakıflar ve dernekler burs koşullarını ve başvuru formlarını kendi internet siteleri üzerinden ilan etmektedir.

Üniversitenin sosyal imkanları nelerdir?: 

Üniversitemiz bünyesinde Tıp Kulübü altında çalışan İstanbul Kemerburgaz Tıp Öğrencileri Birliği de dahil olmak üzere 60 öğrenci kulübümüz bulunmaktadır. Kulüplerimiz sanattan spora, sosyal gelişimden akademik gelişime başarılı öğrencilerinin öncülüğünde her yıl sempozyumlar, fuarlar ve etkinlikler düzenlemektedir. Üniversitemiz başta Sağlık, Spor ve Kültür Dair Başkanlığımız, Dekanlıklarımız ve Rektörlüğümüzü de desteğiyle Sesli Kütüphane Projesi, Benim Köyüm gibi sosyal sorumluluk projelerini ön planda tutmaktadır. Eğitim ve öğretim programında yer almayan ancak mesleki hayata adım attığımızda ihtiyacımızın olacağı konularda seminerler ve sempozyumlar düzenlenmektedir. Finallerden önce nefes almak isteyen arkadaşlarımız içinse bahar şenliklerimiz festival havasında 2-3 gün boyunca sürmektedir.

Üniversitenin şehir içindeki konumu ve fakültenin üniversite kampüsüne göre konumu nasıldır?: 

Altınbaş Üniversitesi kampüsleri İstanbul’un Avrupa yakasında bulunmaktadır. Mahmutbey yerleşkesi, Bakırköy yerleşkesi ve Gayrettepe yerleşkesi olarak üç kampüsten oluşan üniversitemizin tıp, diş, eczacılık ve sağlık meslek yüksekokulu Bakırköy yerleşkesindedir. Kampüslerimizin arasında 08:00– 18:00 saatlerinde shuttle (öğrenci servisi) hizmeti bulunmaktadır. İhtiyaç ve talebe göre Beşiktaş, Mecidiyeköy, Marmaray gibi merkezi konumlara da seferler düzenlenmektedir. Ekteki linkten ulaşım ve konum bilgilerine ulaşabilirsiniz.

http://www.kemerburgaz.edu.tr/tr/iletisim-ve-ulasim/kampuslerimiz

Tıp Fakültesi ne zaman kurulmuştur?: 

 İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Tıp Fakültesi 2013 yılında kurulmuştur.

Tıp Fakültesinde hangi öğrenci değişim programları uygulanmaktadır?: 

Fakültemizde TurkMSIC Araştırma ve Staj Değişimi kollarımızın yurtiçi değişimleri mevcuttur.

Fakültenin eğitim dili nedir?: 

Fakültemizde eğitim %100 İngilizce dilindedir.

Fakültede İngilizce hazırlık dönemi var mıdır?: 

Fakültemizde hazırlık sınıfı bulunmaktadır. Hazırlık sınıfları Mahmutbey yerleşkesinde eğitim öğretim görmektedirler. Yeterlilik sınavını geçen öğrenciler direk 1. Sınıftan başlar. Yeterlilik sınavımızda B2 seviyesindeİngilizce bilmek yeterlidir. Hazırlık dersleri okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümlerinden oluşmaktadır. Bu program 8’er haftalık 4 dönemi ve 4 seviyeyi (A1, A2, B1, B2) kapsamaktadır. Bu dönemde tıp fakültesi ile ilgili özel olarak bir eğitim verilmez sadece genel ve akademik İngilizce üzerinde durulur.

Yabancı diller yüksekokulunun yeterlilik sınavı her yıl üniversite dersleri başlamadan evvel üniversitenin resmi sitesinde duyurulan tarihte gerçekleştirilir. Bu sınavdan 60 ya da daha yukarı da bir puan aldığınız takdirde hazırlık okumaktan muaf tutulursunuz. Üniversitemizin yaptığı yeterlilik sınavı hariç aşağıda yer alan sınavlar ve belirtilen asgari puanlarla da hazırlık okuma durumundan muaf olup direk bölüm derslerinize başlayabilirsiniz.

 

Sınav Türü                                                              Geçerlilik Süresi                                                  Asgari Puan

 

Yabancı Diller Yüksekokulu Yeterlik Sınavı                                                                                            60

 

TOEFL IBT                                                                     2 yıl                                                                        65

 

PTE Akademik                                                             2 yıl                                                                         55

 

FCE                                                                                2 yıl                                                                         C

 

CAE                                                                               2 yıl                                                                         C

 

CPE                                                                               2 yıl                                                                         C

 

YDS                                                                                            2 yıl                                                                                     85

Fakültenizde devam zorunluluğunuz var mı? Var ise devamsızlık bilgisini nereden öğreniyorsunuz?: 

Fakültemizde teorik derslere devam zorunluluğu yoktur. Uygulamalı (laboratuvar) derslerine %85 devam zorunluluğu vardır. Devam durumu üniversitemizin öğrenci sisteminden takip edilebilmektedir. 

Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiş midir?: 

Altınbaş (İstanbul Kemerburgaz) Üniversitesi PearsonAssuredOrganization ile akreditedir.

Tıp Fakültesinin akreditasyon süreci sırasında ve sonrası yaptığı çalışmalar nelerdir?: 

Fakültemiz Dekanlığı ve Rektörlüğünce ‘World Directory of Medical Schools’ ile akreditasyonumuzun sağlanması için çalışmalar devam etmektedir.

Fakültenizde Tıp Eğitimi Anabilim Dalı bulunuyor mu?: 

Maalesef henüz bulunmamaktadır.

Tıp Fakültesinin hastaneye göre konumu nasıldır?: 

Fakülte hastaneye 2 km uzaklıktadır. Okulumuzun bulunduğu caddeden geçen minibüs veya otobüsler aracılığıyla 5-15 dakika süreyle hastaneye ulaşım sağlanabilmektedir.

Anabilim dallarının konumu?: 

Anabilimdallarımızdan temel bilimler kampüsümüzün tıp fakültesi katında, klinik bilimler üniversitemizin hastanesinde ayrı ayrı bulunmaktadır.

Fakültenizde her dönemde kaç öğrenci bulunuyor?: 

1. Sınıf:  75

2. Sınıf:  90

3. Sınıf: 80

4. Sınıf:25

5. Sınıf: -

6. Sınıf: -

Fakültenizde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı kaçtır?: 

Fakültemiz, her öğrencisi ile birebir ilgilenilecek, özel olarak her öğrencinin danışmanı olacak miktarda öğretim üyesine sahiptir. Gerek dersler gerekse özel konularında bir problem yaşayan her arkadaşımız kolayca öğretim üyelerimizden yardımlarını rica edebilirler. Altınbaş Üniversitesi iş ilişkisi konseptindense aile olmayı kendine ilke belirlemiştir. Bu sayede her öğrenci hocalarına kolaylıkla ulaşabilmekte, uzun süren gereksiz prosedürlere ihtiyaç duymamaktadır.

Tıp Fakültesinin eğitim sistemi nasıldır? (Entegre, PDÖ, Klasik, Hibrit): 

Fakültemizde entegre (komite) eğitim sistemi uygulanmaktadır. Her dönem kendisi için alması zorunlu olan sayıda komiteyi, komitenin ağırlığına göre 1-2 ay gibi bir süre görmektedir. Yeni başlayacak olan arkadaşlarımız ve şuan mevcut olan 1.,2. Sınıf arkadaşlarımız diğer dönemlerin aksine ilk 3 senelerinde klinik bilim dersleri almayıp sadece temel bilim derslerine yönelmektedirler. Diğer üniversitelerden biraz farklı olarak Altınbaş Üniversitesi’nde bizler her komite başına bir vize ve bir final sınavı almaktayız. Bu sebeple final sınavlarına girmek zorunludur. Ancak üniversitemiz öğrencilerin stres düzeyini azaltmak ve bilgilerini daha canlı tutabilmek adına final sınavlarını dönem ya da sene sonunda değil komite sonunda almaları kararını almıştır. Bu sayede komite ortasında vizemizi, komite sonunda ise finalimizi aldığımız sistem sayesinde başarı oranının arttığı ve stres düzeyi azaldığı için bilgilerin kalıcılığının arttığı gözlemlenmiştir.  

Dönemlere göre ders içerikleri nasıldır?: 

Dönem 1 dersleri: Tıbbi Biyoloji, Biyokimya, Biyofizik,Biyoistatistik,  Anatomi, Histoloji, Fizyoloji,  Farmakoloji, Tıp Tarihi, Mikrobiyoloji, Davranış Bilimleri, Halk Sağlığı

Dönem 2 dersleri: Biyokimya, Anatomi, Fizyoloji, Mikrobiyoloji, Biyofizik, Histoloji, Patoloji, Farmakoloji, Embriyoloji

Dönem 3 dersleri:Biyokimya, Anatomi; Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Mikrobiyoloji, Patoloji, Farmakoloji, Nöroloji, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Enfeksiyon hastalıkları, Dahiliye, Kadın ve Doğum hastalıkları, Üroloji, Nükleer tıp, Radyoloji… (Bu dönemde alınan klinik dersler yeni gelen dönemler tarafından alınmayacaklardır. Ancak alınan bu dersler yine de komple tüm dersleri kapsamamakta, sadece verilen komitelerle ilgili bölümleri içermektedirler.)

Dönem 4 dersleri: Dahiliye, Pediatri, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Genel Cerrahi, Radyoloji, Anestezi ve Reanimasyon, Üroloji

Dönem 5 dersleri:Ortopedi ve Travmatoloji, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji , Nöroşirurji , Psikiyatri , Göz Hastalıkları , Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ,Kalp Damar Cerrahisi , Göğüs Hastalıkları , Çocuk Cerrahisi , Göğüs Cerrahisi , Radyasyon Onkolojisi , Plastik Cerrahi , Nükleer Tıp , Kardiyoloji , Enfeksiyon Hastalıkları , Adli Tıp , Dermatoloji , Halk Sağlığı

Dönem 6 dersleri: Intörn çalışması 1 ve 2 

 

Fakültede tıp eğitimi dışında hangi dersler verilmektedir?: 

Üniversitemizde bütün öğrenciler için Türk Dili ve İletişim Becerileri, Uygarlık Tarihi, Türk Tarihi, Bilgisayar Becerileri derslerini ilk senede almak zorunludur. Bunun dışında her dönem bir adet tıp alanında seçmeli ders almak gerekmektedir. Tıp içi seçmeli dersler öğrencilerin talebine göre de açılabilir. Tıp etiği, tıp tarihinden seçme konular, sinemada tıp, estetik cerrahiye giriş gibi dersler,ders seçimi esnasında otomatik olarak açılır. Seçmeli ders listelerini ekteki linkten takip edebilirsiniz.

 

http://www.kemerburgaz.edu.tr/tr/akademik-birimler/fakulteler/tip-fakultesi/ders-programi

Fakültenizin akademik eğitim öğretim takvimi nasıldır?: 

I.YARIYIL

KODU

DERSİN ADI

T

U

AKTS

MED 101

Moleküler ve Hücresel Tıp Bilimleri I

5

2

8

MED 103

Moleküler ve Hücresel Tıp Bilimleri II

5

4

7

EMP 101

Tıbbi İngilice I

4

0

3

HIST 101

Türkiye Cumhuriyeti Tarihi I

2

0

2

CE 100

Bilgisayar Becerileri

1

2

2

TURK 103

Türk Dili ve Türkçe İletişim I

2

0

2

KULT 101

Kültür ve Toplum

2

0

2

SEÇMELİ

 

3

0

4

 

 

     

II.YARIYIL

 

KODU

DERSİN ADI

T

U

AKTS

 

MED 104

Moleküler ve Hücresel Tıp Bilimleri III

5

2

7

 

MED 106

Moleküler ve Hücresel Tıp Bilimleri IV

5

2

7

 

EMP 102

Tıbbi İngilice II

4

0

3

 

HIST 102

Türkiye Cumhuriyeti Tarihi II

2

0

2

 

TURK 104

Türk Dili ve Türkçe İletişim II

2

0

2

 

HIST 110

Uygarlık Tarihi

3

0

3

 

SRP 102

Toplumsal Sorumluluk Projesi

0

2

2

 

SEÇMELİ

 

3

0

4

 

 

 

     

 

III.YARIYIL

KODU

DERSİN ADI

T

U

AKTS

MED 205

Doku İskelet ve Periferik Sinir Sistemi

6

4

9

MED 207

Kan,  Dolaşım ve Solunum Sistemleri 

6

4

9

MED 209

Gastrointestinal Sistem ve Metabolizma

5

2

8

SEÇMELİ

 

     
                 

 

IV.YARIYIL

KODU

DERSİN ADI

T

U

AKTS

MED 204

Merkezi Sinir Sistemi

6

2

9

MED 208

Endokrin ve Ürogenital Sistem

5

2

8

MED 210

Klinik Tıp Bilimlerine Giriş

7

1

9

SEÇMELİ

 

3

0

4

 

V.YARIYIL

KODU

DERSİN ADI

T

U

AKTS

MED 301

Sinir Sistemi ve Duyu Organları

4

2

12

MED 311

Genitoüriner Sistem

5

2

12

SEÇMELİ

 

3

0

4


VI.YARIYIL

KODU     DERSİN ADI           T              U             AKTS

MED 322               Topografik Anatomi, Biyoistatistik, Deontoloji              4             2             10

MED 332               Endokrin Sistem ve Metabolizma     3             2             9

MED 342               Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları              6             2             9

SEÇMELİ                3             0             4

VII. YARIYIL                                                             T         U             AKTS

MED 401               İç Hastalıkları        9             4             13

MED 411               Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları              7             6             13

 Seçmeli Ders                                      4

VIII. YARIYIL

MED 422               Kadın Hastalıkları ve Doğum             4             4             8

MED 432               Genel Cerrahi      5             5             10

MED 442               Radyoloji               1             1             2

MED 452               Anestezioloji ve Reanimasyon          1             1             2

MED 462               Üroloji    2             2             4

 Seçmeli Ders                                      4

IX. YARIYIL

MED 501               Ortopedi ve Travmatoloji  3             1             4

MED 511               Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon           2             1             3

MED 521               Nöroloji 3             2             5

MED 531               Nöroşirürji            1             1             2

MED 541               Psikiyatri               2             1             3

MED 551               Göz Hastalıkları    2             1             4

MED 561               Kulak Burun Boğaz Hastalıkları         3             1             5

 Seçmeli Ders                                      4

X. YARIYIL

MED 502               Kalp Damar Cerrahisi          1             1             2

MED 504               Göğüs Hastalıkları                2             1             3

MED 512               Çocuk Cerrahisi   2             1             3

MED 514               Göğüs Cerrahisi   1             1             2

MED 522               Radyasyon Onkolojisi         1             0             1

MED 532               Plastik Cerrahi      2             1             3

MED 542               Nükleer Tıp           1             0             1

MED 552               Kardiyoloji            2             2             4

MED 562               Enfeksiyon Hastalıkları       2             1             3

MED 572               Adli Tıp  2             1             3

MED 582               Dermatoloji          2             1             3

MED 592               Halk Sağlığı            2             0             2

Özellikle Temel Bilimler evresinde (Dönem 1-2-3) pratik dersler nasıl işleniyor?: 

Anatomi: Sunum üzerinden teorik ders anlatımı yapılır,ardından maket üzerinden ilk çalışma yapılarak hocalarımız eşliğinde kadavra üzerinde pekiştirilerek kalıcı bir öğrenim sağlanır. Ders sonunda diğer laboratuvar dersleri için çizim ödevleri verilerek görsel hafıza geliştirilmesi hedeflenir.

Histoloji: Sunum üzerinden teorik ders anlatımı yapılır, ardından laboratuvarda mikroskop ve diğer teknolojik araçlarla çalışmalar yapılır, teknolojik aletlerden elde edilen görüntüler öğrenciler tarafından çizilerek kalıcı bir öğrenim sağlanır.

Fizyoloji: Sunum üzerinden teorik ders anlatımı yapılır ardından laboratuvarda gözlem ve deney yapılır.

Patoloji: Sunum üzerinden teorik ders anlatımı yapılır ardından laboratuvarda gözlem ve deney yapılır.

Mikrobiyoloji: Sunum üzerinden teorik ders anlatımı yapılır ardından laboratuvarda gözlem ve deney yapılır. Yapılan deneyler diğer birçok dersten uzun sürdüğü için laboratuvar zamanları hariç te deneylerimizin sonuçlarını almamız mümkün kılınmıştır.

Biyokimya: Sunum üzerinden teorik ders anlatımı yapılır ardından laboratuvarda gözlem ve deney yapılır.Laboratuvar dersine başlamadan evvel küçük pop-quizler ile bilgileri taze tutmak hedeflenir.

Biyoistatistik: Sunum üzerinden teorik ders anlatımı yapılır.

Biyofizik: Sunum üzerinden teorik ders anlatımı yapılır ardından laboratuvarda gözlem ve deney yapılır.Zaman zaman gerekli cihazları daha iyi öğrenebilmek adına laboratuvarlar hastanemizde konusu geçen teknolojik aletin eşliğinde işlenir.

 

Anatomi laboratuvarı ne düzeyde yeterli?: 

Anatomi dersi için oluşturulan laboratuvar gruplarımızın sayısı maket sayısına göre düzenlenir. Derslerde 4 öğrenciye bir maket düşmektedir. Fakültemizde biri kadın biri erkek olmak üzere iki kadavramız vardır. Üniversitemizcedersler harici zamanlarda da maketler ve kadavralar üzerinde çalışmalar yapmamıza olanak sağlanmaktadır.

Pratik derslerde öğrenci başına düşün mikroskop sayısı kaçtır?: 

Fakültemizde öğrenci başına bir mikroskop düşmektedir. Öğrenciler laboratuvar derslerine gruplar halinde girmektedir. Gruplar mikroskop sayısı ve gerekli kullanım alanına göre ayarlanmaktadır.

Fakültenize özgü uygulamalarınız var mı?: 

Fakültemizin en büyük özelliklerinden birisi 1. Sınıftan itibaren öğrencilerinin hastane ile yakın ilişkide olarak eğitimlerini almalarıdır. Bu sayede hasta ile arasında uçurum bulunmayan, profesyonel olarak konuya hakim ama bir o kadar da halk ağzından anlayan hekimler yetiştirmek hedeflenmektedir. Aynı zamanda üniversitemiz TurkMSIC bünyesinde yer alıp gerçekleştirilmek istenen sosyal sorumluluk projelerini benimsemekle beraber ayrıca kendi bünyesinde de ‘Benim Köyüm’ , ‘Sesli Kütüphane’ projeleri ve daha nicelerini devamlı olarak yürütmekte ve bu konuda kendini sürekli olarak geliştirmektedir. Yine aynı şekilde İstanbul Kemerburgaz Tıp Öğrencileri Birliğimiz ve Tıp Kulübümüzün dinamik ekipleri dönem boyunca gerek üniversitede ki arkadaşlarımıza gerekse kampüsümüzün bulunduğu Bakırköy’de yaşayan halkımıza farkındalık yaratabilmek, ön yargıları kırabilmek adına saha çalışmaları ve konferanslar gerçekleştirmektedir. 

Mesleki Beceri Dersleri var mı?: 

Mesleki beceri dersimiz ayrıca yoktur. 2. Ve 3. Sınıfta komite laboratuvarlarımızın arasına edinilmesi gereken kazanımlar serpiştirilmiştir. Ayrıca 2. Sınıftan itibaren özelliklede 3. Sınıfta hastaya yaklaşımı öğrenmek, öncül tedavi yöntemlerini incelemek, departmanları incelemek ve arasındaki farkları gözlemlemek için üniversite hastanemizde haftanın bir günü eğitime ayrılmaktadır. Bu eğitimde devamlılık esastır ancak not üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır. 

Simüle Hasta Laboratuvarı var mı?: 

Simüle hasta laboratuvarımız şimdilik bulunmamaktadır.

Fakültenizin dönemlere göre ölçme-değerlendirme sistemi nasıldır?: 

1, 2 ve 3. Sınıflarda her komitenin vizesi ve finali vardır. Vize notunun %40’ı final notunun %60’ı alınarak ortalama hesaplanır. Final notu 50 ve üzeri olmak zorundadır. Bu not sizin komiteden geçme notunuzu belirler. Komiteden geçme durumunuz başarılı olmadığı takdirde kredili sisteme göre krediniz yettiği miktarda bir sonraki dönemde komiteyi alttan alabilirsiniz. Bu dönemde yapılan sözlü sınavlar belirlenen yüzdelere göre komitenin ortalamasına dahil edilir.

ve 5. Sınıflarda öğrenciler stajyer doktor ünvanı alırlar. Zamanlarının bir kısmını hastanede gözlem ve uygulama yaparak geçirirken bir kısmında ise bulundukları stajın (genel cerrahi, kadın doğum) teorik eğitimini alarak geçirirler. Sınavlar vize, final ve sözlü olarak yapılır.

6. sınıf öğrencileri intörn hekim ünvanını alırlar. İntörn hekimlerin stajlardan geçme durumu yapılan sözlüler ve performanslarına göre değerlendirilir.

Dönemi tamamlamak için gerekli olan not sistemi nasıldır?: 

Fakültemizde her komiteden geçme notu 50’dir. Aynı zamanda finalden 50 ve üstü almak geçme koşuludur.

Fakültede eğitim sürecini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?: 

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığımız düzenli olarak fakülte ve okul kapsamında anketler ve geri dönüşler yapmaktadır. Her dönem başında okulumuzun rektörü ile ‘Kırmızı Koltuk’ konseptinde öğrencilerin taleplerinin ve okulla ilgili sorunlarının dinlendiği çözüm odaklı paneller gerçekleştirilmektedir.

Fakültenizde çevirim içi eğitim sistemi mevcut mu? Mevcutsa nasıl bir sistem kullanıyorsunuz?: 
Detaylı bilgiler için : instagram.com/altinbastob

Yeni yorum ekle